Haftasonunu iple çekiyoruz, pazar günü öğleden sonra başlayan geri sayımla gerilmeye başlıyoruz. Koskoca bir haftanın düşüncesi üzerimize kabus gibi çöküyor... Peki, Pazartesi sendromu'nu nasıl atlatabiliriz?

1436
Cuma, tatilin habercisi ve eğlencenin başlangıcıdır. Pazartesi günleri ise çoğumuzun iş verimliliği düşer ve moralimiz bozulur. Peki, pazartesi sendromu sadece bir bahane mi, yoksa gerçekten can sıkıcı bir sorun mu?

Pazartesi sendromu en çok performans kaygısı olanlarda ve yoğun çalışanlarda ortaya çıkıyor. Belirtileri arasında bıkkınlık, isteksizlik ve kaygı bozuklukları var. Uzman Psikolog Şencan Çıldır'la bu sorunu nasıl çözebileceğimizi konuştuk.

Pazartesi sendromunu tanımlar mısınız?

Pazartesi sendromu; hafta sonu tatilinin ardından pazartesi işe ya da okula başlamakla ilgili isteksizlik ve zorunlulukla gelen sıkıntı halidir. Bu aslında pazartesi ile ilgili bir sorun değil, sonuçta pazartesi sadece haftanın günlerinden biri. Diğerlerinden çok farklı değil, ancak anksiyete uyandırıyor, bunun sebebi de yeni haftanın getireceği sorumlulukları ya da olumsuzlukları çağrıştırıması. Kişinin işiyle ilgili duyguları bu sorunun yaşanma derecesini belirtiyor.

Kimlerde daha sık görülüyor?

Günümüzde, dereceleri farklı olmakla birlikte birçok kişide görülüyor. Temelde, iş yeri ile ilgili olumsuz duyguları olanları ve kaygı bozuklukları olan kişileri etkiliyor.

Bu olumsuz çağrışımların oluşmasında cuma gününün yorgunluğu etkili olabilir mi?

Sorun aslında cuma gününden başlıyor ve pazar günü rahatsız edici hale gelerek bu tatil gününün mutsuz geçirilmesine sebep olabiliyor. Hepimiz hayatımızın büyük bölümünü çalışarak geçiriyoruz. Bize yapmak istediklerimizi gerçekleştirmek için kalan tek zaman pazar günü ve o zaman da ne yapacağımızı şaşırabiliyoruz. Bu "değerli gün bitti bitecek" kaygısı da kişinin ciddi bir huzursuzluk yaşamasına sebep olabiliyor.

Cuma günleri yavaş çalışma eğilimi hangi faktörlerin etkisi ile ortaya çıkıyor?

Eğer iş maddi ve manevi anlamda tatmin etmiyorsa, bu, yılgınlık ve yorgunluğa sebep olabilir. Eğer motivasyonunuz cuma günleri azalıyorsa işinizi de gözden geçirmelisiniz.

Belirtileri neler?

İsteksizlik, yorgunluk, anksiyete (kaygı, endişe) belirtileri yaşanabilir. Mide bulantısı, kalp çarpıntısı olabilir. Bunlar başka psikolojik rahatsızlıkların belirtileriyle de (depresyon gibi) çakışıyor.

Pazartesi gününe psikolojik açıdan hazırlık yapmak mümkün mü?

Bahsettiğimiz bu olumsuz çağrışım bağını anlayıp geçerliliğini sorgulamak olumsuz hisleri azaltabilir, özel hafta sonu programları yapmak, kaliteli bir uyku uyumak ve pazartesinin zihninizdeki kötü imajını silmek daha rahat olmanızı sağlar.

Bu sorunu çözmek için neler yapılmasını önerirsiniz?

Önceki haftadan ertelemiş olduğunuz işler pazartesi sendromu yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden hafta başında ayağınıza takılacak işleri zamanında yapmaya dikkat edebilirsiniz.

En önemlisi pazar gününü bitti bitecek kaygısına kapılmadan kaliteli bir şekilde geçirebilmek.

Ayrıca ev işlerini yapmak, dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için tek günün pazar olmadığını da unutmayın. Çamaşır, ütü gibi rutin işleri hafta içi kısa zamanlarda halletmeye çalışın.

Size zevk veren aktiviteleri ise tüm hayatınıza yayın