CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN

Temizlenmeyen deri kalınlaşır, yağlanır, kaba ve sivilceli bir görünüm alır. Bunun için çok pahalı temizleme jelleri, köpükleri ya da losyonları kullanmak şart değil. PH' ı 5- 5,5 arasında bulunan bir sabun yağlı ciltlerin temizlenmesinde ideal bir üründür.

ZEYTİNYAĞLI

tKişinin cildi kuru ise yağlandırma sağlayacak kremli ya da zeytinyağlı bir sabun önerilir. Aşırı makyaj yapanların temizliği sabunla mümkün olmaz. Sabunla yıkamadan önce badem sütü ile temizlenip sonradan yıkanması daha uygundur.

GECE

Gece yatmadan önce cildin bir kez daha nemlenmesi gerekir. Sorunsuz genç bir cilt için baz bir krem yeterken, akneli ciltler için meyve asitleri içeren formüller, cilt yaşlanmasını engellemek için besleyici ürünler, gençleştirmek için ise onarıcı ürünler seçmek gerekir.

KESE

Vücudumuzun da bakıma ihtiyacı var. Derimizin keselenmesi en etkili peeling yöntemidir. 3-4 saat önce herhangi bir yağla nemlendirilmiş derimizi buharlı ve sıcak bir banyoda yumuşatıp keselemek hem ölü tabakaları temizler, hem uygulanan basınçlı masaj ile selülit gelişimini azaltır.

CİLDİ TOPARLAMA

7-8 damla sirke, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 1 çay kaşığı süt. 1 ay boyunca her gece sürün. Kuruduktan sonra durulayın.

SELÜLİT İÇİN

Bir litre süte 1 fincan badem ya da jojoba yağı ve 1 avuç kum ekleyin. Banyoda 20 dakika masaj yaparak durulayın.

GÜL TONİĞİ

1 şişeye gül yaprakları konulup üzerine sıcak su eklenir. Kapağı kapatılıp iki gün bekletilir. 2 çay kaşığı sirke ve 3-4 damla süt eklenip karıştırılır. Yüze sürülüp, kuruduktan sonra durulanır.

BAL MASKESİ

1 çorba kaşığı bal, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 3-4 damla limon suyu krem kıvamına gelene kadar karıştırılıp yüze ve boyuna sürülür. 20 dakika beklettikten sonra durulanır.

TONiK YERiNE MADEN SUYU

Temizlenen cilt gözenekli, yağlı ya da siyah noktalı ise tonik kullanmak gerekir. Piyasada bulunan tonikler yanında gülsuyu, maden suyu, pirinç suyu bu amaçla kullanılabilir. Mesela 10 cc gül suyu içine damlatılacak birkaç damla limon suyu uygun bir toniktir. Günde iki kez temizlenmiş cilde uygulanmalıdır. Kişiden kişiye değişebilecek birçok tonik hazırlanabilir.

KURU CiLTLER iÇiN NE YAPMALI?

Kuru ciltlilerin banyodan çıkmadan uygulayacakları yağlı durulama deriye nemlilik sağlar. Mesela bir litre suya 1 kahve fincanı süt, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 2-3 damla elma sirkesi karıştırılıp durulanılırsa pamuk gibi bir ciltle banyodan çıkılmış olur.