Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree5Likes
 • 1 Post By Altay Han
 • 1 Post By Altay Han
 • 1 Post By Altay Han
 • 2 Post By Altay Han
dqw
 1. #1
  En İyi Moderatör Altay Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Nereden
  İzmir - Karşıyaka
  Yaş
  29
  Mesajlar
  3.309

  Standart Fırat Çakıroğlu Gideli 1 Yıl Olmuş...
  Fırat Yılmaz Çakıroğlu (1 Ocak 1991, Konya - 20 Şubat 2015, İzmir)


  Ege Üniversitesi'nde, PKK'li teröristler tarafından şehit edildi. Tam bir yıl önce... 20 Şubat 2015...

  Öğretmen annesinin tayini dolayısıyla altı sene Diyarbakır'da bulundu ve ilkokulu burada tamamladı. Almanya'ya gitti ve annesi ile birlikte orada kaldı. Ortaokulu Almanya'da ve lise eğitimini Konya Akşehir'de tamamladı.

  Üniversiteyi ikinci denemesinde kazandı. Okumayı seven birisi olduğundan Tarih bölümünü seçti. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne kayıt oldu. Bölüm birincisiydi ve Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretmenlik hakkı alabilmek için "Pedagojik Formasyon" dersleri alıyordu. Bir seneden beri Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

  Ailesinin tek çocuğuydu. Annesi Özlem Erdem ve babası Fuat Mahir Çakıroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni iken kendisi Milliyetçi Hareket Partisi'ne gönül vermişti. Nişanlıydı ve nişanlısı aynı fakültede Sanat Tarihi Bölümü öğrencisiydi.

  ***

  PKK'nın gerçekleştirdiği 6-7 Ekim 2014 olayları sonrası bu olayları protesto etmek maksatlı 17 Ekim 2014’te Ege Üniversitesi'nde Atatürkçü Düşünce Derneği'nin organize ettiği ve öğrenci topluluklarının da içerisinde bulunduğu "Atatürk ve Bayrak Yürüyüşü" adı verilen gösteriye katıldı. Fırat Çakıroğlu, bu yürüyüşe katılması ile sosyal medya üzerinden "PKK'lı ve PKK yandaşı sol gruplar" tarafından hedef gösterilmeye başlandı. Facebook'taki "Ege'de Faşist Provokasyon Var" adlı sayfada 22 Ekim 2014'te Fırat Çakıroğlu'nun yer aldığı yürüyüş eylemi fotoğrafı paylaşılarak üstünde "...o en öndeki beyaz gömlekli tarih 4. sınıf öğrencisi, sınavlara polis koruması eşliğinde giren 'reis' Fırat Çakıroğlu'ndan da soracak hesabımız var!... Biz Ege'de faşizmi ya ezeceğiz ya ezeceğiz!" diye yazılarak tehdit edildi. Cinayet davasının Cumhuriyet Savcısı Zeki Polat'ın hazırladığı yirmi yedi sayfalık iddianamede de bu olaya atıfta bulunuldu. Yürüyüşe katılması ile "burada çekilen fotoğrafının pankart yapılıp kampüse asıldığı ve sosyal medyada hedef gösterildiği" belirtildi.

  20 Şubat 2015 tarihinde Fırat Çakıroğlu okuduğu Ege Üniversitesi kampüsüne geldi. YDG-H standında bekleyen birkaç kişi alandaki kafeye girerek arkadaşlarına kampüse Ülkücülerin girdiğini haber verdi. PKK'lı grup kafeden soda şişeleri alarak stant alanına gelerek parke taşları, ağaçlıklar arasından sopa, demir çubuk gibi aletleri alarak öğrenci girişinde beklemeye başladı. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden "Pedagojik Formasyon" dersinden çıkan Ülkü Ocakları'na mensup bir gruba iddianamede yazana göre Nurullah Semo adlı zanlı, saat 16:54'te taş ve soda şişesi fırlattı. Bunun üzerine Ülkü Ocakları üyeleri ile PKK'lı grup arasında kavga çıktı. Fırat Çakıroğlu'nun elinde çıkan olay içerisinde herhangi bir kesici alet bulunmuyordu. Nurullah Semo, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yakınındaki Ege Cafe'nin mutfağından aldığı ekmek bıçağı ile Fırat Çakıroğlu'nu iki bacağı, kasık ve göğüs boşluğundan olmak üzere beş yerinden yaraladı.

