Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Hades  Hades Yunan mitolojisinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Zeus'un kardeşidir. İnananlarının ölüm sayısını artırmak için delice uğraşan, açgözlü bir tanrıdır. Ziyaretçi bakımından zengindir, sonuçta her ölümlü oraya gider. Erynyes'ler onun değerli misafirleridir. Hades, kendisini ziyarete gelenlerin yeraltı dünyasını terk etmeleri konusunda oldukça isteksizdir. Kendisi de yeraltı dünyasından pek ayrılmaz zaten.

  Kelime anlamı olarak "Hades" görünmez manasına gelmektedir. Onu görünmez yapan bir miğferi vardır. Yeraltı zenginliklerinin sahibidir, yerden çıkan değerli metaller onu bolluk çokluk ve servet tanrısı yapmıştır. Acımasız ve hatta korkunçtur; ama sözünden dönmez ve birçok tanrının aksine kaprisli bir tanrı değildir. Mitolojik öykülerde adı çokça yer almamaktadır. Bilinen en önemli öyküsü karısı Persephone’yi kaçırması ile ilgili olandır. Ancak Hades'in en önemli sıfatı, ölümün tanrısıdır. (Ölüm de başlıbaşına bir tanrıdır: Thanatos)  Hades aynı zamanda ölüler ülkesinin de adıdır. Hades ülkesi Tartaros ve Erabos olarak ikiye ayrılır. Zeus ve yandaşları, yendikleri bütün titan ve müttefiklerini dipsiz Tartaros'a atmışlardır. Ölen insanlar ise önce Erabos’a, oradan da Tartaros’a geçer. Ölüleri Erabus’tan Tartaros’a götüren kayıkçıya bu taşımanın bedeli olarak iki sikke altın verilir. Bu sebepten dolayı, Antik Yunan’da ölenlerin gözlerine iki altın para konulur.

  Enteresandır ki, Hades'in yeraltı ülkesine yaşayanlar da ölmeden geçebilmektedir. Ancak diyarın girişini üç kafalı şeytani bir köpek olan Cerberus korur. Herkes o köpeğin dehşetinden korkar ve kimse o kapıyı geçemez. Herkül bir macerasında bu köpekle yüzleşmeye gider.

  Hades her ne kadar birçok zenginliğe sahip olsa da ortalıklarda pek gezinmez, övünmez, konuşmaz, kendi yeraltı ülkesinde oturmayı tercih eder. Çünkü sahibi olduğu yeraltı ülkesi o kadar çirkin bir ülkedir ki, efendisi sürekli saklanır. Bir keresinde Poseidon, Hades'i utandırmak için üç başlı mızrağını yere saplar ve yeryüzü boydan boya yarılarak Hades'in çirkin yeraltı ülkesi meydana çıkar. Az utanıp sinirlenmemiştir Hades.

  Hades yeraltının, cehennemlerin tanrısıdır. Ayrıca "Hades" Ölüler Ülkesinin de adıdır. Hades görünmeyen anlamına gelir. Zaten Hades'in miğferi onu görünmez yapar. Zeus,yeryüzünün hakimiyetini kardeşleri arasında paylaşırken Zeus'a gökyüzü, Poseidon'a denizler ve Hades'e yeraltı düşer.O artık ölüler ülkesi tanrısıdır, korkunç bir tanrıdır ancak kötü değildir. Yer altının tüm hazineleri Hades'in olduğu için diğer adı Pluton'dur.Karısı, Demeter ve Zeus'un kızı Pershephone'dir.
  Akıl tam olunca, söz azalır...

 2. #2
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Hades

  HADES'İN ÜLKESİ


  Ölüler ülkesinin anlatıldığı bölgenin görünüşü ürkütücü olarak tasvir edilir.Ölu ruhların içeri girmesi de kolay değildir.Ölü ruhları Acheron ırmağından geçiren bir sandalcı vardır.Kharon ölü ruhlarını geçirmek için para alır.Bu nedenle ölülerin ağızlarına bir obolos (metelik) konurdu.Para almazsa Kharon,ruhları kovar ve asla yumuşamazdı.Toğrağa gömülmeyen ruhlar yüz yıl havada gezinip dururlardı
  Yeraltı dünyasının ve ölüler ülkesinin tanrısı,Hades'in ülkesine Cehennemağzı Mağarasından gidilmektedir.Mağarada üç başlı cehennem köpeği Kerberos,Hades'in ülkesini beklemektedir.Herakles Mykenai kralı Eurystheus'un isteğiyle Kerberos'u yakalamak için bu mağaraya girer.Hiçbir ölümlünün sağ olarak geri dönemediği bu mağaraya tanrı Atena ve Hermes'in yardımıyla girerek Kerberos'u yakalar ve zincire vurur.

  Heracles'in Ölüler Ülkesi'ne indiği zaman karşısına çıkan Kerberos ise Ölüler Ülkesi'in bekçisidir.Yaşayanların içeri girmesini engeller,ölü ruhların da dışarı çıkmasına izin vermez.Herkül,Kerberos'u yeryüzüne çıkardığında salyasının toğrağa düştüğü yerlerde zehirli bir bitki olan Akonit (haşhaş) yetişmeye başladığı söylenir.Kimileri bu otu Kaplanboğan olarak isimlendirir.


  Ancak Olympos tanrıları Athena ve Hermeias,Hades'ten çaldıkları görünmezlik maskını Herakles'e vererek Ölüler Ülkesi'ne görünmeden girmesini sağlarlar.(Acheron vadisinde yapılan kaçak kazılar sonucunda insan yüzüne oturan mermer bir mask bulunduğu anlatılır.Bu maskın 1980'li yıllara kadar Karadeniz Ereğli'de yaşayan yaşlı bir vatandaşın evinde bulunduğu anlatılır.


  Olympos tanrıları Dünya'yı bölüştüğünde Homeros,İlyada'da şu satırlara yer verir;


  ''Dünya üçe bölündü,üçümüz de aldık payımızı,

  Kura çekildi,köpüklü deniz düştü bana..

  Sisli karanlıklar ülkesi düştü Hades'in payına..''


  Hades,Ölüler Ülkesi'nin Tanrısı'dır.İsmi ''görünmez'' anlamına gelir.Hades,ülkesinden hiçbir zaman dışarı çıkmaz ve diğer tanrılar gibi eğlencelere katılmaz.Yalnız yılda bir sağlığını kontrol ettirmek için Olympos dağına Paian Tanrıya gider.


  Argonautlar seferine katılan yarı tanrı Heracles,Acheron'a geldiğinde;Theseus'u kurtarmak için Ölüler Ülkesi'ne girer ve arkadaşını kurtararak Kerberos'u da yeryüzüne çıkarır.Homeros'tan yaklaşık 100 yıl sonra dünyaya gelen (MÖ.8yy.)antikçağın ilk şairi Hesiodos ise Kerberos'u;  ''Ekidna azgın bir canavar daha doğurmuş,

  Adı dile alınmaz Kerberos'u

  Hades'in o tunç sesli,elli başlı

  O aman vermez yırtıcı köpeğini..'' diye anlatır.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 3. #3
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Hades

  Hades - Yeraltındaki ölüler ülkesinin Tanrısı. Zeusun kardeşi, Kronosla Rheianın oğullarındandır. İnsanların ve Tanrıların hiç sevmedikleri sert, korkunç Tanrı Hades, karısı Persephone (Proserpina - Zeusun kızı) ile birlikte, gölgeler halinde dolaşan ölülere hükmeden yer altı ülkesindeki saraylarında yaşarlar. Hades in bekçiliğini üç başlı cehennem köpeği Kerberos yapar, yeraltına gelenleri kuyruğunu sallayarak, okşayarak içeri alır, ama çıkmak isteyenler için de üç ağzını birden açarak, sipsivri ve kara dişlerini göstererek tehdit edip, yukarı çıkmasını önler. Ölüler dünyası yani yer altı, günah işleyenlerin bulunduğu bir yerdir. Burada günahkarların en günahkarları bulunur ve bunlar sonsuz bir azaba çarptırılırlar. Tanrılar içinde adına ne bir tapınak, ne bir sunak yada herhangi bir ilahi bestelenmeyen bir tek Hades vardır, bu da kendisinden korkulmasından kaynaklanmaktadır. Hades acımayan bir Tanrıydı, ama doğruluğu, adaleti severdi. Korkunçtu, ama kötü bir Tanrı değildi.


  Yunan mitolojisinde, Hades’in yönettiği, ölülerin bulunduğu yeraltının kapısında bekçilik yapan üç başlı köpek (Hesiode’a göre 50, Horace’a göre ise 100 başı vardı). Kuyruğu bir yılan olan ve sırtında sayısız yılanbaşı bulunan , ısırıkları zehirli bu köpek Herakles’ün 12 görevi arasında yer alır. Kerberos Yunanca ‘çukur (çok derinlerdeki, şeytani çukur) iblisi’ demektir. Yarı kadın yarı yılan Ekhidna ile dev Typhon’un oğlu olan Kerberos’un kardeşi Orthros ‘tur. Dev zincirlerle bağlı olan bu köpeğin görevi yer altına giren ölülerin tekrar yeryüzüne çıkmalarını önlemektir. Sadece üç kere yenilmiştir:
  • Son görevi Kerberos’u yakalamak olan Herakles tarafından yakalanarak.,
  • Müzik yeteneğini kullanan Orpheus tarafından uyutularak,
  • Lethe ırmağındaki su yardımıyla Hermes tarafından uyutularak,
  • Roma mitolojisinde, ilaçlı keklerle Aineias tarafından uyutularak,
  • Yine bir Roma masalında, ilaçlı keklerle Psykhe tarafından uyutularak.

  Kerberos özellikle kapıların, eşiklerin ve sınırların bekçisi olmanın arketipi olmuştur. Orta Çağdan günümüze kurgu yapıtlarda sıkça bu özelliğiyle yer almıştır.


  alıntı.  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 4. #4
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Hades

  Hades'in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak için verdiği mücadele bugün Ereğli (Karadeniz Ereğli) olarak bilinen yerde gerçekleşmiştir. Ereğli'de bulunan "Cehennem Ağzı" mağarası bu mitolojinin kaynağıdır.

  Heracles
  Heracles'in Ölüler Ülkesi'ne indiği zaman karşısına çıkan Kerberos ise Ölüler Ülkesi'nin bekçisidir. Yaşayanların içeri girmesini engeller, ölü ruhların da dışarı çıkmasına izin vermez. Herkül, Kerberos'u yeryüzüne çıkardığında salyasının toprağa düştüğü yerlerde zehirli bir bitki olan Akonit (haşhaş) yetişmeye başladığı söylenir. Kimileri bu otu Kaplanboğan olarak isimlendirir.
  Ancak Olimpos tanrıları Athena ve Hermeias, Hades'ten çaldıkları görünmezlik maskını Herakles'e vererek Ölüler Ülkesi'ne görünmeden girmesini sağlarlar. ( Acheron vadisinde yapılan kaçak kazılar sonucunda insan yüzüne oturan mermer bir mask bulunduğu anlatılır. Bu maskın 1980'li yıllara kadar Karadeniz Ereğli'de yaşlı bir vatandaşın evinde bulunduğu anlatılır.
  Olimpos tanrıları dünyayı bölüştüğünde Homeros, İlyada'da şu satırlara yer verir.

  Posedion konuşur;
  Dünya üçe bölündü, üçümüz de aldık payımızı,
  Kura çekildi, köpüklü deniz düştü bana..
  Sisli karanlıklar ülkesi düştü Hades'in payına..

  Hades, Ölüler Ülkesi'nin tanrısıdır. İsmi görünmez anlamına gelir. Hades, ülkesinden hiçbir zaman dışarı çıkmaz ve diğer tanrılar gibi eğlencelere katılmaz. Yalnız yılda bir sağlığını kontrol ettirmek için Olimpos dağına Paian tanrıya gider...
  Argonautlar seferine katılan yarı tanrı Heracles, Acheron'a geldiğinde; Theseus'u kurtarmak için Ölüler Ülkesi'ne girer ve arkadaşını kurtararak Kerberosu da yeryüzüne çıkarır.
  Homeros'tan yaklaşık yüz yıl sonra dünyaya gelen (MÖ.8.yy) antikçağın ilk şairi Hesiodos ise Kerberos'u;

  "Ekidna azgın bir canavar daha doğurmuş,
  Adı dile alınmaz Kerberos'u
  Hades'in o tunç sesli, elli başlı
  O aman vermez yırtıcı köpeğini" diye anlatır.

  Karadeniz Ereğli
  M.Ö. VI. Yüzyılda Frig soyundan gelen Ereğli'nin ilk adı Mariandyn'dır. Daha sonra Herakleia Pontike adını alan kenti, söylenceye göre mitolojinin ünlü kahramanı yarı tanrı Herakles (Herkül) kurmuştur. Mitolojide "Herakleia" adıyla kurulmuş yedi kentten biri ve en önemlisi olan Herakleia Pontike; Roma, Bizans Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı uygarlıklarını yaşamasına karşın tarihin çeşitli dönemlerinde yağmalanmıştır.

  Acheron Vadisi, Cehennemağzı Mağaralarının bulunduğu yöredir. Yörede dikkati çeken kalıntılar ilk hıristiyanların ibadethane olarak kullandığı mağaradır.  alıntı


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 5. #5
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Hades

  Persephone(Ölüler Ülkesi Tanrıçası)

  Zeus ile Demeter'in kızı. Hades tarafından kaçırılıp, Hades'in sunduğu meyveyi yedikten sonra ölüler ülkesinin tanrıçası olmuştur.

  Persephone'nin asıl ismi Kore'dir. Hades Persephone ismini, O'nu yerlatına kaçırdıktan sonra vermiştir. Ölüler ülkesinde bir şey yiyenlerin yeryüzüne çıkma hakları bulunmamaktadır. Kore de yediği 4 nar tanesi yüzünden sadece dokuz ay yeryüzüne çıkmaya hak kazanmıştır.  proserpina olarak da bilinir. tüm dünyaya buğday ekmekle görevli tanrıça demeter'in zeus'tan olan kızıdır. demeter kızını çok sevmektedir. günlerden bir gün kızının çığlığını duyar. onu arar ama bulamaz. bu yaşadığı acıyla demeter dokuz gün boyunca dünyayı dolaşır ve kızını arar. onuncu gün güneşe rastlar. güneş ona zeus'un gizli rızasıyla hades'in persephone'u kaçırıp ölüler ülkesi'nde ebedi karısı yaptığını açıklar. demeter bu olaya isyan eder ve olimpos'u terkederek insanlar arasında yaşamaya başlar. yaşlı bir kadın kılığında eleusis'e varır. bir kuyunun yanında zeytin ağaçlarının altında oturur. kuyudan su almaya giden kral keleos'un kızları yaşlı kadını alıp eve götürürler. böylece demeter kızların küçük kardeşi demophon'un dadısı olur. demeter küçük çocuğa ölümsüzlük kazandırmak için geceleri çocuğun bedenini ambrosia ile sıvayıp yanmakta olan ateşe tutmaktadır. bir gece çocuğun annesi olaya tanık olur ve dehşete düşer. demeter şaşkınlıkla çocuğu elinden ateşe düşürür. bu olay üzerine demeter, kral keleos ve eşinden özür dilemek için, persephone'un kardeşi olan oğlu tripolemos'a kanatlı ejderhaların çektiği bir araba verir ve ona buğday serpe serpe tüm dünyayı dolaşmasını emreder. günler geçer ve eleusis'te kaldığı süre içinde demeter toprağı verimli kılmayı reddeder böylece açlık hüküm sürmeye başlar. insanların çektiği acılara üzülen tanrılar demeter'e yakarırlar, o da kızını görmek şartını öne sürer. zeus'un onayıyla hades karısı persephone'u yola çıkarır. kızını görmenin coşkusuyla demeter toprağı çiçekler ve yapraklarla kaplar. böylece ilkbahar olur.


  alıntı


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 6. #6
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Hades

  HADES’İN DÜNYASI ve ÖLÜNÜN YOLCULUĞU

  Kerberos


  Typhon ile Ekhidna’dan doğma Kerberos, ölüler ülkesinin bekçisidir. Görevi dirilerin içeriye girmesini, bir girenin de bir daha dışarı çıkmasını önlemektir. Üç başlı (bazı anlatılarda yüz başlı), yılan kuruklu ve sırtında kara yılanlar bulunan bir köpek olarak tasvir edilir. Ölüler ülkesinin girişinde zincire bağlı olarak durur.


  (Yunan mitolojisinde Hades’e inip geri dönen kahramanlar vardır: Herakles, Odysseus, orpheus, Theseus, Aeneas)


  Yer altı dünyasından korkunç ırmaklar, bataklıklar ve gizemli sular geçiyordu:


  Akheron


  Çamurlu suların kaynadığı dipsiz bir bataklıktır. Efsaneye göre Helios’la Gaia’nın oğudur. Olympos tanrılarıyla Titanlar arasındaki savaş sırasında susuzluktan yanan devlere su içirdiği için Zeus tarafından lanetlenerek yer altı ülkesine kapatılmıştır.


  Kokytos


  İniltiler Irmağıdır. Akheron’a dökülür.


  Styks


  Suları ölümsüzlük veren ırmaktır. Tanrılar bu ırmak üzerine yemi ederler. Yeminini bozan olursa bir yıl boyunca ağzına ne tanrı balı, ne tanrı şarabı koyabilirdi. Soluk bile alamazdı. Dokuz yıl boyunca tanrılardan, toplantı ve şölenlerden uzak tutulurdu. Styks Okeanos’un kollarından biri sayılır.


  Kharon


  Ruh ölüler ülkesine vardığı zaman Akheron ırmağını kayıkçı Kharon ile birlikte geçer. Ancak geçebilmesi için Kharon’a bir “obolos” vermeliydi ki bu, cesedinin yanına yakınları tarafından konulurdu (bkz:Klasik Çağ'da Atina'da Ölü Gömme Gelenekleri). Kharon para almadığı takdirde ruhları kovar, kovulan ruhbataklığı geçip Hades’e varamaz. Nitekim ölülerin tek amacı Tartaros’a varmaktır (Tartaros: ölüler ülkesinin en derin yeridir. Titanlarla tanrılar arasındaki savaş sırasında yenilen Titanlar, Zeus tarafından Tartaros’a kapatılmıştır).


  Herales söylencesinde Kharon,onu diğer tarafa geçirmeyi kabul etmez, Herakles onu küreğiyle döverek zorla isteğini yerine getirtir. Ancak Kharon zorla da olsa bu işe razı olduğu için bir yıl boyunca ölüler ülkesinde sürülür)


  Ruhlar Tarataros’a vardıkları zaman geldikleri yere göre ayrılırlardı:


  • Asyalılar hakkındaki yargıyı Knossoslu Rhadamanthys

  • Avrupalılar hakkındaki yargıyı Aiakos
  • Anlaşılması zor, belirsiz durumlar hakkındaki yargıyı ise Girit kralı Minos verirdi.


  Rhadamanthys, Girit’e belli bir hukuk düzeni içinde yazılı yasalar vermiştir. Zeus ile Aigina’nın oğlu olan Aiakos ise hakseverliği nedeniyle öldükten sonra Hades ülkesinde yargıç olmuştur.


  Yargılanan ruhların önünde üç yol bulunurdu:


  • Doğruluktan ayrılmayanlar, erdemliler, sonsuz sevincin egemen olduğu, Kronos’un yönetimindeki “Hysion bahçeleri”ne

  • Kötü insanlar karanlık Tartaros’a
  • Yaşamlarında iyilik de kötülük de yapmış olanalr insanlar üzerinde asphodelos otu bitmiş olan kasvetli bir bahçeye giderlerdi (Asphodelos Bahçeleri).


  HADES ÜLKESİNİN DİĞER YARATIKLARI


  Ekhidna


  Ejder soyundandır. Hesiodos’a göre Khrysaor ile Kalliorhe’den doğmadır. Ekhidna, dev boyuttaden doğmadır. Ekhidna, dev boyutta, gül bir kadın yüzüne sahip olan, yılan vücutlu dişi bir yılandı. Doğduğu mağarada yaşar, kurbanlarını orada parçalayıp yerdi.

  Typhon ile birleşmesinden yeryüzünde ve yeraltında ne kadar korkunç yaratık varsa onlar doğmuştur.

  Keres

  (Ker’in çoğulu)

  Ölüm tanrıçalarıdır. Ölüm yazgısı, ecel anlamına gelen Kerler, genellikle savaş alanlarında dolaşır, ölülerin ve can çekişenlerin kanlarını emerlerdi.


  Genellikle Moiralar il bir tutulmuşlardır. Moiralar insanın kader ipliğini büker ve günün birinde keserek yaşamına son verirlerdi. (Moiralar’dan adları bilinenler: Klotho, Lekhesis, Atropos’tur).


  Erinysler

  (Furialar)

  Adları Alekto, Teisiphone ve Megaria olmak üzere üç tanedirler. Vücutları yılan dolu, başları köpek başı, gözleri ise kan çanağıdır. Erinysler, özellikle cinayet işleyenin peşine takılan köpekler olarak düşünülürler. Peşine takıldıkları suçluyu sonsuz dek kovalayarak çıldırtırlar. Öc alma tanrıçaları olarak da bilinirler.


  Daha geç dönemlerde Erinysler, ölüleri canlandıran tanrıçalar olarak görünmeye başlar. Aeneis destanında Tartaros’un dibinde ellerindeki kamçılar ve yılanlar ile ruhlara işkence etmektedir.


  Hades, M.Ö. IV. yy  Hades ve Persephone, yaklaşık M.Ö. 470  Hades’in Persophone’yi kaçırması, M.Ö. 470-460, Metropolitan Museum of Art  Hades ve Persophone, M.Ö. V. yy.  Hades ve Persophone, M.Ö. IV. yy.ın ortası
  Kaynakça:

  Agizza, R.,
  Antik Yunan’da Mitoloji, Masallar ve Söylenceler, Çev. Z. Zühre İlkgelen, İstanbul 2001.

  Erhat, A.,
  Mitoloji Sözlüğü, İstanbul 1999.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle...Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr