Meğer bu gıdalar masum değilmiş !


Çoğumuzun sağlıklı diye bildiği gıdaların aslında 'zarar'lı olduğu ortaya çıktı. İşte o gıdalar...

2009-03-24Çoğumuzun sağlıklı diye bildiği gıdaların aslında 'zarar'lı olduğu ortaya çıktı. İşte o gıdalar...


Çoğumuzun sağlıklı diye bildiği gıdaların aslında 'zarar'lı olduğu, normalin üzerinde kalori almamıza ve şişmanlamamıza neden olduğu belirtildi...

Foxnews.com'daki habere göre bazı gıdalarla ilgili aşağıdaki hususlara çok dikkat etmek gerekiyor.

1-Kahvaltılık tahıl gevreği:Kilosuna dikkat edenlerin tükettiği gıda olarak biliniyor ancak tahıllar da hayli kalori içeriyor. İçinde Hindistan cevizi yağı, şeker, ceviz ve kalorili gıdalar bulunan tahıl gevrekleri yüksek doymuş yağ içeriyor.

2-Donmuş ana yemekler:Kullanıma hazır ancak yüksek oranda işlenmiş olan bu gıdalarda tuz oranı yüksek. Birçoğunda 600 mg'dan fazla tuz bulunuyor ve porsiyonlar çok küçük ve doyurucu değil. 1 tabak yiyor ve birkaç saat sonra tekrar acıkabiliyorsunuz.

3-Tuzlu krakerler:Az yağ içeriyor ve besleyici değeri de düşük. İçinde kalori bulunmayan tuzlu krakerler sağlıksız, şeker içerdikleri için acıktırıyor ve aşırı yemenin sonucu kilo almanıza yol açıyor.

4-Protein barlar:Aslında abartılmış şeker barları oluyor. Yüksek oranda kalori ve yağ içeriyorlar ve açlığı bastıracak kadar doyurucu değil. Bunun yerine salata barları tercih edin.

5-Küçük kekler:Genellikle 600 kalori içeriyor. Fakat kılık değiştirmiş kekler ve özellikle iki ölçü çikolata dilimli kekler ise yüksek kalori içeriyor. Hatta kepekli kekler bile çok yoğun ve yüksek kalorili. Aynı şey çörekler için de geçerli, çörekler yağ dolu.

6-Salça:Yüksek oranda likopen içeriyor. Tüm likopenlerin sağlıklı olduğu konusunda ikna edici çalışma yok. Pizzalara konulan salçaların da. Orta boy bir pizza 600-700 kalori içeriyor.

7-Japon mutfağı:Japon mutfağının sağlıklı olduğu biliniyor, ancak bu yemeklere krema, peynir, avokado gibi değişik tatlar eklendiğinde kalorisi ve yağ oranı artıp, şişmanlatıyor.

8-Organik gıdalar:Organik gıdalar kalorisiz anlamına gelmiyor. Organik patatesten cips yapılınca içindeki yağlar da yok olmuyor.

9-Ton balıklı sandviç:Orta boy ton balıklı sandviç 700 kalori ve 43 gram yağ içeriyor.