Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart ÇOCUK ve TRAFİK

  Bisiklete Binmek
  Araç İçinde Güvenli Yolculuk
  Servis Araçlarında Güvenli Yolculuk
  Emniyet Kemeri Kullanımı
  Çocuk Koltuğu Kullanımı
  Trafikte Yolcu Olmak
  Trafikte Yaya Olmak
  Trafik Güvenliği İçin Çalışanlar
  Okullarımızda Trafik Güvenliği
  Okul Geçidi Görevli Belgesi
  Öğrenelim & Oynayalım

  Bisiklete Binmek
  BİSİKLETE BİNERKEN

  Bisikletle dolaşmak hem sevilen bir eğlence hem de çok yararlı bir spordur. Ancak eğer bazı şeyler yolunda gitmiyorsa sadece kendimizi tehlikeye atmamız anlamına gelir.

  BİSİKLET KULLANIRKEN NELER ÖNEM KAZANIR?

  Bisikletimizin boyu ve modeli boyumuza kilomuza ve yaşımıza uygun olmalı, yükseklik ayarları doğru yapılmış olmalıdır. Bu konuda iyi araştırma yapmalı kullanacağımız bisikletin bize uygun olduğundan emin olmalıyız.

  Bisikletimizin ön ve arka kısmında mutlaka reflektör bulunmalıdır.

  Bisikletimizin zincirleri temiz ve yağlanmış olmalıdır.

  Frenler! her zaman kontrol edilmeli, her zaman çalışır durumda olmalıdır.

  Lastikleri gerektiği gibi şişirilmiş olmalıdır.
  Eğer bisiklete biniyorsak bütün bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra mutlaka bisiklet kaskı kullanmamız gereklidir.  Bisiklet kaskı çocuklara çok yakışan bir güvenlik aracıdır!


 2. #2
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK  YOLCULAR GÜVENLİK İÇİN NE YAPAR?

  Karayolunda ve bir otomobil içinde yolculuk genellikle keyifli bir zaman dilimidir. Pek çoğumuz yolculuk etmeyi, gezmeyi çok severiz. Böyle bir yolculuğun güven içinde devam etmesi öncelikle sürücünün sorumluluğundadır. Ancak, aynı araçtaki yolculara düşen bazı sorumluluklar da vardır. Bunlar sürücünün işini kolaylaştırır ve güvenliği arttırır.

  Anne babamızla yolculuk ederken ilk sorumluluğumuz arka koltuktaki yerimizi almak ve emniyet kemerimizi bağlamaktır. Bir çoğumuzun bu kemeri kullanmak için ayrı bir koltuk kullanması ya da yükseltici bir koltuk kullanması gerekiyor olabilir.Eğer bunu kullanmıyorsak emniyet kemeri bizi koruyamaz.

  Yolculuk sırasında sohbet edilir mi? Tabii ki konuşur, birbirimize birşeyler anlatır dururuz. Yoksa nasıl vakit geçer? Ancak bazı durumlar vardır ki aracı kullanan anne ya da babamızı rahatsız etmemek ve onların dikkatini dağıtmamak için özen göstermemiz gerekir. Örneğin şehir içinde sıkışık bir trafikte bir yandan sohbet etmeye çalışmak onlar için çok zorlayıcı olabilir.

  Araç içindeki temel görevimiz kendi güvenliğimizi sağlamak ve sürücü ile işbirliği yapmaktır. Peki sürücü ile işbirliği ne anlama gelir? Buna kısaca onun araç kullanmasını engelleyecek ya da güçleştirecek davranışlardan kaçınmaktır diyebiliriz. Böylelikle güven içinde yolculuk edebiliriz.


  Ben sadece yolcuyum demeden, yolculuk sırasında kendimiz ve başkalarının güvenliği için gerekli önlemleri almayı ve sürücüyle işbirliği yapmayı unutmamalıyız. Unutmayın, sürücü ile işbirliği bazen onu dikkatinden kaçan şeylerle ilgili uyarmak bazen de sessiz kalmak olabilir...
 3. #3
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK  OKUL TAŞITLARI

  Eğer okulumuz evimize uzaksa ya da birkaç araç değiştirmemiz gerekiyorsa bir çoğumuz okula kadar servis araçları ile gidip dönmeyi yeğliyoruz. Özellikle büyük kentlerde yaşayanlar için durum böyle. Yalnızca çocuklar değil, büyükler de işe gidip gelirken kendi servis araçlarına biniyorlar.

