Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #11
  ege
  ege isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Onursal Üye ege - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.478

  Standart Türkiye'nin akarsuları

  Küçük menderes

  yöresinde Bozdağlardan doğar, kendi ismi ile anılan bu ovayı sulayarak, Selçuk İlçesinin batısından denize dökülür. Küçük Menderesin alüvyon getirip kıyı çizgisinden sürekli olarak ilerlemiş olması neticesinde, İlk çağların en önemli liman şehirlerinden biri olan Efes bu gün denizden 5-6 km. içeride kalmıştır.

  İsimleri Yunanca "meandros", yani "suların dirsek yaptığı yer" anlamına gelen "Menderes" adlı üç akarsu vardır Batı Anadolu'da. Homeros'un İlyada'sındaki Skamandros ırmağıdır Biga yöresinde Kazdağları'ndan inen sularla beslenip Çanakkale Boğazı'na dökülen ve Troya'yı denizden uzaklaştıran "Eski Menderes" ırmağı. Yukarıda anlatılmak istenen ve eski adı Kaystros ya da Astarpa olan "Küçük Menderes Nehri", İzmir'in Ödemiş İlçesi arkasında yükselen ve eski adı Tmolos olan Bozdağlar'dan doğarak 175 km yol kateder, Selçuk İlçesi'nin Pamucak sahilinde denizle buluşur. O da taşıdığı çamurlarla Efes liman kentini denizden uzaklaştırmıştır... Eski adı Maiandros olan üçüncü Menderes, yani "Büyük Menderes Nehri" Uşak-Denizli taraflarında Küçük Menderes'in kollarıyla, Kufi suyuyla ve Banaz Çayı'nın kollarıyla oluşur, büyüyerek 450 km akar. Nazilli, Aydın, Söke önünden, yine eski bir liman kenti olan Milet'i getirdiği alüvyonlarla kıyıdan uzaklaştırıp Söke Ovası sahilinde denizle buluşur... Türkiye'de ilk betonarme köprünün yapıldığı nehirdir.  Konu sibel_08 tarafından (02.Temmuz.2011 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.
  http://img87.imageshack.us/img87/4568/enguzelsahil.jpg

 2. #12
  ege
  ege isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Onursal Üye ege - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.478

  Standart Türkiye'nin akarsuları

  Akdeniz'e dökülenler
  Seyhan


  Orta Anadolunun güneydoğu bölümünde, Uzunyaylanın güneydoğu eteklerinden çıkan ve Adana şehrinin ortasından geçerek Akdenize dökülen 516 kilometre uzunluğunda bir nehir. Güneydoğu Akdeniz bölgesinin en önemli nehirlerinden biridir.
  2. Alternatif : seyhan nehri
  Orta Anadolunun güneydoğu bölümünde, Uzunyaylanın güneydoğu eteklerinden çıkan ve Adana şehrinin ortasından geçerek Akdenize dökülen 516 kilometre uzunluğunda bir nehir. Güneydoğu Akdeniz bölgesinin en önemli nehirlerinden biridir  Coğrafi konumu ve kullanımıSeyhan Nehri, Türkiye'nin Akdeniz'e dökülen ırmaklarının en büyüğü ve en önemlisidir. Uzunluğu 560 km'dir. Havza alanı ise 20.600 km²'dir. İki önemli kolu vardır: uzun olanı, Sivas-Altınyayla ilçesi, 1500 metre yükseklikteki Uzun Yayla'dan doğan Zamantı suyudur ve Kayseri'nin Pınarbaşı, Tomarza, Develi, ve Yahyalı ilçelerinden geçer. Orta Toroslar'ın (Tahtalı Dağları) uzanış doğrultusunda akan bu su, Çukurova'ya inmeden önce Adana'nın 80 km kuzeyinde Aladağ ilçesinin Akinek Dağı yamaçlarında diğer önemli kolu olan Göksu ile birleşir. Adana'nın içinden geçer ve bu kenti Seyhan ve Yüreğir isimli iki ilçeye böler ve 60 km sonra Tarsus Çayı ile birleşerek (Tarsus'un 20 km güneyinde) Çukurova'nın en batı kesiminde, Adana-İçel sınırında Deli Burnu'nda Akdeniz'e dökülür. Seyhan Nehri üzerinde Yedigöze, Çatalan ve Seyhan hidroelektrik santralları kurulmuştur. Ayrıca Seyhan Nehri Ceyhan Nehri ile beraber Çukurova'da tarımsal sulama için çok büyük önem taşır, özellikle pamuk üretemi için. Pamuk üretimi en çok su talep eden tarımsal işlemlerinden birisidir ve çevre kirliligi bakımından hassas bir tarımsal sanayidir.

  Konu sibel_08 tarafından (02.Temmuz.2011 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.
  http://img87.imageshack.us/img87/4568/enguzelsahil.jpg

 3. #13
  ege
  ege isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Onursal Üye ege - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.478

  Standart Türkiye'nin akarsuları

  Ceyhan


  Ceyhan Nehri Akdeniz Bölgesi’nin büyük akarsularındandır. Uzunluğu 509 km’dir. Elbistan yakınlarından doğar. Çukurova’da geniş bir delta oluşturarak İskenderun Körfezi’ne dökülür. Başlıca kolları Hurman, Göksun, Söğütlü ve Aksu Çaylarıdır. Ceyhan Nehri Kasım ve Aralık aylarında sonbahar yağmurlarının etkisiyle geçici olarak kabarır. Bu aylardaki debisi 50 m3/sn’den 380 m3/sn’ye yükselir. Ocak ayında azaldıktan sonra Şubat ayında tekrar yükselir. İlkbahar mevsiminde yağmur halindeki yağışlar ve karların erimesiyle tekrar kabarır. Mayıs ayından itibaren azalmaya başlar. Nehir üzerine Aslantaş, Menzelet, Sır ve Berke Hidroelektrik Santralları kurulmuştur.

  Akdeniz havzasında bulunan Çukurova’nın önemli bir akarsuyu. Eski adı ile “Hyranus”, bâzı kaynaklarda Ceyhan, Cihaz ve Cahan adları ile geçen Ceyhan, güneydeki ırmaklarımızdan birisidir. Uzunluğu 509 km, sularını topladığı bölgenin yüzölçümü 22.300 km2dir. Orta Torosların doğu bölümündeki Nurhak Dağından Söğüt Deresi adıyla çıkar. Elbistan’ın 3 getirdiği geniş deltada akar. İskenderun Körfezine dökülür. Ceyhan, yolu boyunca aldığı Aksu, Çakur, Susas, Çepekm kuzeyindeki büyük kaynaklarla beslenir. Elbistan yakınında Söğütlü Deresine, Hurma ve Göksu’nun birleşmesi ile Ceyhan adını alır. Engizek ve Ahır dağlarındaki dar ve derin yarma vâdilerinden veKahramanmaraş yakınlarından geçip, Çukurova’nın kuzey doğusuna girer. Misis Tepelerini çevirdikten sonra meydana rce gibi derelerle daha da büyür.

  Ceyhan’da akan su miktarı mevsimlere göre çok değişir. Kasım ve Aralık aylarında güz yağmurlarından ötürü geçici olarak kabarır. Bu sırada sâniyede 50 m3ten 380 m3e yükselir. Ocakta azalır. Şubat ortalarında yine kabarmaya başlar.Karların erimesiyle ilkbaharda bu kabarış oldukça artar, yaz aylarında özellikle ağustos ve eylülde en çekik durumunu bulur. Son 22 yıl içinde Seyhan’la en az 6 defâ birleşmiş ve ayrılmıştır.

  Geçtiği dar boğazlarda birçok çağlayan ve çavlanlar vardır.Savruk suyu çavlanının yüksekliği 45 m’yi bulur. Ceyhan dağlık yerlerde derinde aktığından sulama işinde pek az faydalanılır. Sulamada Ceyhan’ın kolları çok daha elverişlidir. Bu sularla tarlalar sulanır, değirmenler işler, yolları boyunca pirinç ve başka ürünler yetiştirilir. Ormanlık bölgelerden geçtiği için kereste taşımacılığında kullanılır. Ceyhan Ovası olarak bilinen nehrin meydana getirdiği delta, su kuşlarının kış boyunca barındıkları yerlerdir. Bâzı seneler burada barınan kuşların sayısı birkaç milyonu bulur. Ayrıca kumsal sâhil, deniz kaplumbağalarının yumurta bırakma yeridir. Ne yazık ki bâzı yıllar sularının taşması tarım ürünlerine büyük hasarlar verdirmektedir.

  Konu sibel_08 tarafından (02.Temmuz.2011 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.
  http://img87.imageshack.us/img87/4568/enguzelsahil.jpg

 4. #14
  ege
  ege isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Onursal Üye ege - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.478

  Standart Türkiye'nin akarsuları

  Asi

  Asi Nehri
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara

  Asi NehriOrontes olarak da adlandırılan Asi Nehri Lübnan Bekaa Vadisi'nin doğu kısmından doğar ve Türkiye Hatay ilinden Akdeniz'e dökülür. Asi Nehri'nin toplam uzunluğu 450 km olup, nehrin büyük bölümü Suriye toprakları içinde bulunmaktadır.

  Antakya ile Akdeniz'e doğal su yolu bağlanmış olan Asi Nehri'nin ortalama su debisi 30 m³/sn dir. Not!!!Asi Nehri sanıldığı gibi ters akmaz.Asi Nehri'nin aktığı yerlerin eğiminden kuzeyden güneye akmak yerine güneyden kuzeye doğru akar.


  Konu sibel_08 tarafından (02.Temmuz.2011 Saat 23:12 ) değiştirilmiştir.
  http://img87.imageshack.us/img87/4568/enguzelsahil.jpg

Benzer Konular

 1. Türkiye'nin Başkenti ! ANKARA
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Memleketim
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2011, 02:38
 2. Türkiye'nin Gazetecilik Anlayışı
  Konu Sahibi Diamond Forum Hikaye - Yazılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Mart.2010, 09:07
 3. Türkiye'nin dağları
  Konu Sahibi ege Forum Turistik Yörelerimiz
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 04.Haziran.2009, 19:56
 4. Türkiye'nin şelaleri
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Turistik Yörelerimiz
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2009, 21:16
 5. Türkiye'nin Peynirleri..!
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Memleketim
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Nisan.2009, 20:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun