MEME KANSERİ İLE MÜCADELE EDİYORSANIZ VEYA KORUNMAK İSTİYORSANIZ DİYETİNİZİ DÜZENLEYİN

Meme kanseri günümüzde hanımlar arasında en sık görülen kanserler arasındadır. Alacağınız diyet önlemleri belki de hayatınızın kurtulmasına yol açabilir. Bu konuyla ilgili olarak aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

1.Kafein’i diyetinizden çıkarın. Yani çay , kahve ve kola gibi içeceklerden ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durun. Yerine ıhlamur, adaçayı gibi hem sinirlerinizi, hem de midenizi rahatlatan içecekleri tercih edebilirsiniz.

2.Diyetinizdeki posa miktarını arttırın ki kabız kalmayın. Böylece meme kanseri riskinizi en aza indirin. Araştırmacılar tarafından şiddetli kabızlık (haftada üç kere ve daha az büyük abdeste çıkan ) çeken hanımların memelerinde anormal hücre büyüme riski 5 kat daha fazla bulunmuştur. Bunda karaciğerden salgılanan estrojen hormonunun yavaşlayan bağırsaklardan emiliminin artmasının neden olduğu düşünülmektedir.

3.Diyetinizdeki trans fat denilen doymuş yağları (Margarin, Tereyağ, Et, pastırma ve sucuk gibi gıdalarda bol bulunur ) içeren kraker, cips ve kurabiye gibi işlenmiş yiyecekler meme kanseri riskinizi özellikle artırır. Bu tür yağlar özellikle herkesin sağlığı için kötüdür, çünkü her zaman bahsettiğim gibi free radical’leri arttırarak hücrelerin bombardıman edilerek hasar görmesine yol açarlar. Bugün yağ tüketimi ile meme kanseri arasında kuvvetli bir ilişki olduğu bilinmektedir.

4.Stres, egzersiz ve vücud- ruh ilişkisi meme hastalıkları ile mücadelede çok önemlidir. Stresi çok olan hanımlarda meme problemleri özellikle de fibro kistik meme hastalığı daha çok görülmektedir. Bunda stres nedeni ile salgılanan adrenalin hormonunun rolü vardır.

Egzersiz yaptığımızda bu stres hormonları azalmakta ve aynı zamanda da vücuttaki yağ miktarı da azalarak estrojenin bağlanabileceği alanları sınırlandırmaktadır. Bilindiği gibi estrojen oluştuktan sonra yağ dokusu içinde barınmaktadır.