  Servis araçları hayatımızı kolaylaştırıyor ve bize oldukça zaman kazandırıyor. Bu yüzden hayatımızdaki yeri oldukça önemli. Ancak bu tür araçlardan gerçekten faydalanabilmek için onları doğru bir şekilde kullanmayı da bilmemiz gerekiyor. Bu bilginin anahtarı ise:

  TRAFİK ORTAMINDAKİ SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINA VARMAK ve BU DOĞRULTUDA DAVRANMAK!


  Okulunuza gidip gelirken bindiğiniz araçların arkasında yazan "OKUL TAŞITI" ifadesini hepiniz biliyorsunuz. Bu, okul servisinin karayolundaki diğer araçlar tarafından kolayca tanınmasını sağlamak içindir. Bu araçları gören diğer sürücüler, daha dikkatli davranarak sizin güven içinde inip binmenize yardımcı olurlar. "Evet ama bu diğer taşıt sürücülerinin sorumluluğu" mu diyorsunuz? Haklısınız. Peki burada bize düşen sorumluluk nedir? Bu sorunun cevabı, "bineceğimiz aracın gerekli koşullara sahip olmasına dikkat etmek" olabilir mi?


  Evet, öncelikle bindiğimiz servis aracı gerçek bir OKUL TAŞITI olmalı ve bir okul taşıtının bütün özelliklerine sahip olmalı. Doğru bir taşıt aracını kullanmak bizim seçimimiz. Bu konudaki sorumluluğumuzun farkında olmalıyız ve bu doğrultuda davranmalıyız. Bu sorumluluğu paylaştığımız kişiler de var elbette: Anne-babalarımız bizim bu konuda en doğru seçimi yapmamıza katkıda bulunacak en önemli kişilerdir. Tabii servis aracının sürücüsü ve bize bu hizmeti veren kuruluşun sorumlulukları da var. Bu araçları kullanan kişiler olarak bizler en doğru seçimi yapmaya çalışarak ilk sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz. Peki bir okul taşıtı nedir? Okul Taşıtı, okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile yalnızca onlara yardımcı olacak kişilerin taşınmalarında kullanılan taşıttır.
  BİR OKUL TAŞITINDA:

  Işıklı DUR işareti bulunmalıdır. Bu işaretin, öğrencilerin araca inmeleri ve binmeleri sırasında yakılması ve inip binmeleri tamamlanıncaya kadar yanar durumda bulundurulması gereklidir. Işıklı DUR işareti yakıldığında arkadan gelen bütün araçların durması zorunludur.
  Okul taşıtlarına fazla öğrenci binmemelidir. Yolculuk edecek herkes için mutlaka oturacak yer bulunmalıdır. Bir okul taşıtında AYAKTA YOLCULUK EDİLMEMELİDİR.
  Okul taşıtları gidiş geliş saatlerine ve okul tarafından belirlenen taşıma programına uygun olarak çalışmalıdır.
  Bir okul taşıtında araç içi düzeni sağlamak ve araca iniş ve binişlerinde öğrencilere yardımcı olmak üzere ya bir rehber öğretmen ya da bu işle görevli bir görevli bulunmalıdır.
  Bir okul taşıtında öğrencilerin yetişebileceği camların ve pencerelerin güvenli ve sabit olması gereklidir.
  Şimdi düşünün bakalım siz bu konudaki seçiminizi doğru yapmış mısınız? Yoksa anne babanızın gözünden kaçmış bazı sorunlar mı farkettiniz? Eğer emin değilseniz bu konuyu anne babanızla bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz?

  Her bakımdan güvenli bir okul taşıtına da binseniz, yine de bazı konulara özen gösterilmediğinde bazı tehlikeli durumlara açığız demektir. Her gün kullandığınız bu araçlarda kendi sorumluluklarınızı öğrenmek ister misiniz?  OKUL TAŞITLARINDA DAHA DA FAZLA GÜVENLİK İÇİN...
  BİZİM SORUMLULUKLARIMIZ:  Bir okul taşıtının sürücüsü mutlaka iyi bir sürücü olmalı, sizin güvenlik içinde yolculuk etmeniz için gerekli tüm beceri ve bilgiye sahip olmalıdır. Çünkü okul taşıtını kullanırken ve sizi yönlendirirken bu bilgi ve becerilerine ihtiyacı olacaktır.


