Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart F1 2010 Yarış Takvimi

  Bu da geçer, Ya Hû!

 2. #2
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi  2010 Formula 1 Kuralları

  Dünya Motor Sporları Konseyi, Formula 1'i daha ekonomik hale getirmek için kabul edilen bir dizi yeni kuralı geçtiğimiz hafta açıkladı. Bunlar içinde en dikkat çekeni bütçe sınırlaması. Sonunda 2010 yılından itibaren isteyen takım bütçesini tespit edilen oranla sınırlandıracak. Bunun karşılığında da birçok teknik ayrıcalık kazanacak.

  Yakıt ikmalinin yasaklanması

  Konseyin aldığı radikal kararlardan biri de gelecek sezondan itibaren yakıt ikmalinin yasaklanacak olması. Bir süredir zaten bu konuda görüşmeler yapılıyordu. Bu kural araçların tasarımında bir kez daha kaydedeğer bir değişiklik yapılmasına neden olacak. Bazı pistlerde yakıt sarfiyatı tur başına 3 litre daha fazla olabiliyor. Tabi en önemlisi de, depoların hacminin artacak olması. Şu an takımların çoğunun 90 litrelik yakıt tankı kullandığı göz önüne alınırsa, gelecek yıl bu muhtemelen iki katına çıkarak 180 litreyi bulacak.

  Bu değişiklik sayesinde yakıt ikmaliyle ilgili ciddi ağırlığa sahip 20 parçanın her yarışa taşınma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak. Bir de işin sportif tarafı var: Böylece yarış sırasında yakıt tasarrufu yapmak zoruda kalan sürücüleri görebiliriz. Hatta 1980'li yıllarda olduğu gibi yakıtı bittiği için pistte kalan araçlara bile şahit olabiliriz.

  Ağırlık limitinin artırılması

  Daha kilolu sürücülerin taşıdığı dezavantajı ortadan kaldırmak için BMW Sauber'den gelen baskılar neticesinde çıkmış bir kural. Yeni sezonda araç ağırlıkları 605 kg'den, 620 kg'a çıkacak.

  Ön kanada yönelik güvenlik tedbirleri

  Yeni kurallar, bir çarpışma olayında rakibin lastiğine zarar vermesini önlemek için şasi parçalarının asgari radyusta olması gereken genişletilmiş bir alanı zorunlu kılıyor.


  İlgili maddede (3.4.2), "Diğer araçların lastiklerinin zarar görmesini engellemek amacıyla, ön teker merkez hattının önünde 450 mm'den ve araç merkez hattından 750 mm'den daha fazla olan şasinin üst, ön ve arkada yana doğru çıkan kenar uçları, en az 10 mm daha ince olmalıdır" deniliyor.

  Daha sıkı KERS kuralları

  2010'dan itibaren Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistemi'nin 300 km/s'i aşan hızlarda aktif hale gelemeyebilir. Bu değişiklik, KERS'i azami sürati artırmak için kullanma ihtimalini kesin olarak ortadan kaldıracak. Ancak azami sürati daha da artırmak yerine, azami sürate daha kısa sürede ulaşmak için kullanılmasına da imkan tanıyacak.

  Buna ilaveten sistemin üzerinde standart sensörlere ihtiyaç duyulacak. Enerjiyi depolayan aletin pozisyonu ise, motorun önü ile sürücünün arkasındaki alanda bulunmak zorunda olacak. Bu arada KERS kullanan araçların zaten tamamının cihazı bu kurala uygun kullandığı tahmin ediliyor.

  Bütçe Sınırlaması

  Yeni sezonun başından itibaren isteyen takım, bütçesini 40 milyon sterlinle sınırlandıracak. Bunun karşılığında ise FIA'dan oldukça kapsamlı teknik imtiyazlar elde edecek.
  Motordan daha fazla güç elde etme

  Bu takımlar için 18 bin devir limiti kaldırılıyor. Bu ilginç sonuçlar doğuracak çünkü tüm takımlar şu an aynı özellikte motorları kullanıyor. Ayrıca tüm sezon boyunca toplam sekiz motor kullanma kuralında bir değişiklik olmayacak. Bu yüzden takımlar devir limiti olmayan motorlarla yarıştıklarında dayanıklılık konusunda ciddi problemler yaşayabilir.

  Bunun dışında artan hız yakıt tüketimini de artıracak. Daha yüksek devirde yarışmak isteyen takımlar bunun için daha büyük yakıt tankları yapmak zorunda olacak ancak bu da yarışın başında yavaş kalmaları manasına geliyor, ayrıca daha ağır depo araç dengesini de olumsuz etkileyecek.

  Hareketli aerodinamik parçalar

  Bütçesi kısıtlanan takımların ön kanatlarını 10 dereceye kadar oynatma hakkı tanınacak. Bu mevcut araçlardakinden 4 derecelik fazla bir açı demek. Arka kanat da ayarlanabilecek. Bu, pistin yüksek hızlı bölümlerinde aracın hızlanması açısından çok önemli bir faktör.

  Duble KERS gücü

  Belki de bu takımlar için en ilgi çekici fayda KERS cihazından çift kat daha fazla güç çıkarmak olacak. Yani araçların enerjiyi iki kez salıvermelerine izin verilecek. Böylece aynı KERS sistemine rağmen, bu takımlar tur başına 12s'den fazla zaman kazanacakları ilave 60 hp gücü kullanabilecekler. Veya alternatif olarak sistemi 120 hp'ye göre adapte edebilecekler.

  Dört Çekiş

  Bu takımların dört çekiş sistemi kullanmasına izin verilecek. Böylece araçlar, "Hiçbir şanzuman sisteminin, iki tekerden daha fazla sürüş yapmasına izin verilemez" maddesinin kapsamı dışında olacaklar.

  Test serbestiyeti

  Şu an takımların sezon içinde test yapmasına izin verilmiyor. Bununla birlikte bütçe sınırlamasını kabul eden takımlar yıllık bütçelerini geçmeyecek şekilde sene boyunca sınırsız test yapabilecekler.

  Rüzgar tünellerinin kullanımında ayrıcalık

  Maliyetlerin düşürülmesine yönelik kurallar çerçevesinde rüzgar tünellerin şu an aracın gerçek boyutun yüzde 50'si büyüklüğünde modellerle testler yapılmasına izin veriliyor. Bu kural, yine bütçelerine göre, bu takımlar için kaldırılmış olacak.  Bu da geçer, Ya Hû!

 3. #3
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Formula 1 Hakkında  Kısaltması F1 olan, Grand Prix Yarışları olarak da bilinen Formula 1; tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir.

  F1; bir yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve genellikle değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Dünya Sürücüler Birinciliği ile Dünya Takımlar Birinciliği (Otomobil Yapımcıları Birinciliği) ödülleri verilir.

  Yarışları Max Mosley'in başkanlığını yaptığı FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. F1'in geçmişinde yarışların çoğunluğu Avrupa'da yapılmış olmasına karşın, son yıllarda artan sayıda yarışlar Avrupa dışına kaydırılmaktadır. Bunda ana neden, FIA'nın gelişen yeni pazarlara açılmak istemesi olsa da, yasal düzenlemelerin AB ülkelerindeki kadar sıkı olmadığı ülkelerin çekiciliği de bu kararda etkin olmuştur. Son yıllarda AB'deki yarışlarda, sağlık gerekçeleriyle tütün ürünlerinin tanıtımlarının yasaklanması, ölümle sonuçlanan bazı kazaların yerel savcılıklarca (takımların savsaması sonucu olup olmadığının) soruşturulması, FIA'ca hoş karşılanmamıştır.

  Otomobiller

  Çağdaş F1 otomobilleri tek kişilik olup, sürücü yeri ile tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri üretseler de, hemen hepsi büyük otomobil markalarının motorlarını, parçalarını kullanırlar. Formula 1' de kullanılan motorlar önceleri V tipi 3 litre, 10 silindirli ve dakikada 19.000 döngüde 900 BG güç üretirlerken, 2006 yılı için yapılan kural değişiklikleri neticesinde artık V tipi 2,4 litre, 8 silindir ve dakikada 22.000 döngüyle 700 - 750 BG güç üretmektedir. Her araba aynı motorla iki yarış bitirmek durumundadır. Hız (vites) kutusu 7 yarı otomatik hız konumundan oluşur. Sürücü bir hız konumundan ötekine direksiyondaki düğmelere basarak (debriyaja dokunmadan) geçer.

  F1 otomobilleri, öteki bütün tek kişilik yarış otomobillerinden daha hızlıdırlar. ABD'de yapılan Indy yarışlarında kullanılan otomobillere oranla daha hafif ve teknolojik olarak daha gelişmişlerdir.


  Kurallar
  Standart ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)
  McLaren Electronic Systems ve Microsoft'un birlikte geliştirdiği; motoru, vites kutusunu ve debriyajı kontrol eden ECU tüm araçlarda standart olacak.

  Her aracın üzerinde bulunan 100'den fazla sensörle data toplayan ünite, FIA'ya, çekiş kontrol ve sürücüye yardımcı diğer sistemleri yasaklanma olanağı sağladı.

  Renault'ya göre, sürücülere özellikle ıslak ve kaygan zeminlerde yardım eden bu sistemlerin kaldırılması, tur başına 0.4 saniyeye kadar kayıp anlamına geliyor.

  Ferrari ve Renault gibi takımlar, McLaren'in sistemi geliştiren iki gruptan biri olması dolayısıyla, İngiliz takımının sezonun ilk yarışlarında avantajlı olabileceği görüşünde.

  Pilotlar, çekiş kontrol sisteminin kalkmasıyla sürüş güvenliği sorunları yaşanabileceği, geçişin artacağı ve pilotun yeteneğinin ön plana çıkacağı konusunda hemfikir.

  Motor değiştirme
  Yeni sezonda pilotlar, ilk motor değiştirmede gridde 10 sıra geri düşme cezası almayacak. Üst üste iki yarışa aynı motorla çıkma zorunluluğu devam ediyor. İlk değişiklikten sonraki herhangi bir motor değiştirme halinde eskisi gibi 10 sıra geriden başlama cezası uygulanacak.

  Başın korunması
  Yükseltilen kokpit duvarları sayesinde pilotların yandan gelecek darbelerde baş bölgesinin korunması daha iyi korunması amaçlanıyor.

  2007 Avustralya Grand Prix'sindeki kazada David Coulthard'ın Red Bull'unun, Williams pilotu Alexander Wurz'un başının çok az farkla üzerinden geçmesi, FIA'yı bu konuda harekete geçirmişti.

  Bio-yakıt
  Yeni sezonda F1 araçlarında kullanılacak yakıtın en az yüzde 5.75'i, -Avrupa Birliği kararlarına uygun olarak- biyolojik kaynaklardan sağlanmak zorunda.

  Yedek araçlar
  Her takım bir yarış hafta sonunda aynı anda iki araçtan fazlasını kullanamayacak. Bu kural, takımların, garajlarında yedek araç bulunduramayacağı anlamına geliyor.

  Vites kutusu
  Bir vites kutusu üst üste dört yarışı çıkarmak zorunda (Cumartesi-Pazar). Değişiklik halinde pilota yarışa beş sıra geriden başlama cezası verilecek.

  Pilot, kendisinin veya takımının kontrol edemeyeceği sorunlardan ötürü finiş göremezse, takip eden yarışta vites kutusunu değiştirme hakkına sahip. Aynı durum motor için de geçerli.

  Sıralama
  Sıralamanın bitişinden yarışın başlamasına kadar yakıt ikmali yapmak yasak. Sıralamada ilk tur 20, ikinci tur 15 dakika, 10 aracın kaldığı final turunun süresi ise 10 dakikaya indirildi. Böylece final turunun başında görülen yakıt tüketmeye yönelik amaçsız turların önüne geçilecek.  Bu da geçer, Ya Hû!

 4. #4
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Formula 1'de Güvenlik

  1950'den günümüze Formula 1'de güvenlik

  Formula 1'de herşey çok hızlı değişiyor. Araçlar pistte daha hızlı gidebilmek için birçok yeniliği denemek zorundalar. Maksimum süratlere ulaşmaya çalışan takımlar aynı zamanda güvenlik konusunda da ilerleme kaydetmeliler.

  1950 yılından bu yana Formula 1 bu hedefler çerçeveisnde birçok kural değişikliğine gitti. Şimdi 1950 yılından günümüze değişen güvenlik kurallarına bir göz atacağız.


  1950 ve 1960’lı yıllar

  1950
  İlk Formula 1 yarışı İngiltere’de Silverstone’da düzenlendi. Önden motorlu ve tamburlu frenlerin yer aldığı araçlar sadece daha hızlı olabilecek şekilde üretildi. Herhangi bir güvenlik önleminin veya sağlık ekibinin yer almadığı yarışlar büyük bir heyecana sahne oldu.

  1955
  Fren diskleri kullanılmaya başlandı. Avustralyalı Jack Brabham’ın Cooper aracında ilk kez motorun ortada olduğu bir araç kullanıldı.

  1960
  Formula 1 yarışlarında ilk kez güvenlik önlemleri alındı. .

  1961
  Araçlarda ilk kez emniyet barları kullanılmaya başlandı.

  1963
  Yarışlarda renkli bayraklar ilk kez kullanıldı. Araçların yakıt tanklarının sağlamlaştırılmasıyla araç yangınlarının önlenmesi konusunda önemli bir adım atılmış oldu. Çift devreli fren zorunlu hale getirildi. Uluslar arası Otomobil Federasyonu (FIA), yarış pistlerinin güvenliliğinin sorumluluğunu üstlendi. Kasklar ve özel tulumlar da zorunlu hale getirildi. Pilotların yangına dayanıklı ve parçalanmayan kasklar kullanmaları mecburi oldu. Kokpitler ise, kaza sırasında pilotun çok daha hızlı bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı.

  1968
  Elektronik sistemler için akım kesiciler kullanılmaya başlandı. Koruyucu barların, sürücünün kafasından beş santimetre daha yukarıdan geçmesi zorunlu hale getirildi. Ayrıca alevlere dayanıklı ilave bir tulumun giyilmesi tavsiyesinde bulunuldu. Dan Gurney, İngiltere Grand Prix serbest antrenmanlarında full vizör kullanan ilk sürücü oldu.

  1969
  Double yangın söndürme sistemi kullanılmaya başlandı.


  1970 ve 1980’li yıllar

  1970
  FIA, yarışlardan önce pistlerin denetlenmesi uygulaması başlattı. Pist kenarlarında kazalara karşı bariyerler oluşturuldu ve bunlar ile seyirciler arasında üç metrelik bir güvenlik mesafesi oluşturuldu. Ayrıca pit alanı ile pist arasına da duvar çekildi.

  1971
  Kokpitler, pilotun 5 saniye içinde kurtarılabilmesine imkan sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı.

  1972
  Sürücünün başını dayayacağı bölüm ile arka kırmızı ışıklar kullanılmaya başlandı. Yakıt tanklarında güvenlik köpüğü yer aldı. Altı noktalı emniyet kemeri mecburi hale getirildi. FIA, bu konuda tüm sürücüler için bir kural kitapçığı yayınladı.

  1973
  Pilotlar için sağlık testleri başladı. Yakıt tankları, kazalara ve alevlere dayanıklı bileşenlerden imal edildi.

  1974
  Pist güvenlik duvarları zorunlu hale getirildi.

  1975
  FIA, alevlere dayanıklı tulumlar için belli standartlar getirdi. Pistlerde acil müdahelelerin yapılacağı seyyar bir merkez kurulması ve pist görevlilerinin bulundurulması mecburi oldu.

  1977
  FIA, kasklar ve pist çevresindeki çakıl havuzları için standartlar getirdi.

  1978
  Sadece FIA’dan super lisansa sahip olan pilotlar Formula 1’de yarışabildi. Sürücünün arkasındaki levha şeklindeki duvar ve öndeki güvenlik çubukları ilk kez kullanılmaya başlandı.

  1979
  Kokpitlerde daha geniş bir açıklık zorunda hale geldi. Niki Lauda, Carlos Reutemann ve Mario Andretti, NASA tarafından kullanılan, aleve dayanıklı beş katlı metaryelden yapılmış tulumla ilk kez yarıştı.

  1980
  Pistlerde daimi tıp merkezleri zorunlu hale getirildi.

  1981
  Aracın güvenlik hücresi, sürücünün ayak alanını da içine alacak şekilde genişletildi.

  1984
  Yakıt tankının, sürücü ile motor arasına konması mecburiyeti getirildi.

  1985
  Araçların ön darbelere etkisini belirleyen ilk kaza testleri yapıldı.

  1986
  İçinde sağlık ekibi bulunan helikopterlerin bulundurulması zorluluğu geldi.

  1987
  FIA, sürekli yarışlara ev sahipliği yapmayap pistlerin de güvenlik düzenlemelerini üstlendi.

  1988
  Aracın güvenlik hücresi ve yakıt tankına yönelik ilk kaza testleri yapıldı. Pilotların ayaklarının ön aks arkasında olması zorunlu hale getirildi. Ayrıca daimi bir FIA yarış direktörü atandı.

  1989
  Pist güvenlik duvarının yüksekliği en az 1 metreye çıkarıldı. Pit duvarının yüksekliği için minimum 1.35 metre oldu. Uluslar arası Olimpiyat Komitesi’ninkine benzer doping testi uygulaması başladı.


  1990’lı yıllar

  1990
  Daha geniş dikiz aynaları, sökülebilir direksiyonlar zorunlu oldu. Sürücüler kurtarma eğitimleri zorunlu hale getirildi.

  1991
  Güvenlik barı, emniyet kemerleri ve kokpit içindeki güvenlik hücresine yönelik testler yapıldı.

  1992
  Resmi Formula 1 güvenlik aracı kullanıldı. Kaza testlerinde standartlar artırıldı.

  1993
  Pilotların başını koruyan, kokpit çevresindeki alan 80 santimetre kareden, 400 santimetre kareye çıkarıldı. Arka kanat yüksekliği düşürüldüğü ve ön kadın yere olan mesafesi artırıldı. Direksiyon çemberi küçüldü. Yakıta eklenen yağ karışımları yasaklandı.

  1994
  Pit alanındaki yakıt dolum ekibinin tümünün alevlere dayanıklı tulumlar giymesi zorunlu hale geldi. FIA, yeni teknolojiler kullanılarak Formula 1 yarışlarının daha güvenli hale getirilmesi için bir uzmanlar heyeti oluşturdu. Çekiş kontrol, ABS, otomatik şanzuman ve güç destekli frenler gibi sürüşe yardımcı sistemler yasaklandı. FIA, tehlikeli virajları tespit etmek maksadıyla bilgisayar analizlerini kullandı ve 27 pistin daha güvenli hale getirilmesine karar verdi. Lastik bariyerlerin test prosedürleri zorunlu oldu. Bu bariyerler lastik kemerlerle güvenli hale getirildi. Pit alanındaki hız limiti antrenmanlarda 80 km/s, yarışta ise 120 km/s oldu. Kasklara yönelik koruma standardı daha sert hale getirildi.

  1995
  Kaza testlerindeki standartlar da yükseltildi. Yanal kaza testleri yapıldı. FIA, F1 süper lisansına sahip olabilmek için yeni kriterler getirdi.

  1997
  FIA’nın kaza bilgi kayıt sistemi tüm araçlara kuruldu ve böylece kazaların daha net bir şekilde analiz edilmesi sağlandı. Arka darbe testi ve arka darbelere karşı koruyucu iskelet zorunlu hale getirildi.

  1998
  Araç genişliği 2 metreden 1.8 metreye çekildi. Kokpitler genişledi. Sürücülerin, kokpitten çıkarken 10 saniye içinde direksiyonu sökmeleri zorunlu oldu. Dikiz aynaları ise en az 120x50 mm oldu.

  1999
  Tekerler kaza sırasında uçmaması için şasiye bağlandı. Kaza sırasında koltuk ve sürücünün birlikte çıkarılabilmesi sağlandı. Ön kaza testlerinde standartlar yükseltildi. Pist dışında çakıl havuzların yanı sıra asfalt alanlar da oluşturuldu. Tıbbi olarak tam teçhizatlı dört kurtarma aracı ve FIA doktoru için bir araç bulundurulması zorunlu oldu.


  21. Yüzyıl

  2000
  Zorunlu testlerde çarpışma hızı saniyede 13 metreden 14 metreye çıkarıldı. Kokpitteki karbon fiber duvarın kalınlığı en az 3,5 milimetre oldu. Ayrıca kokpit duvarının içinde, dışarıdan gelen darbelerde çökmelere karşı dirençli 2,5 milimetrelik Kevlar* fiber katmanı kullanıldı. Emniyet barları sürücünün başının üzerinde 50 milimetreden 70 milimetreye çıkarıldı ve 2,4 ton kuvvetindeki yan darbelere mukavim olacak hale getirildi.

  2001
  Mavi bayrak üç kez gösterildiğinde sürücünün arkasındaki aracın geçişine izin vermesi zorunlu oldu, aksi takdirde 10 saniyelik dur-kalk cezası getirildi. Pist görevlilerinin güvenliğine yönelik standartlar yükseltildi. Sürücülerin başlarını dayadıkları yer FIA standartlarına göre tasarlandı. Sürücünün baş seviyesindeki kokpit duvarıen az 16 derece arkaya doğru yükseltildi. Yanal darbelere karşı teslerdeki hız, saniyede yedi metreden 10 meterye çıkarıldı.

  2002
  Yanlış start alan, bir kaza veya çarpışmaya sebep olan, diğer pilotu pist dışına çıkmaya zorlayan, mavi bayrak kuralını ihlal eden veya geçiş yapmaya çalışan pilotu kasıtlı olarak engelleyen sürücülere zaman cezası (dur-kalk) verilmesine imkan tanındı. Ayrıca pit alanındaki hız sınırını aşan pilotlara da zaman cezası getirildi. Aynı cezanın, şikanı, pozisyon avantajı sağlayacak şekilde kesen pilotlara uygulanabilmesi de kararlaştırıldı. Araçların arkası için yeni yan darbe testlerindeki 40kN’lik güç 30 saniye uygulandı. Arka lambaların boyutu 6x6 milimetreye çıkarıldı.

  2003
  Birçok pist sezon öncesinde restorasyon çalışmasına girdi. FIA pist güvenliği standartlarını biraz daha katı hale getirdi. Silverstone: Stowe virajının pist dışındaki alanı asfalt oldu. Nurburgring: Son virajdan önceki şikan revize edildi. Magny-Cours: Pit alanı çıkışı daha güvenli hale getirildi ve araçların yarış hızında piste yeniden girmesi sağlandı. Budapeşte: Pist dışındaki alan ile ilk virajdaki güvenlik duvarları genişletilerek artırıldı. Suzuka: Daha geniş pist dışı alan oluşturuldu ve yeni acil giriş noktaları yapıldı. İlk kez 2001’de kullanılan HANS sistemi tüm sürücüler için zorunlu hale getirildi.

  2004
  Bahreyn ve Şangay’daki yeni pistlerde, güvenlik açısından yeni standartlar uygulandı. FIA, kasklar dahil yeni güvenlik standartları getirdi.

  2005
  Kokpit içindeki koruyucu dolgu maddesinin kalındığı 70’den 100 milimetreye çıkarıldı. Teker bağlantılarının, asgari 6 ton yüke dayanacak mukavemete getirilmesi zorundu oldu. Kazalardan sonra keskin karbon fiber parçaları, tüm ön kanat, barge boardlar ve küçük aerodinamik parçaların oluşturacağı tehlikeye karşı bunların dışına Kevlar* veya benzeri materyelde kaplama zorunluluğu getirildi.

  2006
  Arka kaza testlerinde darbe hızı, saniyede 12’den 15 metreye çıkarıldı.

  2007
  Güvenlik aracı pistteyken, pit alanı yolu kapatıldı. Pit alanı ancak tüm araçlar güvenlik aracının arkasında dizildikten sonra açıldı. Araçlara, pist yetkililerinin kokpitte sürücülere gönderdiği bayrak sinyallerini alan LED’ler yerleştirildi. Pist güvenliği nedeniyle restorasyona giren Spa, bir yıl sonra takvime döndü. Pit alanındaki sürat 100 km/s’den 80 km/s’ye düşürüldü. Güvenlik aracı periyodunda tur yiyen aracın öndeki araçları ve güvenlik aracını sollamasına izin verildi.

  2009
  FIA, yönetiminde, başkanlığını Michael Schumacher’in yaptığı ve Max Mosley, Nick Craw, Jean Todt ve Norbert Haug’dan oluşan bir Motor Sporları Güvenlik Gelişim Fonu oluşturdu. Bu proje, genç sürücüler için güvenlik programı, pist güvenliği yetkilileri için eğitim programlarını kapsıyor.. Yarış hakemlerinin atanma süreci değiştirildi. Hakemlere geliştirilmiş görüntü analiz sistemi tedarik edildi. Sözkonusu bir olayın ardından FIA sonucu online olarak yayınlayacak.  Bu da geçer, Ya Hû!

 5. #5
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Rakamlarla F1 Rekorları

  Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından Formula 1'de en çok şampiyon olan pilot, Alman Michael Schumacher oldu.

  1950 yılından bu yana yapılan Formula 1 yarışlarında Michael Schumacher 7 kez mutlu sona ulaşıp zirveye yerleşirken, Arjantinli Juan Manuel Fangio 5 kezle en çok kazanan ikinci, 4 kez şampiyonluğa ulaşan Fransız Alain Prost ise 3. sırada yer alıyor.

  F1'i 2006 sezonu sonunda bırakan Schumacher 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 ve 2004'te şampiyon olurken, Fangio 1951, 1954, 1955, 1956 ve 1957, Prost ise 1985, 1986, 1989 ve 1993'te birinciliği elde etti.

  Takımlar sıralamasında ise Ferrari, elde ettiği 16 şampiyonlukla en çok şampiyon olan takım unvanını açık ara koruyor.  Bu da geçer, Ya Hû!

 6. #6
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Formula 1 Pistleri - Karşılaştırma

  Formula 1'de otomobillerin çoğunun kendine özgü, farklı bir tasarımı var ve gride yerlerini belli ediyorlar. Ama pistlere baktığımızda, özellikle son yıllarda çoğunun benzer tasarımı olduğunu ve eski pistlerin de yenilenerek belli, sabit bir şekle uydurulmaya çalışıldığını görüyoruz.

  Ancak tabi ki her pistin derinine indiğimizde farklı bir karakteristiği olduğunu ve çok farklı ayarlar gerektirdiğini biliyoruz. İşte Formula 1 2009 takvimindeki pistlerin karşılaştırması;

  En yüksek hız

  Pist – kmh/mph

  Monza - 351/218
  Istanbul - 315/195
  Interlagos - 314/195
  Suzuka - 313/194
  Spa-Francorchamps - 310/192
  Shanghai - 310/192
  Bahrain - 309/192
  Catalunya - 308/191
  Valencia - 306/190
  Melbourne - 303/188
  Nürburgring - 300/186
  Sepang - 297/184
  Singapore - 297/184
  Silverstone - 294/182
  Hungaroring - 291/180
  Monte-Carlo – 286/177

  Daha önce, özellikle eski Hockenheim’le birlikte, pistler daha hızlıydı. Ancak 2000’lerde başlayan Hermann Tilke devriyle birlikte artık ormanın içinden geçen ve rüzgara karşı bütün motor kuvvetini kullanmaya izin veren pistler de ortada kalmadı.

  Bu senenin en hızlı, belki de tek hızlı pisti Monza. 351 kmh’ye ulaşılan bu pistten sonraki en hızlı pist ise sadece üçüncü sektöründeki düzlüğü ile İstanbul. Ancak takvimin ikinci en hızlı pisti olmasına rağmen maksimum hız sadece 315 kmh.

  Uzunluk

  Spa - 7.004
  Suzuka - 5.807
  Abu Dhabi - 5.8*
  Monza - 5.793
  Sepang - 5.543
  Shanghai - 5.451
  Valencia - 5.44
  Bahrain - 5.412
  Istanbul - 5.338
  Melbourne - 5.303
  Nürburgring - 5.148
  Silverstone - 5.141
  Singapore - 5.067
  Catalunya - 4.655
  Hungaroring - 4.381
  Interlagos - 4.309
  Monte Carlo - 3.34

  *İnşaat tamamlanmadı ve kesin bilgi değil

  Pistlerin giderek benzer olmasının en büyük kanıtından biri bu. Neredeyse hepsi 5-5.5 kilometrelik uzunluğu kendilerine limit almışlar ve kimse daha uzatmaya veya kısa tutmaya cesaret edememiş.

  Bu sene 5 kilometrenin üstünde olan pist sadece efsanevi Spa. Bunun yanında 5 kilometrenin altındaki pistler sadece Barcelona, Hungagoring, Interlagos ve Monte Carlo.

  Uzun pistlerin olması ile ilgili birçok tartışma var. Pistin uzun olması, daha çok pilotaj gerektiriyor. Buralarda hem pilotların iyi kullanması, hem de ayarın doğru yapılması gerekiyor ki çok farklı virajlardan ve düzlüklerden oluşan turlarda ayarlara karar vermek daha güç oluyor. Ayrıca pilotların pite daha geç gelmeleri, stratejileri tam olarak planlamayı gerektiriyor.

  En uzun düzlük

  Spa - 1,865
  Shanghai - 1,370
  Monza - 1,320
  Suzuka - 1,230
  Interlagos - 1,220
  Istanbul - 1,200
  Catalunya - 1,140
  Bahrain - 1,050
  Valencia - 930
  Silverstone - 890
  Sepang - 830
  Nürburgring - 800
  Hungaroring - 750
  Melbourne - 735
  Singapore - 650
  Monte-Carlo – 510

  Downforce’un artırılması ve pistlerin yenilenmesiyle Eau Rouge gibi birçok virajı kendi özelliğini kaybedecek ve tam gaz geçilecek kadar düzleştirdiler. Bu sene downforce’un düşürülmesiyle pilotların nasıl üstesinden gelecekleri meçhul.

  En uzun düzlük beklendiği gibi Spa’ya ait. Spa’nın bir düzlüğü, Monako’nun bir turunun yarısı kadar. Spa’yı ise Shanghai’in meşhur arka düzlüğü ve Monza takip ediyor.

  Tam gaz geçme oranı

  Spa - 70%
  Monza - 70%
  Suzuka - 67%
  Melbourne - 65%
  Sepang - 65%
  Interlagos - 65%
  Silverstone - 64%
  Bahrain - 63%
  Istanbul - 63%
  Nürburgring - 62%
  Valencia - 59%
  Hungaroring - 58%
  Catalunya - 57%
  Shanghai - 55%
  Singapore - 44%
  Monte-Carlo - 42%

  Monza, Silverstone veya Össterreichring (A1) gibi pistlerin sade olduğu 1960 ve 70’li yıllarla şimdiki pistleri bu açıdan karşılaştırmak, büyüleyici bir sonuç doğuruyor.

  Bu seneki pistlerde tam gaz dönülen birçok viraj olmasına rağmen, şikanlar bu oranı büyük ölçüde düşürüyor.

  Amerika’daki oval pistlerdeki oranlara baktığımızda da büyük farklar var. Örneğin; IndyCar’ın Michigan’daki oranı %90’ın üzerinde, NASCAR’ın Daytona ve Talladega gibi restrictor plate pistlerindeki oranı ise %100.

  Spa ve Monza, gerçekten yüksek bir tam gaz oranına sahip. Ancak genele baktığımızda pilotlar turların yaklaşık %50-60’ını tam gaz geçiyor. Singapur ve Monte Carlo’da ise bu oran sadece %42.
  Shanghai ve Catalunya gibi ne ağır, ne hafif, orta derecede ve sürekli virajların olduğu pistlerde ise oragan %50.

  Lastik aşındırma

  Suzuka - yüksek
  Istanbul - yüksek
  Silverstone – orta/yüksek
  Hungaroring – orta/yüksek
  Spa - orta
  Shanghai - orta
  Interlagos - orta
  Catalunya - orta
  Bahrain - orta
  Valencia - orta
  Sepang - orta
  Nürburgring - orta
  Singapore - orta
  Monte-Carlo - orta
  Melbourne – düşük/orta
  Monza – düşük

  Pistlerin lastik aşındırma özellikleri, takımların stratejisini direk etkileyen bir faktör. Suzuka ve Istanbul’daki yüksek aşındırma özelliği geçen sene stratejilerin kararında önemli olmuştu. Geçen sene İstanbul’daki Massa-Hamilton savaşının temelinde yatan sebep de buydu. Hamilton, 2007’de de burada lastiğini seçememişti.

  Tabi ki uzun bir bekleyişten sonra 2009’da oluksuz lastiklerin rafa kaldırılıp oluksuz (slick) lastiklerin kullanılması her şeyi değiştirebilir.

  Daha yeni lastiklerin normal koşullardaki performansının net ve sürekli görülmemesi nedeniyle seneye bu konuda neler olacağı merak konusu.

  Fren aşındırması

  Singapore – çok yüksek
  Melbourne - yüksek
  Hungaroring - yüksek
  Bahrain - yüksek
  Nürburgring - yüksek
  Monte-Carlo - yüksek
  Monza - yüksek
  Suzuka - yüksek
  Shanghai - orta
  Valencia - orta
  Silverstone - düşük
  Spa – düşük
  Interlagos – düşük
  Catalunya – düşük
  Sepang - düşük
  Istanbul – düşük

  Yıllardır Gilles Villeneuve pisti, fren düşmanı olarak biliniyoru. Ama maalesef, Kanada 2009 takviminde yer almıyor.

  5 kilometrede 23 viraj barındıran Singapur, frenlerin en çok aşındığı pist. İstanbul ise geniş ve yumuşak virajları ve agresiv sürüş gerektirmemesiyle frenleri en az aşındıran pist.

  Downforce seviyesi

  Singapore – çok yüksek
  Hungaroring – çok yüksek
  Monte-Carlo – çok yüksek
  Valencia - yüksek
  Silverstone - yüksek
  Catalunya - yüksek
  Sepang - yüksek
  Melbourne - yüksek
  Shanghai – orta/yüksek
  Interlagos - orta
  Istanbul – orta
  Bahrain - orta
  Nürburgring - orta
  Spa - düşük
  Suzuka – düşük
  Monza – çok düşük

  Singapur da geçen sene yüksek downforce kulübünde Hungaroging ve Monte Carlo’ya katıldı.

  Çok konuşulan konulardan bir tanesi yeni aerodinamiklerin downforce’u etkilemesiyle neler olacağı. Eğer başarılı olunursa, yüksek ve düşük yere basma kuvveti gerektiren pistlerdeki farklar iyice belirgin olacak.

  Tur başına vites değişme sayısı

  Singapore - 76
  Valencia - 74
  Sepang - 60
  Melbourne - 60
  Bahrain - 58
  Nürburgring - 58
  Monte-Carlo - 54
  Shanghai - 52
  Spa - 52
  Hungaroring - 50
  Monza - 46
  Catalunya - 44
  Istanbul - 42
  Suzuka - 42
  Interlagos - 40
  Silverstone – 40

  Singapur ve Valencia gibi yeni, viraj yoğunluktaki cadde pistlerinde vitesler çok kritik olacak. Ayrıca Monte Carlo, gibi tur sayısının fazla olduğu pistlerde de yarış sonunda pilotların ellerinde iz çıkacak.

  Pilotların vitesleri az farkla erken yükseltmesi veya geç düşürmesi motoru çok zorluyor, aynı zamanda geç yükseltmek de ivmeyi düşürüyor. Bu nedenle pilotların yarı otomatik viteslere konsantre olması gerekiyor.  Bu da geçer, Ya Hû!

 7. #7
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Formula 1 Bayraklar ve Anlamları

  Siyah beyaz damalı bayrak: Yarış bitti
  Kırmızı-sarı çizgili bayrak: Bu bölgede pist kaygan.
  Sarı bayrak: Dikkat tehlike! Dikkatli kullan ve sollama yasağı.
  Siyah-beyaz bayrak: Centilmenliğe sığmayan hareket nedeniyle uyarı.
  Siyah bayrak (Artı numara): Diskalifiye, Pilot hemen pite yönelmek zorunda.
  Turuncu Daireli siyah bayrak: Otomobilde sorun var, pit'e gir!
  Mavi bayrak: Daha hızlı olan otomobile yol ver!
  Kırmızı Bayrak: Yarış durduruldu. Yavaş sür ve sollama yapma.
  Yeşil Bayrak: Yarış serbest.  Sarı Bayrak

  Bu bayrak görevli tarafından sallanmadan gösteriliyorsa arabanızı hızlı kullanmayın, araba geçmeyin, pistte tehlike var demektir. Bayrak tekrar indirilene kadar öndeki otomobili sollamak ve geçmek yasaktır. Bayrak sallanarak işaret verildiğinde, yabancı maddenin pist üzerinde, sabit tutulduğunda ise pist kenarında olduğu anlamına gelir. Eğer görevliler bu bayraktan iki tane sallıyorsa durmaya hazır olun pistin bir kısmı kapanmış olabilir demektir

  Turuncu Yuvarlak Bayrak

  Bu bayrak herhangi bir otomobilin mekanik sorunu olduğunu işaret eder. Söz konusu otomobilin numarası ile birlikte gösterilir ve otomobil mümkün olan en kısa sürede bu sorununu gidermek zorundadır. Pilotun numarası ile birlikte sallanmadan gösterilir. Pilot bir tur içinde kendi pit bölgesine girip durmak zorundadır.


  Siyah Bayrak

  Bu bayrak pilotun numarası ile birlikte sallanmadan gösterilir. Otomobil bir tur içinde pit alanına girmek zorundadır. Herhangi bir otomobilin kurallara uymaması veya tehlikeli bir hareketi sonucu, örneğin; bir başka otomobilin kural dışı önünü kesmesi gibi, durumlarda gösterilir. Bu bayrak sportmenliğe uymayan bir davranış veya hareket halinde, bu davranışı yapan otomobilin numarası ile birlikte gösterilir. Davranış, buna rağmen düzeltilmezse, bu kez de siyah bayrak sallanır.

  Yağ bayrağı

  Sallanmadan gösterilirse pist yüzeyinin yağ tabakası, su veya benzer bir tehlikeli maddeyle kaplı olduğunu işaret eder. Eğer sallanarak gösterilirse kaygan zemine yaklaşıldığını işaret eder. Genelde 4 kez sallanan bu bayrak, koşullar normale dönene kadar da sallanabilir.

  Beyaz Bayrak

  Pist üzerinde yavaşlayan bir aracı veya ambulans gibi yavaş bir aracın piste girdiğini belirtmek amacıyla kullanılır. Düşük hızdaki bu araç durduğu andaysa, bu bayrak derhal Sarı Bayrak ile değiştirilir. Eğer bu bayrak sallanmadan gösteriliyorsa yavaş bir arabaya yaklaşıldığını belirtir. Sallanıyorsa pilotun yavaş bir araba tarafından engellendiğini gösterir.

  Yeşil Bayrak

  Bir önceki pozisyonda gösterilen herhangi bir renkteki işaret bayrağının artık devre dışı kaldığını belirtmek için kullanılır. Örneğin; sarı bayrağın bir pozisyon önce kalktığı bir durumda, takip eden pozisyonlarda gösterilen bu bayrak, sollama yasağının kalktığı anlamına gelir. Sarı bayraklar tarafından kontrol edilen tehlikeli bölgenin bittiğini gösterir. Ayrıca ısınma turunun veya antrenman turlarının başladığını belirtmek için de kullanılır.

  Kırmızı Bayrak

  Bu bayrak yarışın durdurulduğunu belirtir. Yalnızca start-finiş düzlüğünde kullanılır. Pistte hareketi engelleyen bir kaza durumu veya çok olumsuz hava koşulları gibi şartlarda sallanır. Tüm yarışmacılar derhal bulundukları pozisyonda durmak zorundadır. Pilotlar bu bayrağı gördüklerinde her an duracakmış gibi dikkatli ve yavaş bir şekilde pit'e dönerler.

  Mavi Bayrak

  Daha yüksek süratte bir otomobilin, bir başka otomobili geçmek istemesi durumunda gösterilir. Genellikle tur bindirilen otomobile işaret edilir. Amaç, herhangi bir olumsuz sonucu veya tehlikeyi önlemektir. Sallanmıyorsa tur bindirilmek üzeresiniz, arkadaki arabaya yol verin, sallanıyorsa arkadaki arabaya yol verin yoksa ceza alabilirsiniz demektir. Pit çıkışında eğer pistte trafik varsa piste çıkan pilota statik olarak gösterilir.


  Ulusal Bayrak

  Çok özel durumlarda yarışın başlangıcında sallanan ulusal bayraklar, yarışın yapıldığı ülkenin bayrağıdır. Ancak Formula 1 yarışları, kırmızı ve yeşil ışıklarla başlatıldığından, bu bayraklar genelde kullanılmamaktadır.


  Damalı Bayrak

  Bu bayrak sallanarak gösterilir ve yarışın bittiği anlamına gelir. Yarışın bitiş çizgisini ilk geçen otomobile ve takip eden iki otomobile, bir başka deyişle ilk 3 araca sallanan bu bayrağı sadece yarış direktörü veya tayin edeceği kişi kullanır.  Bu da geçer, Ya Hû!

 8. #8
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Formula 1 (F1) Araç Kuralları

  Aracın Ebatları ve Ağırlığı


  - Aracın genişliği en fazla lastikler ve jantlar da dahil olmak üzere 180 cm olabilir.
  - Aracın uzunluğu en fazla 420 cm olabilir.
  - Aracın yüksekliği en fazla 95 cm olabilir.
  - İki tekerlek arası en fazla 140 cm olabilir.
  - Aracın yerden yüksekliği en az 5 cm olabilir.
  - Aracın ağrlığı pilot da dahil olmak üzere en az 600 kg olabilir.


  Kanatlar ve Aerodinamik

  - Kanatlar kesinlikle şasiye sabitlenmiş olmalı ve hava akımlarından dolayı hareket etmemelidir.
  - Arkan kanatların genişliği en fazla 100 cm, yüksekliği ise en fazla 30 cm olabilir.
  - Ön kanatlar, 50 kg'ı kaldırabilecek dayanıklılıkta olmalıdır ve en fazla 0.5 cm esneyebilir.


  Motor

  - Motor hacmi 3000 cc'yi geçemez.
  - Silindir sayısı 10 ile sınırlandırılmıştır.
  - Her silindir en fazla 5 valf bulundurabilir. (Bütün takımlar silindir başına 4 valf kullanmaktadır.)
  - Motorun şarj edilmesi sırasında 'supercharging' ve 'turbocharging' yasaklanmıştır.
  - Motorun yapısı (özellikle şaftlar) çelik ve dökme demirden yapılmalıdır.
  - Pistonlar, silindir başı ve silindir yatakları yapay kimyasal bileşiklerden yapılamazlar (örneğin karbon fiber).
  - Egzoz sisteminin uzunluğu değişken olamaz.
  - Aracın startta ve pit stop çalıştırılması sırasında yardımcı başka bir alet kullanılabilir.
  - Hız sabitleyici pite girerken ve çıkarken bir de 1.- 2.- 3. viteslerde kullanılabilir.


  Fren

  - Araçlar sadece hidrolik fren sistemini kullanabilir. İki hidrolik sistem bulundururlar, biri önde, diğeri arkada kullanılır.
  - Otomatik kilit sistemi 'anti-lock system' yasaklanmıştır.
  - Her tekerlekte en fazla 6 pistonlu fren kalibresi kullanılabilir.
  - Her tekerlek için bir disk kullanılabilir. Bu diskin kalınlığı en fazla 2.8 cm, dış çapı ise en fazla 27.8 cm olabilir.


  Süspansiyon ve Yönlendirme

  - Araçların kullandıkları süspansiyon gerekli esnekliği sağlamalıdır.
  - Pilotun aracı iyi yönetebilmesi için süspansiyon çubukları çelik kablo ile araca bağlanmalıdır.  Bu da geçer, Ya Hû!

 9. #9
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: F1 2010 Yarış Takvimi

  Formula 1 Sözlük

  A

  Active Suspension - Aktif Süspansiyon
  Bir yarış sırasında otomobilin ortalama yüksekliğini sabit tutmaya yarayan ve süspansiyonlarda bulunan bir hidrolik gereç. Hidrolik gereçler eskiden bilgisayarlar aracılığıyla kontrol edilirdi. FIA 1993’ten itibaren bu kontrolü yasakladı.

  Aerodynamics - Aerodinamik

  Hareket halindeki hava ve bunun cisimlere etkisini inceleyen bilim dalı. Motor sporlarında ise, havacılıktaki uygulamanın tersine otomobilin gövde yapısı, “downforce” olarak bilinen “hava akımıyla yere yapışma”yı arttırmak için geliştirilir. Bunun anlamı; otomobil pistte hızını arttırdıkça hareket eden hava onu yere daha fazla yapıştırır.

  Apex - Apex
  Bir virajın merkez noktası.

  Aquaplanning - Aquaplanning
  Otomobilin pist/yol zeminindeki su birikintisinden geçerken lastik veya lastiklerin, kayak/surf etkisi göstermesini engellemek için lastik üzerinde yapılan teknolojik geliştirme çalışması.

  Atmospheric Engine - Atmosferik Motor
  Buharlaşmış yakıt ve hava karışımıyla çalışan yanma etkili motorun aksine, havayı belirli atmosferik basınçla emme (aspirasyon) yöntemiyle çalışan motora verilen ad.

  B

  Bakerville - Bakerville
  Servis Başkanı Eddy Baker’ın adıyla anılan, FOCA-TV’nin yayın ve idare merkezinin adı. Merkez uydu aracılığıyla, Formula 1 yarışlarını tüm dünyaya yüksek çözünülürlükte dijital sistemle yayınlar.

  Balaclava - Balaclava
  Pilotların kasklarını takmadan önce başlarına giydikleri, göz, ağız ve burun kısımları açık olan ve ateşe karşı %100 dayanıklı özel maske.
  Balance - Balans
  Otomobilin pist üzerindeki navigasyonunun en uygun biçimde yapılabilmesi amacıyla, ön ve arka kısımlarındaki aşırı tutunmayı minimize eden düzenleme çalışması. Bu işleme “Set-up” da denir.

  C

  Carbon Fibre - Karbon Elyafı
  Formula 1 otomobilinin, gövdesi, ön ve arka kanatları, ön süspansiyon kapağı ve taban bölümünün de yer aldığı şasisinin üretiminde kullanılan son derece hafif ve o oranda sağlam olan bir uzay çağı malzemesidir.

  Championship Points - Şampiyona Puanı
  FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda Pilotlara ve Takımlara ayrı ayrı verilen puanlar. 2003 sezonundan itibaren değiştirilen puan sistemine göre pilotlara şu puanlar verilir: 1.: 10 puan, 2.: 8 puan, 3.: 6 puan, 4.: 5 puan, 5.: 4 puan, 6.: 3 puan, 7.: 2 puan ve 8.: 1 puan. Takımlara ise her iki pilotunun toplam kazandıkları puan verilir.

  Chassis - Şasi
  Bir yarış otomobilinin (veya herhangi bir otomobilin), süspansiyon, tekerlekler ve diğer elemanlarının bağlandığı, motorun monte edildiği gövde kısmı. Modern Formula 1 otomobilinin şasisi, dayanıklılık sağlayan ve son derece hafif ve sağlam olan kompozit karbon elyafından üretilmektedir.

  Chicane - Şikan
  Hızlı pistlerde otomobillerin yavaşlamaları amacıyla, pistin uzun düzlüklerine yapay olarak yerleştirilen bir dizi sert viraja verilen ad.

  Clerk Of The Course - Pist Katibi
  Bir pistin, yarışın aksamadan yapılabilmesi için gerekli tüm işletme (operasyon) konularından sorumlu olan görevli.

  Cockpit - Kokpit
  Formula 1 otomobilinin şasisi üzerinde yer alan ve pilotun oturduğu bölüme verilen ad. Kokpit’te pilotun oturduğu koltuk, 1 Ocak 1999’dan bu yana “çıkartılabilir” olarak özel yöntemle üretilir. Koltuğa özel güvenlik kemer sistemiyle bağlanan pilot sadece başını, kollarını ve ayaklarını oynatabilir.

  Compressor - Kompresör
  Bazı araçlarda bu özellik “Turbo” sözcüğüyle ifade ediliyor. Kompresör özelliği, havayla karıştırılarak silindire verilen yakıtın, püskürtme şiddetini artıyor. Yanmanın meydana geldiği silindir içindeki basıncın artmasıyla tekerleklere daha fazla güç iletilirken, yakıt tasarrufu azalıyor.
  Concorde Agreement - Concorde Anlaşması
  1997 yılında FIA ve Formula 1 takımları arasında imzalanarak yürürlüğe giren özel anlaşma. Anlaşmada, yarışlardan ve TV yayınlarından elde edilen gelirin paylaşımı ile Formula 1’in teknik ve sportif kurallarına ilişkin maddeler yer alır. Concorde Anlaşması belirli aralıklarla güncellenmektedir.

  Constructor - İmalatçı, Üretici
  Formula 1 otomobilinin şasini üreten kuruluş. Formula 1’de genellikle şasi ve motor üreticileri farklıdır. Ferrari uzun yıllardır bu konuda tek iken son yıllarda Toyota ve Renault’nun girmesiyle hem şasi, hem de motor üreten takımların sayısı 3’e çıkmıştır. Kural olarak şasi üreticisinin adı, motor üreticisinden önce anılır (örnek: Williams/BMW). Dünya Şampiyonası klasmanında ödüller şasi üreticisine verilir.

  Cruise Control - Hız Sabitleyici
  Uzun yolda, gaz pedalına sürekli bastığı için yorulan sürücüler, otomobili cruise control opsiyonuna çektiği zaman, otomobil o anki hızında yol almaya devam ediyor. Sürüş anında düğmeye basılarak devreye sokulan sistem, sürücünün frene ya da gaz pedalına dokunmasıyla devreden çıkıp kontrolü sürücüye bırakıyor. Bu teknoloji, özellikle uzun otoyollara sahip ABD’de düz yolda saatler araç kullanmak zorunda olan sürücüler için geliştirilmiş bir işlev.

  Cylinder - Silindir
  Formula 1 otomobillerinde, motor blokunda yer alan silindir sayısı en fazla 12 adettir. Her bir silindire düşen valf sayısı ise kurallar gereği 5 adedi geçemez. Halen uygulanmakta olan kurala göre Formula 1’de kullanılan motorlar V10 konfigürasyonunda olmak zorundadır.

  D

  Data Recorer - Veri Kayıt Cihazı
  Her Formula 1 otomobilinde bulunması zorunlu olan bu özel kayıt cıhazı, bir sensör aracılığıyla kaza veya benzeri olayları izleyip kaydeder. Bir tür “kara kutu” olan veri kayıt cıhazı, her an FIA yetkililerinin denetlemesine açık bulundurulmak zorundadır.

  Differential - Diferansiyel

  Vites kutusu içinde yer alan bu mekanizma, her iki şaftın değişik hızlarda devinimini, dolayısıyla otomobilin hızlanmasını veya yavaşlamasını sağlar.

  Diffuser - Dağıtıcı

  Otomobilin alt kısmında yer alan ve kafes şeklinde olan bu gereçler, hava akımını hızlandırmaya yarar ve yere yapışmayı arttırır.

  Dirty Air - Kirli Hava
  Geçmekte olan bir otomobilin, diğer otomobil üzerinde yarattığı hava akımıdır (türbülans). Öndeki otomobili yakın takibeden bir başka otomobilin aerodinamik yapısı etkilenir. Hava akımıyla yere tutunma (downforce) büyük ölçüde azaldığından, otomobilin hakimiyeti, yere tutunması da azalır ve spin atma olasılığı artar.

  Downforce - Downforce, Hava Akımıyla Yere Yapışma
  Otomobilin şasisi, kanatları ve süspansiyonunun üzerinden ve yanlarından geçen havanın oluşturduğu güç. Bu güç (downforce), Formula 1 otomobilinin pistte hızının artmasıyla yere daha fazla yapışmasını sağlar.

  Drive-By-Wire - Elektronik Sürüş

  Gaz (akselerasyon) pedalı ile motor arasındaki mekanik bağlantıyı ortadan kaldıran bir elektronik sistem. Gaz verisi (data), motor üzerindeki Motor Kontrol Ünitesine (ECU) elektronik olarak iletilir ve motorun devri buna göre ayarlanır.

  E

  Electronic Sensors - Elektonik Sensör
  Formula 1 otomobilinin çeşitli yerlerine yerleştirilen ve takımın mühendis ve mekaniklerine çeşitli verileri aktaran özel aygıtlar.  F

  Fia - Fia
  Fédération Internationale De L'Automobile, Türkçe adıyla Uluslararası Otomobil Federasyonu. Tüm uluslararası motor sporlarını yöneten karar, uygulama ve icra organıdır.

  Foa - Foa
  Formula One Association. Formula 1 Birliği.

  Foca - Foca
  Formula One Constructors Association. Formula 1 İmalatçılar Birliği. FOA’nın eski adı.

  Formula One - Formula Bir

  Motor sporlarının en son aşaması, zirvesi.

  G

  G Force - G Gücü
  Formula 1 pilotlarının özellikle baş ve boyun bölgelerine yüksek hızda viraj alırlarken binen yatay ve dikey çekim gücü.

  Gearbox - Büyük Ödül
  Formula 1 yarışlarının her birine verilen ad. Sporun tarihinde “Grand Prix” sözcüğü ilk olarak, “Grand Pride l'Automobile Club de France” adıyla 1906 yılında Le Mans’da kullanılmıştır. Daha sonra motor sporlarının tüm dallarında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak FIA’nın, bu adın sadece Formula 1 organizasyonunda kullanılmasını istemesiyle, diğer spor olaylarında resmi olarak kullanımı kaldırıldı.


  GP - GP
  Bu teknik özellik farklı araç markalarında PS, BG, SAE gibi farklı kısaltmalarla tüketicinin karşısına çıkabiliyor. GP, motorun ürettiği gücün miktarını ortaya koymaya yarayan ölçü birimi anlamı taşıyor. Örneğin, 160 GP ya da 160 SAE söz konusu aracın 160 beygir gücünde olduğunu gösteriyor.

  H


  Hairpin - Saç Tokası

  Pist üzerindeki en sert ve zor viraja verilen ad. Otomobiller bu virajlarda neredeyse 180 derece dönmek durumunda kalırlar. Bu tür virajlara en uygun örnekler; Monako’daki Loews ile Spa-Francorchamps’daki (Belçika) La Source virajlarıdır.


  I

  Inter Cooler - Ara Soğutucu
  Ara soğutucu olarak tanımlanabilir. Tüm araç motorları, uzun süre aşırı hızda gitmeleri ya da normalden yüksek performansta çalışmaları durumunda ısınıp arızalanır. Inter Cooler sistem ise fazladan bir soğutucu yardımıyla ısınan motorun ısısının kontrol altına alınmasını ve böylece performansının daha uzun sürmesine olanak veriyor. Bu özellik, yarış otomobilleri, TIR ya da yüksek tonajlı kamyonlarda kullanılıyor.

  Intermediate Tyre - Geçiş/Ara Lastiği
  Özel bir yarış lastiği olan bu lastikler, yoğun/şiddetli olmayan yağışlı havalarda kullanılır. Bu lastiklerin sırt desenleri, kuru zeminde kullanılan “oluklu lastik” ile “yağmur lastiği” arasındadır. Pisrt zemininde göllenmenin ve aşırı yağışın olmadığı durumlar için ideal lastiktir.

  K

  Kerb - Bordür
  Virajların kenarlarında yer alan ve genellikle kırmızı-beyaz renkle belirlenmiş olan yumuşak eğimli tümsekler.


  L

  Line - Çizgi, Hat
  En hızlı tur zamanı için düzlüklerde ve virajlarda, en uygun sanal yol çizgisi. Özellikle yağmurdan sonra, otomobiller özellikle bu çizgiyi kullandıklarından ilk kuruyan pist zemini bu çizgiler olur.

  Lollipop Man - Lollipop (Elma Şekeri)Adam
  Pit Alanındaki takım garajında görevli ekip içinde bulunan ve otomobilin ön kısmında, elindeki uzun çubuğa (elma şekeri biçiminde) bağlı yuvarlak tabela ile pilota uyarı mesajları (frene bas, hazır ol, git) veren kişi. İşaret çubuğu, otomobilin tüm işlemleri bitmeden indirilemez. (2002 İspanya GP’sinde (Barselona), Lollipop Adam işareti erken indirdiği için Montoya görevlinin ayakları üzerinden geçmişti).

  M

  Maximum Capaticy - Maksimum Kapasite
  Günümüz Formula 1 otomobillerinin maksimum motor kapasiteleri kurallar gereği 3000 cc’yi (devir) geçemez.

  Minimum Weight - Minimum Ağırlık
  FIA kuralları gereği, Formula 1 otomobilinin minimum ağırlığı, pilot ve tüm teçhizatı dahil 600 kg’dan daha az olamaz.

  O

  Observer Post - Gözlemci Noktası
  Grand Prix’nin yapıldığı pistin belirli stratejik noktalarına konulan ve FIA gözlemcilerinin pistte yapılan ihlalleri, kenar görevlilerini, bayrak hakemlerini, güvenlik ekiplerini ve yarış dışı kalan otomobillerin kurtarılma çalışmalarını denetleyip gözlemledikleri yüksek noktalar.

  Oval - Oval, Yumurta Biçiminde
  Oval şeklindeki yarış pisti. Örnek: CART ve Indy Serisinin yapıldığı A.B.D.’deki pistler.

  Overall Height - Toplam Yükseklik
  FIA’nın kuralları arasında alan Toplam Yükseklik, pilotun başı üzerinde yer alan ve takla atma durumunda pilotu koruyan oval çıkıntı (rollover) hariç olmak üzere bir Formula 1 otomobilinin olması gereken yüksekliktir. Otomobilin söz konusu bölüm haricinde kalan kısımları 95 cm’yi aşamaz.

  Overdrive - Ekonomik Vites
  Ekonomik yakıt tüketimi sağlayan vites anlamına geliyor. Kullanılan özel motor dişlileri sayesinde, kullanılan fazladan bir vites, aracın yüksek hızda daha az yakıt tüketimi yapmasını sağlıyor.

  Oversteer - Oversteer, Ön Kısımda Daha Fazla Tutunma

  Formula 1 otomobilinin, seyir halindeyken ön kısmındaki tutunmanın arkaya oranla daha fazla olması durumudur. Şasinin böyle bir dengesizlik durumunda otomobilin arka (kuyruk) kısmı dramatik bir şekilde yana çeker. Aşırı Oversteer durumunda otomobil spin atar.

  P

  Padding - Kıtkı, Dolgu
  Bir kaza sırasında veya G (yatay ve dikey çekim) gücüne karşı pilotu korumak amacıyla kokpitin iç bölümlerine yerleştirilen yumuşak koruyucu malzeme.

  Paddock - Padok

  Her pistte yer alan bu özel bölüm, Pit Alanı ve garajların hemen arkasında bulunur ve Grand Prix’nin Merkezidir. Formula 1 takımlarının operasyon alanı olan bu bölümde takımların, motor ve lastik üreticilerinin nakliye araçları ile, ikram amacıyla kullandıkları karavanlar ve basın merkezleri yer alır.

  Paddock Club - Padok Klüp
  Padokta yer alan ve takımlarla sponsor firmaların VIP ve özel konuklarının ağırlandıkları ve ayrı bir tribünü olan özel bölgedir.

  Penalties - Cezalar

  FIA’nın koymuş olduğu teknik ve sportif kuralların takımlar veya pilotlar tarafından ihlali durumunda hakem kurulunca verilen cezalar. Bunlar; 10 saniye Dur-Kalk cezasından başlamak üzere para cezalarına, puanların silinmesine ve pilot veya takımın şampiyonadan çıkartılmasına kadar varabilir. Örnek: M. Schumacher’in 1997’de Jerez’de (İspanya) Villeneuve’e kasıtlı çarpması sonucu tüm puanları silinmişti.

  Pit Crew - Pit Ekibi
  Otomobillerin Pit Molaları sırasında görev yapan mekaniklerden oluşan ekip.

  Pit Lane - Pit Geçişi
  Pit Alanında garajların hemen önünde yer alan ve otomobillerin servis için giriş-çıkış yaptıkları yol. Formula 1’de hız sınırının uygulandığı tek bölüm burasıdır.

  Pit Stop - Pit Molası
  Yarış sırasında programlı olarak, önceden belirlenen stratejiye göre, veya elde olamayan nedenlerle otomobillerin lastik değişimi ve/veya yakıt ikmali için aldıkları çok kısa mola.

  Pits - Pit Alanı
  Garajların ve bakım/servis ceplerinin bulunduğu alan.

  Pole Position - Pol Pozisyonu
  Bir yarışa başlamak için en mükemmel pozisyon. Grid’de en önde, yarışa 1’inci sırada başlamak için, bir önceki gün yapılan Sıralama Turlarında en hızlı tur zamanı ile (en iyi derece) Pol Pozisyonunu elde etmek gerekir.


  Q


  Qualifying - Sıralama
  Yarışa başlama sırasının ve Pol Pozisyonunun tesbiti için Cumartesi günleri süreye karşı yapılan turlar. 2003 sezonundan önce sadece Cumartesi günleri öğleden sonra, 1 saat süre ve her pilot için 12’şer tur hakkıyla yapılan Sıralama Turları, bu yıl Cuma ve Cumartesi günleri 2 ayrı seansta ve 3’er tur hakkıyla yapılıyor. Her pilot, 3 tur hakkından birisinde “en hızlı tur”unu atmak zorundadır. En hızlı tur zamanını alan pilot, Pol Pozisyonunu da alır.


  R

  Race Director - Yarış Direktörü

  FIA tarafından her Grand Prix için, sezon başlamadan önce görevlendirilen en üst düzey görevli. Yarış Direktörü, pistteki tüm görevlilerden sorumludur.

  Race Number - Yarış Numarası
  Her Formula 1 otomobiline, sezon öncesi FIA tarafından yayınlanan listede yer alan numaranın yazlıması zorunludur. Otomobilin gövdesinin her iki yanında ve burun kısmında bulunan bu numaraların yüksekliği en az 25 cm olmak durumundadır. Uğursuzluğuna inanıldığından 13 numara verilmez. Sıralama ise, bir önceki sezonun şampiyonadaki puan sıralamasına göre yapılır. Örneğin; 2002’de şampiyon olan pilotun otomobili 1 numarayı taşır. Takım arkadaşı eski veya yeni bir pilot da olsa 2 numarayı alır.

  Race Stewards - Yarış Hakemleri
  FIA tarafından görevlendirilen yarış hakemleri, tüm yarış haftasonu boyunca sadece pist üzerindeki bütün aktivitelerden sorumludur. Takımları ve pilotları denetleyen hakemler gerektiğinde cezaların uygulanmasından da sorumludur.
  Reconnaissance Lap - Keşif Turu
  Her Grand Prix’nin resmi başlama saatinden 30 dakika önce otomobillerin pistte bir tur atmalarıdır. Bu tek turun sonunda otomobiller Sıralama Turlarında elde ettikleri sıraya göre Grid’deki yerlerini alırlar. İkinci bir keşif turu atmak isteyen pilotlar, Grid’den geçmemek koşuluyla, Pit Geçişinden hız limitine uyarak geçip bu haklarını kullanabilirler.

  Refuelling Rig - Yakıt Aleti
  Pit Molaları sırasında, otomobillere güvenli bir şekilde yakıt ikmali yapılmasında kullanılan özel bir yakıt dolum sistemidir. Bu özel sistemle otomobilin deposuna 5 saniyede 60 litre yakıt pompalanır.

  Rollover Structures, Rollbars - Takla Darbesini Engelleyici Düzenek
  Formula 1 otomobilleri, 2 adet takla darbesinden pilotları koruyucu muhafaza (rollbar) bulundurmak zorundadır. Bu rollbar, pilotun başından daha yüksek olmalı ve birisi direksiyonun ön kısmında (direksiyonun 25 cm ön kısmında), diğeri de pilotun arkasında, gövdenin üst kısmında ve en az 94 cm yüksekliğinde olmalıdır. Her iki rollover parçası da direksiyon ve pilotun başının en az 70mm üstünde yer almalıdır.

  S

  Slick Tyre - Slick (Düz, Oluksuz) Lastik
  Oluksuz/desensiz/düz kuru zemin yarış lastiği. 1998 sezonu başından itibaren bu lastiklerin kullanımı yasaklandı. Formula 1 otomobillerinin virajlardaki hızlarını azaltmak amacıyla oluklu lastikler getirildi.

  Slipstream - Çekim Alanı
  Yarış otomobilleri yüksek hızda arkalarında bir çekim alanı (hava boşluğu, vakum) yaratırlar. Öndeki otomobili takibeden bir başka otomobil bu alana girerek çekim gücünden yararlanır ve geçişini kolaylaştırdığı gibi yakıt tasarrufu da sağlar.

  Speed Limits - Hız Sınırı
  Formula 1’de hız sınırı sadece Pit Alanı için geçerlidir. Daha önce Serbest Antrenmanlarda 80 km/st olan bu hız limiti, 2000’den bu yana 60 km/st olarak değiştirilmiştir. Isınma Turları ve Yarışta ise 120 km/st olan hız limiti 80 km/st olarak belirlenmiştir. Bu kuralın dışında tutulan tek yarış ise Monako GP’sidir. Burada 3 gün boyunca hız sınırı 60 km/st’tir. Pit Alanı girişinden çıkışına kadar çeşitli yerlere konmuş olan elektronik sensörler otomobillerin hızlarını tesbit eder. Yarış sırasında hız sınırını aşan pilota 10 saniye cezası, antrenmanlarda ise para cezası verilir. Formula 1 otomobillerinde bu durum için hız limitleyicileri bulunur. Pit alanına girerken pilot bir butona basarak bu cıhazı devreye sokar.

  Speed Trap - Hız Tuzağı
  Formula 1 yarışlarının yapıldığı pistlerin en uzun düzlüklerinin sonuna yerleştirilen bir elektronik aygıttır. Hız Tuzağının işlevi, bu noktadan geçen otomobillerin ulaştıkları en yüksek hızı ölçmektir.

  Spin - Spin
  Formula 1 otomobilinin çeşitli nedenlerle (kaygan zemin, oversteer, hatalı ve hızlı sollama gibi) ekseni etrafında dönerek pistten çıkmasıdır.

  Spoiler - Spoyler

  Formula 1 otomobillerinde hava akımıyla yere yapışmayı (downforce) arttıracak türbülansı sağlayıcı aerodinamik kanat.

  Starting Grid - Başlama (Start) Alanı
  Otomobillerin Start/Finiş düzlüğünde (Pit Alanı önü), Sıralama Turları sonucuna göre start için belirli aralıklarla sıralandıkları bölüm.

  Steering Wheel - Direksiyon

  Formula 1 otomobilinin direksiyonu. Direksiyonlar kolayca çıkartılıp takılabilecek şekilde olmalı, üzerinde tüm gösterge ve butonlar bulunmalıdır.

  Stint - Etap, Aşama
  Start-Pit Molası, Pit Molası-Pit Molası, Pit Molası-Finiş arasında otomobilin katettiği bölümlere verilen ad. Örneğin; bir pilot 2 Pit Molası alarak yarışı tamamladığı takdirde, “3 stint” yapmış sayılır.

  Stop-And-Go Penalty - Dur-Kalk Cezası
  Hakem Kurulu tarafından pilotların, Pit Alanı hız limiti, erken start gibi ihlal ettikleri kurallara uygulanan cezadır. Ceza verilen pilot, takibeden 2 tur içersinde pit alanına girmek ve 10 saniye durduktan sonra tekrar piste çıkmak zorundadır. Bu süre içinde otomobile hiçbir bakım yapılamaz. 2002 sezonundan itibaren uygulanan bir diğer ceza ise pilotların Pit Alanından geçişlerini zorunlu kılmaktadır.

  Super License - Süper Lisans
  Formula 1’e pilot olarak katılabilmek için zorunlu olan lisans (ehliyet). Bu lisansa sahip olmak isteyen pilotun, FIA tarafından belirlenmiş, belli sayıda açık tekerlekli yarış serilerine katılmış ve dereceye girmiş olması gibi bazı kuralları yerine getirmesi gereklidir.

  T

  Techinical Regulations - Teknik Kurallar
  Formula 1’de uygulanan kuralların teknik bölümü. Halen uygulanan teknik kurallar arasında iki önemli konu öne çıkmaktadır. 1. Performansın kontrolü: motorların en fazla 3 litre olması, güçlendirici (supercarger) kullanılmaması ve minimum ağırlığın pilot ve ekipmanı dahil 600 kg olması. 2. Pasif Güvenlik: şasinin ve koruyucu roll-bar’ların dayanıklı olması ve esnek yakıt tankları, yangın söndürücüler gibi malzemenin bulundurulması.

  Telemetry - Telemetre
  Hareket eden bir cisimle, sabit bir istasyon arasında elektronik olarak veri alış-verişi yapılması. Formula 1’de ise, pistte hareket eden otomobilin motor aksamı ve diğer parçalarla ilgili verilerin, kodlanmış elektronik veriler halinde radyo dalgalarıyla pit alanındaki merkezi bilgisayara aktarılmasıdır.

  Testing - Testler

  1 Ocak 2001’de alınan bir kararla, son yarış ile 31 Aralık tarihleri arasında takımların test yapmaları yasaklandı. Özel testler de bu yasak kapasmına alındı. Testlere izin verilen atrihler içinde ise Formula 1 takviminde yer alan pistlerden sadece Monza, Barcelona, Silverstone ve Magny Cours’da test yapılabiliyor. Ayrıca FIA tarafından Formula 1 onayı verilmemiş pistlerde de testler yasaktır.

  Timing Transponder - Süre Aleti
  Pist kenarında çeşitli yerlerde bulunan süre kayıt sensörleri ile veri alış-verişini sağlayan ve yetkili süre hakemlerince kontrol edilen elektronik bir aygıt.

  Tork - Tork

  Döndürme kuvveti anlamını taşıyor. Motor güçleri ve silindir hacimleri eşit olan iki aracın torku yüksek olanı, diğerinden daha güçlü oluyor. Örneğin, bu iki araç halat çekme yarışında olduğu gibi arkalarından birbirine bağlanıp aynı anda harekete geçirilirse, torku yüksek olan araç diğerine üstünlük sağlar.

  Traction Control - Çekiş Kontrol

  Tekerleklerin, özellikle kalkış sırasında patinaj yapmalarını denetleyen ve duruma göre anında motorun gücünü ayarlayan bilgisayar kontrollü elektronik sistem.

  Transporter - Nakliye Aracı
  Pistler arasında Formula 1 otomobilleriyle diğer parçaların nakliyesinde kullanılan özel kamyonlar.

  Tub - Küvet
  Şasinin, kokpitin bulunduğu ve pilotun yerleştiği bölgesi. Yapısından dolayı bu adla anılır.

  Tyre Blanket - Lastik Battaniyesi
  Elektrikle ısıtılan ve lastiklerin yarışa başlamadan önce belirli bir ısıda kalmasını sağlayan özel örtü. Bu örtü lastiklere, otomobil üzerindeyken (Grid’de start öncesi) takıldığı gibi, kenarda da takılabilir. Pit Molasına gelen bir otomobile takılacak lastikler örtüden çıkartılarak takılır. Formula 1’de kullanılan lastiklerin normal operasyonel ısıları 80 – 90 C derecedir. Lastiklerin daha sıcak olması, bir başka deyişle kauçuk hamurunun yüksek ısıda olması yarış sırasında lastiklerin zemine tutunmasını arttırır.

  U


  Understeer - Understeer, Arka Kısımda Daha Fazla Tutunma

  Formula 1 otomobilinin, seyir halindeyken arka kısmındaki tutunmanın öne oranla daha fazla olması durumudur. Understeer durumunun şiddetine göre otomobil ya viraj alırken hafifçe yana kayarak geniş dönmesine yol açar, ya da daha aşırı durumlarda burun kısmı önce olmak üzere pistten çıkar.


  V

  Valve - Valf

  Bu teknik genellikle motor gücünü sembolize eden GP ifadesiyle karıştırılıyor. Supap da denilen valf, hava-yakıt karışımının hızla emilmesini ve silindir içindeki havanın süratle tahliyesini sağlıyor. Dört silindirli motor için kullanılan 16 valf ifadesi ise o motorda silindir başına 4 supap bulunduğunu gösteriyor. Güçlü motorlarda bu sayı artarak 24 supaba kadar çıkabiliyor

  W

  Warm-Up - Isınma
  Serbest antrenman ve test amacıyla yapılan Isınma Turları 2003 öncesi Pazar günleri yarıştan 4,5 saat önce ve yarım saatlik süreyle yapılırdı. 2003 sezonunda uygulanan yeni kurallara göre Isınma Turları Cumartesi günleri 13:30-13:45 arasında 15 dakika olarak yapılıyor.

  Weight, Minimum - Minimum Ağırlık

  FIA kuralına göre, Formula 1 otomobilinin pilot ve ekipmanının ağırlığı da dahil olmak üzere olması gereken en az ağırlığı 600 kilogramdır.

  Wheel Cable - Tekerlek Kablosu
  1999’da uygulamaya konulan bir kurala göre, bir kaza sırasında Formula 1 otomobilinin tekerleklerinin gövdeden koparak fırlamasını engelleyen özel kablo.

  Wind Tunnel - Rüzgar Tüneli
  Hareket halindeki havanın yarış otomobilleri üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılan kapalı bir tünel. Tünelin bir ucundan değişik hızlarda verilen havaya karşı otomobilin yapısının ne tür tepki verdiği, rüzgar sensörleri ve diğer elektronik aygıtlarla ölçülür.  Bu da geçer, Ya Hû!

Benzer Konular

 1. Bahçe takvimi
  Konu Sahibi SongüL Forum Bitkiler Alemi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Ocak.2010, 10:14
 2. Aşı Takvimi
  Konu Sahibi NefeS Forum Bebeğim ve Ben
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Kasım.2009, 03:34
 3. Kedi ve Köpeklerin aşı takvimi
  Konu Sahibi SongüL Forum Hayvanlar Alemi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Kasım.2009, 15:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun