“Martı” ve “Peer Gynt”

Bu tiyatro sezonunu Martı ile açan Oyunbaz geçtiğimiz sezon çeşitli ödüllere değer görülen Peer Gynt’ü de Kasım ayı itibarıyla izleyicisiyle buluşturacak.
Repertuarında iki başyapıt barındıran Oyunbaz’ın bu ayki programı şu şekilde:

"Martı”

17.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde “Anton Çehov'a Selam” başlığı altında sahnelenen Martı 12 Kasım Cuma ve 29 Kasım Pazartesi akşamları Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu’nda izlenebilir.

Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği oyun; Ataol Behramoğlu çevirisi esas alınarak Behçet Necatigil ve Mehmet Özgül çevirilerinden derlendi. Oynadığı sezonlarda pek çok olumlu eleştiri alan ve “Vasıf Öngören Özel Ödülü”ne değer görülen Martı Anton Çehov’un ve Dünya Tiyatro tarihinin en önemli eserlerinden biri kabul ediliyor.

Oyun Üzerine
Yıkılmaya yüz tutmuş çarlık Rusya’sının son demlerinde kentleşme ve sanayileşmenin dayattığı değişimin bunalıma sürüklediği aydınlar ve küçük burjuva sınıfı... Çehov’un “öfkelenerek ve acıyarak bakıyorum” dediği oyun kişileri işte bu sınıfa ait düşmüş toprak soylularıdır. Eylemsizlik içinde uyurgezer gibi yaşayan bu insanların diyalogları yaşamaya bir şeyler yapmaya karşı duyulan güçsüzlüğün can sıkıntısının çevresinde dolanır durur. Ruhları Konstantin Treplev’in vurduğu martı kadar ölü olan bu insanlar o zavallı martı kadar şanslı değildirler. Çünkü onlar ne yaşamaktadırlar ne de ölüdürler.

“Peer Gynt”
X. Lions Tiyatro Ödülleri’nde Prodüksiyon ve Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü’ne değer görülen 15. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En İyi Yapımının Yönetmeni ödülüne aday gösterilmiş olan Peer Gynt sezonun ilk temsiliyle 25 Kasım Perşembe akşamı Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu’nda izlenebilir.

Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği; Seniha Bedri Göknil Zehra İpşiroğlu ve Mehmet Ergen çevirilerinden Oyunbaz tarafından derlenen Peer Gynt Çehov’un “En beğendiğim yazar” sözleriyle nitelediği Norveç tiyatrosunun dünyaya mal olmuş ünlü oyun yazarı Henrik Ibsen’in başyapıtlarından biri.

Oyun iki perde bir ömür…

“Kendi olma takıntısıyla donanmış kendini gerçekleştirmek için gerek duyduğu her şeyi sadece ‘kendi’nde arayan bir insanın son nefesinde hayatı bir ‘tiyatro oyunu’ gibi gözlerinin önünden geçseydi seyredeceği şey ne olurdu acaba?”

PEER : Bir tek şey soracağım. Ne demek bu "kendin olmak"?
DÖKMECİ : Ne komik çıktı senin ağzından bu soru.
PEER : Hadi uzatma sen bana cevap ver.
DÖKMECİ : Kendin olmak demek kendini imha etmek demektir.
Anladın mı? Anlamadın.

PROGRAM
MARTI
Tarih : 12 Kasım 2010 Cuma / 29 Kasım 2010 Pazartesi
Saat : 20:30
Yer : Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu
Süre : 2 saat 30 dakika / 2 Perde.
PEER GYNT - Sezonun İlk Oyunu
Tarih : 25 Kasım 2010 Perşembe
Saat : 20:30
Yer : Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu
Süre : 2 saat 45 dakika / 2 Perde.

Bilgi için: 0531 888 62 31