  Bizim de

  SÜRÜCÜMÜZLE TANIŞMAMIZ,
  OKUL TAŞITINA BİNMEDEN ÖNCE,
  YOLCULUK SIRASINDA ve
  OKUL TAŞITINDAN İNDİKTEN SONRA
  onunla işbirliği içinde hareket etmemiz gerekir. Bu nasıl olacak?..


  OKUL TAŞITINA BİNMEDEN ÖNCE NELER YAPMALIYIZ?


  Evden çıkarken bir dönüşüm yaşamaya hazır olun. Önce YAYA sonra YOLCU daha sonra yeniden YAYA olacaksınız. Her birinde farklı şeylere dikkat etmeniz gerekecek.

  Evden çıkarken giysilerinizi ve okul çantanızı dikkatle hazırlayın. Araca inip binerken elleriniz serbest olsun. En iyisi bir sırt çantasıdır. Gereksiz yere ağırlaştıracak şekilde doldurmayın çantanızı. Giysileriniz de sizin hareketinizi zorlaştırmamalı. Uygun giysiler giyin ve yalnıca gerekli eşyalarınızı yanınıza alın. Bunları planlarken anne ve babanızla işbirliği yapın. Unutmayın, amaç yürürken ve okul taşıtına binerken rahat hareket edebilmeniz.

  Durağa kadar bir YAYASINIZ. Uygun giysiler ve fazla yüklenmemiş bir çanta ile durağa ilerliyorsunuz. Bir yaya olarak neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Tekrar etmek isterseniz bu sayfalarda sizin için bazı bilgiler var. Siz bildiğiniz tüm kurallara, özellikle karşıdan karşıya geçiş kurallarına uyarak durağa ulaşın ve durağa zamanında varın. Çünkü sürücü geç kalanları beklerken zor durumda kalabilir. Uzun süre durağı işgal etmesi diğer araçlara sorun çıkarabilir. Siz zamanında durağa gitmekle sürücünüzle işbirliği içinde hareket etmiş oldunuz.


  Bununla birlikte çok erken giderek durakta uzun süre beklemek de sakıncalı olabilir. En doğrusu durakta en fazla 5 dakika bekleyecek şekilde kendimizi ayarlamaktır. Okul Taşıtları belli saatlerde belli duraklara uğrayan araçlardır. Bunu kendimiz ayarlayabiliriz.

  Okul Taşıtını beklediğiniz durak nasıl bir yer? GÜVENLİ Mİ? Bunu anne ve babanızla değerlendirin... Okulunuzda daha güvenli duraklar için neler yapılabilir? Öğretmenlerinizle bu konuları konuşmaya ne dersiniz? Eğer okul taşıtını beklediğiniz durakta güvende iseniz size düşen bu güvenliği daha da arttırmaktır. Nasıl mı?

  Her zaman akan trafikten olabildiğince uzak bir noktada durun. HİÇBİR ZAMAN YOLA İNEREK TAŞIT BEKLEMEYİN. Kaldırım kenarından en az 5 adım içeride bekleyin.

  Her zaman neşeli olmak güzeldir ama sizce durak yeri bazı şakalar için uygun mu? En iyisi bütün gürültülü ve hareketli şakaları okul bahçesine erteleyin.

  İşte okul taşıtı geldi. Sürücüyle işbirliğinin tam zamanı. Siz kaldırım kenarından 5 adım uzakta beklemeye devam edin. HİÇBİR ZAMAN ARACIN ÖNÜNDE VE ARKASINDA DURMAYIN. Bu çok tehlikelidir. Sürücü sizi göremeyebilir. Sürücü aracın kapısını açtığında ve sizi almaya hazır olduğunu söylediğinde araca binmek üzere hareket edin.

  Elinizde fazladan bir şeyler taşımamaya özen gösteriyorsunuz ama yine de bazen elinizde tuttuğunuz birşeyler olabilir. Daha önemlisi bunları elinizden düşürebilirsiniz. Böyle durumlarda sürücüye haber vermeden elinizden düşürdüğünüz şeyi almak için araca doğru hareket etmeyin. İşte yine sürücüyle bir işbirliği yaptınız...

  Şimdi Özetleyelim:


  Okul Taşıtına binmeden önce trafikte güvenliği arttırmak için;

  Rahat hareket edebileceğimiz giysiler giymek
  Yalnızca gerekli eşyaları almak,
  yaya kurallarını uygulamak,
  5 dakika kuralı ve 5 adım kuralına uymak
  okul taşıtının önünde ve arkasında durmamak, yürümemek ve
  sürücü ile işbirliği çok işe yarar!  YOLCULUK SIRASINDA NELER YAPMALIYIZ?


  Evden çıkarken başlayan dönüşüm devam ediyor: Önce YAYA oldunuz şimdi ise artık bir YOLCU oldunuz. YOLCU olarak ilk sorumluluğumuz bir an önce kendi yerimize geçmek, çantamızı yerleştirmek ve yerimize oturmak. Eğer taşıt içinde herkesin belli bir yeri yoksa bu sorun çıkarabilir. Bir an önce arkadaşlarınızla bir kural belirleyin ve bu kurala uyun. Servis aracında herkesin yerinin belli olması karışıklığı ve zaman kaybını önler.

  Gürültülü ve hareketli şakalar okul bahçesine kadar ertelendi! Bütün şakalar cepte! Okul bahçesini bekliyor... Serviste şakalaşmak çok keyifli olacaktır ama bunu yaparken sürücünün dikkatini dağıtmamak çok akıllıca olur. Neden mi? Çünkü sürücülük hiç basit bir iş değildir. Sürücünün dikkatinin dağılması çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Aslında YOLCU olmak demek tam anlamıyla sürücü ile işbirliği yapmak demek: Sürücünün dikkatini dağıtmamak ve işini güçleştirmemek için.

  Artık araç hareket etti. Bundan sonra yolculuğun sonuna kadar yerimizden kalkmamamız gerekiyor. Peki ama yolculuk ne zaman bitecek? İşte bu çok yerinde bir soru. Bunun tek bir cevabı var: "Sürücü bize ne zaman inebileceğimizi söylerse o zaman yolculuk biter”.  Özetleyelim:


  YOLCU iken trafikte güvenliği arttırmak için;

  bir an önce kendi yerimize geçmek
  çantamızı yerleştirmek
  yerimize oturmak
  gürültülü ve hareketli şakaları okula bahçesine kadar cepte tutmak,
  yolculuk bitene kadar yerimizde oturmak ve
  sürücü ile işbirliği çok işe yarar!


  OKUL TAŞITINDAN İNDİKTEN SONRA NELER YAPMALIYIZ?


  Dönüşüm devam ediyor: Önce YAYA, sonra YOLCU oldunuz ve birazdan tekrar YAYA olacaksınız. Az önce sürücü aracı durdurdu. Güvenli bir şekilde park etti ve aracın kapısını açarak size yolculuğun bittiğini söyledi. Artık inebiliriz.

  Araçtan inmeden önce, çantanızı rahat hareket edebileceğiniz şekilde elinize alın ya da sırtıza takın. Sırayla kapıya yaklaşın. Sıraya uymak zaman kaybettirmez. Aksine zaman kazandırır. Hem de herkese... İsterseniz bunu öğretmeninizle konuşup bir ders konusu yapın ve aranızda tartışın!

  Tutunarak inmek işleri kolaylaştırır ve güvenliği arttırır. Hiçbir taşıt aracının merdivenleri tam anlamıyla konforlu değildir. Bu yüzden inerken tutunmak gerekir. Siz en uygun giysileri biraz da bunun için seçtiniz. Araca binerken ve inerken rahat hareket etmek için. Yine de giysilerinizin bir yere takılmaması için özen gösterin. Bu düşmenize bile yol açabilir.

  Araçtan iner inmez ilk işiniz kaldırımda en güvenli yere doğru yürümek olmalı. Yeniden YAYA oldunuz. 5 adım içeri yürüme kuralını hatırlayın. Okul taşıtının önünden ve arkasından geçmemeniz gerektiğini unutmayın. Hala sürücü ile işbirliğine devam ediyorsunuz. Eğer aracın arkasından geçmenizi gerektiren bir durum varsa bir şeyler yanlış demektir. Ancak bazen aracın önünden geçmeniz gerekebilir. Bu durumda araca çok yaklaşmadan hareket etmeli ve sürücünün sizi gördüğünden emin olmalısınız. Eğer karşıya geçmeniz gerekiyorsa uymanız gereken yaya kurallarını hatırlayın.


  Şimdi Özetleyelim:


  Taşıttan inerek yeniden YAYA olduğunuzda güvenliği arttırmak için;

  inmek için sürücünün iznini beklemek
  sırayla kapıya yaklaşmak
  tutunarak inmek
  giysilerimizin bir yere takılmadığından emin olmak
  5 adım kuralını bir kez daha hatırlamak
  aracın önünde ve arkasından durmamak, yürümemek,
  aracın önünden geçmek gerekliyse sürücünün bizi gördüğünden emin olmak ve
  sürücü ile işbirliği çok işe yarar!
  EĞER BURADAKİ KONULARI BİLİYOR VE UYGULUYORSANIZ SİZ OKUL TAŞITINA GİDERKEN, YOLCULUK EDERKEN VE İNİP BİNERKEN KENDİ GÜVENLİĞİNİZİ VE HATTA BAŞKALARININ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTA ÇOK BAŞARILISINIZ DEMEKTİR. SİZ, TRAFİK GÜVENLİĞİNİN ANLAMINI VE BUNUN İÇİN NE YAPILMASI GEREKTİĞİNİ İYİ BİLİYORSUNUZ.


 4. #4
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK  "EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR!.."

  Bu doğrudur!

  Emniyet kemeri, kazaları önlemeyen ancak meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güvenlik aracıdır. Pek çok kazada emniyet kemeri kullanımı sayesinde insanların hayatının kurtulduğunu biliyoruz. Ancak bir emniyet kemerinin görevini yerine getirebilmesi için, onu kullanan kişinin boyuna ve kilosuna uygun şekilde bağlanmış olması gereklidir. Bu nedenle çocukların kullanacağı emniyet kemerinin seçimi ve kullanım şekli çok önem taşır.
  Emniyet kemeri kullanmamak bir hata olmakla birlikte, kullanan kişilerin de bazı konularda sık sık hata yaptıklarını görüyoruz. Bunlardan bazıları:

  Kısa mesafelerde ve düşük hızlarda emniyet kemeri takmamak:
  Oysa düşük hızlarda bile ciddi yaralanma tehlikesi vardır ve bunun için en iyi önlem emniyet kemeri takmaktır.

  Arka koltukta otururken emniyet kemeri takmamak:
  Oysa arka koltukta kemer takmadan oturan bir kişi yalnızca kendini değil kaza sırasında fırlayıp çarpabileceğinden diğerlerini de tehlikeye atmaktadır.

  Hava yastığı var diye emniyet kemeri takmamak:
  Oysa emniyet kemerini takmayan bir kişi, sadece hava yastığının şiddetle çarpması yüzünden yaralanabilir hatta ölebilir.
 5. #5
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK

  ÇOCUKLARIN YERİ ÖZELDİR!


  Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılmasının nedeni, araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir. Eğer bu önlenemezse kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de en azında ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Bir çocuk koltuğu kullanılması halinde ise özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi bazı hallerde tümüyle önüne geçmek de mümkündür.  Çocuk koltukları, bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı ve okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grup olarak incelenebilir. Bunların kullanım amaçları aynı ise de kendi özelliklerine göre kullanılması gereklidir.

  Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır. 6. #6
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK

  YOLUNUZ AÇIK OLSUN...

  GÜVENLİ YOLCULUKLAR!..

  Trafik ortamında sürücü, yaya ya da yolcu olarak bulunabiliriz. Bunlar arasında en önemlisi sürücülerdir sanılsa da, aslında tümünün bulundukları ortamda az ya da çok değişen görevleri, sorumlulukları vardır. Bunların hepsi kendileri ve trafik çevresini paylaştıkları kişiler için çok önem taşır.

  Yolcu olarak trafikte bulunan kişilerden beklenen en temel konu, davranışlarının sürücünün araç kullanmasını güçleştirmemesine özen göstermeleridir.

  Bir toplu taşım aracında belirlenen duraklar dışında inip binmek için ısrar etmemek, araç içinde yalnızca yolculara ayrılan yerleri kullanmak, fazla yük, bagajla binmemek, kendi eşyaları arasında tehlikeli madde taşımamak, durakta beklerken sıraya uymak, diğer yolcuların haklarına saygılı olmak, bunun dışında sürücüyü araç kullanırken sorularla ya da sohbetle meşgul etmemek gibi...

  Uzun yol otobüsleri için de bütün bu kurallar geçerlidir. Yolcuların araç içi güvenlik amacıyla konmuş kurallara uymak, cep telefonu ve benzeri elektronik araçları yolculuk boyunca kapalı tumak, emniyet kemerini bağlamak, yolculuk sırasında araç içinde dolaşmamak gibi...

  Tüm yolcular, özellikle toplu taşım araçları ya da başkalarıyla paylaşılan yolcu otobüsleri, servis araçları içinde ya da kısa süre için kiralanan taksi vb. araçlarla seyahat sırasında belli kurallara uygun hareket ederek kendi güvenliklerini ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atmamakla yükümlüdürler.


 7. #7
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK

  Trafikte Yaya Olmak;  Trafik ortamında sürücü, yaya ya da yolcu olarak bulunabiliriz. Her durumda nasıl davrandığımız, nasıl hareket ettiğimiz trafik çevresini paylaşmakta olduğumuz kişiler için çok önem taşır. Davranışlarımızın açık ve anlaşılır olması, ne tür bir harekete hazırlandığımız konusunda "trafik işaret dilini" kullanarak çevremize anlaşılır bir bilgi vermemiz gereklidir.


  Trafik ortamında yaya olarak bulunduğumuz yerin gerçekten yayalar için ayrılmış bir yer olması gerekir. Buna rağmen zaman zaman, özellikle karşıdan karşıya geçişlerde araçların kullandığı yola çıkmak zorunda kalabiliriz. Bu durumda uymak zorunda olduğumuz kuralları bilmek ve uygulamak gereklidir.


 8. #8
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK

  “Büyüyünce ne olacaksın?” Bu soru size sık sık sorulur mu? Bir meslek seçmek için belki henüz çok erken... Belki de bazılarınız hangi işin kendisini en çok mutlu edeceğinin farkına vardı bile... Peki, aranızda trafik güvenliği alanında çalışmayı düşünenler var mı?

  Trafik güvenliğini geliştirmek, trafik kazalarının sayısını azaltmak için çalışan pek çok kişinin arasına katılmak, bu önemli çalışma alanında bir şeyler üretmek ister misiniz?


  KİMLER NE YAPIYOR?


  Trafik güvenliği, bir çalışma alanı olarak, çok değişik mesleklerden gelen kişilerin katkı sağladığı, ortak çalışmalar yaptığı bir alandır. Trafik güvenliği alanında çalışmak denilince bir çoğumuzun aklına belki de yalnızca trafik polisliği geliyor olabilir. Oysa bu alanda başka mesleklerin de katkısı gereklidir. Belki siz de ileride seçeceğiniz meslekte trafik güvenliği için çalışanların arasına katılacaksınız.


  Aranızdan bazıları ulaşım planlamacısı olacak. Etkili, verimli bir taşımacılık programı geliştirecek. Belki de bir kaza analisti olup kazaların nedenleri üzerinde inceleme yapacaksınız... Şehir plancısı olacak ve güvenli yaya yolları, oyun pakları, karayolları olan kentler tasarlayacaksınız.


  Belki bir tasarımcı olup küçük bir çantada taşınabilen kullanışlı bir bisiklet tasarlayacaksınız. Ya da insanın en rahat kullanabileceği otomobili, en güvenli araç koltuklarını... Ya da en rahat okunan ve anlaşılan trafik işaretlerini tasarlayacaksınız.

  Bir elektronik mühendisi olup otoyolda hız yapan araçları belirleyen en ekonomik ve etkili hız alıcılarını siz geliştireceksiniz.


  Sürücülük öğretmeni olacaksınız... Öğrencilerinize nasıl daha güvenli araç kullanabileceklerini öğreteceksiniz.


  Belki de bir trafik psikoloğu olacaksınız ve sürücülerin hatalı davranışlarının nasıl düzeltilebileceği konusunu araştıracaksınız. Ya da öyle testler geliştireceksiniz ki bunlarla en yetenekli otobüs sürücülerini, kamyon sürücülerini, okul taşıtı sürücülerini seçebileceksiniz.

  Hukuk öğrenimi görecek ve bir trafik mahkemesinde hakim ya da trafik suçları üzerinde uzmanlaşmış bir avukat olacaksınız.


  Bir fizikçi olacaksınız ve öyle bir madde bulacaksınız ki en hafif ve en güçlü bisiklet kasklarının yapımında o madde kullanılacak.


  İletişim uzmanı olup etkili trafik güvenliği kampanyalarını düzenleyeceksiniz ya da bir grafiker olup trafik güvenliği kampanyalarında kullanılacak resimleri çizeceksiniz... Belki de siz bir sinema yönetmeni olacak bu kampanyaların filmlerini çekeceksiniz.

  Trafik güvenliği uzmanı olacaksınız. En güvenli yolculuklar için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusundaki bilgilerinizden herkes yararlanacak...


  Bilgisayar programcılığı öğrenecek ve kaza sayıları, yaralı sayıları ile ilgili bilgileri hızla toplayan bir bilgisayar programı yapacaksınız... İstatistikçii


  Belki yaralılara müdahale eden bir kurtarma görevlisi ya da bir hekim olacaksınız. Belki de yolların, caddelerin geometrisini hesaplayan, güvenli yollar inşa eden bir mühendis olacaksınız.


  İşte çocuklar, trafik güvenliği, pek çok farklı mesleğin katkısını gerektiren bir alandır. Belki de sizin aklınızda şu anda burada olmayan başka bir meslek vardır. Bu mesleğin trafik güvenliğine katkısı var mı? Olabilir mi? Siz neler yapabilirsiniz? Ara sıra bu konuda düşünmeye ne dersiniz?


 9. #9
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Ynt: ÇOCUK ve TRAFİK

  OKUL GEÇİDİ GÖREVLİSİ


  2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 134. ve Yönetmeliği’nin 187. maddesi gereği ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin okul önlerinde ve geçitlerinde güvenli şekilde okula giriş ve çıkışlarını sağlamak amacıyla istekli öğretmen, veliler ve 11 yaşını bitirmiş öğrenciler Okul Geçidi Görevlisi olabilirler.

  Okul Geçidi Görevlileri, İl Emniyet Müdürü'nün koordinatörlüğünde, Şehir içi Trafik Denetleme Şube Müdürü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tayin ettiği 2 eğitim uzmanından oluşan komisyonca seçilmekte, seçilenler pratik ve uygulamalı eğitimden geçirilmektedirler. Başarılı olan adaylara ise İl Emniyet Müdürlüğü tarafından imzalanan “Okul Geçidi Görevli Belgesi” verilmektedir.

  2004 yılında 11.713, 2005 yılında 9.134, 2006 yılında 4.101, 2007 yılında 1,239, 2008 yılında ise şu ana kadar 500 kişi Okul Geçidi Görevlisi pratik ve uygulamalı eğitiminden geçerek başarılı olmuş ve kendilerine “Okul Geçidi Görevlisi Belgesi” verilmiştir.

  Okul Geçidi Görevli Belgeleri'nin basım işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü Basımevi Şube Müdürlüğü'nce yapılmakta olup, illerimize gelen talepler doğrultusunda gönderilmektedir.


Benzer Konular

 1. TRAFİK HAFTASI
  Konu Sahibi TAYLAN36 Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Şubat.2009, 20:06
 2. TRAFİK VE İLK YARDIM
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Şubat.2009, 21:06
 3. (C) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2009, 01:45
 4. (B) GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2009, 01:44
 5. Cevap: 6
  Son Mesaj : 11.Ocak.2009, 13:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr