Kul-Tem Nedir?


Kulak temizlemek için içeri yabancı madde sokmak son derece tehlikeli bir harekettir. Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğuyla kulağınızı temizlediğinizde pamuğun ucuna biriken salgıyı görünce kulağınızı temizlediğinizi düşünebilirsiniz. Oysa ki burada yapılan kulak içindeki buşonu biriken toz ve diğer partiküllerle birlikte kulak zarına doğru ittirmekten ibarettir.

Bu işlem aslında kulak tıkanıklıklarına yol açmaktadır. Kul-Tem kulak temizleme mumları, ısınma ile oluşan vakum etkisiyle kulaklarınızda biriken kiri herhangi bir yan etkisi olmadan sağlıklı bir şekilde temizler.

Faydaları

 • Kulak ve sinüslerdeki basıncı azaltır
 • İşitme duyusunu geliştirir
 • Doğal bir şekilde buşon çıkarmaya yardımcı olur
 • Vücut dengesi ile ilgili sorunların etkisini azaltır
 • Tinnitus (kulak çınlaması) durdurmak için yardımcı olur
 • Kulak içindeki kaşıntı hissini azaltır
 • Kulak enfeksiyonları, iltihapları ve bunlara bağlı baş ağrısı sorunlarında yatıştırıcı etkisi vardır.
 • Biyoenerjik ritmi düzenlemeye yardımcıdır.
 • Kesinlikle ilaç değildir ve kesin tedavi olarak kullanılamaz.

Devamı

Kulak Temizliği ve Kul-Tem Mumları

Kulak, dış kulak yolundaki cildi enfeksiyonlardan korumak amacıyla buşon adı verilen bir salgı üretir. Bu salgı dışardan gelen toz ve diğer partikülleri tutarak kulak yolunun dışa doğru yapısı sayesinde kulak kepçesine doğru atar. Buşonun yoğun olması, tozlu ortamlarda bulunma ve salgının dışarıya atılmasına engel faktörler, buşonun kulak kepçesi içinde birikmesine yol açar.
Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açar. Buşonun birikmesinde genellikle şunlar neden olur:
 1. Temizleme amacıyla kulak içine yabancı bir cisim sokmak,
 2. Tozlu ve kirli ortamlarda çalışmak,
 3. Dış kulak yolundaki darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması,
 4. Kulakta salgılanan buşonun fazla yoğun olması,
 5. Kulağa su kaçtığında (deniz, banyo vs.) dış kulak yolundaki az miktarda salgının şişmesi.
Kulak Temizleme
Kulak temizliğinde kulağa, yabancı maddeler sokmak son derce tehlikeli bir uygulamadır. Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur. Kulağı temizlemek için sokulacak herhangi bir yabancı cisim kulak salgısını zara doğru itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir.
Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğuyla kulağınızı temizlemeye çalıştığınızda pamuğun ucuna biriken salgıyı görünce kulağınızı temizlediğinizi düşünebilirsiniz. Oysaki, burada yapılan kulak içindeki buşonu biriken toz ve diğer partiküllerle birlikte kulak zarına doğru ittirmekten ibarettir.
Bu işlem esnasında kulaktaki buşonun bir kısmı çubuğun ucuna yapışırken, daha fazlası kulak zarına doğru itilmekte ve erişilemeyecek kadar derinde birikerek kulak tıkanıklıklarına yol açmaktadır.
Öncelikle bir KBB uzmanının muayenesi ve tıkanıklığın gerçekten buşona bağlı olup olmadığı belirlenmelidir. Buşon saptandıktan sonra yapılacak tek şey buşonu çıkarmaktır. Kulak kiri, işitme kaybı, işitme kaybına bağlı dikkat eksikliği, kulak ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesine ve kulak basıncının artması denge kaybına neden olabilir.
Bunun için en çok 3 yöntem kullanılır:
 • Küret ile temizleme
 • Aspiratör ile vakumlama
 • Su ile yıkama
Su ile yıkamanın dezavantajı kulak zarının delik olduğu durumlarda orta kulağa zarar vermesi ve dış kulak iltihaplarında da uygulanmasının sakıncalı olmasıdır.
Kul-tem Aspiratör Sistemiyle Kulak Temizleme
Aspiratör sistemi, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisiyle bilinen noninvazif metodlar modern ve alternatif tıpta binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme göre, kolay eriyen ince bir huni kulağa yaslanır ve huninin ucu yakılarak bir vakum etkisi oluşturulur. Ateşin içi boş boruyu vakumlaması, kulak içinde birikmiş tüm buşonu çekip alır.
Yüzyıllardır bilinen bu sistemin geçmişi Eski Mısır, Roma, Yunan dönemlerine kadar dayanmaktadır. Eski Yunan medeniyetinde başlangıçta sadece kulak temizliği için kullanılan mumlar sonraları doğal ve manevi şifa yönetimine dönmüştür.
Uzak doğu Asya’dan Sibirya Stepleri’ne kadar yaygın olarak bilinmesi ve kullanılmasına rağmen bu metodu günümüze taşıyan Kuzey Amerika yerlileri olmuştur. Bu geleneksel uygulama Kızılderili kabileleri ve Sibirya’da canlı tutularak günümüze kadar ulaşmıştır. Kızılderililer tarafından geleneksel manevi arınma törenlerinde kullanılmıştır. Kulak mumları geleneksel Şaman şifacıları tarafından manevi ve fiziksel tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir.
Günümüzde halen kırsal kesimlerde huni şekilde bir bal mumundan bir boru, gazete veya yağı kağıt vasıtasıyla yakarak kulak temizlemek çok yaygın olarak bilene eski ve doğal metottur. Popülaritesini halen devam ettiren kulak mumları yaygın olarak Avrupa, Amerika ve Asya’da hastanelerde kulak burun boğaz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Kul-Tem Kulak Temizleme Mumları ise geçmişi antik çağlara kadar uzanan bu yöntemin kolaylaştırılmış halidir. Selülozdan imal edilen Kul-Tem mumlarda yanma kolaylığı için parafin kullanılır. Mum kulağa yaslanıp yakıldığında 8 dakika boyunca yanarak hem kulaktaki kan akışını hızlandırır, hem de kulak içinde birikmiş buşonu vakumlayarak dışarı çeker.
Kulak temizliği periyodik olarak yapılması gereken bir işlem değildir. Buşon, herkeste aynı sürede oluşmaz. Kul-Tem mumlarla temizliğin ideali ayda 2 kez olsa da, bazı kimselerde daha çabuk veya daha yavaş buşon birikir. Birkaç kullanımdan sonra kulağınızda ne sürede buşon biriktiğini anlayabilir ve ona göre kullanabilirsiniz.
Kul-Tem Mumları, vücudun kendini iyileştirme sürecine yardımcı olur. Farklı nedenlere bağlı oluşan kulak enfeksiyonlarında, soğuk algınlığı, hafif sinüzit ve uçak ile sık seyahat, dalış sporlarının maruz kaldıkları kulak basıncıyla ilgili denge problemlerindeki etmenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Eğer sorunlarınız daha uzun süreli ise, lütfen doktoruna danışmayı ihmal etmeyiniz.