Kalıcı ve doğal görünümlü makyaj için cildinizi hazırlamalısınız. Sivilce ve yara izlerini kapatmak, yağlı ciltlerde parlamayı önlemek, kuru ciltlere canlılık vermek gibi özellikleri bulunan fondöten; makyajın ilk adımıdır.


Fondöten satın alırken cilt renginize en uygun ürünü bulmak için bileğinizin iç kısmına sürerek dağıtın ve bir süre bekleyin. Cildinizde oluşturduğu etkiye bakarak doğru fondöten seçimi yapabilirsiniz.
Doğru rengi bulmak için cilt renginizi iyi tanımanız gerekir. Makyajda önemli olan doğal görünümdür. Bu nedenle fondöten seçerken mutlaka cilt renginizden bir ton açık ya da bir ton koyu renkleri tercih edin.
Cilt tipiniz fondöten seçimini doğrudan etkiler. Doğru cilde doğru fondöten seçmek makyajda harikalar yaratır.
Yağlı cilde sahipseniz mat fondötenleri tercih edin. Yağlı ciltler makyaj yapıldıktan bir süre sonra parlamaya başlar. Mat fondötenler yağsız oldukları için cildinizle uyum sağlayarak, doğal görünür.
Normal ya da kuru cilde sahipseniz şeffaf fondötenleri güvenle kullanabilirsiniz. İçeriğinde az miktarda yağ bulunduran şeffaf fondötenler cildinizin yağ oranını dengelemeye yardımcı olur. Özellikle kuru cilde sahipseniz fondöteniniz cildinizi nemlendirip pul pul görünümü ortadan kaldıracaktır.
Cildinizde sivilceler varsa iyileştirici ve yoğun kapatıcı özelliği bulunan fondötenleri kullanabilirsiniz. Kozmetik ürün satışı yapan mağazalarda sivilceli ciltler özel fondötenleri kolaylıkla bulabilirsiniz.
Karma cilde sahipseniz pudra ya da su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür kozmetik ürünler özellikle T bölgesindeki aşırı yağlanmayı düzenler ve cildinize doğal bir görünüm kazandırır.
Fondöten kullanmadan önce cildinizi, türüne uygun bir ürün ya da maskeyle temizlemelisiniz. Fondöten pürüzsüz görünmesi ve cilde zarar vermesini önlemek için cilt tipinize uygun nemlendirici krem ile nemlendirmeniz gerekir.
Temiz bir sünger ya da parmaklarınızla dağıtarak boynunuzdan alnınıza doğru fondöteni sürün. Krem fondöten kullanıyorsanız; elinizin dış yüzeyine, sıvı fondöten kullanıyorsanız elinizin iç yüzüne yeterli miktarda alarak yüz ve boyun bölgenize dağıtın. Saç dipleri, burun delikleri ve kenarlarında birikmiş fondötenleri mutlaka temizleyin. Doğal ve eşit görünüm için fondöteni sadece yüzünüze değil boyun ve göğüs bölgenize de uygulayın.
Makyajınızı tazelemek istediğinizde mutlaka cildinizi temizledikten sonra fondöten uygulayın. Üst üste sürülmüş fondöten yüzünüzde yapay bir ifade ve pütürlü bir görüntüye neden olur.