Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  EKoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Nereden
  istanbuL
  Mesajlar
  2.650

  Standart ASKLEPIOS « Mitoloji

  Yunan - Roma mitolojisinde tıp tanrısı. Pollon ile Lapith'lerin kralı Phlegyas'ın kızı Koronis'in oğludur. Bir söylentiye göre Apollon, kıskançlık yüzünden Kronis'i mahvetmiş, fakat karnındaki çocuğu kurtararak yetiştirmesi için Ken-taur Herion'a vermiştir. Hocasından cerrahlığı, hastalıkları iyi tanımayı ve ölüleri diriltmeyi öğrenmiştir.

  Ölülerin dirilmesine kızan ahret tanrısı Hades, onu baş tanrısı Zeus'e şikâyet etmiş ve Asklepios'un şimşekle yakılmasına sebep olmuştur. Fakat babasının yalvarması üzerine gökyüzüne gönderilerek yıldıza çevrilmiş ve yılan burcunu teşkil etmiştir. Yılan, asâ, horoz onun remzidir. Resim ve heykellerinde, üzerinde bir yılanın sarıldığı bir asaya dayanmış olarak temsil edilir.Yılanın hekimlik remzi olması bu mitolojiden kalmadır.
  E K o L


  http://bannerbreak.com/banners/6/675/125681886243635604.gif 2. #2
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: ASKLEPIOS « Mitoloji  Asklepios, sağlık tanrısı özelliği de olan Apollon'un oğludur. Sağlık ve hekimlik tanrısıdır. Yunan mitolojisinde olduğu kadar Roma tarafından da çok benimsenmiştir.  Asklepios'un oldukça ilginç bir öyküsü vardır. Apollon Teselya kralı Phlegyas'ın kızı Koronis'e aşık olur, kız Apollon'dan hamile kalır. Ancak bir süre sonra Arkadya'dan gelen bir adamla daha sevişir. Bu olayı izleyen bir kuzgun yada karga durumu Apollon'a bildirir. Çok kızan Apollon onu diri diri yanmakla cezalandırır. Koronis tam ömek üzereyken Apollon onun karnındaki çocuğu kurtarır ve büyütmesi için Kentavrıs Kherion'a verir. Kherion, doğanın içinde büyüyüp onun sırlarına ermiş bir yaratıktır. Asklepios onun yanında usta bir hekim olarak yetişir, cerrahlığın bütün sırlarını öğrenir, hatta ölüleri diriltebilicek kadar ustalaşır. Ancak Zeus doğal düzeni bozan ve kendi gücünü aşan Asklepios'dan çekinmeye başlar ve onu yıldırımlarıyla öldürür. Apollon'da bu olayı cezasız bırakmaz ve Zeus'a yıldırımı bağışlayan Kykloplar'ı öldürür. Asklepios'un cansız bedenini de gökyüzüne yıldızların arasına yerleştirir.

  Asklepios'un tapınaklarına Asklepion denir. Burlar aynı zamanda İlkçağın hastaneleridir. En büyüğü ve en ünlüsü Bergama'da olanıdır. Helenistik dönemde kurulmuş olan bu büyük sağlık kompleksi Asklepios'tan başka onun kızı sağlık tanrıçası Hygieia ve onlardan çok önce Anadolu'da bulunan Telesphorus'u bir araya getirmektedir. şifalı su, kaplıca, fizik tedavi, temiz hava gibi tedavilerin yanısıra telkin eğlence ve müzik yoluyla hekimliğin ne kadar ileri gittiğini göstermektedir. Bu Selçuklu ve Osmanlı anlayışında da karşımıza çıkar.  Asklepios efsanesine Anadolu'da yapılan bir katkı da şudur (aynı hikaye Lokman Hekim içinde anlatılır); Zeus Asklepios'u yıldırımıyla öldürünce bu sırada hekimin yazmakta olduğu reçete oradaki bir otun üzerine düşmüş, yağan yağmurla kağıttaki yazı toprağa karışarak her derde deva sarımsak meydana gelmiştir.  Asklepios, Yunan tanrıları içinde ününü en uzun süre sürdürenlerden biridir. Ortaçağ'a kadar karşımıza çıkar.Hekimler Asklepiades adında bir lonca etrafında biraraya gelirler. Kos (İstanköy) adasında yaşayan Hippokrat'da bu geleneğe bağlıdır.  Asklepios'un yılanlarla sarılmış asası bugün de hekimliğin simgesidir.
  Konu Firuze_ tarafından (07.Mart.2011 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle...Benzer Konular

 1. AMOR « Mitoloji
  Konu Sahibi EKoL Forum Mitoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2009, 13:26
 2. AMPHİTRİTE « Mitoloji
  Konu Sahibi EKoL Forum Mitoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2009, 13:25
 3. ATLAS « Mitoloji
  Konu Sahibi EKoL Forum Mitoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2009, 13:22
 4. BAKKHALAR « Mitoloji
  Konu Sahibi EKoL Forum Mitoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2009, 13:22
 5. Mitoloji Sözlüğü ( A dan Z ye )
  Konu Sahibi SiNaN32 Forum Mitoloji
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2009, 13:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr