Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  EKoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Nereden
  istanbuL
  Mesajlar
  2.650

  Standart Paintball Hakkında Bilgi

  Paintball Nedir :

  Paintball tanımsal olarak, boya kapsülleri atan silahlarla rakibi strateji ve takım ruhu ile saf dışı etmeyi ve verilen görevi başarmayı hedef seçen takımların belirli alan içersindeki mücadeleleridir. Temel ilke “Hayatta kal, yoket ve başar” dır. Oyunu diğer sporlardan farklı kılan ise maksimum adrenalin, iyi strateji, stress altında karar verme, az miktarda fiziki yetenekle yüksek oranda zeka gerektirmesidir.

  Amerika başta olmak üzere tüm dünyada şu anda Paintball ile ilgili kuruluşların sayısı yüzlerle ifade edilebilir. Bu kuruluşların arasında Paintball oyun alanları, malzeme satıcıları, takımlar ve hatta ulusal ve uluslararası Paintball federasyonları bulunmaktadır. Uluslararası turnuvalar sayesinde oyunculara ülkelerini temsil etme fırsatı sağlanmaktadır.

  Sadece ABD'de ; oyun alanlarının sayısı yüzlerle ifade edilmektedir, düzenli olarak aylık çıkan 6 adet paintball dergisi vardır ve onlarca farklı firma çeşit çeşit paintball silahları ve aksesuarları üretmektedir. Bu aksesuarlar, boya saçan el bombalarından, mayınlara; duman bombalarından, boya fırlatan bubi tuzaklarına kadar geniş bir yelpaze içermektedir.

  Paintball Tarihçesi :
  Paintball, yaklaşık 25 yıllık geçmişi olan, nispeten genç bir spor dalıdır. Amerikalı ormancı arkadaşların kesilecek ağaçları boyarken kullandıkları boya atan tabancaları birbirlerine doğrultmaları ile şaka olarak başlamış, ancak bu ilhamla 80'li yıllarda ticari bir kimliğe bürünmüş ve tüm dünyada artan bir heyecanla oynanan bir oyun haline gelmiştir.

  Türkiye' de Paintball :
  Ülkemizde beş-altı yıl önce oynanmaya başlamış, henüz hakettiği yere gelememiştir. Birçok ülkede federasyonu olan ve hatta ligleri kurulan paintball oyunu ülkemizde oldukça amatör bir seviyede kalmıştır.

  Genel Kurallar :
  1- Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da hakem kurallarına itiraz hiç bir işe yaramaz.
  2- Oyuncu her neresinden boyanırsa boyansın elenir. (Ancak kendi mermisi namlu içinde patlamışsa bu kural geçerli değildir.)
  3- Oyuncu vurulduğunu gizlememelidir.
  4- Aynı anda iki oyuncu birbirini boyamışsa ya her ikisi birden elenir ya da her ikisi de devam eder. Karar yetkisi hakemdedir.
  5- Eğer bayrak oyunu oynanıyorsa; Bayrak oyunlarında, takım oyuncularından sadece biri kendi istasyonu içinde bekleyebilir. Bayrak taşıyan oyuncu elenirse bayrağı elendiği noktaya bırakır.
  6- Oyuncu siperle birlikte hareket edemez.
  7- Ölü Adam Yürüyüşü; elenmemiş oyuncunun sanki elenmişçesine diğer elenmiş oyuncularla birlikte yürümesi ve bu şekilde siper değiştirme veya rakip eleme gibi avantajlar elde etmesidir. Ölü Adam Yürüyüşü yasak olup olmaması takımlarca kararlaştırılır.
  8- Ölü Adam Sessizliği; elenen oyuncunun hiçbir şekilde konuşmaması ve diğer oyunculara bilgi vermemesidir.
  9- Oyun sırasında kapsülü biten oyuncular hakemlerden kapsül paketi alabilir. Ancak bu sırada oyun durmaz. Hakem paketi bırakır ve uzaklaşır. Rakip oyuncu bu sırada kapsül bekleyen oyuncuyu eleyebilir.
  10- Alınan kapsüllerin iadesi yoktur.
  11- Her takımın Takım Kaptanı vardır. Bu takım kaptanları puanlama esnasında hakemin yanında bulunur.
  12- Oyunun başlaması için; takım kaptanlarının takımlarının hazır olduklarını hakeme işaret etmesi gerekmektedir. Oyun hakemin düdüğü ile başlar.
  13- Kurallara veya hakem kararına uyulmaması halinde, hakem takıma ihtar verecektir. Aynı maç içinde 2 ihtar alan takım 50 puan kaybeder.
  14- Tüm oyuncular önceden belirlenmiş sınırlar dışarısına çıkamazlar.

  Güvenlik Kuralları :
  1- Oyun sırasında şort ve T-shirt giyilmez. Teni açıkta bırakmayacak kıyafetler giyilip, tulumlar kullanılabilir.
  2- Oyun alanındayken maske çıkarmak yasaktır.
  3- Oyuncular arasında hiçbir şekilde fiziksel temas olamaz.
  4- 5 metre ve daha yakından atış yapılması yasaktır. (Kapsüllerin namludan çıkış hızı ortalama 80-100 m/sn’dir.) Bu gibi durumlarda oyuncular anlaşarak birbirinden uzaklaşır ya da hakem oyunu durdurur.
  5- Silahını iki eliyle başının üstünde tutan oyuncuya atış yapılamaz. Bu hareket ancak oyuncu elendiğinde ya da acil durumlarda yapılır.
  6- Elenen oyuncu alanı terk ederken atış yapamaz ve kendisine atış yapılamaz.
  7- Hakemlere atış yapılamaz.

  Paintball Senaryoları :
  1- Bayrak Kapmaca : İki takımın ortadaki tek bayrağı almaya ya da kendi bayrağını koruyarak rakip takımın bayrağını kendi kalesine getirmeye çalıştığı bir senaryodur.
  2- Eleme : Rakip takımın tüm oyuncularını vurarak oyundan çıkarmanın amaçlandığı bir senaryodur.
  3- Zamana Karşı : Süre dolduğunda en fazla oyuncusu oyunda kalan takımın kazandığı senaryodur.

  Neo-Paintball Oyunu :
  Oyunun amacı verilen senaryoyu uygulamaktır. Her takım kendine göre bir senaryo hazırlayabilir yani belli bir senaryoya bağlı kalmak gerekmez. Amaç bazen karşı takımın tüm oyuncularını elemek, rehineyi kurtarmak, bir bölgeyi korumak ve ele geçirilmesini engellemek, bir kaçağı diğer takımdan önce yakalamak, bir kişiyi güvenli bir şekilde önceden belirlenen hedefe ulaştırmak,takım kaptanını vurmak vs. dir.

  Neo-Paintball'da kural olarak her yeni oyuncu Senaryo-1 (Bayrak kapmaca) oyununu oynamak ve oyun sonunda hakem tarafından diğer senaryolara geçmek için yeterli performansı gösterdiği yolunda onay almak durumundadır. Kişisel gelişimlerin ayrıca kaydı tutulmaktadır. Ayrıca bu kayıtlara göre grup oluşturmakta zorlanan bireylere uygun gruplar oluşturulur.

  Bazı Senaryolar;
  1- Çift Bayrak : Dünyada en çok oynanan, klasik paintball oyunudur. Takımlar oyun alanının iki ucunda bulunan istasyonlardan başlarlar. Amaç karşı takımın istasyonunda bulunan bayrağı alıp önceden belirlenmiş noktaya getirmektir.
  2- Tek Bayrak : Takımlardan birinin bayrağı koruduğu, diğerinin ise ele geçirmeye çalıştığı bayrak oyunudur.
  3- Bayrağı Kap : İki takım alanın iki ucundaki istasyonlardan oyuna başlarken ortadaki bir noktada duran bayrağı almaya ve karşı takımın istasyonuna ulaşmaya çalışmaktadırlar.
  4- Başkanı Koru : Oyunculardan biri veya isteğe bağlı olarak bir hakem ya da seyirci; "başkan" seçilir. Takımlardan biri "Başkan'ın Adamları" yani korumalarını oluştururken, diğer takım "Saldırganlar" rolünü üstlenmektedir. Senaryonun hedefi başkanı belli bir sürede ana istasyondan çıkartıp, hedef istasyona ulaştırmaktır.
  5- Rehine Operasyonu : Bu senaryoda da yine bir oyuncu veya isteğe bağlı olarak bir hakem ya da seyirci; "Rehine" olmakta ve "Hakim Tepe"de "Saldırganlar"ın elinde rehin tutulmaktadır. "Kurtarıcılar"ın görevi ise verilen süre dolmadan rehineyi "sağlam olarak" kurtarmaktır.
  6- Son Adam : Bu oyunda herkes tektir. Süre kısıtlaması yoktur. Elenmeden kalan son oyuncu kazanır. Senaryonun en ilginç yönü "Geçici Anlaşmalar" kuralıdır. Bu kural gereği oyuncular kendi aralarında diğer oyuncuları eleyinceye kadar birlikte çalışmak için geçici olarak anlaşabilirler. Fakat bu anlaşmalara sadık kalmak zorunda değildirler.
  7- Buddy : "Son Adam" senaryosuna benzer, ancak bu senaryoda 2 kişilik timler söz konusudur ve geçici anlaşma yapma imkanı yoktur. Elenmeden kalan son tim oyunu kazanır.
  8- İki Takım Girer; Bir Takım Çıkar : Aslında klasik bir speedball, “Combat” senaryosu olan oyunun kuralları basittir; oyun alanına 2 takım girer; kalan kazanır!
  9- Tavşan Kaç : Oyunculardan biri "Tavşan" olur; diğer oyuncular ise "Avcı".
  10- Firar : Karşı takımın bir oyuncusu 'Kaçak' olur, diğer takım ise 'Gardiyanlar'
  11- Terminator : Oyunculardan biri Terminator olur ve yoketmeye başlar; durdurmanın tek yolu vardır; elinden vurmak.
  E K o L


  http://bannerbreak.com/banners/6/675/125681886243635604.gif 2. #2
  EKoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Nereden
  istanbuL
  Mesajlar
  2.650

  Standart Paintball Ekipmanları Hakkında Bilgi

  Paintball Ekipmanları :

  A) Silahlar :

  1- Pompalı (Pump Gun) : En eski paintball silahlarıdır. Bu silahlar tek tek atış yapar. Her atıştan önce namluya yeni kapsül sürmek gerekmektedir. Günümüzde bu tür silahlar tercih edilmemektedir. Genelde amatörlerin oyuna başlangıç silahıdır.

  2- Yarı Otomatik (Semi Auto) :


  En popüler paintball silah tipidir. Oyuncunun tek yapması gereken tetiğe basmaktır.  TIPPMANN CUSTOM 98
  Model : 98 CUSTOM
  Kalibre : 68
  Tip : Yarı Otomatik
  Kullanılan Tüpler : CO2-Nitrojen
  Şarjör Kapasitesi : 150+
  Atış Mesafesi : 45 metre
  Ağırlık (Tüpsüz) : 1305 gr

  3- Tam Otomatik (Full Auto) : En güçlü işaretleyici tipidir. Her atıştan sonra kendini kurar. Eğer parmağınızı tetiğe basılı tutarsanız, parmağınızı çekene kadar (ya da kapsülünüz bitene kadar) atış yapacaktır. Yarı otomatiklerde bu etkiyi yaratmak için arka arkaya tetik çekmek gereklidir.

  B) Maske :


  Bu oyunda silahlardan sonra en gerekli malzemelerdir. Çünkü boyanın nereye ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Bir çok turnuva da oyun alanında maske çıkartmak diskalifiye nedenidir. Birçok kişi ilk denemelerinde gözlüğü maskeye tercih ederler fakat bu çok yanlış bir seçimdir. Gözlük sadece gözü korurken, tüm maskeler istisnasız olarak burnu ve ağzı da korumaktadırlar.

  Korudukları alanlar farklılaştıkça maske tipleri de ayrılmaktadır: Bazı maskelerin koruduğu alan sadece minimum ile sınırlı kalırken; bir çoğu yanakları, kulakları ve alnı da korumaktadır.

  Maskelerin camlarında kullanılan malzeme "poli karbonat"tır. Kırılmaz gözlük camları, halk arasındaki adıyla "organik cam" diye bilinen bu malzeme kesin güvenlik sağlamaktadır. "Lens" olarak adlandırılan maske camları da zaman içinde kendi aralarında 2 tipe ayrılmışlardır.

  Single ve thermal lens. Lenslerde buğulanma sorunu her hava şartında görülmektedir. Bunun içinde bir çözüm getirilmiştir. Bunların başında; Termal lens kullanmak veya "anti-fog spray" olarak anılan buğulanma önleyici özel spreyleri lensin iç yüzüne sıkmak gelmektedir.

  Ayrıca bir başka ilginç fakat etkili uygulama ise "Fan" yöntemidir. Belirli maskelere uyumlu olarak üretilmiş küçük ve sessiz hava motorları maskenin alınlık kısmına takılmakta ve içeriye sürekli taze hava vererek iç ve dış ortam arasındaki dengeyi korumaktadır.

  C) Hız Ölçer (Cronograph) :
  Silahtan çıkan boya kapsülünün hızını ölçmeye yarayan elektronik alettir. Oyuncuların güvenliği için belirlenmiş olan uluslararası standart (yaklaşık olarak) saniyede 100 metre, yani 100 m/s'dir. (300 fps)

  Oyun başlamadan önce oyuncular silahlarını sırayla kronografa dayayarak ateş ederler; bu sırada alet kapsülün hızını ölçer.

  D) Boya Topları :
  Doğaya zararsız standart paintball topları (kapsülleri), jelatin bir kabuk içinde bitkisel besin boyası bulunan, su bazlı yuvarlak toplar. Bu toplar, hava ya da karbondioksit basıncıyla çalışan silahların namlusundan, yaklaşık 80-100 m./sn. hızla fırlatılıyor. Boya topları genelde, vücudun açık noktalarına değdiğinde çok az bir acı veriyor.

  Yine de, birtakım risklerin engellenmesi için, 5 metreden daha yakın mesafeden atış yapılması oyun kurallarına aykırıdır. Kapsüller görünüm olarak misket büyüklüğündedir.

  Aksesuarlar :
  Boya El Bombaları (Granades) : Plastik bir tüpün içine basınçlı boya konması ve her iki ucun bir pim ile tutturulması ile yapılır. Pimin çekilerek el bombasının hedefe doğru atılmasıyla kapak çıkar ve yaklaşık 5 m çapında bir alan boyanır.

  Mayın : DM-8 tipi kara mayınından esinlenerek yapılmış olan "RLM-10B / Boya Mayını", 2 ounce'luk boya tüpüne sahiptir. Tetikleme mekanizması DM-8 ile aynıdır. Dikey basınçla tetiklenir. Yaklaşık 3 metre yarı çapında etkilidir. Yeniden doldurulabilme özelliği vardır.

  Havan : Bir başka ilginç ve yeni paintball silahı ise "Havan"dır. M1A-TOC modeli havanın kalibresi 62 mm'dir. CO2 ile çalışan havanın atış kapasitesi dakikada 4 atıştır. Namlu boyu 40 inch (yaklaşık 1 m), toplam uzunluğu ise 45.5 inch (yaklaşık 1.15 m) olan havan, 20 kg ağırlığındadır. 3 kişilik bir ekip tarafından kullanılır. Mermi kovanı mukavva benzeri bir malzemeden, yapılmıştır. Mermi düştükten sonra 2 m yarı çapında bir alanı boyar.

  APC-Zırhlı Personel Taşıyıcı : Armoured Personnel Carrier - APC'ler, ordu eskisi gerçek zırhlı taşıyıcılardır. Genellikle üzerlerine uzun namlulu ve büyük kalibreli bir paintball silahı yerleştirilerek modifiye edilirler. Değişik tipleri vardır.

  Hellhound : Tippmann Pneumatics Co. tarafından üretilmiş özel bir araçtır. Tamamen paintball için dizayn edilmiştir. Ön tarafında; 10 namlulu "Gattling" tipi saniyede 50 atış yapabilen yüksek hızlı özel silahı ve 6.000 kapsüllük mermi kutusu (loader), arkada; Grenade Launcher - El bombası fırlatıcı, sol tarafta; yandan gelebilecek saldırılara karşı Tippmann Model 98 paintball silahı ile donanmış bulunan bu inanılmaz araç, ayrıca bir de küçük vinç taşımaktadır.

  Elektronik Ekipman : Sese duyarlı anahtarlamalı VOX telsizler (grup başına 2'şer adet).
  E K o L


  http://bannerbreak.com/banners/6/675/125681886243635604.gif 3. #3
  EKoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Nereden
  istanbuL
  Mesajlar
  2.650

  Standart Paintball Federasyonlar, Kulüpler ve Dernekler

  Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanlığı :
  Adres : Ulus İşhanı 4. Kat A Blok Ulus - Ankara
  Tel : (0312) 310 61 60

  İstanbul Paintball Spor Kulübü :
  Adres : Mahmut Yesari Sok. No:10 Koşuyolu Mah. 34718 Kadıköy İstanbul Türkiye
  Tel : (0216) 340 88 55 (pbx)

  Ankara Paintball Spor Kulübü Derneği :
  Adres : Eskişehir Yolu 28. Km. Ankara
  Tel : (0312) 299 11 55 - (0312) 299 16 16 - (0533) 492 85 85

  Paintball Yapılabilecek Bazı Yerler :

  Neo-Paintball :
  Adres :
  Merkez : Gersan San. Sit. 655. Sok . No:2 Batıkent / Ankara - Gölbaşı
  Mygarden : Konya Yolu 4. Km. Gölbaşı / Ankara
  Tel : (0312) 256 06 00 - (0536) 454 53 53

  Spot Eğitim Ve Spor Hizmetleri :
  Adres : Kuşdili Caddesi, 30 Ağustos Sokak No:4/1 Kadıköy/İstanbul
  Tel : (0216) 414 10 58 - (0216) 414 08 06

  ARES Paintball Merkez :
  Tel : (0212) 557 72 50


  E K o L


  http://bannerbreak.com/banners/6/675/125681886243635604.gif 4. #4
  EKoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Nereden
  istanbuL
  Mesajlar
  2.650

  Standart Paintball Fotoğrafları


  E K o L


  http://bannerbreak.com/banners/6/675/125681886243635604.gif 5. #5
  Üye gokhanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nisan.2018
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  33
  Mesajlar
  10

  Standart Cevap: Paintball Hakkında Bilgi

  Faydalı bir konu a'dan z'ye oyun incelenmiş. Paintball hem spor yapmak hem eğlenmek isteyenler için güzel bir tercih. Biz iş yeri personelleri olarak her hafta sonu Avrasya Paintball diye bir yere gidiyoruz. Paintball Fiyatları olarak oldukça uygun toplu indirim oluyor ve etrafta başka saha yok. Ayrıca atv safari, lasertag gibi etkinlikleri de herkese tavsiye ederim
  Konu gokhanoz tarafından (20.Nisan.2018 Saat 01:13 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Spk Sınavı Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi gogeselam Forum Sınavlar ve Duyurular
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Şubat.2010, 09:41
 2. Okçuluk Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi EKoL Forum Spor Genel
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 11.Kasım.2009, 10:33
 3. Off-Road Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi EKoL Forum Spor Genel
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Kasım.2009, 10:28
 4. Monopalet Hakkında Bilgi
  Konu Sahibi EKoL Forum Spor Genel
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Kasım.2009, 10:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun