Andorra'ya karşı ter idmanı yaptık! Bükreş'ten ise beklediğimiz haber gelmedi. Ama bambaşka bir milli takım, bambaşka bir hava vardı. 2014 Finalleri halâ Kafdağı'nın ardında ama Fatih Terim'in sözünü hatırlatmakta fayda var: “Mucizeler biraz zaman alır"


Romanya hazırlığı tamam

4 yıl aradan sonra göreve gelen Fatih Terim ilk mesaisine Andorra maçıyla başladı. Geleceğimizin sadece bizim elimizde olmadığı grupta Andorra mücadelesi kadar Romanya-Macaristan karşılaşmasının sonucu da bizi yakından ilgilendiriyordu.

Umut kilidi açtı


İlk dakikadan itibaren golü düşünen milli takımımız rakibine önde basarak Andorra’yı kendi yarı sahasına hapsetti. Ömer ve Semih ikilisi çoğu zaman orta alana kadar çıkarken Arda ve Gökhan neredeyse 3. ve 4. forvet gibi oynadı. Andorra ise beklendiği üzere 5’li savunmayla direnmeye çalıştı. 6. dakikada Nuri savunmanın arkasına havadan oynadı. Burak önüne güzel aldı, fakat vuruşunda kaleci topu kornere gönderdi. Oyunun tamamen hakimi olan millilerimiz kanatları oldukça etkili kullandı. 20. dakikada Arda’nın nefis ara pasında topla ceza sahasında buluşan Burak, sert vurdu kaleci son anda golü önledi. Antrenman havasında devam eden karşılaşmada 25 ve 27. dakikalarda Burak’la gole yaklaşsak da skoru değiştiremedik. Her geçen dakika gol atamamanın stresi artmaya başlıyordu ki, sahneye Umut çıktı. Golcü oyuncu 35. dakikada Gökhan Töre’nin ortasına nefis yükseldi ve kafayla topu ağlarla gönderdi: 1-0. Bu gol millilerimizi rahatlatırken Andorra’nın direncini kırdı. 39’da yine Gökhan Töre-Umut ortaklığı vardı. Töre, pasını Umut’a verdi. Yıldız oyuncu yaklaşık 30 metreden sert vurdu ve farkı 2’ye çıkardı: 2-0. Bu, aynı zamanda ilk yarının skoru oldu.

Ciddiyeti bırakmadılar


İkinci yarıya iyi başlayan taraf yine bizdik. İlk yarıda oldukça fazla hırpalanan rakibimiz etkisiz futbolunu sürdürmeye devam etti. Biz ise farkı açmak için bir an olsun atak geliştirmekten vazgeçmedik. 62’de Gökhan Gönül, soldan, yerden çıkarttı. Burak topa dokundu ve farkı 3’e taşıdı. 68. dakikada Gökhan Töre ceza sahasındaki Umut’u iyi gördü. Günün kahramanlarından olan golcü oyuncu düzgün bir vuruşla skoru 4-0’a getirdi. Bu gol Umut’un 3. sayısı olurken Gökhan Töre de maçtaki 3. asistini yapmış oldu. Golden sonra da durmayan Ay-Yıldızlılar 90. dakikada Arda’nın kafa vuruşuyla farkı 5 yaptı. Rakibini ciddiye alan ve disiplinden kopmayan millilerimiz sahadan 5-0’lık galibiyetle ayrılarak Romanya maçı öncesinde moral buldu.

Metin Karabaş