sultan ibrahim

babası : birinci ahmet
annesi : kösem sultan
doğumu : 5 kasım 1616
ölümü : 18 ağustos 1648
saltanati : 1640 - 1648 ( 8 ) sene

Sultan Íbrahim Ístanbul'da dogdu. Uzun boylu
kuvvetli vücutlu ve kumral sakalli idi. Annesi onun iyi yetismesi için çok gayret göstermisti.

Devrinde yasayan bazi kindar yazarlarin dedigi gibi deli degildi. Kardesi Dördüncü Murad'in vefati üzerine tahta çikmis ve tahta çikisinda söyle demisti : "Elhamdülillah Ya Rabbi! Benim gibi zaif kulunu bu makama layik gördün. Ya Rab! Saltanat günlerimde milletimin halini hos eyle ve birbirimizden hosnut kil."

Sultan Íbrahim tahta çiktiginda Osmanli larin hayatta kalan tek erkek ferdi idi. Bir sene sonra ancak Dördüncü Mehmed ve digerleri dünyaya geldiler. Böylece Hanedân kesilmekten kurtuldu. lik zamanlarinda yeniçeri zorbalariyla ugrasti. Fakat zaman geçtikçe dalkavuk vezirlerin tesiri altinda kalmaktan kendini kurtaramadi. Hakkindaki çirkin iftiralar ise
padisahi sehid edenler tarafindan kendilerini hakli görmeleri için uydurulmus yalanlardi.

Sultan Íbrahim çok sidetli bir basagrisina mübtela idi. Meshur tarihçi Peçevî ve Evliya Çelebi son senelerìni Sultan Íbrahim devrinde tamamlamislardir.

1645 senesinde Venediklilerle Girit savasi baslade. Ayni sene Hanya ve Resmo fethedildi. 1646'da Kandiye kalesi muhasara edildi. 1648' de Kandiye teslim oldu. Bu senede Ístanbul'da yeni bir ihtilâl daha patlak verdi ve Sultan Íbrahim tahtindan indirilerek sehid edildi. (Allah rahmet eylesin.)

Sâir Ruhi-i Bagdâdî
Fusus sarihi Abdul lah Sinobî bu devirde vefat etmis zatlardir.

Erkek çocuklan : Dördüncü Mehmed
Ìkin ci SüleymanÌkinci AhmedOrhanBayezidCihangirSelimMurad.

Kiz çocuklan : Ümmü Gülsüm Sultan
Pey kân SultanAtike SultanAyse SultanGevherhan Sultan.