Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Pablo Picasso..!


  Picasso-1962

  Tam ismi Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno
  María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruizy Picasso
  Doğumu 25 Ekim 1881
  Málaga, İspanya
  Ölümü 8 Nisan 1973
  Mougins, Fransa
  Milliyeti İspanyol
  Alanı Resim, Heykel, Baskı, Seramik
  Eğitimi Jose Ruíz y Blasco (babası)
  Madrid Sanat Akademisi
  Akımı Kübizm
  Meşhur eserleri Avignonlu Kızlar (1907)
  Guernica (1937)
  Ağlayan Kadın (1937)


  Picasso'nun yaşam öyküsü aslında o doğmadan çok önce başlar. Picasso'nun babası Don Jose Ruiz Blasco orta karar bir ressamdı. Blasco ailesinin geçmişi 1541'e dek uzanıyor. Picasso'nun ataları kuşaklar boyunca sanata düşkün, sanat konularından ciddi, yürekli ve açık görüşlü, din konularında ise son derece dürüst kişiler olmuşlardır. Annesi Dona Maria Picasso, Lopez den, fiziksel özelliklerini almıştır. Üstelik ailenin bu kanadında en az iki ressam vardır.

  Picasso doğduğu gün ölümle ilk kez burun buruna gelmiştir. Ebesi çocuğun öldüğü kanısına varıp tüm özenini annesine yöneltmiştir. Yetkin bir doktor olan amcası Don Salvador’un soğukkanlılığı Picasso’yu soluk alamayıp ölmekten son anda kurtardı. Don Salvador’un uyguladığı etkili yöntemle geleceğin dahi sanatçısı küçük Pablo’yu yaşama döndürdü.

  Yüzüne biraz puro dumanı üflenen bebek hemen ağlamaya başladı. Tarih, 25 Ekim 1881. Saat, 11.15.
  Picasso yaşamının ilk on yılını doğduğu kasabada Malaga’da geçirdi.

  Ailesine zengin denemezdi. Babası kasaba müzesinin müdürüydü. Ayrıca resim öğretmenliği yapıyordu. İki yakalarının bir araya gelmesi çoğu zaman çok güç oluyordu. İspanya’nın kuzeyinden daha iyi ücretle yeni bir iş önerisi aldığında sevinerek kabul etti. Picasso’lar dört yıl geçirecekleri Atlantik kıyısındaki eyalet merkezine taşındılar.

  Picasso okulda sayıların biçimleriyle ilgilenir, onları defterine geçirir, ama onlarla oluşturulan aritmetik problemlerle hiç mi hiç ilgilenmezdi. Okulda defterlerini çizimlerle doldururdu.

  Başlangıçta babasını örnek alıyordu ama 13 yaşına geldiğinde ona çoktan yetişmişti. Picasso babasının isteği üzerine bir resimdeki güvercinin ayaklarını tamamlamıştı.

  Bunu o denli başarıyla yapmıştı, güvercinler o denli gerçekçi olmuştu ki babası gereçlerini oğluna vererek onun artık olgun bir sanatçı olduğunu kabul etmişti. Babası fırçasıyla boyalarını eline tutuşturdu ve bir daha hiç resim yapmadı.

  Picasso, Barselona’daki sanat okulunun giriş sınavlarında da benzer bir başarı gösterdi. Ayrıca bir aylık bir ödevi bir günde tamamladı. O bir harika çocuktu. Doğru dürüst eğitim görmemişti ama, daha 14 yaşında tanınmış bir sanat okuluna kabul edilmeyi başarmıştı.

  Picasso çıraklık döneminin sona ermesinden çok önce Barselona’nın en tanınmış ressamları arasına girmişti. Barselona’da o güne dek gerçekleştirilen en önemli sergide ilk büyük boyutlu yağlı boya tablosu sergilendi. 1897’de Malaga’da geçirilen kısa bir yaz tatilinin ardından Picasso, Madrid’deki yeni atölyesine taşındı ve İspanya’nın en tanınmış sanat okullarından birine girdi. Önceleri geçmişin usta ressamlarını kopya edip onların biçemlerini yansıladı. Daha sonra bu resimler onun özgün resimleri için birer kaynak oldular. Bu konuları değişik düzenlemeler ile tekrar tekrar işledi.

  Haziran başında kızıla yakalandı. İyileşmek için Barselona’ya döndü. 1899 İlkbaharında Barselona’ya yepyeni tasarılarla döndü. İspanyol resmindeki yeni gelişmelere daha açık bir görüşle bakmaya başlamış, öncüleri ile tanışmayı aklına koymuştu.

  Çok geçmeden buradaki yaşlı başlı ressamların saygısını kazandı. 1900’de ilk kişisel sergisini açtı. Picasso’nun resimlerine büyük ilgi gösteren genç galeri yöneticisi ressama hemen bir anlaşma önerdi. Picasso öneriyi hemen kabul etti.

  Düzenli aralıklarla galeriye vereceği resimler karşılığında ayda 150 frank alacaktı. Böylece, parası sorunlarını şimdilik çözmüş bulunuyordu. Öylesine coşkuyla doluydu ki ilk galericisinin birkaç portresini yaptı.

  Anavatanı İspanya’ya döndü ve pek kısa bir süre kaldı. Ailesine yabancılaşmıştı. Onların taşralı zihniyeti karşısında duyduğu düş kırıklığı içinde Paris’e geri döndü. Picasso olgunluk aşamasını akademik bir eğitimden geçerek erişmişti. Ama daha on altı yaşına geldiğinde öğrenilecek ne varsa hepsini öğrenmişti. Picasso henüz kendi özgün biçimini yaratmamıştı. Öte yandan diğer ressamlarla dirsek dirseğe sürdüğü alışveriş yavaş yavaş sona eriyordu. Özgün bir sanatçı olarak kimliğini ilk kez vurgulayan Mavi ve Pembe Dönemlerinin eşiğindeydi. Eğitim süreci sona ermişti artık Picasso, Picasso olmuştu.

  Pablo Picasso 1904’te Paris’e yerleşir. Burada göçebe yaşayanların, palyaçolarla ip cambazlarının dünyasına hayran kalır.

  Etkileyici çarpıtmalarla neredeyse tek renkli denebilecek mavi bir ton kullanarak onların resimlerini yapar. Onun bu dönemine “Mavi Dönem” denir.

  Pembe Dönemi’nde de yine aynı konular vardır. Ama renkler daha yalınlaşmıştır. 1907’de Avignon’lu Kızları yapar.

  Kübist gelişmenin başlangıç noktasını Picasso’nun Avignonlu Kızlar adlı tablosu temsil eder. Avignon'lu Kadınlarda, Picasso'nun kısa süre önce tanımış olduğu zenci yontularının etkileri izlenir. Buradaki figürlerin yalın ve köşeli düzenlenişi Kübizm’in doğuşunun habercisidir.

  Kompozisyondan insanı kavrayan renk, lekelerinden ve biçim çarpılmalarında tedirgin edici, etkiyi, kuşkusuz resimde canlandırılan “Salon”da uygun düşmektedir. Ondan önce hiç kimse bu biçimde resim yapmış değildir.

  Aynı sıralarda Brague’da Fovizmden ayrılmakta, hiçbir havası olmayan, Streometrik çizimlerle oluşturduğu “Estague de evler” manzaralar yapmaktadır.

  Picasso kübizme gittikçe daha çok yönelir. Başka insanlar, başka ressamlarla birlikte Mont Martre da “Bateau ‘Lavoir” yeni çamaşır teknesi adını verdikleri bir atölyede çalışmaktadır. Burada onu aralarında Leo Stein’da bulunduğu eleştirmenler, ünlü yazarlar, sanatçılar ziyarete gelir. Juan Griss kübizmin biçimlerin çözülüp dağıtıldığı bu çalışmasını “Çözümleme dönemi” (Analitik) olarak nitelendirilir. Resim konuları oldukça sınırlıdır. Ev eşyaları ve müzik araçları ile yapılmış, natürmortlar arada bir figür (Mandolinli Kız) yada bir portre herhangi bir mekansal çevre yaratılmadan üçüncü boyut renk tonlarıyla yakalanır.

  1912’ye doğru kübizmin “bireşimci” (sentetik) aşaması başlar. Artık biçimler parçalanmakta gazete kesikleri, cam, sigara yardımıyla yepyeni biçimler oluşturulmaktadır. Bu tür çalışmaya Collage adı verilir. Bu yeni yöntem cisimlerin resminin yapılması ile son bağları da koparır. Artık resmin bağımsızlığına erişilmiştir.

  27 Nisan 1937 yılında Almanların saldırısıyla Guernica kasabası bombalandı. Picasso bu olaydan çok etkilendi ve bunun üzerine Guernica adlı bir eser yaptı. Guernicada ağlayan insanlar felaket ve benzeri resmediliyordu.

  Bir gün Picasso atölyesinde resmi tamamlamak üzere olduğundan Alman komutan içeri girer ve resme uzun bir süre baktıktan sonra bu resmi sen mi yaptın diye sorar. Picasso’da hayır siz yaptınız cevabını verir.

  1937 yılının Ekim ayında anne çocuk çizimlerinden yola çıkarak, Guernica’nın bir tür dipnotu sayılabilecek Ağlayan kadını yaptı. Çağın yaygın konusu olan çekilen acılar burada çok yakından bakılan bir kadın başına sığdırılıyordu. İlk bakışta resim salt sanatsal öğeleriyle dikkat çeker. Oysa bu resme nereden ve nasıl bakarsak bakalım orta yerinde genellikle bir acı olarak kullanılan mendilin çok köşeli biçimi gözümüzü alıyor. Kadın umutsuzlukla mendili ısırmış gözyaşları mendile doğru akıyor. Mendil kadının ağzını bir peçe gibi örterek acısının şiddetini vurguluyor ve renklerindeki mavi beyaz karşıtlığı Guernica’ıyı akla getiriyor. Picasso 92 yaşına kadar yaşadı ve bu süre zarfında birçok ödüller aldı ve birçok sanatsal eserler meydana getirdi.

  Picasso'nun Dönemleri

  Mavi dönem

  1901-1903 yılları Picasso'nun mavi dönemi olarak adlandırılır. Arkadaşı Carlos Casagemas intiharıyla başlayan bu dönemde, Picasso, tablolarında mavi rengi egemen olarak kullanmıştır.

  Bu dönem tablolarında yaşlılık, fakirlik ve ölüm temaları işlenmiştir. Daha çok Fakirler, dilenciler ve körler tasvir edilmiştir.

  Picasso'nun kızkardeşi, Lola 1899

  Trajedi 1903

  Pembe Dönem

  Picasso, 1904'te Paris'e yerleşir. Burada ilk eşi Fernande Olivier'yle tanışır.

  Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi, pembe ve tonlarının yoğun kullanımından alır. İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür; bu dönem tablolarında sirk dünyasına da rastlanır.

  Picasso, bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir.

  Akrobat ve Genç Soytarı (Palyaço) 1905

  Kübizm

  1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür.

  Bebekliğinde yapilmiş portresi
  Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki(3 boyutlu) bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma'da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. (Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris) 1920'li yılların başında ressam klasisizme geri döner: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris). Ayrıca mitolojiden de esinlenir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

  Koltukta Bir Çıplak
  Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. 1973'de eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin edilmiştir.

  Bir genelevdeki beş fahişeyi gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Les Demoiselles d'Avignon, Fransa'da 1907 yazında çizilmiştir.

  En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir.


  Picasso’dan Bir Yaşam Hatırası
  Bir ülkenin hükümdarı dönemin en ünlü ressamını huzuruna ister ve ondan bir horoz resmi çizmesini isteyecektir. Ve ülkenin en iyi ressamı Picasso gelir. Picasso hükümdardan bu resim için üç ay süre ister. Üç ay sonra Picasso elinde boş bir kağıt ve kalemle gelir hemen bir horoz resmi yapar. Hükümdar çok şaşırır. Madem bu resmi on saniyede bitirecektin benden niye 3 ay zaman istedin diye kızar. Picasso’da hükümdarı atölyesine gelmesini ister. Bunun üzerine hükümdar atölyeye gider ve Picasso dolabı açar, dolabın içinden en az üç yüz tane eskiz dökülür. Hükümdara dönerek bu resim 3 aylık çalışmamın ürünüdür der.


  Picasso’dan Sözler


  “Benim arayışlarımdan söz ediyorlar, ben aramam ki... Bulurum.”

  “Ne yapacağını iyi biliyorsan, gidip de onu yapmanın ne anlamı var? Nasılsa, biliyorsan böyle bir deneye girişmenin bir anlamı yok. Başka bir şey yap, daha iyi”

  “Anlaşılmaktan daha tehlikeli bir durum var mı? Üstelik bu zaten olası değildir ki, hep yanlış anlaşılırsın. Yalnız olmadığını sanırsın, oysa her zamankinden daha yalnızsındır.”

  “İnsan hiçbir zaman iyi iş becerdim, üstelik yarında Pazar dememeli durduğun anda yeniden başlamalısın bir daha hiç dokunmayacağım diyerek tuvali köşeye atabilirsin. Oysa son hiçbir zaman gelmez”

  “Herşeyi söylemem ama, her şeyin resmini yaparım”


  Eserleri

  İlk Komünyon (1895-1896)
  'Dağınık Saçlı Otoportre (1896) Picasso Müzesi (Barselona)
  Kısa Saçlı Otoportre (1896), Picasso Müzesi (Barselona)
  Otoportre (1899-1900)
  Otoportre Yo, Picasso (bahar 1901), özel koleksiyon(New York)
  Maternidad, Picasso (1901)
  Otoportre : Yo (1901), John Hay Whitney Koleksiyonu(New York)
  Kafede (1902)
  Otoportre (1901), Picasso Müzesi (Paris)
  Madame Soler (1903), Pinakothek der Moderne, Münih
  Dama en Eden Konserinde (1903)
  La tragedie (1903)
  Hayat (1903)
  Jaime Sabarte'nin Portresi (1904)
  Harlekin, otururken (1905)
  Les Saltimbanques (1905)
  Gertrude Stein'in Portresi (1906)
  Genç Adam Kafası (1906)
  Kadın Kafası (1906)
  İki Nü (1906)
  Otoportre (bahar 1906), Gellman Koleksiyonu(Meksika)
  Otoportre (ete 1906), özel koleksiyon
  Paletli Otoportre(yaz/güz 1906), Philadelphia Museum of Art (Filadelfiya)
  Denizci, Sigara Sararken (1907)
  Otoportre (ete 1907), Národni Gallery (Prag)
  Avignon'lu Kadınlar (1907), Museum of Modern Art (New York)
  Sarı Nü(1907)
  Elmalı ve Armutlu Meyvalı Kup(1908)
  Vadideki Evler (Horta de Ebro) (1909)
  Georges Braque'ın Portresi (1910)
  Viyolon (1912)
  Sandalyeli Natür Mort(bahar 1912), Paris
  Gitar ve Gazete(1916)
  Olga Kokhlova (1917), Picasso Müzesi (Malaga)
  Yıkananlar (1918)
  St. Raphael'de Bir Pencere Önünde Natür Mort (1919)
  Sisley Ailesinin Portresi (1919)
  Yıkananlar (1920)
  Üç Müzisyen(1921), Museum of Modern Art (New York)
  Annelik (1921-1922),Picasso Müzesi (Malaga)
  Beyaz Bereli Paulo (1923), Picasso Müzesi (Málaga)
  Paul en Arlequin (1924)
  Şarlotlu Natür Mort(1924), Centre Georges-Pompidou'dan çalındı (Paris)
  Okuma (1932)
  Minotauromachie (1935)
  Okuyan Kadın (1935)
  Guernica (1937)
  Yeşil Çoraplı Kadın Portresi (1938), Picasso Müzesi(Malaga)
  Kolları Kafasının Arkasında Kadın Büstü, (1939), Picasso Müzesi (Malaga)
  Sarı Hırka (1939)
  Koltukta Oturan Kadın(1946),Picasso Müzesi (Malaga)
  Kore'de Katliam (1951)
  Bayan Z ya da Çiçekli Jacqueline (1954), özel koleksiyon
  Sandalyede Jacqueline (1954), Paris Pinakoteği
  Oturan Jacqueline (1954), Picasso Müzesi (Málaga)
  Türk Giysili Jacqueline (nisan 1955), özel koleksiyon
  Oturan Jacqueline(1955)
  Oturan Adam(otoportre) (1965), özel koleksiyon
  Yıkanan Kadın (1971),Picasso Müzesi (Malaga)
  Otoportre (30 haziran 1972), Fuji Television Gallery (Tokyo)
































 2. #2
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  [color=purple]Dora Maar

  NEW YORK - Ünlü ressam Pablo Picasso, eserlerine en yüksek değer biçilen ressam unvanını pekiştirdi. Picasso’nun 1941 yılında, sevgilisini resmettiği ‘Kedili Dora Maar’ adlı tablosu, New York’taki açık artırmada 95 milyon 216 bin dolara, yani yaklaşık 124 milyon Yeni Türk Lirası’na alıcı buldu.

  Paris ve Barcelona’daki Picasso müzelerinden, Musee d’art moderne Lille Metropole’den, FABA’dan (Fundación Almine Bernard Ruiz - Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından Picasso’nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilen eserler kronolojik olarak sergileniyor.

  "Picasso İstanbul'da" sergisi, Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso (soldan 3.), Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı (soldan 2.), Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü (en solda) ve Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Öncel tarafından basına tanıtıldı.

  Sabancı Holding’in desteğiyle organize edilen sergide, sanatçının çalıştığı stüdyoların ve yakın çevresindeki kişilerin, ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen fotoğrafları da yer alıyor.

  Sergi ve katalog çalışmaları, Picasso biyografisti Marilyn McCully tarafından yapıldı. Sergi için hazırlanan katalogda, John Richardson ve Michel Leiris gibi uzmanlar tarafından kaleme alınan makaleler yer alıyor. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan katalogun, Picasso hakkında araştırma yapanlar için önemli bir kaynak işlevi görmesi bekleniyor.


  Sakıp Sabancı Müzesi, sergi boyunca düzenlediği seminer ve film gösterimleriyle, ziyaretçilere Picasso’yu daha yakından tanıtmayı hedefledi.

  20. YY.’IN EN ÇOK TANINAN SANATÇISI: PABLO PICASSO

  Picasso’nun sanatı, 20. yüzyıl Batı resmi için çok büyük bir yenileyici güç olmuştur. 1881’de İspanya’nın Malaga kentinde doğan sanatçı, eserlerini ilk defa Paris’te 1900 yılında yapılan ve tüm ulusların yeni bir çağı kutlamak için bir araya geldiği dünya fuarında sergiledi.

  Avignon'lu Kızlar - Banyo Yapan Avignon'lu Kızlar 1907

  En tanınmış resimlerinden olan Les Demoiselles d’Avignon (Avignonlu Kızlar) (1907), sanatçının yaklaşımında bir devrim niteliğinde oldu ve bu yeni yaklaşım, modern sanatın gidişatını yönlendiren akımların hep en önünde yer almasına neden oldu.

  Guernica

  Primitif ve arkaik sanata yeni bir gözle bakıp bu izlenimleriyle eserlerini zenginleştiren Picasso, Batı sanatı geleneğine de yeni bir soluk getirmiş oldu. İnsan vücudunu resmedişindeki radikal yaklaşım insanları sarsmış olsa da dünyaya yepyeni bir gözle bakabileceklerini gösterdi. 1936-39 yılları arasındaki İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçiler safında yer alan Picasso, ünlü eseri Guernica’da (1937) ülkesini alt üst eden savaşın acımasız yönünü unutulmayacak bir biçimde yansıttı.

  92 yaşına kadar yaşayan Picasso’nun sınırsız yaratıcılığı, uzun hayatı boyunca yeni sanatsal olanakları araştırmasına ve bunları çeşitli alanlarda hayata geçirmesine neden oldu. Tek bir resim, tiyatro sahnesi veya baskı dizisi olmasına bakmaksızın her projesine başlarken Picasso, kendini geçmişin büyük sanatçılarının varisi olarak görmekle kalmadı, sanatsal ifadeyi yepyeni boyutlara ulaştıracak yöntemler geliştirdi. Hayatının son dönemlerinde yaptığı deneysel heykel, seramik ve baskı çalışmaları, ve tabii resim ve çizimlerindeki enerji bu benzersiz yaratıcılığı yansıtır.


  Picasso’nun uzun yaşamı boyunca çeşitli malzemelerle ürettiği eserlerin sayısı binlerle ifade edilir. Kariyeri boyunca pek çok resmini sattı birçok eserini de kendi koleksiyonunda tuttu. Kişisel koleksiyonunun önemli bir kısmı, bugün Paris, Barcelona ve Malaga’daki Picasso müzelerini oluşturur.

















 3. #3
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Françoise Claude and Paloma

  Jacqueline Rocque

  Serbest kalan (azat edilmiş) horoz - Horozun Özgürlüğü 1948


 4. #4
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Boğa-1946

  Natürmort

  Fransis'in Portresi


 5. #5
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Çarmıha Germe,
  Hz. İsa'nın çarmıhta Ölümünü Gösteren Resim

  Aynanın Karşısındaki Kız 1932

  Romain Rolland'ın "14 Juillet" isimli eseri için taslak 1936



 6. #6
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Pierrot 1918

  Saçlarını Islatanlar (Yıkayanlar) - 1918

  Sürahi ve Elmalarla Natürmort - 1919

 7. #7
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Natürmort - 1919

  Üç Dansçı - 1919 - 20

  Anne ve Çocuk - 1921 - 22

 8. #8
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Sevgililer 1923

  Picasso'nun annesi - 1923

  Üç Güzel Tanrıça, Zarafet 1925



 9. #9
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Atölye, Flaster Kafalı 1925

  Sahilde bir çıplak (Kumsaldaki Çıplak) 1929

  Genç Kız Taş Fırlatıyor - atıyor 1931

 10. #10
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Ynt: Pablo Picasso..!


  Koltuktaki Çıplak 1932

  Çiçekli Kadın 1932

  Mızrak Tutan Minyatür 1934

Benzer Konular

 1. PABLO NERUDA
  Konu Sahibi Azecan Forum P
  Cevap: 46
  Son Mesaj : 12.Şubat.2011, 15:47
 2. Pablo Neruda
  Konu Sahibi Fuzuli Forum Çeviri-Şiirler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Ocak.2010, 01:13
 3. Pablo Neruda - AĞIR ÖLÜM
  Konu Sahibi istanbul-istanbul Forum Hikaye - Yazılar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Ocak.2010, 22:28
 4. Pablo Neruda - Bu Gece En Hüzünlü Şiirleri Yazabilirim
  Konu Sahibi gogeselam Forum Çeviri-Şiirler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2009, 18:34
 5. Pablo Neruda - Nazım'a Bir Göz Çelengi
  Konu Sahibi gogeselam Forum Çeviri-Şiirler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2009, 18:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun