Antalya Belediyesi inanılmaz bir skandala imza atarak, eşlerinden ‘sığınma evlerine’ kaçan, dayak ve tacavüz mağduru kadınların evlerine telefon ederek ‘hizmet alıp almadıkları’nı sordu. İşte skandal:
Belediye bünyesinde kurulan kadın merkezine, kocalarından gizli gelerek yaşadıkları dayak, tevavüz ve baskıyı anlatan kadınların evine telefon açılarak hizmet alıp almadıkları soruluyor. Antalya Sağlık Psikolojik Eğitim Merkezi’nden (ASPEM) Hukuk Danışmanı avukat Salih Akıncı, ‘Bu insanlar, kocalarından habersiz geliyor. Telefona kocaları çıksa, sonuç ya şiddet ya da cinayet olur’ diye konuştu.
Eski Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde hukuk ve psikolojik hizmet alamayacak yoksul vatandaşların yararlanması amacıyla bir yıl önce kurulan ASPEM’den hizmetlerinden yararlanan kadınlar evlerinden aranarak hizmetten yararlanıp yararlanmadıkları soruluyor ayrıca hizmet alıp almadıklarına dair kağıt imzalattırılıyor. Çoğunluğunu eşinden şiddet gören, aile içi tecavüze uğrayan, eşi ya da akrabası tarafından erkeklere satılan, çocukları tarafından mirası için baskı gören kadın ve yaşlıların oluşturduğu kişilere hizmet veren ASPEM’e gizlice gelip hukuk ve psikolojik yardım alanların evlerine Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘müşteri memnuniyeti’ için telefon edilmeye başladı.

ASPEM’den hizmet alanların arandığını doğrulayan Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ihale sonucu verilen böyle bir hizmetin sorgulanması, hizmet kalitesinin ölçülmesi açısından hizmetten yararlananlara telefon edildiğini ve kişilere özel bir soru sorulmadığını söyledi.

ASPEM Danışmanı Avukat Akıncı denetleme adına işin abartıldığını belirterek bu uygulamanın cinayete varacak sonuçlar doğuracağını söyledi.

Merkeze gelenlerin büyük çoğunluğunun eşlerinden habersiz geldiğini kaydeden ASPEM hukuk danışmanı Salih Akıncı ‘Eşinden habersiz gelen o kişiyi arayıp hukuk danışmanlığı aldınız mı diye soruyorlar. Yeni yönetim kaş yaparken göz çıkarıyor. Merkeze gelenler evlerinden ‘pazara gidiyoruz’ diyerek gizlice geliyorlardı. Şimdi evlerine telefon ediliyor, kağıt imzalatılıyor. Hemen herkesi aramışlar. Bunların arasında eşinden şiddet gören ve bunu kimseye söyleyemeyen eşinden boşanmak isteyen, erkeklere satılan kişiler var. Şimdi bu insanların durumu ne olacak. Bu uygulama ile o kişiler ailelerine deşifre oldu’ diye konuştu.