Abdülkadir Geylani-Sevgi, Sevgili
İnsanoğlu çoğu kere , falanca yakıştırıldı ama ben uzak kaldım . Falanca verildi ama bana verilmedi , filanca zenginleştirildi ama ben fakirleştirildim ,falanca şifa buldu ama bana hala şifa verilmedi, filanca itibar görüyor ama ben küçümseniyorum, hakir görülüyorum v.s. şeyler söyler.

Halbuki ALLAH birdir ,sevgide de , sevilmede de, bir olmayı sevgisinde (tek) yanlız olanı sever.Seni bir başkası yolu ile kendisine yakınlaştırır ise , ona olan sevginde bir azalma olacaktır.Hatta aracı olana meyletmen dahi , söz konusu olabilecek kalbindeki Allah sevgisi azalacaktır.

Allah teala kıskançtır ; asla ortak kabul etmez .Bu sebeple sana yardımcı olabilecek herkesi senden uzak tutar. Elleri ile sana yardımcı olamaz , dilleri ile sana övgüde bulunamaz , ayakları ile sana gelemez ve yardımcı olamazlar. Bütün bunlar hep senin onlarla meşgul olmaman içindir.

H.z. Peyganber (s.a.s); Kalpler kendilerine iyilik edenlere , meyletme tabiatında yaratılmışlardır buyurmuşlardır.

İşte bu sebeple , yanlızca onu birleyip , yanlızca onu sevmen için Allah teala insanları sana yapabilecekleri her türlü iyilikten alıkoymaktadır. İç dünyanda da dış dünyanda da ona yönelmen , her halinde onunla olman ,iyilik olsun , kötülük olsun herşeyin ondan olduğunu anlaman için böyle yapılmaktadır.

O halde ; diğer mahlukat, nevsin, arzuların, iraden, şehvetlerin hasılı Rabbinden başka her şeyden fena bulmalısın. Bunu yaptığın takdirde eller sana yardıma koşacak , diller seni övecek, Rabbin dünya ve ahiretde seni şımartacak sana bol bol in'am ve ihsanda bulunacaktır.