  Çıkan kavga sırasında 27 kişi yaralandı. Cihan Haber Ajansı'nın bültenine göre birçok kişinin yaralandığı olayda Fırat Çakıroğlu ve Nurullah Semo ağır yaralandı. Diğer yaralılar ise hafif yaralıydı.

  Fırat, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Fırat Çakıroğlu'nun vefat haberi üzerine konu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda gündeme geldi. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ege Üniversitesi'nde yaşanan olayla ilgili söz aldı. Konuşmasında "Ülkücü grubun polise sınava gireceklerini ve gerekli tedbirlerin alınması yönelik talepte bulunduğunu" söyledi. Fakat "sınava girecekleri zaman polisin gelmediğini ve saldırıya uğradıklarını" belirtti. Saldırı sonucunda "Fırat Çakıroğlu'nun bıçaklanarak öldürüldüğünü" söyledi. "45 dakika ambulansın gelmediğini ve kan kaybından dolayı Fırat Çakıroğlu'nun öldüğünü" söyledi.[15] BBC Türkçe'nin haberinde de taraflarla görüşmede iki tarafın da; "olaylar neredeyse sona ererken polisin içeri girdiğini ve ambulansın geç geldiğini" söylediği belirtildi.
  Nar Çiçeği likes this.
  Yalnızlık bağımsızlıktır; yalnızlığı arzulamış, uzun yıllar içinde onu ele geçirmiştir. Soğuktu bu yalnızlık, orası öyle, ama sessizdi; yıldızların içinde dolanıp durduğu uzay gibi harikulade sessiz ve büyük


  Bozkırkurdu - Hermann Hesse

 2. #2
  En İyi Moderatör Altay Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Nereden
  İzmir - Karşıyaka
  Yaş
  29
  Mesajlar
  3.309

  Standart Cevap: Fırat Çakıroğlu Gideli 1 Yıl Olmuş...
  Fırat Çakıroğlu'nun annesi konuştu

  Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun annesi Özlem Erdem, "İntikam, taşla, sopayla alınmaz. Fırat gibi bilgi sahibi olup, kalemleriyle bir şey yapsınlar. Bu sağ sol davası değildir" dedi.

  Çakıroğlu'nun Bursa'da yaşayan annesi Özlem Erdem, 2002 yılından bu yana eşinden ayrı yaşadığını, son 5 yıl içinde babasını, amcasını, amcakızını ve en son oğlunu kaybettiğini söyledi. Acıların peş peşe geldiğini belirten Erdem, “Çok yoğun geçiyor, bütün duyguları aynı anda yaşıyorum. Yüreğimdeki acıyı aynı anda, mutluluğu aynı anda yaşıyorum. Müthiş yüreğim yanıyor, çok acı çekiyorum. Halen kabullenemiyorum. Ama bir taraftan da o sevgi selini görünce bu beni çok mutlu ediyor. Fırat'ın sevildiğini biliyordum, ama bu kadar sevildiğini, bu kadar bir kalabalık topluluğu geleceğini ben düşünmemiştim. Duyuyorum, bazı yerlerde Fırat'ın adını yaşatmaya devam ediyorlar. Bir çok salona Fırat'ın adını vermişler. Bir Türkmen bebeğe Fırat Yılmaz adını vermişler, çok duygulandım. Fırat'la gurur duyuyordum, artık herkes gurur duyuyor” dedi.

  "Bu sağ sol davası değildir. Biz ailece zamanında halk adamı diye Ecevit'in partisini tutuyorduk. Oğlum gençliğinin verdiği heyecanla MHP'ye yaklaştı. Demokratik bir aileydik. Anne baba CHP'li, ama oğlumuz MHP'li. Böyle olmasından her zaman gurur duydum. Çünkü bu dönemde vatanını, toprağını, ülkesini seven insanlar. Eski faşist damgasını yiyen MHP yok artık. Daha bilgili, daha okumuş oranı yüksek gençler var. O yüzden karşıt görüşler denmesine ben çok üzülüyorum. Onun ileriye dönük idealleri vardı. Zaman zaman küçük çatışmalarımız olsa da hep ortada buluştuk. Bizi birleştiren ortak noktamız millet, bayrak ve Atatürk sevgisiydi. Altını çiziyorum, bunu yapanlar benim oğlumu öldürenler PKK yandaşlarıdır. Bizim vatanımızı bölmek isteyen PKK yandaşları işledi bu cinayeti."

  "Oğlum okuduğu üniversitede Atatürkçü Düşünce Derneği'nin organize ettiği bir yürüyüşe katılmış ve bunu Facebook adresinde fotoğrafla birlikte paylaşmış. Bu fotoğrafın altında “Ege'de ya ezeceğiz, ya ezeceğiz” yazılı tehdit mesajları vardı. Uzun zamandan bu yana bu sıkıntıları devam ediyormuş, ama bunların hiçbirini bana söylememişti. Bu kadar vahim durumda olduğunu bilmiyordum. Aklım hep onda kalıyordu, yüreğim hep ağzımda yaşıyordum. Hep onun ölüm haberini alacağım korkusuyla yaşıyordum. Bu nedenle bana çok fazla anlatmıyordu. Ama şunu söylemişti: 'Anne, kampusta birçok şenlik adı altında, çadırların içerisinde kaleşnikof tüfekler ve birçok silahlar bulunduruluyor. Biz arkadaşlarla birlikte emniyete gittik, rektörlük bize izin vermeden biz müdahale edemiyoruz' dediler. Rektöre söyledik rektör hiçbir şey yapmıyor' demişti. Oğlum Oktay Vural'a kadar herkesi aramış. 2 defa Oktay beyle görüşmüş bu konuyla ilgili. Ama maalesef hiçbir şekilde önlem alınmamış. Bu gerçekten çok üzücü bir durum. Maalesef beklenen sonuç yaşandı, zaten beklenen sonuç buydu. Tehdit vardı. Her şey vardı. Şikayetçi oldum, ihmali olan herkesten şikayetçiyim. Oğlumun vesikalık şeklinde fotoğraflarını asıp üzerlerine çarpı işaretleri yaparak okuldaki sınıflara asmışlar. Bunların hepsini ifademde dile getirdim. Diğer davaları da avukatlar takip ediyor."

  "Bana hep, 'Anne, merak etme, ben bu düzeni değiştireceğim. Yarın öbür gün bir yerlere geleceğiz. Mutlaka bu düzeni değiştireceğim. Sen hiç merak etme' derdi. Ben bunu Fırat'ın ölümüyle yaptığını düşünüyorum. Gerçekten Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Umarım bu bir başlangıç olur. Olumsuz giden bütün olaylara bir son olur. Birlik oluruz. Çünkü beraberlik çok önemli vatan için birlik olmak zorundayız yoksa başa çıkamayız. İnsanlar bazı şeyleri anladı. Umarım Fırat diğer gençlerimiz gibi boşuna ölmemiştir."

  "İntikamı bu şekilde alamazsınız, kendinizi bilgiyle donatacaksınız, taşla sopayla bir yerleri yıkmayla bunu elde edemezsiniz. Tam tersine Fırat'ıma zarar verirsiniz. Çünkü Fırat mertti, yiğitti, vatanını, milletini seven delikanlıydı, benim gibi. Kendisini o şekilde yetiştirdim. Onlar da Fırat gibi bilgi sahibi olsun, kalemleriyle bir şey yapmaya çalışsınlar."


  http://www.gazetevatan.com/firat-cak...744306-gundem/
  Nar Çiçeği likes this.
  Yalnızlık bağımsızlıktır; yalnızlığı arzulamış, uzun yıllar içinde onu ele geçirmiştir. Soğuktu bu yalnızlık, orası öyle, ama sessizdi; yıldızların içinde dolanıp durduğu uzay gibi harikulade sessiz ve büyük


  Bozkırkurdu - Hermann Hesse

 3. #3
  En İyi Moderatör Altay Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Nereden
  İzmir - Karşıyaka
  Yaş
  29
  Mesajlar
  3.309

  Standart Cevap: Fırat Çakıroğlu Gideli 1 Yıl Olmuş...
  Ülkücü Fırat Çakıroğlu, 21 Şubat'ta İzmir'de toprağa verildi. Türkiye'nin dört bir yanında sadece MHP'liler değil, vicdanı kanayan herkes ayağa kalktı.

  Pek çok şehirde gıyabi cenaze namazı kılındı, terör şiddetle protesto edildi. Onlarca şehirde binlerce genç vatansever, onun ardından sokaklara döküldü.

  İzmir'in Aliağa ilçesinde, Hatay Dörtyol'da, Aydın İncirliova'da, Isparta'da parklara, bahçelere onun adı verildi. Isparta'da adına anıt-çeşme dikildi.

  Davası mahkemede hala devam etmekte. 22 Şubat günü bir duruşma var.

  Şehit Fırat Çakıroğlu'na Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.


  Şehitler ölmez, vatan bölünmez...

  Nar Çiçeği likes this.
  Yalnızlık bağımsızlıktır; yalnızlığı arzulamış, uzun yıllar içinde onu ele geçirmiştir. Soğuktu bu yalnızlık, orası öyle, ama sessizdi; yıldızların içinde dolanıp durduğu uzay gibi harikulade sessiz ve büyük


  Bozkırkurdu - Hermann Hesse

 4. #4
  En İyi Moderatör Altay Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Nereden
  İzmir - Karşıyaka
  Yaş
  29
  Mesajlar
  3.309

  Standart Cevap: Fırat Çakıroğlu Gideli 1 Yıl Olmuş...

  Fırat Çakıroğlu ölümünün birinci yılında tüm Türkiye'de anıldı

  Samsun  İzmir'de mezarı başında  Gaziantep  Trabzon  İzmir, Bornova Meydanı  Elazığ  Erciyes Üniversitesi  Balıkesir  Karaman  Facebook'ta bir arkadaşım çok güzel bir söz yazmıştı: "Fırat'a üzüldüğünüzde korkmayın, Ülkücü olmazsınız; sadece insan olursunuz..." Evet, 24 yaşında, üniversitede okuyan aydın bir Türk genci teröristlerce öldürüldü. Hem de Ege Üniversitesi'nin göbeğinde... Tam bir yıl önce, Şubat'ın 20'sinde... Saygıyla anıyoruz...
  Manah and Nar Çiçeği like this.
  Yalnızlık bağımsızlıktır; yalnızlığı arzulamış, uzun yıllar içinde onu ele geçirmiştir. Soğuktu bu yalnızlık, orası öyle, ama sessizdi; yıldızların içinde dolanıp durduğu uzay gibi harikulade sessiz ve büyük


  Bozkırkurdu - Hermann Hesse

Benzer Konular

 1. Fırat
  Konu Sahibi gibigibi Forum Karikatür
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2013, 15:11
 2. Fırat Karikatürleri (Uğur Gürsoy)
  Konu Sahibi gogeselam Forum Karikatür
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 19.Kasım.2012, 11:24
 3. fırat :D
  Konu Sahibi NefeS Forum Karikatür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Aralık.2009, 04:48
 4. Fırat kaplumbağası
  Konu Sahibi SongüL Forum Hayvanlar Alemi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Kasım.2009, 14:15
 5. Kimsesizim sen gideli...
  Konu Sahibi al-yazmali Forum Şiir Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Aralık.2008, 08:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, Ayetel Kürsi kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr