Dünyaya yeni gözünü açmış bir bebek elbette bakımı zordur. Annelik duygusu onu her türlü gelecek etkilerden koruyacaktır. Yenidünyaya gelmiş bir bebek ilk iki üç hafta çok sesiz olduğu gibi çok da aktif durumlar gösterebilir. Yenidünyaya gelmiş bebekler bir birine benzemez. Bazıları çok ağlar bazılarının uykusu azdır beslenmeleri farklıdır.

Bazılarında bunların tersi olmaktadır. Yeni dünyaya gelmiş bir bebek durmadan ağlar, huzursuzluk gösterebilir, solunum düzensizliği gösterir, kusabilir, ara ara bağırır hepsi birbirine benzemez. İlk olarak onu emzirerek rahatlamaya çalışmalıyız. Kendime uygun pozisyon da çevirmeli bebeğe memeyi sadece ucu değil koyu bölümünün azgına gelecek şekilde beslenmesine dikkat etmeliyiz.

Bebek daha iyi beslenir ve huzursuzluğu gidebilir. Bebek sık sık emerse hem bebek için iyidir hem de anne için iyidir. Bebeğin beslenmesinden sonra hafifçe kaldırıp kendimize doğru yavaşça yatırıp sırtını sıvazlayıp gaz çıkmasına yardımcı olmalıyız. Gazını çıkaramayan bebek huzursuzdur ve sizi rahatsız eder.

Bu işlemi yaparken bebeği sarsmamalıyız yoksa bebek kusabilir. Bebegin diğer bakımı göbek bağıdır enfeksiyon kapmasın diye her açtığımızda doktorun verdiği ilaçlardan sürmeliyiz. Göbek düşene kadar bu işlemi her defasında yapmalıyız. Yeni doğan bir bebeğin diğer bir ihtiyacı da bebeğin altının alınmasıdır. Bebek sık sık altına yapabilir. Neyse ki bu ilerleyen zamanlarda düzene girmektedir.

Yeni doğan bebeğin beslenmesini, gazını, altını aldıktan sonra uykusunu da yaptığınız takdirde ağlıyorsa bir süre yatağına koyup huzursuzluğu gitmesini beklemelisiniz. İlerleyen zamanda bebeğinizin düzenine alışarak sağlıklı ve mutlu bir bebek yetiştirebilirsiniz