Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 33 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #31
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Türkiye'nin Tarihi Şaheserleri..!


  Y I L D I Z P O R S E L E N F A B R İ K A S I

  İstanbul Yıldız Parkı bahçesinde yerleşik müze-fabrika. 1892-1894 yıllarında Osmanlı Sarayı çini gereksinimlerini karşılamak ve gerileyen çini sanatını geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye'nin bu alanda üretime devam eden en eski tesisi olan fabrika, günümüzde TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlıdır.


  19. yüzyılda geleneksel Türk sanatlarının en önemlilerinden biri olan çini sanatının gerilemiş olması Osmanlı Devleti'ni bu alanda büyük ölçüde dışa bağlı duruma getirmiştir. Tesis, Sultan II. Abdülhamid'in talimatı ile 1892-1894 yıllarında saray ve çevresinin çini ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Yıldız Çini Fabrika-i Hümâyûnu adıyla kurulmuştur.


  Fabrika, Fransız Serves ve Limoges şirketinden ithal edilen teknoloji çalışmaya başlamış, bu amaçla Fransa'dan uzman personel ve çini kalıpları getirilmiştir. 1894 İstanbul depreminde ciddi zarar gören fabrika bir süre üretime ara vermiş ve İtalyan Mimar Raimondo d'Aronco tarafından onarılmıştır.

  Fabrikada vazolar, duvar tabakları, yazı ve sofra takımları, kartvizit tabakları, kapaklı kaseler, sahanlar, aşure tepsileri, şekerlikler, çay ve fincan takımları gibi günlük kullanım eşyaları da üretilmiştir.


  II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesi sonrasında üretimi durdurulan fabrika, 1911 yılında eski yöneticilerinin çabaları ile yeniden faaliyete geçirilmiştir. Kurtuluş savaşı döneminde sıkıntısı çekilen telgraf tellerini birbirine bağlamakta kullanılan kaolin fincanların üretimini de yapan fabrika 1957 yılında Sümerbank'a devredilmiştir.


  Batı ve Anadolu sanatı sentezine önemli katkıları olan fabrika, Cumhuriyet Dönemi’nde de üretime devam etmiş ve geleneksel Türk çini sanatının dünyaca tanıtılmasında önemli rol oynamıştır.

  Günümüzde TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı olan Yıldız Porselen Fabrikası, günümüz beğeni ve gereksinimlerine yönelik ürünler yanında başlangıç döneminde yaptığı ürünlerin de benzerlerini üretmektedir.

  Üretimde estetik ve sanat öncelikli konulardır. Geçmişin günümüze taşınması adına kaliteden ödün vermeden yapılan üretim büyük oranda ticari kaygılardan uzaktır.

 2. #32
  Aktif Üye yaziklar_olsun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  372

  Standart Türkiye'nin Tarihi Şaheserleri..!


  Y I L D I Z S A R A Y I

  Meşhur Osmanlı saraylarından. İstanbul’da, Beşiktaş ile Ortaköy arasındaki tepededir. Burada Yıldız Sarayından başka pekçok köşk ve kasır vardır. Bütün bu yapılar Beşiktaş’a oradan da Ortaköy’e kadar uzanan beş yüz bin metre karelik bir sahayı kaplar.


  Kanuni Sultan Süleyman Han zamanında bir av yeri olan bu saha üzerinde ilk inşa edilen saray, Sultan Üçüncü Selim Han zamanında annesi Mihrimah Valide Sultan için yapıldı. Babası için de şimdi sarayın has bahçesinde bulunan bir çeşme inşa edilmişti. Sultan İkinci Mahmud Han bilhassa yaz aylarında Yıldız tepelerine giderek Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusunun orada yaptığı talimleri takip ederdi. 1834-1835 senelerinde bu tepede bir köşk inşa ettirdi.


  Sultan Abdülmecid Han ise, 1842’de annesi Bezmialem Valide Sultan için Kasr-ı Dilküşa adıyla yeni bir köşk yaptırdı. Sultan Abdülaziz Han ise çevreyi değişik bir yönden ele alarak, arazinin tabii haliyle muhafaza edilmesi için çalışmalar yaptırdı. Sarayın bahçıvanları, Ortaköy’den Beşiktaş’a kadar olan arazinin tabii durumunu koruyarak muhafazasını sağlamaya çalıştılar. Sultan Abdülaziz Han, Yıldız Sarayını devamlı merkez olarak kullanan ilk padişahtır. Bu padişah devrinde Büyük Mabeyn, Malta, Çadır köşkleriyle Çit Kasrı ve Yıldız’ı Çırağan Sarayına bağlayan köprü inşa ettirildi.


  Yıldız Sarayı ve çevresine en çok ehemmiyeti Sultan İkinci Abdülhamid Han (1876-1909) gösterdi. En son halini adı geçen padişah devrinde alan Yıldız, büyük bir site haline getirildi. Etrafı duvarla çevrilen arazi içine mesken olarak kullanılan binalardan başka asıl saray kısmında; müze, kütüphane, silahhane, Kaskat Köşkü, eczane, hayvanat bahçesi, mescit, hamam, tamirhane, marangozhane, bıçkıhane, kilithane, demirhane, ayar atölyesi ve çini atölyesi inşa edildi ve hizmete girdi. Sarayın en hareketli günlerinde on iki bin kişinin barındığı bildirilmektedir. Çünkü bu devrede Bab-ı ali Yıldız’a taşınmış, hükumet kelimesiyle Yıldız aynı mefhumu ifade etmiştir.


  Yıldız Sarayı sitesi başlıca üç bölüm halinde görülür. 1) Asıl Saray, 2) İç Bahçe, 3)Dış Bahçe. Zamanımızdaki kısmı dış bahçe veya şimdi Yıldız Parkı denilen kısımdır. Burada da sadece üç köşk kalmıştır. Asıl Saray kısmı kısa bir süre önce buradan taşınan Harp Akademilerinin bulunduğu kısımdır. Burada iç içe kapılardan saray kompleksinin binalarına geçilir. Bu kısımdaki en büyük bina Büyük Mabeyndir. Sultan Abdülaziz Hanın emriyle dinlenme köşkü olarak inşa edilmiştir. Büyük tarihi olaylara sahne olan Büyük Mabeynde elçilerin yanısıra, Avusturya-Macaristan veliahtı Arşidük Rudolf, Almanya İmparatoru Wilhelm misafir edilmiştir.


  Yıldız’da ikinci büyük bina Çit Kasrıdır. Harp Akademilerince kütüphane olarak kullanıldı. Sultan Abdülaziz Han zamanında yaptırılan bu bina, Büyük Mabeynden ayrı olarak elçilerin kabul edildiği yerdir. Küçük Mabeyn ise, Sultan İkinci Abdülhamid Han tarafından dinlenme ve çalışma dairesi olarak inşa ettirildi. İki katlı ve kagir olan bina, Sultan Vahideddin Hana kadar aynı maksatla kullanıldı. Devlet adamlarını kabul için kullanılan binanın en mühim hususiyeti, Sultan Abdülhamid’in hal’ edildiğine dair kararın burada tebliğ edilmesidir.


  İç Bahçe ise, tabii güzelliklerin hakim olduğu bir korudur. Her çeşit ağacın ve renk renk çiçeklerin bulunduğu bahçedeki havuz, buraya ayrı bir güzellik vermektedir. İç Bahçede bulunan Cihannüma Köşkü, üç katlı olup, bütün Marmara’ya ve Boğaziçi’ne hakim bir görüş açısına sahiptir. Dış Bahçe, bugün Yıldız Parkı olarak isimlendirilen arazidir. Eski ihtişamını kaybetmekle beraber günümüzde dinlenmek için gidilen mesire yerlerinin başında gelir. Osmanlı Devleti zamanında sarayda yaşayan hanımların dinlenmek, gezmek için kullandıkları bu koruda birçok köşk bulunmaktaydı. En önemlileri şunlardır:Bahçıvanbaşı Köşkü, Talimhane Köşkü, Acem Köşkü ki bunlar yıkılmıştır. Bugün ayakta olanlar ise Çadır, Malta ve Şale köşkleridir. Yıldız Parkında köşklerden başka, çini atölyesi, marangozhane, tamirhane, bıçkıhane, dökümhane ve ayar atölyeleri gibi binalar da mevcuttur. Bunlardan sadece çini atölyesi ayakta kalabilmiştir. 1896’da kurulan Yıldız Çini Atölyesi, memleketimizde kurulan ilk fabrikasyon porselen imalathanesidir. İmal ettiği kıymetli porselenlerle dünyaca meşhur bu fabrika, Birinci Dünya Savaşı sırasında kapatılmış ve 1962 senesinde Sümerbank tarafından yeniden işletmeye açılmıştır. Abdülhamid Hanı tahttan indirmek için Bulgar çeteleriyle birlikte İstanbul’a gelen Hareket Ordusu tarafından Yıldız Sarayı ve çevresi 1909 yılında yağma edildi. Bu esnada pekçok tarihi eser çalındı. Saltanat arabası dahil, kıymetli pekçok eşya parçalanıp taksim edildi. (Bkz. Otuzbir Mart Vak’ası) Yağma ve tahripten arta kalan taşınabilir eserler, Cumhuriyetten sonra diğer saraylara dağılmıştır. Çit Kasrındaki kütüphanede bulunan eserler de, İkinci Abdülhamid Hanın kitapçıbaşılarından Sabri Kalkandelen’in hayatını ortaya koymasıyla yağmacıların elinden kurtarılmış ve İstanbul Üniversitesi Kütüphanesine nakledilmiştir. 3. #33
  En Nazik Üye Vesaire_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  1.531

  Standart Cevap: Türkiye'nin Tarihi Şaheserleri

  Verilen emege sağlık harika bir hizmet olmuş..teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Türkiye'nin Başkenti ! ANKARA
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Memleketim
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2011, 02:38
 2. Türkiye'nin dağları
  Konu Sahibi ege Forum Turistik Yörelerimiz
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 04.Haziran.2009, 19:56
 3. Türkiye'nin akarsuları
  Konu Sahibi ege Forum Turistik Yörelerimiz
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 21:51
 4. Türkiye'nin şelaleri
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Turistik Yörelerimiz
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2009, 21:16
 5. Türkiye'nin Peynirleri..!
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Memleketim
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Nisan.2009, 20:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun