Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree65Likes
dqw
 1. #1
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Bu Günün Bilgisi  Peygamber devesi adlı böcek türünün erkeğinin kafası çiftleşirken dişi tarafından koparılıyor.  'Assassination'(suikast)ve 'bump'(çarpmak) sözcüklerini Shakespeare yarattı ve İngilizce'ye kazandırdı.  Oyuncak bebek Barbie, gerçek insan ölçülerinde olsaydı vücut ölçüleri 39-23-33 olacaktı.  Sağ elini kullanan insanlar sol elini kullananlardan 9 yıl daha fazla yaşıyor.  Gergedanlarının boynuzu bir çeşit saç.  Hindistan cevizinin içindeki sıvı kana enjekte edilirse ölümcül oluyor.  Bebekler diz kapaksız doğuyor. Diz kapakları 2-6 yaş arası oluşuyor.  Paraguay'da kan bağışı yapacak kişiler hazır bulunuyorsa düello yapmak serbest.  Elvis'in doğumda ölen ikiz bir kardeşi vardı. İkinci ismi Aron doğumda ölen 'Garon'u anmak için konuldu.  İnsan kalbi kanı 9 metre yüksekliğe kadar çıkarabilecek basınç üretiyor.  İnsan kendi nefesini tutararak intihar edemez.  Micheal Jordan'ın Nike'tan aldığı para Nike'ın Malezya'daki fabrikasında çalışan tüm işçilerinin kazandığından daha fazla.  Amerikalılar yılda ortalama 72 bin metre kare pizza yiyor.  İnsanlar ölümden daha çok örümcekten korkuyor.  Salyangozlar 3 yıl uyuyabiliyor.  Devekuşları su aradıkları için başlarını kuma gömüyorlar.  1865'in Şubat ayında, Ay hiç dolunay olmadı.  Donald Duck çizgi filmleri, Duck pantolon giymediği için Finlandiya televizyonlarında gösterilmiyor.
  Şampanya mantarı çarpıp ölme olasılığı örümcek tarafından ısırılıp ölme olasılığından daha yüksek.  Dil, vücuttaki en güçlü kas  Elektrikli sandalye bir dişçi tarafından icat edildi.  Devekuşlarının gözleri beyinlerinden daha büyük.  İngilizce'deki en uzun kelime 19 harfle DNA'nın yapısında bulunan bir molekül ismi.  Tarihin en kısa savaşı İngiltere ile Zanzibar arasında oldu. Zanzibar savaş başladıktan 38 dakika sonra teslim oldu.  Hamamböceği kafası koparıldıktan sonra 9 gün yaşabiliyor. 9 gün sonra açlıktan ölüyor.  8 yıl, 7 ay, 6 gün bağırarak üretilen sesten bir fincan kahveyi ısıtıcak kadar enerji ortaya çıkarılabilir.  Japon balığı karanlıkta tutulursa beyazlaşıyor.  Gözler açık tutularak hapşırmak imkansız.  Bir saat duvara kafa atarak 150 kalori yakılabilir.


  alıntıdır
  {travel} and Altay Han like this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 2. #2
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Günün Bilgisi

  Güneş ne kadar sıcaktır ?
  Güneş, Güneş Sistemi'ndeki en büyük gök cismidir. Çok sıcak ve yanmakta olan bazı gazlardan oluşur. Bu nedenle, yüzeyinde her saniyede milyonlarca atom bombası patlamasına eşit güçte patlamalar olur. Bu patlamalarda boyu Dünya'mızın büyüklüğünün 40-50 katı olan alevler fışkırır.
  Ateşten bir topa benzeyen Güneş, yüzeyinden çok büyük bir ısı ve ışık yayar. Eğer, Güneş olmasaydı, her zaman gece olurdu ve her yer buzla kaplı olurdu. En önemlisi Dünya'da yaşam yani biz olamazdık. Güneş'in sıcaklığı 6000 derece dış yüzeyinde, içindeki sıcaklık ise 12 milyon derecedir.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 3. #3
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Günün Bilgisi

  OKKA
  1.282 grama denk eski bir ağırlık ölçüsüdür.
  Günümüzde bir çok İslam ülkesinde hala kullanılmaktadır.
  Türkiye'de 1 Nisan 1931 tarihinde çıkarılan bir yasayla
  bu ölçü biriminin kullanılmasına son verilerek bu günkü
  metrik birimlerin kullanımına geçilmiştir.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 4. #4
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Günün Bilgisi

  Ne kadar uyuduğunuz kilonuzu etkiliyor biliyormuydunuz?

  Amerikan Kolombiya Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı deneylerde uykusuzluk ve aşırı kilolar arasında bir bağ keşfedildi.

  Araştırmaya göre yeterince uyumayan kişilerin ortalama kilosu ve aldığı kaloriler artıyor. Ve alınan bu kaloriler kesinlikle sağlıklı olmuyor ve doymuş yağ olarak vücutta saklanıyor.

  Uzmanlar yeterli uyumadığında kadınların fazladan 329 ve erkeklerin 263 kalori aldığını gösteriyor. Eğer uyku eksikliği devam ederse bir yılda 10-15 kilo civarında almak da kaçınılmaz olabiliyor.

  Uyku azlığı vücuttaki hormon seviyelerini, kalp sağlığı, saç, cilt ve kolesterol seviyesini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca az uyuyan bir insanın diyet yapıyor olsa dahi kilo vermesi zorlaşıyor.


  İnsanlar uykusuzluk çektiğinde yemeniz için sizi teşvik eden bir hormon salgılanması emri verilmiş oluyor.

  Yani düzenli uyumadığınız zaman sürekli yemek yeme arzusu içerisinde oluyorsunuz ve yemeden asla aksi işlev gören hormon salgılanmıyor.

  Kilo vermek istiyorsanız ancak uyuyamıyorsanız kitap okumayı, meditasyonu ve bitkisel çayları tercih edebilirsiniz.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 5. #5
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Günün Bilgisi  Türkiye’nin ilk heykeli 10 metre uzunluğundaki Osman Gazi büstüdür. Bu büst 1914-1918 arasında Sivas Valisi Muammer Bey’in girişimiyle Hafik-Zara yolu üzerinde yapılmıştır. Gericiler heykeli protesto ederek törene katılanları ‘Taş Dikenler’ olarak adlandırmışlardır. İlginç olan, açılış törenini devrin müftüsünün yapmış olmasıdır. Bu heykel 1937′de yine Sivas Valisi Nazmi Toker tarafından kaldırılmıştır.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 6. #6
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Günün Bilgisi

  5N 1K nedir ?

  Değişim Yönetiminde 5N 1K Analizi
  İçinde yaşadığımız son çeyrek yüzyılda dünyada en çok konuşulan konuların başında “değişim” gelmektedir. Dünyadaki gelişmeler doğrultusunda makro ve mikro düzeyde tüm organizasyonlarda değişimin kaçınılmaz olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Organizasyonları değişime zorlayan faktörleri şu şekilde özetlemek mümkün:
  Globalleşme ve rekabet
  Uluslararası ve bölgesel entegrasyonların önem kazanması
  Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler
  Malzeme teknolojisindeki gelişmeler
  Yeni teknolojik buluşlar
  Yeni oluşan pazarlar dolayısıyla pazar kapma yarışı
  İnsan hakları ve demokrasi alanındaki gelişmeler dolayısıyla organizasyonlarda insana saygının önem kazanması
  Ekonomik kalkınmanın itici gücünün insan kaynağı olduğunun anlaşılması
  Müşterilerin bilinçlenmesi ve müşteri beklentilerinin (kalite hızlı servis ucuzluk ürünün estetk değeri güvenli olması vs.) değişmesi
  Çalışanların yönetime katılma ve daha demokratik yönetilme istekleri
  Değişen demografik yapı (iş gücündeki cinsiyet dil ırk kültür farklılıkları vs.)
  Sosyalizmin çöküşü ve piyasa ekonomisine geçiş sürecine giren ülkelerdeki pazar potansiyeli
  Bu ve eklenebilecek diğer faktörler organizasyonlarda değişimin zorunluluk olduğunu ortaya koymaktadır. Değişim konusunu daha iyi anlayabilmek için şu sorulara cevap aranması önem taşımaktadır :
  Değişim Ne’dir?
  Değişim Niçin / Neden gereklidir?
  Değişim yapılarak Nereye ulaşılmak istenmektedir?
  Değişim Ne Zaman gerçekleştirilecektir?
  Değişim Nasıl yapılacaktır?
  Yukarıdaki beş “N” li sorulara ilaveten bir de “K” lı sorunun cevabını araştırmak değişimin başarısı için gereklidir :
  Değişimi Kim gerçekleştirecek?
  Değişimin öneminin ve gereğinin iyi kavranabilmesi için yukarıdaki 5-N ve 1-K olarak ifade edebileceğimiz soruların bilimsel bir analizinin ve değerlendirilmesinin yapılması gereklidir. Bu çerçevede Tablo-1’de yeralan bilgiler konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Değişim mühendisliği çalışmalarına başlamadan önce Tablo-1 ’de yeralan soruların titzlikle ele alınması ve araştırılması önem taşımaktadır.

  Organizasyonda Değişim ve Yeniden Yapılanmada Başarı için 5-N ve 1-K Yaklaşımı
  1. Ne?: Değişim ve yeniden yapılanmadan önce organizasyon yapısının “Ne” olduğunu ve “Ne” tür özelliklere sahip olduğunu bilmek gereklidir.
  · Ne türde bir organizasyon yapısına sahibiz? (Kamu organizasyonu özel organizasyon kar amacı gütmeyen organizasyon vs.) · Ne tür problemlerle karşı karşıya bulunmaktayız?
  2. Niçin? Neden?: Organizasyonda değişim ve yeniden yapılanmaya “Niçin (Neden)” gerek olduğu iyi bir şekilde ortaya konulmalıdır.
  3. Ne Zaman?: Organizasyonda değişim ve yeniden yapılanmaya “Ne Zaman” başlanması gerektiği bir zaman planlaması yapılarak ortaya konulmalıdır. Değişim ve yeniden yapılanma sürecinde tüm yapılacak işlemlerin kilometre taşlarının bir zaman akım şeması içerisinde gösterilmesi gereklidir.
  4. Nasıl?: Organizasyon içerisinde değişimin “Nasıl” gerçekleştirileceğine ilişkin bir stratejik planlama yapılmalıdır. Stratejik plan-lama organizasyonun değişim ve yeniden yapılanma ile başarmak istediği ve ulaşmayı arzuladığı amaçları ve bunun nasıl yapılabile-ceğini ortaya koyan bir planlama ve programlama aracıdır.
  5. Nereye : Organizasyonda değişim ve yeniden yapılanma reformu ile “Nereye” ulaşılmak istendiği öncelikle organizasyonun Vizyon Bildirisi içerisinde açık bir şeklde ortaya konulmalıdır. Stratejik planlama içerisinde ayrıca organizasyonda üstlenilen misyon ile “Nereye” ulaşılmak istendiğinin açık ve anlaşılır olması gereklidir.
  6. Kim?: Organizasyonda değişimi “Kim” gerçekleştirecektir.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 7. #7
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Günün Bilgisi

  Fen Adamları nedir?

  Yapı elektrik tesisatı sıhhi tesisat ve ısıtma makine harita kadastro ve benzeri alanlarda mesleki ve teknik öğrenim veren en az lise dengi okullardan mezun olmuş veya lise mezunu olup bir öğretim yılı süreyle bakanlıkların açmış olduğu kursları başarıyla tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanununa göre ustalık belgesine sahip olan elemanlardır.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 8. #8
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Bugünün Bilgisi

  GÜNÜN BİLGİSİ:AY olmasaydı?

  Ay dünyamızın tek doğal uydusu, atmosferi olmayan üzeri kraterlerle kaplı toz ve kayalarla dolu bir küre parçasıdır. Bu kürenin biz dünyada yaşayan insanlara ne gibi faydaları vardır? Ayın önemini anlayabilmek için kendimize şu soruyu sorabiliriz. “Ay olmasaydı Dünya nasıl olurdu? ”
  Önce Ay’ı dünyamız ile karşılaştıralım. Ay dünyanın yarıçapını ¼’ü kadarlık bir yarıçapa sahip, hacmi dünyanınkine göre 1/50 oranında küçük ve kütlesi ise dünyaya göre 1/80 oranındadır. Ay dünyaya göre daha az yoğun bir gök cismidir. Zaten dünyamız güneş sisteminin en yoğun gök cismidir.


  Gelelim Ay olmadığı zaman Dünya üzerinde ne tür değişiklikler olacağına. En başta gel-git olayları olmaz dersek bu tamamen doğru olmayacaktır. Çünkü gel-git olaylarının 2/3’üne Ay sebep olmaktadır. Eğer Ay olmasaydı, gel-git olayları 1/3 oranına düşecekti ama gene olacaktı. Bu gel-git ise Güneş’in meydana getirdiği bir etkidir.
  Gel-git olaylarına sebep kütle-çekim kuvvetidir. Bu kuvvet cisimlerin birbirlerini çekmesini ve bulundukları yerde tutulmasında etkilidir. Kütle-çekim kuvveti Ay tarafından dünyaya uygulandığı gibi dünya tarafından da eşit miktarda Aya uygulanmaktadır. Bu kuvvetin diğer bir etkisi ise gel-gitler sebebiyle dünya üzerinde bir sürtünme kuvveti oluşturmasıdır. Bu kuvvet olmazsa (yani ay olmazsa) sürtünme kuvveti kalkacağı için dünya daha hızlı dönmeye başlayacaktır. Böylece bir gün 24 saat değil yaklaşık 8 saat olacaktır.
  Zaten bildiğimiz gibi Ay dünyadan her yıl biraz biraz uzaklaşmaktadır. Yaklaşık 400 milyon yıl önce Ay’ın dünyaya daha yakın olduğu zamanlarda, dünyanın şimdikinden 4 kat daha yavaş döndüğü yapılan araştırmalarda görülmüştür. Bu şu demek oluyor: Eğer Ay bir gün bizi bırakırsa yada yok olursa Dünya divane olacak ve serseri bir top gibi çok hızlı dönmeye başlayacaktır.
  Hızlı dönen Dünyamız ekvatordan başlamak üzere atmosferini kaybetmeye başlayacaktır. Dünyanın ekvatordaki çizgisel hızı fazla olduğundan buradaki cisimler merkezkaç kuvvetten dolayı daha hafif oluyorlar. Dünya hızlı dönmeye başlayınca Dünyanın çekim kuvvetini aşan moleküller atmosferi bir bir terk edecekler. Ekvatorda oluşan alçak basınçtan dolayı kutuplardan buraya doğru şiddetli rüzgarlar esmeye başlayacak. Bu rüzgarlar, Dünya atmosferini tamamen kaybedinceye kadar devam edecek. Öyleyse iyi ki varsın Ay demeliyiz.
  Dünya atmosferini kaybetmese dahi Dünyanın hızlı dönmesi rüzgarların hızlarını etkileyecektir. Örneğin Jüpiter bir tam dönüşünü 10 saatte tamamladığı için üzerinde yaklaşık 150 -300 km/h hızında kasırgalar gözlenmektedir. Dünyamızda da bu hızda fırtına ve kasırgalar oluşacak bu ise hayatı kötü şekilde etkileyecektir.
  Diğer bir etki ise mevsimlerin oluşumunda gözlemlenecektir. Mevsimler, Dünyanın düşey ekseniyle yaptığı 23 derecelik açı sonucunda oluşmaktadır. Ay olmasaydı veya olmasa bu durumda bu açı 23o değil 90o olacaktı. Bunun sonucunda kutuplar ekvatorla yer değiştirecek ve böylece kutuplar ekvator kadar sıcak, ekvatorda kutuplar kadar soğuk olacaktı. Tabi bu sıcaklık değişimleri çok hızlı gerçekleşeceğinden bir anda dondurucu soğuklar bir anda ise 100 ºC’ye varan kavurucu, öldürücü sıcaklar insan yaşamını yada genel anlamda yaşamı olumsuz olarak ekilecekti.
  Görüldüğü gibi basit bir gök cismi olarak düşündüğümüz uydumuz Ay, bir düzenin bir sistemin çok önemli bir parçasıdır. Bilim adamlarının Ay hakkında söyledikleri en veciz ifade şudur: Eğer bir gün her şeyiyle dünyanın kopyası bir gezegen bulursak ve bu gezegenin bizim uydumuz gibi bir uydusu yoksa, bu gezegen de hayat olmasına imkân yoktur. İşte sizlere dünya üzerinde hayatın olması için gerekli milyonlarca şartlardan bir tanesi.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 9. #9
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Bugünün Bilgisi

  Bozulmayan tek yiyecek Bal'dır.
  {travel} likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 10. #10
  Dost Üye qariSma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2008
  Nereden
  TürkiyE
  Mesajlar
  960

  Standart Cevap: Bugünün Bilgisi

  Çocuklarda baş ağrısı
  Baş ağrılarının sadece yetişkinlerde yada orta yaştaki insan gruplarında olabileceği düşünülmemelidir.Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu 5-7 yaş arası çocukların yaklaşık % 20 sinde kronik baş ağrıları oluştuğunu tespit etmişlerdir.
  Daha büyük yaştaki çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilirler ancak bu yaştaki çocuklar ve daha küçükler bunu yapamazlar.
  Araştırmacılar başarılarını tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırma yapmaktadırlar. Çocuklarda başağrılarını oluşturan 5 mekanizma vardır
  Gerilim Tipi
  Baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşan ağrılar. Çocuklarınızdaki gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon v.b. sebepli olabilir.
  Damarsal
  Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler.Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere baskı yaparak ağrılara sebep olmaktadırlar...
  {travel} and gogeselam like this.
  Demir tava geLince kömür bitermiş , akıL başa geLince ömür bitermiş...

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, Ayetel Kürsi kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr