Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  Haziran.2016
  Mesajlar
  2

  Standart Hemoroid (Basur) Ameliyatsız Tedavi Mümkün

  Kişilerin genellikle şikayetlerini rahat dile getirmemesi yüzünden doktora başvurulduğunda hastalık genellikle ileri safhada olmaktadır.

  Hemoroidlerin anal kanalda yerleşmiş damarsal yapılar olduğunu, bu dokuların sağlam ve sağlıklı kişilerde de mevcut olduğunu vurgulayan Yunanca'da 'akan kan' anlamına gelen hemoroidal hastalık halk arasında hemoroid, basur, makatta meme gibi değişik isimlerle anılır. Anal kanalın (makat) sık görülen hastalığıdır. Özel bir bölgenin hastalığı olması ve geleneksel kültürümüzde bu bölge ile ilgili şikayetlerimizi rahat dile getiremeyişimiz nedeni ile doktora başvurulduğunda hastalık genellikle ileri safhada olmaktadır.Hemoroidler anal kanalda yerleşmiş damarsal yapılardır ve bu dokular sağlam ve sağlıklı kişilerde de mevcuttur. Anal kanalda elastık dokusu ile bir kapak gibi davranarak kapanmaya yardımda bulunduğu, dışkının tutulmasında bir sensör gibi davranarak dışkılama hıssının oluşmasında rol aldığı düşünülmektedir.

  Hastaların herhangi bir anorektal hastalığı genellikle hemoroid olarak adlandırdığına dikkat çeken, "Hastalar herhangi bır anorektal hastalığı genellikle 'hemoroid' olarak adlandırmaktadır. Araştırmalar bu kişilerin ancak yüzde 10-36'sında hemoroidal olduğunu diğer yarısında başka bir problemin (fistül, fissür, apse, kanser gibi) olduğunu göstermiştir. Hemoroid hastalığının tanısı proktolojı masasında rektal muayene ve anoskopi yardımıyla konur. Ayırıcı tanıda anal fissür, pelvik organ prolapsusu (sarkması) ve en önemlisi inflamatuar barsak hastalıklarının ve rektal kanserin kesin ayırıcı tanısının yapılması gerekir."

  İKİ TÜRLÜ HEMOROİD VARDIR

  Hemoroidin iki türlü olduğunu belirten sözlerini şöyle sürdürdü: "İç hemoroidlerin belirgin hale gelmesi ile dışkılama sırasında kanama (bu kanama dışkıda çizgi şeklinde kırmızı renkte olabileceği gibi, dışkılama sonunda damla damla şeklinde damlama, bir damar kesilmiş gibi fışkırır tarzda kanama) oluşur. Anüsten dışarıya doğru meme oluşur, makatta dolgunluk hissi, gerginlik hissi oluşması, şişkinhemoroid pakelerinin anüs çevresinın nemli kalmasına neden olacaği için kaşıntıya yol açabilir. Diş hemoroidlerde kan pıhtılaşmasına bağlı anüs çevresinde fındık tanesi ile ceviz tanesi boyutuna kadar değişen büyüklükte bir şişlik oluşur ve şiddetli ağrı hissedilir."

  KABIZLIK VE BARSAK DÜZENSİZLİĞİNİN ANA NEDENİ TEDAVİ EDİLMEZSE HEMOROİDAL HASTALIĞIN TEDAVİ EDİLME ŞANSI YOKTUR

  "Kabızlık ve barsak düzensizliğinin ana nedeni tedavi edilip önlenmezsehemoroidal hastalığın tedavi edilebilme şansı yoktur" diyen kabızlık ve kronik ishal, gebelik, genetik (ailevi faktörler), dışkılama sırasında ıkınma alışkanlığının hemoroid (basur) damarlarının genişlemesine ve dışarıya doğru itilmesine neden olduğunu söyledi.

  Konstipasyon ve düzensiz barsak alışkanlığının bu hasta grubunda oldukça sık görüldüğünü anlatan sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle aşırı ıkınma hemoroidal hastalığın başlıca nedeni olur. hastaların büyük bir kısmında beslenme ve kültürel alışkanlıklar kabızlığın temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle eşlik eden konstıpasyon (kabızlık) ve düzensiz barsak alışkanlığının düzeltilmesi, hemoroidal hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesinde önemlidir. Kabızlık ve barsak düzensizliğinin ana nedeni tedavi edilip önlenmezse unutulmamalıdırkı hemoroidal hastalığın tedavi edilebilme şansı yoktur. Kabızlığın geçiştirilmesi, düzensiz beslenme, tuvalette aşırı ıkınma ve fazla zaman geçirme gibi (gazete okuma, kitap okuma, bulmaca çözme gibi) davranış biçimlerininin düzenlenmesi gerekir. Biz sıklıkla hastaların anlatılanları hafızasında tutabilmelerine yardımcı olabilmesi amacıyla posalı beslenme ve tuvalet eğitimi ile ilgili bilgilerin listesinin yazılı verilmesi taraftarıyız. Defekasyon (dışkılama) ile ilgili devam eden uzamış şikayetler durumunda ileri tetkik ve tedaviye ihtiyaç duyulmalıdır. Amaç sadece hemoridal hastalığı tedavi etmek değil, altta yatan olası bir problemi (kanser ya da iltihabı barsak hastalığı, fissür vb) ortaya çıkarabilmek olmalıdır."

  Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi
  Ameliyatsız hemoroid tedavisinde süre 3-5 dakikadır, ağrı minimaldir, tedavi uygulandıktan sonra hasta sosyal yaşamına devam edebilir ancak aynı şeyi klasik cerrahi yöntem için söyleyemeyiz. Çünkü klasik yöntem uygulandıktan sonra istirahat süresi uzundur,hasta günlük sosyal yaşamına 10 gün gibi bir sürede devam edebilir.

  Ameliyat sonrası ağrı oranı, hastanede kalış süresi ve komplikasyonlar açısından ameliyatsız hemoroid tedavisi daha tercih edilir bir yöntemdir. İyileşme ameliyatsız hemoroid yönteminde daha hızlıdır, narkoz riski ve ameliyat stresi yoktur ancak klasik cerrahi yöntem narkoz riski taşımaktadır.

  Klasik cerrahi yöntem, genel anestezi yani narkoz ve hastanede yatış gerektirir. Ancak ameliyatsız hemoroid yönteminde hasta muayeneye geldiği aynı gün içinde tedavisi de gerçekleştirilir ve günlük rutinine döner. Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında "basur" ya da "mayasıl" olarak da bilinir. Makattan kan gelmesi, makatta ağrı ve ele gelen şişlik, akıntı, makatta ıslaklık hissi ve kaşıntı ile kendini gösterebilir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkarak kendini gösterir.

  Kaynak: Avrupa Cerrahi
  Konu mgunalp tarafından (26.Haziran.2016 Saat 19:11 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Hemoroid
  Konu Sahibi EKoL Forum Sağlık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2015, 15:44
 2. Mümkün mü acaba?
  Konu Sahibi mansuri Forum Bir şey sormak istiyorum
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2013, 07:28
 3. Hipnoz ile İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?
  Konu Sahibi ~Rûya~ Forum Yaşam
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 08.Mart.2012, 00:47
 4. Çin'de arı iğnesiyle tedavi
  Konu Sahibi Fuzuli Forum Sağlık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Ocak.2010, 01:26
 5. mümkün
  Konu Sahibi SongüL Forum K-L-M
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Aralık.2009, 14:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun