İLK YARDIM "RİCE" KURALI

Müsabakalarda bazı atletleri görürsünüz kenarda bir band üzerinde ayakları bazen yukarı kalkık, dizlerinde bir buz torbası ve üzerinde ustaca sarılmış bir bandajla beklerler.Bu aslında incinmiş bir atlet için acilen yapılmış b ilk yardımdır.Tüm spor incinmelerinde başvurulan en önemli ilk yardım kuralı R.I.C.E diye adlandırılan bu ilk yardım kuralıdır.Dojangta tüm öğrencilerin bu kuralı pratik yaparak öğrenmeleri ve bir incinmede bu yola başvurmaları gerekir.


R-(REST)TERK ETME VE DİNLENME:
Antrenmanı anında terk edip dinlenmeye çekilmek lazımdır.Başka bir eksersize geçerek incinen bölgeyi korumaya aldığını zannedip antrenmana devam etmek son derece zararlıdır.Zedelenmeyi ve sakatlığı arttırıp , iyileşme sürecinin artmasına neden olur.Anında dinlenmeye çekilip.İncinen bölgeye asla yük bindirilmemelidir.


I- (ICE) BUZ TATBİKİ
Buz tatbiki incinen yerdeki iç kanamayı kesmesi ve kılcal damarlardaki kanamayı kontrol etmesi bakımından önemlidir.İncinen yerdederide bir morarma görürseniz muhakkak deri altında bir iç kanama vardır.Buz tatbiki bunun artmasını önleyen bir uyglamadır.Bu buz tatbiki günde 2-3 kez olmak üzere en az 20 dakika süre ile yapılmalıdır.Buz tatbiki asla çıplak deri üzerine buz sürerek olmamalıdır.Buz bir torba içinde olmalı direkt olarak çıplak ciltle temas etmemelidir.


C-(COMRESSİON) KOMRES
İncinen yere kompres yapmak ve sarmakta ilk müdahale yöntemlerinden biridir.Kanama açık ise önce direk yara üzerine baskı yaparak kanama durdurulur.Durmaz ise orayı besleyen damarların merkez noktalarına basınç yaparak kanama durdurulmaya çalışılır.Kanama durmaz ise sargı birkaç kez artırılarak ve acı duyuluncaya kadar sıkılarak kanama durdurulur.
Lif ve yan bağ zedelenmelerinde baskılı bandaj uygulaması sporcunun evde yapacağı yöntemlerden biridir.Soğutucu jellerle baskılı banday incinmelerde iyileşme sürecini azaltır.


E-(ELEEVATİON) YÜKSELTME
İncinen parça kalp seviyesi üzerinde tutularak yer çekimi etkisinden faydalanıllara gerek dış gerek iç kanama azaltılır.
__________________