Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Objektifler
  "Çekilecek nesneden gelen ışıkları toplayarak ışığa duyarlı film üzerine net düşmelerini saylayan mercekler topluluğudur." Fotoğraf makinesinin en önemli parçasıdır. Bir objektifin standart görüş açısı verebilmesi için görüntü düzleminden belirli uzaklıkta bulunması gerekir. İşte objektifin optik merkezinin görüntü düzlemine olan uzaklığına odak uzaklığı adı verilir. Görüntü düzlemindeki görüntü karesinin boyutuna göre objektif odak uzaklığı da değişir. Örnek verecek olursak ; Görüntü boyutu 24X36mm boyutunda olan makineler için normal objektifiin odak uzunluğu 50mm civarındadır. Görüntü boyutu 6X6cm olan makineler için 70-80mm odak uzunluğu objektıfler normal bir görüş açısı (45º-50º) verirler. Kullanılan filmin çapraz köşeleri arası boyutu o görüntüyü veren makine için normal objektifin odak uzunluğunu verir.

  Fotoğraf makinesinin objektiflerinin değiştirebilmek ya da zoom kullanarak bir objektifin odak uzaklığını ayarlayabilmek çalışmalarınıza yepyeni bir çeşitlilik getirecektir. 35mm'lik SLR'ler için seçebileceğiniz farklı odak uzaklıkları olan birçok objektif vardır.

  Seçilebilecek bir sürü objektif olmasına karşın resim çekmeye çıkıldığında sadece en gerekli olanlarını yanınıza almanız iyi olur. Çeşitli hızlarda filmler seçin ve yanınıza fotoğraf makinesine takılı standart objektiften başka sadece bir geniş açı objektif ve orta dereceli bir teleobjektif alın.

  Objektif Çeşitleri

  Standart (normal) objektifler: 35mm format için standart objektif 50 ya da 55mm'dir. SLR satın alırken bu odak uzaklığındaki fotoğraf makinesinin fiyatına dahildir. Çektikleri görüntüler aşağı yukarı çıplak gözle görülenin aynısı olduğu için standart objektif diye bilirler.

  Standart objektifler manzara ya da yarım-boy portreler gibi genel amaçlı fotoğraflar için mükemmeldir. Yine de yakın çekim bir yüz resmi için standart objektif kullanmayın; çünkü konuya çok yaklaşmanız gerekeceğinden makine engelleyici bir unsur olacaktır. Standart objektifler genelde en hızlı objektiflerdir ve maksimum diyafram açıklıkları geniştir (f1.4 gibi). Bu yüzden standart objektifler SLR netleme ekranında çok parlak bir görüntü oluşturular.


  Balıkgözü objektif: Görüş açısı en geniş olan objektiftir. Balık gözü objektiflerde dikey ve yatay çizgiler anarmol şekilde bozulmalara (distorsiyon) uğrar. Kullanım alanları sınırlı olmakla beraber yaratıcı görüntüler elde etmek için kullanılırlar.


  Geniş açılı objektifler: Standart objektifler ya da tele objektiflere göre daha geniş bir alanı görebilirler. Sonuç olarak netleme ekranında her şey olduğundan daha küçük görünür. Geniş açılar 35mm'den başlar 21mm'ye kadar iner. Bundan küçük geniş açılar görüntünün kenarında biçim bozulmasına neden olabilir.

  Manzaralar geniş panaromalar etkileyici bir gökyüzü ve kalabalık sahneler için geniş açı idealdir. Sıkışık iç mekanlarda çalışırken de yararlıdır. Resimlerinizi çirkinleştirecek bir biçim bozulması (distorsiyon) istemiyorsanız geniş açılı objektifleri yakın çekim portre resimlerinde kullanmayın.


  Teleobjektif (Dar açılı objektif): Bu tür objektifler 75mm ile 1200mm arasındadır. 90 ile 250mm arasındaki bir teleobjektif en kullanışlı olanıdır. Yine de 250mm'lik bir objektifin ağır olduğu ve makineyi elinizde tutarak fotoğraf çekerken elin titremesinden dolayı resmin bozulmaması için hızlı enstantane kullanmanız gerektiğini unutmayın.

  Vahşi hayvan ve doğa fotoğrafları gibi uzaktaki konuları yakına getirmekte teleobjektifler mükemmeldirler. Ayrıca orta ve arka planı büyütüp ön planı küçültükleri için de ilginç perspektif etkiler yaratırlar. Birçok fotoğrafçı 35mm'lik makinelerde yüzün bütününü gösteren portre çekimleri için 90mm'lik objektifleri ideal sayar.

  Zoom (Değişken odaklı) objektifler: Kompakt fotoğraf makinesi almak istiyorsanız 35 ile 90mm arasında zoom yapabilen sabit objektifli bir makine imkanlarınızı artıracaktır. SLR sahipleri içinse oratalama 24-35mm 28-50mm 35-70mm 80-210mm 200-600mm'lik zoom objektifler vardır. Zoom objektifle minimum ve maksimum değerleri arasındaki odak uzaklıklarında tıpkı odak uzaklığına sahip sabit odaklı odjektifler gibi işlev görürler. Yine de sabit odak uzaklığı olan objektiflerin optik kalitesi zoom objektiflerden daha iyidir. Ayrıca zoom'kar sabit odaklı objektiflerden çok daha ağırdır.
  Unutulmaz, pedalisa and Vesaire_ like this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 2. #2
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Objektifler

  Makro objektifler:

  Perspektif kontrollü kaydırmalı objektif:

  Aynalı objektif:

  Objektif hızı

  Objektifin maksimum diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa objektif o kadar hızlı demektir. Objektif hızı özellikler SLR kullanlar için önemlidir. Çünkü SLR'lerde vizördeki görüntünün parlaklığı objektiften giren ışığın miktarına bağlıdır. Ayrıca geniş bir diyafram açıklığı loş ışıkta resim çekebileceğiiniz anl***** gelir. Genellikle odak uzaklığı arttıkça objektiflerin hızı azalır.  DİYAFRAM

  Objektiflerin f sayısıyla belirtilen diyafram ayarları (f durakları diye de bilinir) yalnızca pozlama süresini değil netlik derinliğini de etkiler. Bir objektifin elle ya da otomatik olarak odaklandığı noktanın hem önünde ve hem arkasında oldukça keskin netliğe sahip bir bölge bulunur - bu bölgeye netlik derinliği denir.

  Keskin netlik bölgesi bütün objektiflerde vardır; fakat bu bölgenin derinliği objetifin türüne ve diyafr***** bağlıdır. Örneğin geniş açılı objektiflerin cömert bir netlik derinliği vardır (netlik alanı) ve objektif açısı genişledikçe netlik derinliği artar. En geniş açılarda objektifin netlik ayarını yapmak pratik olarak gereksizdir: çünkü geniş netlik derinliği çerçeve içindeki her şeyin net olmasını sağlar. Öte yandan tele objektiflerin alan derinliği oldukça dardır. Bu objektifleri (ve teleobjektif zoomları) kullanırken netlemeye çok dikkat etmemiz gerekir; çünkü bunlar çok fazla hata kaldırmaz.

  Diyafram ve netlik derinliği

  Diyafram açılığı bütün farklı tip objektiflerde karakteristik netlik derinliğini etkiler. Diyafram açıldıkça (f sayıları küçüldükçe) netlik derinliği azalır.

  Yaratıcı kontrol

  Fotoğraf çekerken diyafram seçimi (ve dolayısıyla netlik derinliği seçimi) size vurgulayacağınız yeri seçme şansı verir. Pozlandırma açısından diyafram açıklığı ve enstantanenin birbiriyle bağlantısını görmüştük. Konunuzun omuz ve baş çekimi olduğunu dikkati dağıtan bir arka planın önünde durduğunu düşünelim. Netleme ayarının tam olarak konunuzun gözüne göre yapar ve geniş bir diyafram kullanırsanız (belki f 2.8) arka planı hafifletip dikkati dağıtmasını önleyebilirsiniz. Pozlandırmayı dengelemek için hızlı bir enstantane gerektiğini göreceksiniz.


  Işık ve filmin dikkate alınması

  Diyafram açıklığı ve enstantaneyi seçebilme derecesi büyük ölçüde varolan ışık koşullarına ve kullandığınız filmin türüne bağlıdır. Örneğin çok az ışıkta f8'in seçilmesi doğru pozlandırma sağlamak için olanaksız derecede yavaş bir enstantane gerektirecektir. Böylesine yavaş bir enstantanede yavaş hareket eden bir figürün bile hareketini 'dondurmak' imkansızlaşacaktır.

  Burada ek bir kontrol ölçünüz filminizin hızı ya da ışığa duyarlılığıdır. Filmin hızının ikiye katlanması durumunda (diyelim ki ISO 200'den 400'e) aynı ışık koşullarında daha hızlı bir enstantane ya da daha kısık bir diyafram kullanarak yine doğru bir pozlandırma elde edebilirsiniz.

  Programın yönlendirilmesi

  Diyafram ve obtüratör ayarlarını gösterdiği sürece öncelikli pozlandırma ayarı olan otomatik bir makinede programı kendi istediğinize göre yönlendirebilirsiniz. Diyafram-öncelikli pozlandırma programındayken objektifi f 5.6'ya ayarladığınızı ve fotoğraf makinesinin de doğru pozlandırma için 1 / 125sn. seçtiğini varsayın. Diyafram ve obtüratör arasındaki ters orantılı ilişkiden ötürü gerçekte 1 / 500sn'lik bir enstane istiyorsanız diyaframı f 2.8'e ayarlamanız yeterli olacaktır.
  Vesaire_ likes this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 3. #3
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Objektifler

  ENSTANTENE

  Fotoğraf makinesinin saniyelerle ve saniyenin kesirleriyle işaretlenmiş bir kadranla kontrol edilen enstantane ayarı diyafram açıklığı ile birlikte film üzerine ne kadar ışık düşeceğini belirler. Ama daha da önemlisi enstantane ayarı hareketli ya da durağan konuların net ve keskin detaylı olarak mı yokse belli bir izlenimi ifade edercesine bulanık olarak mı kaydedileceğini belirler.

  Obtüratör açıkken fotoğraf makinesinin hareket etmesiyle oluşabilecek istenmeyen titremelerden kaçınmak için yeterince yüksek bir enstantane hızı kullanmalısınız. Eğer makinenizi bir üç ayak üstüne oturtursanız makinenin titreme tehlikesi ortadan kalkacağından saniyeler süren uzun enstantaneler kullanabilirsiniz. Buna karşın makineyi elinizde tutuyorsanız genel kural hiç değilse objektifinizin odak uzaklığına denk bir enstantane seçmektir.

  Yani
  Odak uzaklığı Enstantane hızı
  50mm'lik objektif için

  90-135mm'de

  250mm'de 1/60 sn. ya da üstü

  1/125 ya da üstü

  1/250 ya da üstü


  enstantane kullanın. Bu kuralın nedenlerinden biri objektiflerin uzunlaştıkça daha ağırlaşması diğeri ise makinedeki en küçük harketin objektifin uç noktası uzaklaştıkça daha fazla kaymaya sebep olmasıdır.

  Yaratıcı kontrol

  Fotğrafını çektiğiniz hareketli bir konuyu yorumlamak için enstantaneyi kullanabilirsiniz. Örneğin koşan bir insanı çekerken bütün ayrıntılarıyla "dondurulmuş" bir görüntü için 1/250 hatta 1/500 sn lik bir enstantane kullanılırsa çekim sırasında koşan insan figürü objektifin görüş alanının bir ucundan diğer ucuna doğru çok hafif olarak hareket etmiş olacaktır. Sonuç: yine kesinlikle tanınabilir bir koşucudur; ama bu kez görüntü biraz bulanıktır ki bu da hareket ve canlılık hissi yaratır.

  Her zaman enstantane ile diyafram açıklığını birlikte dikkate almak zorundasınız. Aynı örneği kullanarak 1/500 sn de doğru poz için pozometreniz f4 verdiyse 1/60 sn'de f11 kullanmanız gerekecektir. Bu durumda netlik derinliği önemli ölçüde artacak belki de dikkati dağıtan bir arka plan da netleşecektir.

  Pan yapma

  Enstantaneyi yaratıcı bir şekilde kullanmanın başka bir yolu da "pan yapma" yani obtüratör açıkken fotoğraf makinesini hareket ettirmektir. Bunu yapmak için 1/30 ya da 1/60 saniyelik bir enstantane seçin ve pozlandırma yaparken konuyu makinenize göre aynı konumda tutmaya çalışarak konunun hareketini makineyle izleyin. Hareket eden konu net görünecek; ama bütün hareketsiz nesneler (arka plan gibi) bulanık olacaktır.

  Hareketin dondurulması

  Fotoğraf makinesiyle hareketin dondurulması için başvurulan iki yöntem vardır. Bunlardan biri ani yoğun ışık veren flaş kullanımı; diğeri hızlı bir enstantane kullanımıdır.

  Hareketi "donduracak" enstantaneler
  (35mm'lik makinede 50mm objektifle)

  Hareket yönü: Hareketi dondurmak için gerekli enstante konunuzun makinenize göre hareket yönüne de bağlıdıdr. Örneğin makinenin tam üstüne doğru gelen ya da makineden uzaklaşan süratli bir otomobilin hareketi objektifin görüş alanına paralel olarak yapılan bir hareket için gerekenden çok daha yavaş bir enstantaneyle dondurulabilir. Ayrıca bir nesnenin hareketini yakalamak için nesne fotoğraf makinesine ne kadar yakınsa o kadar yüksek bir enstantaneye gerek vardır.

  Manuel pozlandırmalar

  Havai fişekler gibi konularda enstantaneyi B'ye ayarlayarak makineyi bir üç ayak üstüne yerleştirin. Parmağınızı deklanşörden çekene kadar uzun bir poz süresince enstantane perdesi açık kalacaktır.

  Makine titremesinin yaratıcılığı

  Makine titremesi ilginç dokusal ve ışıksal etkiler yaparak fotoğrafınızı çekici kılar.
  pedalisa and Vesaire_ like this.  Bu da geçer, Ya Hû!

 4. #4
  Unutulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  4.907

  Standart Cevap: Objektifler

  Bilgilendirme için tşk ler fluşum, emeğine sağlık....
  gogeselam likes this.  Susmak zamanı şimdi..

  Yağmur olup toprağa karışmak..
  "Sessizlik en güzel sestir duyabilen için"
  Biraz da sessizliğim konuşsun...
  Harfsiz bir dil bulalım içimizde...
  "Sadece ikimizin anladığı bir hüzün olsun içinde"...


 5. #5
  En Nazik Üye Vesaire_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  1.531

  Standart Cevap: Objektifler

  bendede var bir emektar şimdilerde müzelik olarak görünenlerden

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
film indir, elektronik sigara, instakip.com, ingilizce kursu , besyo, Bayilik Veren Firmalar, ts3 kirala, dini sohbet, islami forum, ejzane.com, muhabbet