Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Onursal Üye Sokak Şairi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  826

  Solmaz Kamuran'ın Son Kitabı "Macar" Üzerine Söyleşi

  Türkiye'de roman okumayı bilen az

  15 Haziran 2010 07:34


  İbrahim Müteferrika'nın hayatını anlatan yazar, "Türkiye'de roman okumak o kadar da bilinen bir şey değil. Okuyucu her şeyi gerçekmiş gibi algılıyor." diyerek tarihi roman yazmanın zorluklarına işaret ediyor.


  Ali Koca'nın röportajı

  Söyleşi için Göztepe'deki evine gittiğimizde, eşi Çetin Altan'ın 'genç meslektaşlarına yapacağı bir jest', gönlümüzden geçmiyor değildi. 'Merhaba' demek için yanımıza gelen Altan, yarım saati aşan hoş sohbetiyle adeta söyleşinin 'bonusu' oldu. Ama yine de bizi yolumuzdan saptıramadı!
  Çünkü biz Solmaz Kamuran'la son kitabı 'Macar' için görüşecektik. Yazar, Kiraze'den 10 yıl sonra, üstelik de 'Matbaayı Osmanlı'ya getiren adam' olması dışında pek fazla bilgi sahibi olmadığımız İbrahim Müteferrika'nın hayatıyla bir kez daha dalıyor tarihin derinliklerine.
  Macar'da, Karlofça'nın eşiğinde ve hızla gerilemeye giden Osmanlı'yı, sonradan Müslüman olan Macar asıllı Müteferrika'nın gözünden izliyoruz. Solmaz Kamuran; Levni'yi, Lale Devri'ni, Damat İbrahim Paşa'yı, Haliç'in donması gibi gerçeklikleri hayalin kurgusuyla harmanlıyor. Ancak uyarmayı da ihmal etmiyor: 'Ben tarihçi değilim, gerçek olaylardan yola çıkarak tarihi bir kişiliğin hayatını kurguladım'.  Müteferrika hakkında, 'Osmanlı'ya matbaayı getiren adam' olması dışında pek bilgi yok. Sizi bu romanı yazmaya iten biraz da bu boşluk mu?
  Evet. Çok önemli birisi olmasına rağmen, hakkında çok az bilgi var. Müteferrika bu topraklara gelmemiş olsaydı bile başka yerlerde yine önemli bir değer olarak yer alırdı.


  Kitapta 'Kader gemisinin rotasını biz belirleyebilir miyiz?' sorusu var. Kader, gemi ve rota deyince akla son yaşadığımız gemi hadisesi geliyor. Türkiye'nin de kaderi bir gemiye bağlanmıştı neredeyse. Macar'ı böyle güncel bir olayla düşündüğümüzde rotamızı belirleyebildik mi sizce?
  Politik şeyler bunlar. Şu anda sorsan 'En büyük arzularından biri ne?' diye. Keşke 200 yıl sonra yaşasaydım da bugünün romanını yazsaydım. Romana dönersek; Macar özgürlük hareketi diye bir şey pompalanıyor. Ama aslında Osmanlı ile Avusturya arasında bir pingpong topu gibi Macarların durumu. İnsanlar ölüyor, ülkelerinden ayrılıyor vs. Bu perspektifle gelecekten bugüne baksak kim bilir neler görürüz.


  Müteferrika'nın bilgilerine nasıl ulaştınız? Bu süreçte nelerle karşılaştınız?
  Uzun bir süreçti, ama uzamasının faydasını gördüm. Son birkaç yılda değişik belgelere ulaştım. Mesela Müteferrika'nın terekesi açıklandı. Ne yer ne içer, ne okur, ne giyer, hayata bakışı nasıldır, bunlar daha da netleşti. Erhan Afyoncu'nun bulduğu şeyler vardı. Macaristan'a da gittim, ama pek bir şey çıkmadı.


  Kitapta bir anda 5–6 yıl ileriye gidip aradaki boşluğu hayal ettirerek anlatıyorsunuz. Bunun belgelere parça parça ulaşmanızla bir ilgisi var mı?
  Türkiye'de roman okumak o kadar da bilinen bir şey değil. Okuyucu her şeyi gerçekmiş gibi algılıyor. Öte yandan tarihçiler de çok hassas, hemen itirazlar geliyor. Ben de, öyle bir kurgu yapayım ki bunun roman olduğunu daima hatırlatayım; hatta kitabın sonunda bunu özellikle vurgulayayım istedim.


  Tarihi roman yazanlarla tarihçiler pek anlaşamaz. Siz tarihi roman yazan biri olarak, bu kitapların okurun tarihe bakışını nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?
  Fatih'in İstanbul'u alamadığının da romanı yazılabilmeli. Ama bunu yapmaya kalksan kıyamet kopar. Böyle bir konuya hevesim olduğundan değil, ama yapılabilmeli.


  Tarantino son filmi Soysuzlar Çetesi'nde Hitler'i savaş bitmeden Paris'te öldürdü...
  Niye olmasın ki? Merak edenler için tarih kitapları zaten var. Roman okuyarak tarihi öğrenemezsiniz; ama roman, tarihe karşı istek uyandırabilir. Mesela 10 yıl önce Kiraze çıktığında -ki o zamanlar Safiye Sultan'ın çevirilerini de yapmıştım- tarih kitaplarının satışında patlama oldu. Sonra da bir yığın insan tarihi romanlar yazdı, eski tarihi romanlar tekrar basıldı. Ben böyle bir şeyi tetiklediğimi düşünüyorum.

  Macar'da her şey önceden tasarladığınız gibi mi gelişti, yoksa karakterler sizi alıp götürdü mü?
  Karakterlerin beni alıp götürmesine izin vermedim. Müteferrika ekseninden ayrılmadım. Yoksa mesela Hollandalı ressam Van Mour, nakkaşla olan ilişkisi sebebiyle çok zorladı beni. Ama kapılmadım onun rüzgârına.


  Müteferrika'nın ikizi olması, sizin 'buluşunuz'. Onun içindeki çift kişiliği yansıtmak için mi tercih ettiniz bunu?
  İbrahim, iki ayrı kültürü taşıyor bedeninde. Bence her ne kadar İslamiyet'i kabul etmiş olsa da bir Batılı. Doğu'yla Batı'yı bu şekilde tek bedende birleştirmiş oldum.


  Kitapta, 'Doğu'yla Batı, aynı annenin karnında yatan ikizler gibi koyun koyuna olmalı' diyorsunuz. İbrahim'le ikizini Doğu ve Batı gibi düşünürsek, onlardan biri İslamiyet'i seçtikten sonra yolları ayrılıyor. Doğu ve Batı'yı ayıran ne?

  Savaşlar. O da politikanın getirdiği bir süreçtir. Yoksa kim kendi memleketini bırakıp da gider?  Yine kitaptan: 'İnancını özgürce yaşayamadığın yer sonunda vatanın olmaktan da çıkabilirdi'. Müteferrika'nın hayatına uygun, ama günümüze de söylenmiş gibi...
  Her yer ve zaman için öyle değil midir? Sadece Müslüman olarak değil, kendi kültürünü, özgürlüğünü yaşayamıyor, anadilini konuşamıyorsan... Ben bir memlekette annemin dilini konuşamıyorsam, orası benim memleketim değildir.  Karlofça'nın eşiğinde ve hızla gerileyen Osmanlı'yı bir Macar'ın gözünden anlatmak, romanı yazarken size ne kazandırdı?
  Daha bağımsız bir bakış açısı kazandırdı. Kendini onun yerine koyuyorsun. Empati, sadece roman yazarken değil hayatın içinde de çok önemli. İbrahim gibi iktidar hırsı olmayan, sağduyulu bir adamın gözünden bakınca Osmanlı daha net görünüyor.  Kitaptaki Don Kişot etkisi hoş bir 'buluş' olmuş. Cervantes'e bir reverans mı yapmak istediniz?
  Müteferrika, Don Kişot okumuş olabilir. Neden olmasın? Yaşadığı yerler, kültür bakımından çok hareketli. Cervantes romanın babası kabul edildiği için, ona da bir selam göndermek istedim.  Kitaptaki bir cümleyi sorarak bitirelim: İnsanlığın geleceğini âşıklar mı, askerler mi belirleyecek?
  Âşıklar belirleyecek tabii ki. Askerler pes edecek. Öldürmek tabiatın özüne aykırı. Dolayısıyla aşk da askerleri yener. Bu dünden bugüne hemen olacak değil. Ama ümidimizi, mucizelere olan inancımızı kaybetmememiz lazım.

  (Zaman)
  Konu Sokak Şairi tarafından (15.Haziran.2010 Saat 09:30 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Solmaz Kamuran'ın Son Kitabı "Macar" Üzerine Söyleşi

  Yayınevi: İnkılap Kitabevi
  Basım Tarihi: Mayıs 2010
  Kitap Türü: Roman / Edebiyat  Bana artık çok gerilerdeymiş gibi gelen çömezlik dönemimizin zorlu anlarında Rahip Istvan, Kader gemisinin rotasını tam olarak kendiniz belirleyemeseniz de en azından hayat denizinin dalgaları arasında savrulurken sarılacağınız bir dümen vardır, derdi. Zamanında, dara düşmüş yüreğimizin cesaret ocağını alevlendiren bu cümleyle şimdilerde avunmam mümkün değil. Bence kader gemimizin rotası daha biz yeryüzüne gelmeden önce çiziliyor, elimize verilen dümense çark-ı felekle kıyaslanamayacak kadar beyhûde bir oyuncak; ama yine de hikâyemizin anlatılmaya değerliliğinden en küçük bir kuşkum olsa, Şu dünyada zaten anlatılmamış ne var, eninde sonunda herkes, her şey birbirine benzer, tıpkı bizim gibi, der ve kalemi elime bile almazdım...1600lü yılların sonları. Kolozsvarlı bir genç, Avrupadaki güç savaşlarının sert esen rüzgârıyla doğduğu topraklardan koparılarak içinden deniz geçen şehre kadar sürükleniyor. Günbegün değişen şartlar ve yaşanılan onca acı ve yoksunluğa rağmen içinde büyüttüğü hayalini ise hiç kaybetmiyor; düşünülen ve yazıya dökülenleri kâğıda basabilmek... Altıncı romanı olan Macarla Solmaz Kâmuran, bu kez okurlarını hayalle gerçeğin dansettiği bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Etkileyici bir kurgu ve kıvrak bir dille anlattığı bu yolculukta; kimi zaman on sekizinci yüzyıl Orta Avrupasının şehirlerinde dolaşacak, savaş meydanlarının dehşetiyle sarsılacak, bir sarı bukle eski bir aşk şiirindeki cim harfini hatırınıza getirecek ve hüzünleneceksiniz. Kimi zaman içinden deniz geçen şehrin Galatasında dik yokuşları tırmanacak, Haliçte bir kayık gezintisi yaparken dönemin İstanbulunun atmosferini soluyacaksınız. Sonra günümüze dönüp Budapeştenin parklarında soluklanıp Moskovanın ara sokaklarında bir eskici dükkânında tozlu raflarda çoktan unutulmuş hayat hikâyelerine can vereceksiniz. İstanbulda ise heyecanı ve aşkı yakalayacaksınız.Macar, İbrahim Müteferrika ekseninde içsel bir yolculuğun iz bırakacak anlatımı...

  Diğer "Solmaz Kamuran" Kitapları:

  1. Devlet Çete Olmasın Dediğinizde
  2. Çanakkale Rüzgârı
  3. Banka
  4. Bir Kadın Bir Erkek Bir Levrek İskeleti
  5. Minta
  6. Gecenin Yakamozu
  7. Kiraze
  8. Çanakkale Rüzgarı


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 3. #3
  Paylaşımcı Üye errool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Yaş
  45
  Mesajlar
  1.164

  Standart Cevap: Solmaz Kamuran'ın Son Kitabı "Macar" Üzerine Söyleşi

  Gecenin yakamozu isimli kitabını okumuştum adı geçen yazarın anlatımı hgoşuma giden ve okumaktan zevk aldığım yazarlardandır. emeklerinize sağlık
  Hatalarımla varım...


  Rabbim; Yüreğime Yüreğiyle Geleni Nasip Et...<!-- google_ad_section_end -->

Benzer Konular

 1. Elif Şafak ve romanı 'AŞK' Üzerine Söyleşi...
  Konu Sahibi Firuze_ Forum Röportaj Köşesi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2011, 21:36
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2010, 12:36
 3. " Ermenileri bunalıma sokan Türk festivali"n üzerine Röportaj
  Konu Sahibi Sokak Şairi Forum Röportaj Köşesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2010, 05:58
 4. "Mürşit" ve "Şaki"
  Konu Sahibi SongüL Forum Tasavvuf
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralık.2009, 12:42
 5. Şu işi yarattım" yada "Yaratacağım" demek caiz midir?
  Konu Sahibi EKoL Forum Dinimiz isLam
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2009, 11:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, Ayetel Kürsi kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr