Hurda gıdanın anlamı hiçbir faydası yararı olmayan abur cubur demek....

Abur cubur nedir?

Abur cuburun yeni adı artık hurda gıda olarak telaffuz ediyor...
Bol miktarda yağ, şeker veya tuz içeren abur cuburlara hurda gıda adı veriliyor. Hiçbir işe yaramayan ve sağlıksız olan, ayrıca çocukların reflü ve kabızlık gibi hastalıklara yakalanmasını kolaylaştıran hurda gıdalar sadece lezzetleri sayesinde ilgi görüyor.
Çocukları beslenme ve gelişim bozukluğuna kadar sürükleyen bu gıdaların mümkün olduğunca eve sokulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, ailelere bu konuda büyük sorumluluk düştüğünü söylüyor.

Konu ile ilgili Çocuk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Aydoğdu şunları söylüyor: “Çocuklarda dengeli beslenme alışkanlığı bebeklikten itibaren başlar. Çocukların her türlü beslenme alışkanlığında model ailedir. Çocuk aileyi taklit eder. Bu yüzden aileler dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirirlerse çocuklar da bebeklik döneminden itibaren ailenin beslenme kültürünü kapmış olurlar. Anneler çocuklarına istemedikleri gıdaları, istemedikleri zamanda ve istemedikleri miktarda yedirmeye çalışıyorlar. Çocukların mide kapasitesini kendi kapasiteleriyle karıştırıp zorla yemek yedirmeye çalışıyorlar. Böylece anne ile çocuk arasına inatlaşma giriyor ve iştahsız çocuklar yetişiyor. Bu yüzden özellikle anneler ısrarcı olmamalı, çocuğun ağzına zorla yemek tıkmamalılar.”