Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Keçi ayaklı Pan...

  Yunan mitolojisinde kır ın ve çobanların tanrısı. Yarı keçi yarı insan halinde tasvir edilir. Kırlarda aniden insanların karşısına çıkıp görüntüsüyle insanları korkuttuğu için sözcüğü buradan türemiştir.“Dağlık Arkadia’da küçükbaş hayvanların, çobanların tanrısı. Keçi ayaklı Pan, Hermes’in oğludur. Tanrıların, çokluk,insan kılığında değilde hayvan kılığında düşünüldüğü ilk zamanlarda Pan da keçi kafalıydı; sonradan bu keçi kafasından sadece boynuzlar ve sakal alıkonarak,yüzü insan yüzü oldu.”Pan çoban kavalını sever, azgın tekeler gibi güzel nhymphaların peşine düşerdi. İnsanların hayvanların uyuduğu kızgın, ıssızyaz öğlelerinde birdenbire, beklenmedik gürültüler koparır, dört bir yana “panik” korkular saçardı. Marathon savaşı gecesi Persler’i bu şekilde paniğe uğrattığı için, Atinalılar savaştan sonra tanrı Pan’a Akrapolis eteğinde bir tapınak yaptılar.Pan sözü Yunancada “bütün” anlamına geldiğinden mistikler, sonraları Pan’ı harşeyi yapabilir bir tanrı payesine çıkardılar.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 2. #2
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Keçi ayaklı Pan...

  Hermes’in bütün çocuklarının en efsanevi olanı, sürülerin ve çobanlarının Tanrısı olan Pan idi. Pan dağlık Arkadia’da doğmuştu. Derler ki, Rüzgar Tanrısı Hermes, genç bir Nympha ile evlenmek istiyordu. Bu arzusuna nail olmak için kızın babasının yanına çoban olarak girdi ve Kylleni dağının ağaçlı yamaçlarında onun koyun sürüsünü güttü. Neticede kızın da, kızın babasının da gönlünü kazandı. Bunun üzerine sevdiği kızla evlendi.
  Dryops’un kızı Tanrı Pan’ı doğurdu. Pan, keçi ayakları ve keçi kuyruğu ile dünyaya geldi. Alnında iki boynuz vardı. Çenesinde bir teke sakalı sarkıyordu. O doğar doğmaz, atlıya, atlıya dağları aşmaya genç bir karaca gibi kayalar üstünde zıplamaya, kahkahalar ve feryatlar atarak oynayamaya başladı.
  Karlarla örtülü dağlar, taşlı keçi yolları, ıssız tepeler, vahşi kırlar, onun en çok sevdiği yerlerdir. Bazen sık çalılıklarda koşuyor, bazen meşelerle kapalı dağların en sivri tepelerinde görünüyordu. Kokulu rüzgarların estiği, çiçekli vadilerden geçen beyaz koyun sürülerini doya doya seyrediyordu. Bazen kırları, dağları bırakarak ormanlara dalıyor, vahşi hayvanları kıvılcım saçan gözleri ile buluyor, öldürüyordu. Akşama doğru, çayların kenarlarında, yahut kaynak başlarında uzanıyor, dinleniyor ve flüt çalıyordu. Hiçbir mahluk güzel ve ahenkli sesler çıkarmamakta ona eşit olamazdı. İlkbaharların çiçekli günlerinde yeşil yapraklar altında, cıvıldayan kuşlar bile, onun yanında beceriksiz kalıyordu. Flütünü çaldığı zaman dağlarda dolaşan, mağaralarda oturan peri kızları, çevik adımlarla ona doğru koşuyorlar ve onun yanına gelince Tanrının ssine ses katarak, çayırlar üstünde sabahlara kadar dans edip eğleniyorlardı.
  Ormanlarda, kayalarda ve mağaralarda yaşayan Tanrı Pan, her zaman sürüleri gözetlemekten, perileri seyretmekten, flütünün ahenkli sesleri ile çobanları şaşırtmaktan zevk almazdı. Bazen fena niyetli, korkunç bir mahluk gibi, ıssız yerlerde, dağ başlarında, yolunu şaşıran, tek kalan kimselerin gözüne görünür, onların ödlerini koparırdı. Korkunç boğazlarda, dağ başlarında duyulan bütün tabiat zevkleri ve bütün korkuları ondan gelirdi. Meşeler arasında esen rüzgarın çıkardığı hışıltılar, çamlıklarda duyulan ıslıklar, kayalardan gelen korkunç uğultular, Pan’ın sesiydi. Akşam karanlığında, kavak ağaçlarının sallanması, karaağaçların titremesi, ormanda duyulan bir çatırtı, bir kayanın kopup yuvarlanması, bütün bunlar Pan’ın oracıkta olduğunu bildiren birer işaretten başka bir şey değildi. Öküzler, keçiler, duydukları ani gürültüler, beklemedikleri yaygaralar karşısında darmadağın olarak çıldırmış gibi koşmazlar mı? Çobanlar bile bu düzensiz kaçıştan ürkerler, korkarlar, onlar da deli gibi koşarlar. Bu paniktir, yani Pan’dan gelen korku ve dehşettir.
  Çoğu zaman Nympha’larla beraber vakit geçiren Pan, arada onlardan bazılarını kendine has bir çılgınlıkla sevdi. Onun sevdiği peri kızlarının en tanınmışları şunlardır; Pitys, Syrinks, Ekho.
  Konu Firuze_ tarafından (07.Mart.2011 Saat 08:39 ) değiştirilmiştir.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 3. #3
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Cevap: Keçi ayaklı Pan...
  Behcet Necatigil'in "100 Soruda Mitologya "da şöyle belirtiyor: "Dağlık Arkadia'da küçükbaş hayvanların,çobnların tanrısı. Keçi ayaklı Pan, Hermes'in oğludur. Tanrıların,çokluk,insan kılığında değilde hayvan kılığında düşünüldüğü ilk zamanlarda Pan da keçi kafalıydı; sonradan bu keçi kafasından sadece boynuzlar ve sakal alıkonarak,yüzü insan yüzü oldu."
  Efsaneye göre Pan'ın aşık olduğu Syrinks tam Pan ona sarılacağı sırada saza dönüşür. Pan da üzülür ama bir yol bulur. Sazlardan yedi tanesini kesip balmumuyla yanyana yapıştırır, üfleyince ortalığa tatlı bir melodi yayılır. Böylece Syrinks adlı çalgıyı icat etmiş olur. Syrinks'e panflüt de denir.

  Pan çoban kavalını sever,azgın tekeler gibi güzel nhymphaların peşine düşerdi. İnsanların hayvanların uyuduğu kızgın, ıssızyaz öğlelerinde birdenbire, beklenmedik gürültüler koparır, dört bir yana "panik" korkular saçardı.Marathon savaşı gecesi Persleri bu şekilde paniğe uğtattığı için, Atinalılar savaştan sonra tanrı Pan'a Akrapolis eteğinde bir tapınak yaptılar.Pan sözü Yunancada "bütün"anlamına geldiğinden mistikler, sonraları Pan'ı harşeyi yapabilir bir tanrı payesine çıkardılar.

  Konu Firuze_ tarafından (07.Mart.2011 Saat 08:48 ) değiştirilmiştir.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle...Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, kapadokya balayı almanya vize başvurusu instagram otomatik beğeni satın al, euromedya.com , hakseverdugme.com.tr