PDW Nedir?

Kanda mevcut olan trombositlerin, büyüklük dağılımındaki aralığa PDW adı verilmektedir. Bu konu hakkındaki detaylı bilgi, yapılan kan testleri sonucu elde edilmektedir.

PDW testi genellikle, burun kanamalarının sürekli olduğu, adet kanamaları anormalliğinde, iç kanama şüphesinde, ciltte sebepsiz yere oluşan kızartılar durumlarında, uzmanlar tarafından istenmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi elde edebilmek için, PDW Nedir? Adlı konumuza göz atarak, daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

RDW Nedir?

Kırmızı kan hücrelerinin, kan içindeki dağılım genişliğine RDW adı verilmektedir. RDW değerleri yapılan kan testleri sonucu ortaya çıkar. RDW’nin dünya genelinde, değer gören normal oranları %11 - %15 aralığındadır.

RDW testi genellikle, demir eksikliğine bağlı kansızlık durumlarında, B12 ve folat eksikliğinde ve bazı kanser türlerinin tespitini yapmak için, uzmanlar tarafından istenilmektedir.

RDW hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için, RDW Nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

MCHC Nedir?

Tek bir kan hücresinin içindeki, hemoglobin miktarının yoğunluğuna MCHC denir. MCHC testi ile kansızlığın nedenleri bulunmaktadır.
MCHC testi genellikle aşağıda vermiş olduğumuz şikayetlerin olduğu durumlarda yapılmaktadır.

Aşırı halsizlik, uzun süren güçsüzlük durumları, cildin ufak darbelerde bile morarması, nefes daralmaları, uzun ve sürekli oluşan baş ağrıları.
MCHC hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için, MCHC Nedir, yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: https://bilgidevi.com