Kennedy'yi Kim Öldürdü"Eğer Başkan Kennedy cinayetinde, hükümetin rolü ile ilgili gerçeklere ulaşamıyorsak ve savaş baronlarının çıkarları hükümet içinde bu kadar ağırlık sahibiyse ve bunlar sorgulanamıyorsa, o zaman gelin bu hükümeti "halkın hükümeti" olarak isimlendirmekten vazgeçelim"
Jim Garrison, New Orleans Eyalet Savcısı

Joseph Kennedy ile başlayan uğursuzluklar silsilesi, Kennedy ailesiyle siyam ikisi gibiydi. Hiçbir zaman ayrılmadılar. İktidarın ve gücün tüm nimetlerinden faydalanan kennedy'lerin üzerinden kara bulutlar eksik olmadı. Amerikanın önde gelen gazetelerinden Washington Post," Shakespeare Amerika'da yaşasaydı, Kennedy ailesini kaleme alırdı" şeklinde özetliyordu ailenin yaşadığı dramı. Kimilerine göre bu dramın kaynağında, Kennedy ailesinin bulundukları konuma uyuşturucu ve alkol kaçakçılığı vasıtasıyla elde ettikleri servet sayesinde gelmeleri yatıyordu.

irlandalı bir göçmen ailenin oğlu olan Joseph Kennedy, 1914 yılında tercihini kendi hemşerilerinden yana yaparak, Boston'da İrlanda'nın saygın ailelerinden birinin kızı olan Rose Fitzgerald ile evleniyordu. Tek isteği İrlandalıları ezen Boston'daki Brahminlerden daha etkin ve güçlü olmaktı. Oldu da.. Alkol satışının yasaklandığı yıllarda yaptığı illegal çalışmalarla bir dolar milyoneri olmuştu Joseph Kennedy. Ama bu onu tatmin etmedi Kennedy isminin daha da yükseklere çıkmasını istiyordu. Siyasette gözü vardı Büyük oğlu Joe Jr'ın Siyasete girmesini istiyorduJoe Jr'ın II. Dünya savaş esnasında gizli bir görev çerçevesinde kullandığı bombardıman uçağının infılak etmesiyle, hem büyük oğul hemde baba Kenney'nin hayalleri toprağa gömülüyordu. Geriye ortanca oğul John F. Kennedy (JFK) kalmıştı.


1960'da Başkan Oldu

1960 Seçimlerinde baba Kennedy'nin hayali gerçekleşti.: Oğlu John F.Kennedy, Demokrat Parti'den ABD'nin 35.Başkanı seçiliyordu. Karanlık ilişkilerle güçlenen ailenin ortanca oğlu, bir numaralı koltuktaydı artık. Amerika, Kennedy ile en parlak dönemlerinden birini yaşamaya başlamıştı. Ekonomik göstergeler yükselişe geçmiş, işsizlik azalmıştı. Herkes halinden memnundu ve kendi çapında "Amerikan Rüyasını" yaşıyorduş. 22 Kasım 1963 günü Dallas'ta, Dealey Plaza'da yankılanan silash sesleri, rüyadakileri uyandırdı. Başkan Kennedy, üstü açık limuziniyle halkı selamlarken suikaste kurban gitmişti. Dünyanın en "spekülatif" kurşunları 46 yaşındaki genç başkanın kanını, hemen yanında oturan eşi Jacqueline Kennedy'nin elbisesine döktüğünde, tarihin üzerine en çok "komplo" üretilen tartışması da başlıyordu: Başkan Kennedy'yi Kim, Niye öldürmüştü?

Kennedy suikasti, 20.Yüzyılın üzerinde en çok konuşulan olaylarından biri olarak zihinlere kazındı. Amerikan halkı, çok sevdiği başkanlarının ölümünden bu yana devlet organizmasına biraz daha mesafeli bakmaya, suikastteki derin devlet ihtimalini sorgulamaya başladı. Üzerinde en çok yazılıp çizilmesine rağmen suikast hiçbir zaman net olarak irdelenmedi. Başkanı kimin öldürdüğüne dair yazılan onlarca kitaba rağmen, sadece iki şey kesindi. Kennedy, Dallas'ta öldürülmüş, katili olduğu iddia edilen Lee Harvey Oswald da iki gün sonra mahkemeye götürülürken Jack Ruby tarafından vurularak ortadan kaldırılmıştı. Ortada Kurbanı tek, faili çok bir denklem bulunuyordu.
JFK'nın kurban olması, Kennedy'lerin ihtirasını kesmiyordu. Joseph Kennedy'nin üçüncü oğlu Robert F. Kennedy'nin gözü ağabeyinin ölümüyle boşalan koltuktaydı. Kendilerine göre bir bayrak yarışı yapıyorlardı belki de. Ama abisini öldüren gizli eller de, en az Kennedy'ler kadar kararlıydı. Robert F.Kennedy de seçim kampanyası için bulunduğu Los Angeles'ta 5 Haziran 1968'de faili meşhul kurşunların hedefi olduğunda 42 yaşındaydı.
Kennedy'ler belli ki organize bir çalışmanın kurbanı oluyordu.


27 Haziran 2009
Kaynak: İpler Kimin Elinde/ Ali Çimen - Hakan Yılmaz
Araf - www.dostyakasi.Com

Devam edecek...