Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Mimari ve Matematiğin Gizemi...
  Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi ...onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir. Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır. Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

  Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

  Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür. Göreceğiniz manzaraysa şudur:

  Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay. Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir güzellik anlayışıdır ....

  ALINTI
  Akıl tam olunca, söz azalır...

 2. #2
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Mimari ve Matematiğin Gizemi...

  Üsküdar Mihrimah Sultan Camii


  Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii


  Camilerin Haritadaki Yerleşimi


  Hüküm sürdüğü 600 yılda dünya çapında bıraktığı fiziki izlerin yanında halkın dilinde hala dolaşan ibretlik olaylar ve efsanelerle de her an hatırladığımız Osmanlı İmparatorluğu’nda geçiyor hikayemiz.
  Kahramanlarımız tanıdık.
  Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522 yılında Topkapı Sarayında doğan ve çok iyi eğitim alan kızı Mihrimah Sultan ile tarife ve izaha gerek bırakmayan efsane mimarımız Mimar Sinan.
  Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde 2 talibi vardır.
  Birisi Mimar Sinan -ki o zaman 50 yaşında ve evlidir.- diğeri de Diyarbakır Beylerbeyi Rüstem Paşa’dır.
  Mimar Sinan evli olduğu için Mihrimah Sultan,Rüstem Paşa ile evlendirilir ve Koca Sinan aşkını kalbine gömmek zorunda kalır.
  Daha sonra önüne -Mihrimah Sultan’ın isteğiyle- aşkını göstermesi için bir fırsat gelir ve tabii ki bu fırsatı mükemmel bir şekilde değerlendirir ki isterseniz hala görebilirsiniz.
  Mihrimah Sultan kendi adına fakat Mimar Sinan’ın uygun gördüğü bir yere bir külliye yapmasını istemiştir ve Mimar Sinan 8 yılda tamamladığı Üsküdar Mihrimah Sultan Külliyesi’ni Sultan’ın beğenisine sunmuştur.
  Daha sonra yine Mimar’ın kendi istediği bir yere bir külliye daha yapmasını istemiştir ve Büyük Usta bu sefer de yer olarak Edirnekapı Surlarını seçmiştir.
  Mihrimah Sultan’ın yönetimdeki pozisyonu 2 minareli bir cami yaptıracak seviyede olmasın rağmen Edirnekapı külliyesindeki caminin tek minareli olması Sultan’ın yalnızlığını simgelemektedir zira Rüstem Paşa sadrazam olmuş ve eşiyle çok fazla ilgilenememektedir.
  Mimar Sinan, aşkının büyüklüğünü ve güzelliğini Sultan için yaptığı eserlerin mimari ve süslemeleriyle gayet başarılı bir şekilde yansıtmıştır.
  İki caminin de çok küçük ve sade olmasına rağmen içlerinin aydınlığı göz almaktadır.
  Hatta Mimar, Rüstem Paşa için de bir cami yapmış ve eser o kadar gösterişli ve ihtişamlı olmasına rağmen diğer tüm eserlerinden daha karanlık olmuştur.
  Bu da Mimar’ın aşkının bir kanıtı olarak gösterilmiştir.
  Her ne kadar Prof. Dr. İlber ORTAYLI bu hikayenin resmi olarak herhangi bir kaydının olmadığını, sadece bir efsaneden ibaret olduğunu belirtse de etkileyiciliği yadsınamaz.
  Gelelim hikayemizin etkileyici noktasına.
  Sultanımızın adı: Mihr ü Mah, Farsça Güneş ve Ay anlamına geliyor ve Büyük Aşığın sadece mimaride değil aşkını göstermekte de ne kadar usta olduğu yılın sadece bir gününde Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmasından anlıyoruz.
  Eklediğim haritada da görebileceğiniz gibi camilerin ikisi de yatayda aynı eksen üzerinde görünüyor ve bahsi geçen olayı görebilmemiz için aynı eksende olan ya Üsküdar’da yüksek bir tepeye ya da Zeytinburnu’nda yüksek bir tepeye çıkıp güneşin batışını izlemeniz gerekiyor ki bu kulağa çok harika geliyor.
  İlk fırsatta bu olayı izlemeye gidiyorum.
  Bakarsınız tam güneş batarken hayatımın aşkıyla karşılaşırım :P
  Prof. Dr. İskender PALA’nın cümleleriyle Mimar Sinan, adını ve aşkını kıyamete kadar yaşatacak iki esere imza atmıştır.
  Sevgililer Günü’ne denk gelmesi güzel oldu bu yazının.
  Kendilerini aşık sananlara hediyemdir…


  alıntıdır  Bu da geçer, Ya Hû!

Benzer Konular

 1. Gökdelen « Mimari Sanatı
  Konu Sahibi EKoL Forum Geleneksel el sanatlari
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2009, 17:29
 2. Sevginin Gizemi ve Gücü..!
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Güzel Sozler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2009, 20:22
 3. piramitlerin gizemi
  Konu Sahibi ege Forum Dünya`dan
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 13.Nisan.2009, 10:18
 4. Matematiğin Doğuşu
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Şubat.2009, 05:22
 5. Beynin Gizemi Nedir?
  Konu Sahibi Farazi Forum Felsefe
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 29.Ocak.2009, 12:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun