Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  64
  Mesajlar
  6.980

  Standart FATİH SULTAN MEHMET  Babası: İkinci Sultan Murad
  Annesi: Huma Hatun
  Doğumu: 29 Mart 1432
  Vefatı: 3 Mayıs 1481
  Saltanatı: 1451 – 1481 (30) sene
  Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, uzun boylu, dolgun yanaklı, kırmızı - beyaz tenli, kırık burunlu, kolları adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Devrinin en büyük ulemasından birisi idi. Yedi tane yabancı lisan bilirdi.


  Âlim, şâir ve sanatkârları toplar ve onlarla sohbetten çok hoşlanırdı. Gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir kumandan ve idareci idi. Yapacağı işler hususunda, en yakınlarına bile hiç birşey sızdırmazdı. Fatih Sultan Mehmed'in ömrü seferlerle geçti. Yıkılmaz diye bilinen Bizans'ı yıktı. İstanbul'u fethetti. Ayasofya kilisesini camiye çevirdi. Kıyamete kadar câmi olarak kalmasını istediği bu muhteşem mâbed için mükemmel bir vakfiye yazdırttı. (Bu vekâlet Arşivi Tapu Defterleri No:20, 27, 167, 251 )

  1127 sene kilise, 481 sene de câmi olarak kullanılan Ayasofya, 1934'de müze haline getirildi. Fatih, Enez'i, Galata ve Kefe'yi Osmanlı topraklarına dahil etti. Limni, İmroz, Şemendirek, Taşoz, Bozcaada ve Boğdan'ı ald. Belgrad'ı muhasara ettiği zaman çarpışmaya bizzat katıldı. Alnından ve dizinden ciddi şekilde yaralandı. 1458'de Mora'yı kısmen, bir sene sonra da Sırbistan'ı tamamen aldı. 1461'de Amasra'yı ve İsfendiyar Oğulları Beyliğini Osmanlı topraklarına dahil etti. Trabzon Rum İmparatorluğunu ortadan kaldırdı. 1462'de Romariya, Yayçeve Midilli'yi aldı. 1463 senesinde Papa'nın büyük gayretleri ile toplanan ve savaşa katılan herkesin altı aylık günahının affolunacağı ilân edilen 20 devletin katıldığı bir haçlı ittifakı ile 16 sene savaştı. 1463'de Bosna'yı fethetti ve Hersek'i de tabiiyeti altına aldı. 1466'da Konya ve Karaman'ı aldı. Arnavutluğu tamamen Osmanlı topraklarına kattı. 1470'de Ağrıboz'u aldı. Uzun Hasan'ı Otlukbeli savaşında kesinlikle yendi. Zafer şükranesi olarak kırk bin esiri salıvererek, hürriyetlerine kavuşturdu. 1476'da Boğdan'ı Osmanlı topraklarına kattı. Otuz sene içinde tam yirmibeş seferi bizzat kendisi idare etti. 900.000 bin km² olan topraklarını 2.214.000 km² ye çıkardı. Fatih Sultan Mehmed, Venedikliler tarafından tertiplenen tam ondört suikastten kurtuldu. Son suikastten ise kurtulamadı. Venedikliler, bu büyük hükümdarı, aslen bir yahudi olan Maesto Jakopo isimli bir doktor vasıtasiyle zehirleterek öldürmeye muvaffak oldular. Tarihçi Babinger'e göre bu suikastçı doktor, Yakup Paşa unvanı ile sarayın doktorları arasında bulunuyordu.  1481 Mayısının üçüncü günü yine bir sefere çıkmışken, Gebze'de ordugâhında Perşembe günü vefat etti. Papa, Büyük Hakanın ölümünde tam üç gün üç gece bütün kiliselerin çanlarını çaldırtarak sevinç ayinleri yaptırdı. Fatih 49 sene bir ay beş gün yaşadı. İki imparatorluk, dört krallık ve onbir prenslik yıkan büyük hükümdarın cenaze namazı Fatih Camiinde Şeyh Muslihiddin Mustafa Vefa Efendi Hazretleri kıldırdı. Türbesi Fatih Camii yanındadır.

  Fatih, Müslüman Türk Milletine yapmış olduğu büyük hizmetlerle, dünyanın en büyük hükümdarlarından birisi olduğunu isbat etmiştir. İstanbul gibi, cihanın bir incisi olan, bu muhteşem beldeyi Türk Milletine kazandırmıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ile memleketinde büyük çapta bir imar hareketini gerçekleştirmiştir. Bugünün üniversitesi olan (Fatih Külliyesi) ni 1470 senesinde tamamlamış, İstanbul'u fethettiği zaman 8 tane kiliseyi camiye çevirmiş, etrafındaki papaz odalarını da medrese yapmıştır. Ayrıca birçok Anadolu kasabasında da medreseler yaptırmıştır. Hz. Eyyüb EI - Ensâri'nin (r.a.) kabri Fatih zamanında keşfedildi. Delâil-i Hayrat müellifi Şeyh Süleyman Cezuli ve Allame Ali Kiasi Fatih devrinde vefat ettiler.

  Erkek Çocukları: Mustafa, İkinci Bayezid, Cem, Korkud.
  Kızı Çocukları: Gevherhan Sultan.
 2. #2
  Dost Üye SongüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Yaş
  42
  Mesajlar
  5.788

  Standart Fatih'in hocası Akşemseddin'den öğütler..

  Hikmet ehli insanların vasiyetleri bir anlamda istikamet üzere yaşanmış hayatın bir özetidir.
  Akşemseddin hazretleri'nin oğullarına ve talebelerine vasiyeti de hepimizin bildiği ama yine de hatırlamaya ihtiyaç duyduğumuz bir öğütler manzumesi.Bakın neler tavsiye ediyor Akşemseddin hazretleri :
  • Her işe besmele ile başla!
  • Temiz ol.
  • Daima iyiliği adet edin.
  • Tembel olma.
  • Namaza önem ver.
  • Nimete şükür , belaya sabret.
  • Dünya mutluluğuna mağrur olma.
  • Kendini başkalarına methetme.
  • Namahreme bakma.Harama bakmak gaflet verir.
  • Kimsenin kalbini kırıp viran eyleme.
  • Düşen şeyi alıp temizleyerek yersen,fakirlikten kurtulursun.
  • Edepli,mütevazi ve cömert ol.
  • Tırnağınla dişini kurcalama.
  • Cünüp kimse ile yemek yemek gam verir.
  • Yalnız bir evde yatmaktan sakın.


  İslam medeniyeti'nin yetiştirdiği mümtaz isimlerden biridir.Kendisi mikrobun tanımını ilk yapan kişidir.Ancak laboratuar ortamında ispat etmediği için bilimsel olarak bugün kabul edilmemektedir.Pasteur mikrobu deneysel olarak gözlemleyip tanımlayınca mikrobu bulan kişi olarak kabul edilmiştir.Her şeye rağmen Akşemseddin hazretleri Fatih Sultan Mehmet han gibi bir üstün bir şahsiyeti yetiştirdiği için ve de İlim dünyasındaki batıni ve nazari çalışmaları ile kalplerimizde silinmeyecek bir yerdedir.Güzel ahlakı bize yol gösterecektir.Allah rahmet etsin.Ruhun şad olsun ey güzel hocamız.
  Elif: En çok neyimi özlerdin?
  Polat: Sana sarıldıgım anları.
  Elif: Ben, galiba sırf bu yuzden baska bir erkege sarılamicam.
  Polat: Sarılma zaten kıskanırım!

 3. #3
  Dost Üye SongüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Yaş
  42
  Mesajlar
  5.788

  Standart Fatih Sultan Mehmet'in Sağlık ile İlgili Vasiyetnamesi

  Fatih Sultan Mehmet,gerçek mânâda bir devlet adamıdır.Tarih kirapları onu,İstanbul'u fethetmesiyle yâd eder.Oysa,arşiv belgeleri,onun çok farklı yönleri olan bir yönetici olduğunu ortaya koymaktadır.Ben burda sağlıkla ilgili olan vasiyetini aktaracağım.İşte vasiyetnamesi:
  "Ben ki,İstanbul'u fetheden aciz bir kul olan Fatih Sultan Mehmet,bizzat alın teri ile kazanmış olduğum parayla satın aldığım,İstanbul'un Taşlık bölgesinde bulunan,sınırları belli 136 adet dükkanımı,aşağıdaki şartlar çerçevesinde vakfısahih eyledim.Şöyle ki:

  Bu gayrimenkullerimden elde edilecek gelirlerle İstanbul'un her sokağına ikişer kişi tayin ettim.Bunlar,ellerindeki bir kap içerisinde kireç tozu kömür külü olduğu halde günün muayyen saatlerinde sokaklarda gezecekler!Yere tükürenlerin tükürükleri üzerine bu tozu dökecekler.Bu işi yapacak olanlar günlük yirmi akçe alacaklar!

  Ayrıca,on cerrah,on hatip,üç de hasta bakıcı hasta tayin ettim.Bunlar,ayın muayyen günlerinde İstanbul’u gezecekler!İstinasız her kapıyı çalacak ve içeride hasta olup olmadığını soracaklar;var ise, hastanın şifa bulmasını sağlayacaklar!Durumları ciddi ise hiçbir masraf ettirmeden hastaneye kaldırıp tedavi ettirecekler!

  Allah korusun! Herhangi bir gıda maddesi buhranı yaşanabilir.Böyle bir durum yaşanırsa,bırakmış olduğum yüz silah,usta avcılara verilecek.Bunlar,hayvanların yumurtada veya yavruda olmadığı zamanlarda,ormanlara ava çıkacaklar ve hastaları gıdasız bırakmayacaklar!

  Ayrıca,külliyemde inşa ettirdiğim imarethanede şehitlerimizin aileleri ve İstanbul’un fakirleri yemek yiyeceklerdir! Yemek yemeye veya almaya gelemeyen olursa ,bizzat görevliler ,yemekleri hava aydınlanmadan,kimsenin sokaklarda olmadığı zamanlarda,kapalı kaplarla evlerine götüreceklerdir! “

  İşte Fatih’in,bundan beş yüz küsur önce kaleme aldırdığı vasiyetname…İdeal bir yönetici,milleti için kılı kırk yararcasına hizmet aşkıyla tutuşan bir zat…Vasiyetnamenin başında-kendi alın terimle-diyor, yani devlet hazinesi değil,bizzat elinin emeğinin kazandığı paradan bahsediyor!Padişahların her birinin bir mesleği vardı.Bu mesleklerle söz konusu şahsi gelirleri sağlardı.

  Bu vasiyetnam,günümüz yönetici veya tebasının çıkaracğı dersler var!Bir yandan, “hastaneler benim vatandaşımın hizmetindedir “edebiyatı, öte taraftan bir ömür boyu SSK’ya prim yatırmasına rağmen,bu kurumun işleyeşinden dolayı,doktorsuz ve ilaçsız kalan insanlar ve bunları,hiçbir reaksiyon göstermeden seyredebilen büyükler…
  Elif: En çok neyimi özlerdin?
  Polat: Sana sarıldıgım anları.
  Elif: Ben, galiba sırf bu yuzden baska bir erkege sarılamicam.
  Polat: Sarılma zaten kıskanırım!

 4. #4
  En İyi Heyhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4.216

  Standart

  Namazda dururken kıblesinde kabê'yi gören daha dünyaya gelmeden bin yıl öncesinde kuran-ı kerimde şerefli komutan olarak bahsedilen zat-ı muhterem fatih sultan mehmet'i ne yazık ki sadece istanbulu fetih eden şerefli bir komutan olarak biliyoruz, ve tarih olarak sadece bunlardan bahsediliyor bu büyük şeref fatih sultana layık görülmüşse hak teala tarafından fatih sultan mehmet'in daha nice örnek alınması gereken üstün bir ahlak ve ilme sahip oldugunun belirtisidir. teşekkürler paylaşım için.

 5. #5
  Dost Üye SongüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Yaş
  42
  Mesajlar
  5.788

  Standart Fatih'in Resmi Nasıl Yapıldı?
  Fatih Sultan Mehmed’in resmini yapmış olan Venedikli ressam Gentile Bellini konusunda uzmanlaşmış L. Thuasne’nin “Gentile Bellini et Sultan Mohammed II / Notes Sur le Séjour du Peintre Vénitien à Constantinople (1479-1480)” adını taşıyan yapıtı Nisan 2006’daYeditepe Yayınları arasından çıkacak.
  Biz de
  Popüler Tarih dergisi olarakyapıtın çevirisini gerçekleştiren Önder Kaya’nın kalemindenkonuyu ele aldık.

  Fatih Sultan Mehmed’in son yıllarında
  Eylül 1479’da Osmanlı başkentine gelen Bellinibir Osmanlı padişahının portresini yapan ilk ressamdır.
  Bellini’nin kenti Venedik
  konumu nedeniyleDoğu ve Batı kültürlerinin kesişme noktalarından biri durumundaydı.

  Venedik
  Hıristiyan ve Musevî kültürü kadarUzakdoğu kültürlerineİslâm uygarlığına hatta Roma İmparatorluğu’nun mirası eski pagan dünyasına aşina bir şehirdi. Kent yaşamına damgasını vuran daticaretti.
  Venedik
  özellikle Haçlı Seferleri sırasındaAkdeniz’in en önemli deniz güçlerinden biri haline geldi. Bu dönemdeCenevizlilerPisalılar ve Amalfililer ile giriştiği rekabetteVenedik hep bir adım önde kalmayı başardı…

  Doğu Akdeniz’de hâkimiyet sağlamak isteyen Venedik’in Osmanlı ile 16 yıl süren mücadelesi
  26 Ocak 1479’daVenedik Dışişleri Bakanı Giovanni Dario’nun Fatih’e elçi olarak gönderilmesinden sonrabir barış antlaşması ile noktalanır.
  Bundan hemen birkaç ay sonra da
  Fatih adına Venedik’e gelen bir Osmanlı Yahudisinin Venedik doçundan talebihayli ilgi çekicidir: Fatih‘insan sureti çizme konusunda mahir’ bir ressamın İstanbul’a gönderilmesini talep etmektedir.
  ‘Grand Turco’nun (Büyük Türk) bu isteği
  Venedik Senatosu tarafından memnuniyetle karşılanır Sonuçta Senato ve doç Pietro Mocenigoo sıralarda Venedik Meclisi salonundaki resimlerin onarımıyla uğraşan Gentile Bellini’yi bu iş için ‘en uygun kişi’ olarak belirler.

  Gentile Bellini
  Venedik Meclisi’nin salonundaki restorasyon işlerini kardeşi Giovanni’ye devrettikten sonra3 Eylül 1479’da İstanbul’a doğru yola çıkar. Eylül sonlarına doğru da Osmanlı başkentine ulaşır.
  53 yaşındaki ressam burada
  ‘balyoz’ diye adlandırılan Venedik büyükelçisi tarafından karşılanır ve kısa bir süre sonra da Fatih’in huzuruna çıkarılır. Ne yazık kiressamın İstanbul’da nerede kaldığı ve neler yaptığı tam olarak bilinmemektedir.
  Bazı araştırmacılar
  Fatih’le yaptığı görüşme sonrasındaBellini için Saray’ın içinde bir atölye oluşturulduğunu söyleseler debu atölyenin yeri hakkında bilgi bulunmamaktadır.

  Fatih
  Venedikli ressamın maharetini sınamak amacıylaonu bir dizi denemeden geçirir. Öncelikle ressamın vatan sevgisini ve hayal gücünü ölçmek amacıyla bir Venedik manzarası çizmesini ister.
  Babinger başta olmak üzere
  bazı araştırmacılar bu durumdan yola çıkarakFatih’in asıl amacının güzel sanatları desteklemek olmadığınıİtalya’nın fethi için yaptığı planlara zemin hazırlamak peşinde olduğunu iddia ederler.
  Bellini’nin günümüze ulaşmayan bu resmi
  o dönemde İstanbul’da bulunan Jean-Marie Angiolello’nun ifadesine bakılırsapadişahın pek hoşuna gider.
  Jean-Marie
  18 yaşında iken Türk korsanlarına esir düşmüş ve İstanbul’a getirilerek Fatih’e takdim edilmişti. Fatihonu Konya valisi ve en sevgili şehzadesi Mustafa’nın hizmetine vermişti.

  Jean-Marie şehzadenin ölümü sonrasında
  İstanbul’a dönerek ve Fatih’inBoğdanMacaristanArnavutluk seferlerine katılacaktı…
  Fatih’in ölümünden sonra da İstanbul’dan ayrılan Jean-Marie’nin kaleme aldığı ‘Türkiye Tarihi’ adlı yapıt
  Bellini’nin İstanbul’daki yaşamı hakkında en önemli kaynak kabul edilir. Zira yazar daBellini ile aynı dönemde İstanbul’da bulunmuş ve büyük ihtimalle Bellini ile görüşme fırsatı bulmuştu…
  Fatih
  kendi portresinden önceBellini’ye bazı saray görevlilerinin resimlerini yaptırır. Bu çizimlerden günümüzene yazık ki sadece bir solak yeniçeri ile bir saraylı kadın figürü kalmıştır.

  Fatih
  Bellini’ye bir ressam olarakotoportresini yapıp yapamayacağını sormuş ve olumlu cevap alınca da memnun kalmıştı. Bellini’nin otoportresini gören Fatihünlü ressama“Senin fırçanda bir sihir var” diyerek iltifat edecekti…
  Ayrıca Fatih’in ressama bazı modeller gönderdiği ve önce çizime sonra da modele bakarak
  ressama ihsanlarda bulunduğu da anlatılır. Bellinibu uygulama çerçevesinde meczup bir dervişi de resmetmiştir. Topkapı Sarayı’nın bazı duvarlarının resimlenmesi görevi de Bellini’ye verilmişti.

  Bellini
  kendine ayırdığı zamanlardaİstanbul’u gezmekten ve özellikle Bizans döneminden kalan eserleri resmetmekten de geri kalmadı. BöyleceCerrahpaşa’daki Avratpazarı’nda yer alan ve günümüze ulaşamamış olan Arkadius Sütunu’ndaki motifler bugüneBellini’nin çizimleriyle kalacaktı.
  Onun çizdiği bu desenler
  özellikle o dönemin giyim kuşam ve yaşam tarzını yansıtması açısındanönemli bir kaynak durumundadır. Bellini hakkındaki en kapsamlı çalışmalardan birine imza atan Thuasne isebugün Louvre Müzesi’nde sergilenen çizimlerinaslına sadık kalınarak17. Yüzyıl’ın başlarında yapılmış kopyalar olduğunuasıl çizimlerin kaybolduğunu ifade eder.
  Fatih’in portre yaptırma konusundaki ilk girişimi
  Bellini’den yaklaşık 20 yıl kadar önceVeronalı Matteo di Pasti’nin İstanbul’a çağrılmasıyla başlamış; fakat Di Pasti’nin bindiği gemi Venedikliler tarafından ele geçirildiği içinsanatçı İstanbul’a ulaşamamıştı.

  Bundan 20 yıl sonra ise
  bu kez bir VenedikliFatih’in resimlerini yapmak üzere ‘Grand Turco’nun (Büyük Türk) başkentine gidecekti…
  Bellini’nin Fatih tablosu
  bir sanat eseri olmasının dışındabir belge niteliği de taşır. Ressamyaşamının son döneminde bulunan ve nikris hastalığı olan padişahıgayet gerçekçi bir biçimde resmetmiştir. Fatih’in gözlerinin feri sönmüş ve çehresi de epey solgundur. Yüzündenhastalığının izleri okunabilmektedir.

  Ama tablo
  padişahın azametini de yansıtmaktan geri kalmaz. Hükümdar her ne kadar sade giysiler içinde resmedilmişse deprofilden yapılmış bu portrenin sağında ve solunda yer alan üç taçtabloyu bir kudret simgesi olarak öne çıkartır.

  Bu üç taç
  Fatih’in son verdiği üç büyük devleti yani Bizans’ıTrabzon Rum İmparatorluğu’nu ve Karamanoğulları Beyliği’ni simgeler.
  Portre padişahın beğenisini kazanmışsa da
  kısa bir süre sonra FatihVenedikli ressamı büyük iltifatlarla memleketine yolcu eder. Fatih’in bu davranışının nedenleri üzerinefarklı fikirler öne sürülmüştür:
  Bir görüşe göre
  bugün dahi esrarını koruyan son seferiniRodos Şövalyeleri üzerine yapmayı tasarlayan FatihsarayındaPapa’ya sadık bir Venediklinin varlığını doğru bulmamıştır.

  Bir başka bakış açısına göre de
  son yıllarda iyiden iyiye ortaya çıkan güçsüzlüğünebir Batılının şahit olmasını istememiştir.
  Ama sonuçta Fatih’in
  Venedik Senatosu’na ve Venedik doçuna Bellini için bir teşekkür mektubu kaleme alması ve ressama 250 ekü değerinde bir gerdanlık hediye etmesimemnuniyetinin bir ifadesi olsa gerek.
  Öte yandan
  padişahın bununla da kalmayarakBellini’ye ‘Bey’‘Kont’ ya da ressamın bir eserine imza atarken kullandığı ‘Şövalye’ gibi unvanlar verdiği yönündeki iddiaları iseihtiyatla karşılamak gerekir…

  Bellini’nin İstanbul’da ne kadar resim yaptığı konusu
  ne yazık ki aydınlanabilmiş değildir. Genel görüşFatih’in yerine geçen II. Bayezid’inTopkapı Sarayı içinde yer alan her türlü insan suretini ‘günah’ olduğu gerekçesiyleortadan kaldırttığıdır. Bu resimler bir şekilde pazara düşmüş veya yok edilmiştir.
  Bellini’den günümüze kalan ünlü Fatih portresi de muhtemelen bu sıralarda Saray’dan çıkarılmıştır. Tablo belki ressam tarafından dönüşü sırasında
  belki de bir tüccar tarafından satın alma yoluyla Venedik’e gelmiştir.

  1877-1880 yılları arasında İstanbul’da İngiliz elçisi olan ve aynı zamanda Nemrut Dağı’nı bilim dünyasına tanıtan arkeolog olarak da tanınan Henry Layard
  tabloyu 1865’te Venedikli bir koleksiyoncudan satın alır. TabloLayard’ın vasiyeti üzerine1916’daki ölümünün hemen ardından Londra’daki National Museum’a bağışlanır.

  Elif: En çok neyimi özlerdin?
  Polat: Sana sarıldıgım anları.
  Elif: Ben, galiba sırf bu yuzden baska bir erkege sarılamicam.
  Polat: Sarılma zaten kıskanırım!

 6. #6
  Dost Üye SongüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Yaş
  42
  Mesajlar
  5.788

  Standart Osmanlı Padişahları, savaşları, saltanatları ve hayatları

  Fatih Sultan Mehmet

  Babası: Sultan İkinci Murad
  Annesi:Huma Hatun
  Doğumu:29 mart 1432
  Vefatı:3 mayıs 1481
  Saltanatı:1451-1481(30 sene)

  Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri
  uzun boyludolgun yanaklikirmlzibeyaz tenlikivrik burunlukollari adaleli ve kuvvetli bit padisahti. Devrinin en büyük ulemasindan birisi idi. Yedi tane yabanci lisan bilirdi. ÂlimSâir ve sanatkârlari toplar ve onlarla sohbetten çok hoslanirdi. Gayet sogukkanli ve cesurdu. essiz bir kumandan ve idareci idi. Yapacagi isler hususundaen yakinlarina bile hiç birsey sizdirmazdi.

  Fatih Sultan Mehmed'in ömrü seferlerle geçti. Yikilmaz diye bilinen Bizans'i yikti. Ìstanbul'u fethetti.

  Ayasofya kilisesini cãmiye çevirdi. Kiyamete kadar cãmi olarak kalmasini istedigi bu muhtesem mâbed için
  mükemmel bit vakfiye yazdirtti. (Basvekâlet Arsivi Tapu Defterleri No: 2027167251) 1127 sene kilise481 sene de cãmi olarak kullanilan Ayasofya1934'de müze haline getirildi.

  Hz. Fatih
  Enez'iGalata ve Kefe'yi Osmanli topraklanna dahil etti. LimniÌmrozSemendirekTaçozBozcaada ve Bosdan'i aldi. Belgradi muhasara ettigi zaman çarpismaya bizzat katildi. Alnindan ve dizinden ciddi sekilde yaralandi. 1458'de Mora'yi kismenbir sene sonra da Sarbistan'i tamamen aldi. 1461'de Amasya'yi ve Ísfendiyar Ogullari Beyligini Osmanli topraklarina dahil etti. Trabzon Rum lmparatorlugunu ortadan kaldirdl. 1462'de RomanyaYayçe ve Midilli'yi aldl. 1463 senesinde Papa'nin büyük gayretleri ile toplanan ve savasa katilan herkesin alti aylik günahinin affolunacagi ilân edilen 20 devletin katildigi bir haçli ittifaki ile 16 sene savastl. 1463'de Bosna'yl fethetti ve Hersek'i de tabiiyeti altina aldi. 1466'da Konya ve Karaman'i aldi. Arnavutlugu tamamen Osmanli topraklanna katti. 1470'de Agriboz'u aldl. Uzun Hasan'i Otlukbeli savasinda kesinlikle yendi. Zafer Sükranesi olarak kirkbin esiri salivererekhürriyetlerine kavusturdu. 1476'da Bogdan'i Osmanh topraklanna katti. Otuz sene içinde tam yirmibes seferi bizzat kendisi idare etti. 900.000 bin kilometrekare olan topraklanm 2.214.000 kilometrekareye çikardi.

  Fatih Sultan Mehmed
  Venedikliler tarafindan tertiplenen tam ondört suikastten kurtuldu. Son suikastten ise kurtulamadi. Venediklilerbu büyük hükümdariaslen bir yahudi olan Maesto Jakopo isimli bir doktor vasitasiyle zehirleterek öldürmeye muvaffak oldular. Tarihçi Babinger'e göre bu suikastçi doktorYakup Pasa ünvani ile sarayin doktorlari arasinda bulunuyordu.

  1481 Mayisinin üçüncü günü yine bir sefere çikmisken
  Gebze'de ordugâhinda Persembe günü vefat etti. PapaBüyük Hakanin ölümünde tam üç gün üç gece bütün kiliselerin çanlanni çaldirtarak sevinç ayinleri yaptirdi. Hz. Fatih 49 sene bir ay bes gün yasadi. Ìki imparatorlukdört krallik ve onbir prenslik yikan büyük hükümdarin cenaze namazini Fatih Camiinde Seyh Muslihiddin Mustafa Vefa Efendi Hazretleri kildirdi. Türbesi Fatih Camii yanindadir. (Allah rahmet eylesin.)

  Hz. Fatih
  Müslüman Türk Milletine yapmls oldugu büyük hizmetlerledünyanm en büyük hükümdarlarindan birisi oldugunu isbat etmistir. Ìstanbul gibicihanin bir incisi olanbu muhtesem beldeyi Türk Milletine kazandirmistir. Yapmis oldugu çalismalar ilememleketinde büyük çapta bir imar hareketini gerçeklestirmistir. Bugünün üniversitesi olan (Fatih Külliyesi)ni 1470 senesinde tamamlamislstanbul'u fethettigi zaman 8 tane kiliseyi camiye çevirmisetrafindaki papaz odalarini da medrese yapmistir. Aynca bir çok Anadolu kasabasinda da medreseler yaptirmistir.

  Hz. Eyyûb El - Ensârî'nin (r.a.) kabri Fatih zamaninda kesfedildi. Delâil-i Hayrat müellifi Seyh Sülevman Cezulî ve Allame Ali Kusi Fatih devrinde vefat ettiler.

  Erkek cocukalari: Mustafa
  Ikinci BeyazitCemKorkut.

  Kizi: Gevherhan Hatun
  Elif: En çok neyimi özlerdin?
  Polat: Sana sarıldıgım anları.
  Elif: Ben, galiba sırf bu yuzden baska bir erkege sarılamicam.
  Polat: Sarılma zaten kıskanırım!

 7. #7
  Üye
  Üyelik tarihi
  Ocak.2019
  Nereden
  bolu
  Mesajlar
  29

  Standart Cevap: FATİH SULTAN MEHMET

  Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı. Tarihî kaynaklarda ismi, Mehmed isimli diğer padişahlarınki gibi, Muhammed şeklinde geçer.

Benzer Konular

 1. Mehmet ALTAN
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum BASINDAN(seçme makaleler)
  Cevap: 49
  Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 12:15
 2. Fatih sultan Mehmet beyaz perdede...
  Konu Sahibi Sardunya Forum Film fragmanları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2010, 18:07
 3. Dr.Mehmet Öz Zayıflama
  Konu Sahibi gogeselam Forum Beslenme - Diyet
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2010, 16:01
 4. Mehmet Barlas
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum BASINDAN(seçme makaleler)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Haziran.2009, 16:29
 5. FATİH SULTAN MEHMET (bilinmeyen yönleri )
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Alternatif Tarih
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Mart.2009, 13:43

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun