Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree2Likes
dqw
 1. #1
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Sakarya'lı degerlerimiz.

  ßu konuyu Tam 5 yıldan ßeri planlıyordum nasip ßu güneymiş. Zaman ßuldukca Sakarya Da dogmuş ve Tüm Türkiye'de ünlü olmuş kişileri Yazacagım. ßana göre En degerli Sakaryalı Ali Gaffar okkan dır.

  Şehitler ölmez Vatan ßölünmez.


  Ali Gaffar Okkan, (d. 1952, Hendek, Sakarya - ö. 24 Ocak2001, Diyarbakır) Diyarbakır Emniyet Müdürü iken halen fâili meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürü.
  Hayatı

  Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.
  Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.
  Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbulBeykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. İki küçük otomobil aldı Gaffar Okkan. Mavi-beyaza boyattı. İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.
  Suikast

  Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.
  Emniyet Müdürü'nün öldürülmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı.
  Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, ya Hizbullah ya da PKK tarafından işlenildiği iddia edilmektedir. Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca Gaffar Okkan'ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.
  Konu Sakaryalı tarafından (07.Mayıs.2011 Saat 16:39 ) değiştirilmiştir.
  Altay Han and fe-daî like this.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

 2. #2
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Sait Faik Abasıyanık  23 Kasım 1906’da Adapazarı’nda dünyaya geldi. İstanbul'da 11 Mayıs 1954’te sirozdan yaşamını yitirdi. İlköğrenimini Adapazarı Rehber-i Terakki Mektebi'nde yaptı. İki yıl Adapazarı İdadisi'nde öğrenim gördü. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ailesi İstanbul'a yerleşince İstanbul Sultanisi'ne girdi. Onuncu sınıfta bir öğretmene yapılan şaka yüzünden sınıfı dağıtılınca Bursa Erkek Lisesi’ne geçti, 1928'de buradan mezun oldu. İstanbul ÜniversitesiEdebiyatFakültesi’nde bir süre eğitim gördü. Ekonomi öğrenimi için İsviçre Lozan'a gitti. Kısa süre kaldı ve Fransa’ya geçti. 3 yıl Fransa’da Grenoble'da yaşadı. Eğitimini yarım bırakarak 1933'te İstanbul'a döndü. Kısa bir süre Halıcıoğlu Ermeni Yetim Mektebi’nde Türkçe grup dersleri öğretmenliği yaptı. Babasının desteğiyle girdiği ticarette de başarılı olamadı. Daha sonra hiçbir işle uğraşmadı. Geçimini babasından kalan mirasla sürdürdü. Yaşamını Şişli’de Bulgar Çarşısı’ndaki apartman ve Burgaz Ada’daki köşklerinde annesiyle geçirdi.

  Şiir yazmaya İstanbul Sultanisi'ndeki öğrencilik günlerinde başladı. Öyküye Bursa'daki öğrencilik zamanında geçti. İlk öyküsü "Uçurtmalar" 9 Aralık 1929'da Milliyet gazetesinin sanat sayfasında yayınlandı. 1934-1940 arasında Varlık, Ağaç,Servet-i Fünun Uyanış, Ses, Yeni Ses, Yaprak, Yenilik gibidergilerde yayınlanan öykülerinle tanınmaya başladı. Sait Faik ilk ürünlerini ortaya koyarken, Türk öykücülüğünde durum şöyleydi: Bir yanda Ömer Seyfettin'in "milli hikayecilik" etkisi sürüyordu. Refik Halit Karay'dan F. Celalettin'e uzanan gülmece ağırlıklı "fıkra-öyküler yönelimi" vardı. Sabri Ertem ve Sabahattin Ali ile yerine oturan "gerçekçi yönelim" ve Memduh Şevket Esendal'ın içten ve yalım anlatımı. Sait Faikbu ortamda ilk öyküleriyle gözlemci bir yazar olarak belirdi. Ama kısa sürede öyküyü olaydan sıyırmaya yöneldi. Bu yönelişinde onun gerçeği ya da durumu bir anlatıcıdan, kendi "ben"inden geçirme eğiliminin de büyük payı vardı. Bu, öykülerinde doğal bir öznelleşme süreci hazırladı. O "ben" evrensel bir insanlık duygusunun odağı olduğu için, insanlığın tüm çelişkilerini, bunalımlarını öyküsünün temeline yerleştirdi. Ona göre her şey insanı sevmekle başlar. İlk dönem ürünü öykü kitaplarında Adapazarı ile İstanbul'daki çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlattı.

  Sonraki yapıtları giderek bir şiirsellikle doldu. "Lüzumsuz Adam", "Mahalle Kahvesi", "Havada Bulut" gibi eserlerinde esnaf, işsizler gibi dertli insanlara, toplumun acı çeken kesimlerine yöneldi. "Kumpanya" ile öykülerine giren karakterler arttı. Gezgin tiyatro topluluğu, cambazhane çalışanları, emekli miralay, Galata, Samatya, Yedikule'deki deri işçileri, meyhaneler, sabahçı kahveleri, çımacılar, garsonlar. "Son Kuşlar"da bir tür düş kırıklığı hissedilir. Sait Faik, toplumsal düzenin çirkinlikleri, sahtelikler, adaletsizlikler karşısında direnen insanın yalnızlığını keşfeder. Sonraki kitaplarında bu karamsarlık artar. "Alemdağda Var Bir Yılan"la gerçeküstücülüğe yöneldi. Hikayedeki konu ve olay akışını iyice ortadan kaldırdı. Öykülemeyi ruhsal değişiklikler yoluyla yaptı. Gerçeküstücü öğelerle kişinin yalnızlığı ve bunun yarattığı acıları irdeledi. Öykü, roman ve şiirlerini yaşamın hakkını vermek için yazdı. Sürekli kullandığı ana tema yaşama sevinci oldu. Sıradan insanlar, işsizler, hamallar, balıkçılar, sokak kadınları, kimsesiz çocuklar, emekçiler ve küçük burjuvalar onun insanlarıdır. O bu insanlarda evrensel insanı yakaladı. Aynı zamanda bir İstanbul öykücüsüdür. Doğa güzellikleri karşısında başı döner. Toplumsal sorunlar onu bireysel planda bir hayıflanmaya sürükler. Böyle anlarda karamsar bir tablo çizer. Toplumsal çelişkiler karşısındaki tavrı öfke, yenilgi ve kaçış olur.

  Ölümünden sonra Burgaz Ada’daki evi müze haline getirildi. Annesi "Sait Faik Hikaye Ödülü" oluşturdu. Çağdaş edebiyata katkılarından dolayı Amerika’daki Uluslararası Mark Twain Derneği’nin onur üyeliğine seçildi.

  ESERLERİ

  ÖYKÜ:
  Semaver (1936)
  Sarnıç (1939)
  Şahmerdan (1940)
  Lüzumsuz Adam (1948)
  Mahalle Kahvesi (1950)
  Havada Bulut (1951)
  Kumpanya (1951)
  Havuz Başı (1952)
  Son Kuşlar (1952)
  Alemdağ’da Var Bir Yılan (1954)
  Az Şekerli (ölümünden sonra, 1954)
  Tüneldeki Çocuk (1955)
  Mahkeme Kapısı (Adliye röportajları) (1956)
  Balıkçının Ölümü-Yaşasın Edebiyat (1977, derleyen Muzaffer Uyguner)
  Açık Hava Oteli (1980, Konuşmalar-mektuplar derleyen Muzaffer Uyguner)
  Müthiş Bir Tren (1981, deleyen Muzaffer Uyguner)

  ŞİİR:
  Şimdi Sevişme Vakti (1953)

  ROMAN:
  Medar-ı Maişet Motoru (1944, ikinci baskı 1952'de "Birtakım İnsanlar" adıyla)
  Kayıp Aranıyor (1953)
  Yaşamak Hırsı  Not: O kardar ßüyük ßir memleket özlemidir ki ßu imzasına ßile Yansımıştır. Kimilerine göre Sait Faik Abasıyanık imzasını Adalar/ İstanßul diye ßilirler. Fakat Attıgı imza Ne kadar ßüyük Sakarya 'lı oldugunun Göstergesidir. imzaSı; Adalı diye ßaşlar, Sakarya Adapazarı nı izah etmektir amac.
  Altay Han likes this.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

 3. #3
  En İyi Heyhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4.216

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Emeğine sağlık Kescas, çok güzel bir başlık olmuş.. Ali gaffar okkan'ın sakaryalı olduğunu bilmiyordum. Gaffar okkanadece sakaryanın değil bence bu memleketin yetiştirdiği en değerli insanlardan birisidir. Ruhu şad olsun.

 4. #4
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Alıntı Heyhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emeğine sağlık Kescas, çok güzel bir başlık olmuş.. Ali gaffar okkan'ın sakaryalı olduğunu bilmiyordum. Gaffar okkanadece sakaryanın değil bence bu memleketin yetiştirdiği en değerli insanlardan birisidir. Ruhu şad olsun.
  Teşekkür ederim Heyhat inşallah En kısa Zamanda ßir degerimizi daha paylaşacam. Ali Gaffar okkan la Cok alakası var.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

 5. #5
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Emegına saglık manıdar bır konu tesekkerlerımle  Bu da geçer, Ya Hû!

 6. #6
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Alıntı flu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emegına saglık manıdar bır konu tesekkerlerımle
  Teşekkür ederim. Evet ßiraz manidar ßiraz milliyetci ßi konu adı önemli degil ama ßence. Yorumun için teşekkür ederim.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

 7. #7
  En Dost Üye deniz köpüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2011
  Mesajlar
  7.364

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  çok güzel bir başlık ve paylaşım olmuş kescas... merakla bekleyeceğim yeni paylaşımlarını....

 8. #8
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Alıntı deniz köpüğü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  çok güzel bir başlık ve paylaşım olmuş kescas... merakla bekleyeceğim yeni paylaşımlarını....
  Teşekkür ederim deniz köpüğü. İnşallah yeni paylaşımlar olacaktır.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

 9. #9
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Sadettin Tantan

  Kendisi ßenim öz dayım oluyor.  (d. 1 Ocak 1941, Sakarya/Sapanca), Türk siyasetçi.
  Sadettin Tantan, Polis Enstitisü ve Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Bursa İş İdaresi Enstitüsü'nde master yaptı ve İngiltere'de dil eğitimi gördü. 1966'da komiser yardımcısı olarak göreve başladığı Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatında, Eskişehir, Bursa ve İstanbul'da Narkotik ve Asayiş Şubelerinde çalıştı. Giresun ve Tekirdağ'da İl Emniyet Müdürlüğü yaptı. Görevleri esnasında enerjik çalışmaları ve dürüst kişiliği ile ismi duyuldu ve takdir topladı. Tantan, aynı zamanda, 1980-1990 yılları arasında, İstanbul Güreş İhtisas KulübüGüreş Federasyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Başkanlığı, Aralık 1991 ve Aralık 1993 yılları arasında da
  1990-1994 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu İstanbul Bölge Başkanlığı yaptı. 1994 yılında emekli oldu ve ANAP'tan siyasete adım atarak Fatih Belediye Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına adaylığı gündeme geldi. Ancak daha sonra milletvekilliğine aday gösterildi ve TBMM'ye 21. Dönem İstanbul milletvekili olarak girdi. DSP-MHP-ANAP koalisyonunun kurduğu 57. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı. İçişleri Bakanlığı döneminde büyük çaplı yolsuzluklara karşı başlattığı operasyonlar kamuoyu gündeminde yer etti, ilginç operasyon kod isimleri hafızalarda kaldı.
  2001 yılı Haziran ayında İçişleri Bakanlığı görevinden alınmasını takiben önerilen Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı teklifini kabul etmedi ve partisinden istifa etti. Ocak 2002’de Yurt Partisi ni kurdu ve 25 Ağustos 2002 tarihinde yapılan Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçildi. Tantan, evli, 6 çocuk ve 5'de torun sahibidir.  Sadettin Tantan
  Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı
  29 Mayıs 1999 - 6 Haziran 2001

  Fatih Belediye Başkanı
  1994 - 1999  Dikkat edin. Gaffar okkan'ın şehit oldugu tarihle ne kadar yakın içişleri bakanlıgından istifa ettigi tarih.

  Kendisi anlıatıyor Ali Gaffar okkan'la Yaptıgı konuşmayı.

  Sadetin Tantan: Seni istanßula Aldıracam.

  Ali Gaffar okan: Diyarßakır Sampiyon olmadan gelmek istemedigini ßelirtiyor.

  Ve o Senesi şehit oluyor.

  Saddettin Tantan: ßen ßu işi Araştıracam diyor. Taßi Ne yazık ki Görevinden alınıyor. Sonrada istifa ettiriliyor.

  Tv de ßi cümlesi hala aklımda

  " Dostlarım ßeni ßuradan alaCaklar Sakın Siz uyumayın"

  Konu Sakaryalı tarafından (11.Mayıs.2011 Saat 19:07 ) değiştirilmiştir.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

 10. #10
  Sakaryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Nereden
  Sakarya 54
  Mesajlar
  2.811

  Standart Cevap: Sakarya'lı degerlerimiz.

  Ve Dünya Şampiyonlarımız.

  Semih Saygıner

  Semih Saygıner
  Sakarya, profesyonel "3 top 1994’te ilk Dünya Bilardo Şampiyonluğunu kazanan Saygıner, dünyada "Mr. Magic" ya da "The Turkish Prince" lakaplarıyla tanınır. Türkiye’de bilardonun federasyon haline gelmesini sağlayan kişidir. Hollanda liginde 9 yıl, Portekiz liginde 3 yıl profesyonel oyunculuk yapan Saygıner'in bilardo literatürüne "Semih Saygıner Magic Shots" (Semih Saygıner'in Sihirli Vuruşları) olarak geçmiş, 42 özel vuruş tekniğine sahiptir ve bu oyunun dünyadaki en önemli isimlerinden biridir

  Ailesi ve Çocukluğu

  12 Kasım'te Adapazarı'nda dünyaya geldi. Babası terzi Faruk Bey, annesi Süreyya Hanım idi. 1978'de gerçekleşen bir trafik kazasında anne ve babasını kaybetti.Anne ve babasının ölümünün ardından lise öğrenimini yarıda bıraktı. 16 yaşında bilardo oynamaya başladı.Kariyerinin ilk yılları 17 yaşındayken arkadaşı Tezcan Şen'in ikna etmesiyle İstanbul Şampiyonası'na katıldı ve birinci oldu. Bir süre ulusal sampiyonalarda Bora Karatay'ın arkasından Türkiye ikincisi oldu; ilk defa 1987'de Türkiye şampiyonluğunu elde etti. İstanbul'da bir bilardo salonu açarak yüzlerce kişiye bilardo dersi verdi. Öğrencilerinden Aygen Berk ile evlendi German Open,ve 1991 İstanbul Efes Pilsen Grand Prix dokuzuncusu ve Berlin[’de, dünya şampiyonu Raymond Ceulemans'ı 3-0 mağlup ettiği turnuvada dünya sekizincisi oldu.yılında 1994 - 1998

  1994 yılında Saygıner, bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Hollanda Takımlar Ligi’ne transfer oldu. 1998’de Antalya, Kemer’de yapılan Dünya Bilardo Şampiyonası’nda (3 bant) finalde Hollanda’lı Cerwin Walentijn’i yenerek 1. oldu. 2003’de Mönchengladbach, Almanya’daki Dünya Bilardo Takım Şampiyonası’nda Tayfun Taşdemir’le birlikte finalde Yunan takımını yenerek Şampiyon oldu Toplamda 25 defa Türkiye Grand prix şampiyonu olan Saygıner, 3 bantta 14 kez Türkiye Şampiyonu oldu. Karambolde 10 kez Türkiye Şampiyonu olurken, Cadre 47/2’de ve tekbantta da birer kez Türkiye Şampiyonluğu başarısını yakaladı.

  2003 - günümüz

  Çeşitli yerlerden yılın sporcusu ödülüne layık görülen Saygıner , 7 Şubat 2004’te de Antwerp, Belçika’da 2003 Yılının En İyi Bilardo Oyuncusu seçildi.[/COLOR] 2006’da UMB’nin (Union Mondiale de Billard) dünya oyuncular listesinde 8. sırada bulunan oyuncu, 3 yıl boyunca Potekiz Ligi’nde FC Porto Bilardo Takımı’nın kaptanlığını yaptı. 2005’de F.C.Porto takımı ile Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı. 2006 Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanırken, aynı yıl Avrupa Kulüpler Şampiyonası'nda 2.liğe sahip oldu.
  Konu Sakaryalı tarafından (27.Mart.2014 Saat 00:24 ) değiştirilmiştir.
  fe-daî likes this.
  Vay Anam Bi Garip Olmuş Elalem..

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, filmizle88, kapadokya balayı euromedya.com , hakseverdugme.com.tr