Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree15Likes
dqw
 1. #1
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..

  Türk Heykel Traşlar
  Ali Hadi Bara

  (1906-1971), ünlü Türk heykeltraş. Eserleri ile Türk heykelciliğinde katı biçimciliğin aşılmasında etkili olmuş, yeni anlatım olanakları sunmuştur.


  9 Eylül 1906 günü Tahran'da doğdu. Babası Cafer Efendi, annesi Leh asıllı Bezmi Hanım'dır. Ağabeyi Mehmet Sadi'den sonra ailenin ikinci çocuğudur. Ailesi, o dört yaşındayken Türkiye'ye geldi. Küçük ahşap heykelcikler yapan babasından heykel ile ilgili ilk izlenimlerini aldı. Anne ve babasının farklı kültürlere mensup olması onun hem doğu, hem batı kültürünü tanımasında ve sanatçı kişiliğinin gelişmesinde etkili oldu.


  İlkokuldan sonra yazıldığı Saint Joseph Fransız Lisesi'nde Fransız kültürü ile tanıştı. Fikret Mualla, Turgut Zaim gibi geleceğin önemli sanatçılarıyla arkadaşlık kurdu. Resim sevgisi nedeniyle 1923 yılında St. Joseph'den ayrılıp Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kaydoldu ama ailesinin ekonomik koşullarının bozullması nedeniyle bir ay sonra okulu bırakarak Fransızların işlettiği demiryollarında memurluğa başladı. 2 yıl sürdürdüğü bu görevi sırasında sanat eğitimine dönebilmek için fırsat kolladı ve sonunda yeniden sınavları kazanarak kaydolduğu okulundan 1927 yılında mezun oldu.


  Mezuniyetinin ardından üç yıllık yurtdışı bursu kazanarak Bedia Hanım ile birlikte Paris'e gitti. Çift, okuldan tanışmakta idi ve Paris'e gitmeden önce evlenmişlerdi. Ali Hadi, Paris'teki Julian Akademisi’nde Henri Bouchard’ın öğrencisi oldu. Ayrıca Charles Despiau’dan özel dersler aldı, ünlü sanatçı Aristide Malilol'un yanında çalıştı. İlk yaptılarında Bouchard'dan ziyade Despiau ve Maliol'un etkileri görüldü. Bu etkinin hissedildiği ve 1929'da Paris'te Sonbahar Sergisi'nde yer alan Havva Figürü, önemli bir anıtsal yapıtıdır. Havva, günümüzde İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ndedir. Sanatçının bilinen ilk heykeli olan 1928'de Paris Sonbahar Sergisinde sergilediği Bedia'nın Başı ise günümüzde kayıptır.


  Ali Hadi, yurda döndüğünde Güzel Sanatlar Akademisi'ne kütüphane memuru ve asistan olarak girdi(1930). Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'ne katılarak bazı sergilerinde yer aldı. 1933'te akademideki modelaj atölyesinin başına getirildi. Soyadı kanunu çıktığında Bara soyadını aldı (1934). İlk anıt eseri olan Adana Anıtı'nın açılışı 1935’te gerçekleşti, 1937'de askerliğini yaparken komutanının görevlendirmesi ile İstanbul Harbiye’deki Harbiye Atatürk Anıtı’nı gerçekleştirdi.


  1941 - 1943 yılları arasında Zühtü Müridoğlu ile birlikte yaptıkları İstanbul Beşiktaş'taki Barbaros Anıtı klâsik heykel geleneğinin ilgi çekici örneklerindendir. Kaide üzerindeki kabartmaları Müridoğlu, figürleri Ali Hadi Bara yapmıştır. Ali Hadi, 1943 yılında ikinci kez askere alınarak Sarıkamış'a gitti. Askere alınma ve bütçe konusundaki sıkıntılar nedeniyle anıtın açılışı 25 Mart 1944 tarihinde onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.


  Sanatçı, 1946-1947 yıllarında Caddebostan Plajyolu'nda kendi atölye- evini tamamlayarak oraya yerleşti. Bu atölyeye geçtikten sonraki dönemde soyut sanatla ilgilendi ve 'soyuta geçiş' dönemini yaşadı. 1949 yılında yaz tatlini geçirmek ve sanattaki gelişmeleri takip etmek için Paris'e gittiğinde Paris'te öğrenim görmekte olan öğrencisi İlhan Koman, ilgisini yeni soyut sanat eserlerine çekmişti. Oradaki izlenimlerininin etkisiyle yurda döndükten sonra figüratif çalışmalardan uzaklaştı, soyut anlayışta eserler vermeye başladı. Feza Çağı adlı yapıtı, bu dönemdeki önemli yaptılarındandır.


  1950 yılında tekrar Akademi'de göreve başlayan Ali Hadi Bara, ikiye ayrılan heykel atölyelerinden birisinin başına Zühtü Müridoğlu ile birlikte getirildi. 1951-1953 yılları arasında Anıtkabir çalışmalarına katkıda bulundu.


  İlk demir heykellerini üretmeye 1954 yılında başladı. Akademide bir metal atölyesi kurulmasını sağladı. Kuramsal çalışmalara yoğunlaşarak İlhan Koman ve mimar Tarık Carım ile beraber Türk Grup Espas adıyla bir topluluk oluşturdu. Grup, Fransa'daki Groupe Espace adlı topluluğun düşüncelerine paralel olarak plastik sanatların sentezi konusu üzerinde durmaktaydı. 1956-1957 yıllarında Plajyolu'ndaki atölyesinden ayrılıp Kandilli'de, kayıkhanesini atölye olarak kullandığı bir yalıya taşındı. Bu atölye-evin plastik sanatların sentezi düşüncesi doğrultusunda yenilenmesi fikri uygulanamadı.


  Sürekli uluslararası sergilere ve bienallere katılan sanatçını 1957 yılında 4. Sao Paolo binealine katılan eserleri büyük beğeni kazandı ancak birincilik ödülünü politik nedenlerle alamaması, kariyerindeki ilgi çekici bir gelişme idi. Kararı protesto eden Brezilyalı ve Uruguaylı sanatçılar, Bara'ya sanat çalışmalarından ötürü takdirlerini bildiren bir yazı sunmuşlardır.


  1960'lı yılların ikinci yarısında demir levhalarla çalışmayı bıraktı, yeni arayışlara yöneldi ve organik formları inceledi. Uzayda yapılan keşifler onun koni, küre gibi yalın geometrik biçimlerle yaptığı çalışmalara esin verdi.


  1970 yılında üst üste iki kez felç geçiren sanatçı, 30 Ağustos 1971 günü İstanbul'da hayatını kaybetti.  Bazı Eserleri  1932- Atatürk büstü ve Tevfik Fikret büstü
  1933- Mareşal Fevzi Çakmak büstü
  1933 - 1935 - Adana Anıtı'
  1936 - Gemlik Atatürk Heykeli', ikinci bir Atatürk büstünü ve Ahmet Rasim büstü
  1937- Harbiye Anıtı
  1937- Tors
  1938- Nazilli Atatürk Heykeli' ( Zühtü Müridoğlu ile)
  1939- Atatürk başı
  1941 - 1943 Barbaros Anıtı ( Zühtü Müridoğlu ile)
  1945-1946 - Berin Timuçin Başı, Güzin Bara Başı, Zonguldak Atlı Atatürk Anıtı ve Atlı İnönü Anıtı
  1952- Boşlukta Sürekli Biçim, Değişebilir Heykel, Tektonik, Boş- Dolu
  1956- 28. Venedik Bienali'ne katılan iki demir heykel
  1957 - 4. Sao Paolo Bineali
  1961 - 6. Sao Paolo Bienali, Paris Rodin Müzesi 2. Çağdaş Uluslararası Heykel Sergisi
  1966 - Paris Rodin Müzesi'nin Uluslararası Heykel Sergisi


  gogeselam likes this.

 2. #2
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..

  Ali Teoman Germaner

  Ali Teoman Germaner, (1934 - ) heykeltraş. Aloş Germaner takma adıyla da bilinmektedir.


  1934 yılında İstanbul'da doğdu. 1949-1954 yılları arasında iDGSA Heykel Bölümü'nde Rudolf Belling, Zühtü Müridoğlu ve Ali Hadi Bara'nın atölyelerinde sanat öğrenimi gördü. 1960 yılında Fransız hükümetinin bursuyla Paris'e gitti. 1961-1965 yılları arasında École des Beaux-Arts'da bulundu. René Collamarini'nin atölyesinde heykel ve W. S. Hayter'in atölyesinde gravür çalıştı.

  1965 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1970 yılında doçent, 1976 yılında da Profesör oldu.


  Ali Teoman Germaner'in ağaç ve bronz heykellerinde, gerçekdışı yaratıklar, doğaüstü varlıklar, fantastik biçimleme anlayışının ürünleri olarak karşımıza çıkar. Serbest türde, özgür biçimleme yönünde, çağdaş heykel sanatımıza yeni olanaklar yaratma amacı, bu yapıtları belirleyici temel etkendir. Heykellerinde başlıca 6 figür görülmektedir: insan, at, yılan, denizkabuğu, omurga ve buhurdan


  Kitapları Aloşnâme, YKB Sanat Yayıncılık, 1999 (Desen çalışmaları).

  Ödülleri 29. Devlet Resim ve Heykel Sergisi 56456


  gogeselam likes this.

 3. #3
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..  Burhan Alkar

  Burhan Alkar, (d. 1928, Filibe). Türk heykeltraş.


  1951’de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1958’de aynı bölümün açtığı modelaj asistanlığı sınavını kazandı. 1960’da Paris’e gitti ve Julian Akademisi’nde Heykeltıraş Monsieur Mougene’in atölyesinde çalıştı. 1961-65 yılları arasında Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Monsieur Leyque’in atölyesinde heykel ihtisası yaptı. 1965’de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde Modelaj öğretmenliğine başladı. 1977’de emekli oldu.


  Ödülleri


  Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu sene sonu konkurunda "Mansiyon" ve "Birincilik" Ödülleri (1961-65),
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Anfisi için Heykel Yarışması "Başarı" Ödülü (1968),
  Ankara Kızılay Gökdelen projesi için Heykel Yarışması "Üçüncülük" Ödülü (1968),
  Erzurum Aziziye Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1973),
  Ankara Sakarya Caddesi Yaya Bölgesi Heykel Yarışması "Barış Heykeli" ve "Atılım Heykeli" Ödül (1977),
  Atatürk Orman Çiftliği Tarımcı Atatürk Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1981),
  Ankara Seymenler Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1983),
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gençlik Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1986),
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Egemenlik Anıtı Yarışması "Mansiyon" (1987),
  Çukurova Üniversitesi Atatürk Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1988)
  Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Hasat Sonu Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1989)  BİR HABER !


  Efsane Onbaşı atölyede kaldı 21 Mart 2007

  Umut ERDEM/ANKARA

  Çanakkale Efsanesi'nin en büyük kahramanlarından Topçu Seyit Onbaşı'nın hatırasına sahip çıkılmıyor. Daha önce orjinaline uygun yapılmayan heykel bu kez de yerine koyulamıyor...


  Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nde heykel bilmecesi yaşanıyor. Heykeltraş Burhan Alkar, Genel Müdürlüğün heykel yaptırmaktaki yarışma usulü için Kamu İhale Kurumu’na (KİK) şikayette bulundu. İhale ve yarışma usulünü hukuka aykırı bulan KİK, bakanlıktan inceleme başlatmasını istedi. Konuyla ilgili soruşturmayı başlatan bakanlık, yapılan bazı ihaleleri askıya aldı.

  Teftişten payını alan heykellerin başında ise üçüncü kez yeniden yaptırılan Topçu Seyit Onbaşı heykeli bulunuyor. Heykeltraşı Murat Daşkın'a 18 Mart'ta Çanakkale'de eski heykelin yerine konulacağı söylenirken, Daşkın da zamanın geçmesi üzerine şimdi ne olacağını bilmiyor. 4 metre boyundaki heykel ise heykeltraşın atölyesini süslemeye devam ediyor.

  MİLLİ KAHRAMAN TEFTİŞİ BEKLİYOR

  Bakanlık, Mecidiye Tabyası'nda geçen yıl heykeltraş Hüseyin Anka Özkan'a ait olan ve 10 yıl boyunca Tabya'da yer alan heykeli "tarihi hata var" diyerek, yenisiyle değiştirmişti. Onbaşının eski heykelde mermiyi kucağında taşımasını hatalı bulan bakanlık, yeni heykeli ise mermiyi sırtında taşır bir şekilde yaptırmıştı. Heykeltıraş Eray Okkan ve beraberindeki yedi kişilik bir ekip tarafından 15 günde yapılan heykel, ünlü heykeltraşlar tarafından sert ifadelerle eleştirildi.

  Hürriyet'in eleştirileri duyurmasının ardından, bakanlığın sessiz bir şekilde başka bir heykel daha yaptırdığı ortaya çıktı. Özkan'a ait eski heykel Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün bahçesine kaldırılırken, heykeltraş Daşkın'ın yaptığı yeni Topçu Seyit Onbaşı heykeli ise teftişin bitmesini bekliyor. Bu konuda açıklama yapmak istemediğini belirten Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, Hürriyet'e, "40 yıldır yapılan uygulamalar. Teftiş sonucunu bekliyoruz. Şu anda yapımlar tamamen askıya alınmış durumda" dedi.


  gogeselam likes this.

 4. #4
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..  Ernur Tüzün

  Ernur Tüzün, (d. 1938 Mersin - ö. 1986 Mersin) Türk heykeltraş.

  İlk-orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamladıktan sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümünden 1968 yılında dereceyle mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla gönderildiği Paris-Ecole Nationale superieure des beaux arts'da ihtisasını tamamladı.

  1973 ve 1974 yıllarında sergi ve müzelerle ilgili İtalya'da yaptığı araştırmalarının ardından Türkiye'ye dönen Ernur Tüzün, kişisel atölyesinde çalışmalara devam etti. 1986 yılında araştırma ve çalışmaları için gittiği Mersin'de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.


  Ödülleri

  Denizli Milli Mücadele Anıt Yarışması: 2.lik (1965)
  Akademi Portre yarışması: 1.lik (1966)
  A. Andiçen sanat ödülleri: 1.lik (1967)
  Akademi Rölief yarışması: Mansiyon (1967), Heykel.


  gogeselam likes this.

 5. #5
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..  Hakkı Karayiğitoğlu  Hakkı Karayiğitoğlu (1926 - 2007), Türk heykeltraş.


  1926 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali yöresinde çiftçi çocuğu olarak doğdu. 1933 yılında ailesi Türkiye'ye göç etti ve Tekirdağ'a yerleşti. Resme ilgisi ilkokul yıllarında başladı. Ortaöğrenimini Tekirdağ'da tamamladı.

  1941 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nin resim bölümüne girdiyse de maddi imkânsızlıklar yüzünden 10 gün sorna Tekirdağ'a geri dönmek zorunda kaldı ve vekil öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1942 yılı başında Ankara'da Halkevleri Sergisi'nde Tekirdağ Halkevi adına sergilenen resmi ile üçüncülük ödülü aldı. Aynı yıl Balıkesir Öğretmen Okulu'na girdi. Henüz öğretmen okulunda öğrenci iken yaptığı İsmet İnönü büstünün bir dökümünü Balıkesir Halkevi, bir diğerini ise Bigadiç kaymakamlığı satın almıştı. Bu başarı, yerel ve ulusal basında yer buldu.

  1947'de Edirne Öğretmen Okulu'nu, 1950'de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-iş Bölümü'nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü'nün son sınıfında iken 11. Devlet Resim Heykel Sergisi'ne beş heykeli ile katıldı. Jüri tarafından bir heykeli satın alınmaya layık görüldü ve jürinin Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiği rapor sonucu 1950'de heykel çalışmalarını geliştirmesi için Güzel Sanatlar Akademisi'ne tayin edildi, böylece lisansüstü heykel çalışmaları yapma olanağına kavuştu. 3 yıl sonra askerlik görevini yapmak için akademiden ayrıldı.

  Askerlik dönüşü Diyarbakır Lisesi, Diyarbakır Öğretmen Okulu, Kandilli Kız Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi gibi okullarda resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptıktan sonra 1959 yılında Devlet Tatbik-i Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda seramik öğretmenliğine başladı. Bu okulda öğrencisi olan Tankut Öktem, Haluk Tezonar gibi sanatçıları heykele sanatına yönlendirmiştir. 1983 yılında okul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne dönüşünce heykel bölümünün ilk öğretim üyesi oldu. 1985 yılında profesör ünvanını aldı.

  İlk sergisini 1961 yılında İstanbul'da açtı. 1961-1962 yıllarında İtalyan Devlet Bursu'nu alarak Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel çalışmaları yaptı. [İtalya]]'daki çalşmalarını 1962 yılında Roma Türk Haberler Merkezi'nde sergiledi. 1963 yılında Avrupa müzelerinde incelemeler yaptı. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda sergi açan sanatçının eserleri 1996 yılında ABD Güney Alabama, Mobil Kenti'nde eserleri sergilendiğinde müze tarihine 'yaşarken eserleri sergilenen ilk sanatçı' olmuş ve 'Ölümsüz Akdenizli' ünvanıyla onurlandırılmıştır. Sanatçı, 1993 yılında üniversitedeki görevinden emekli oldu.

  ÖZGEÇMİŞ

  1926 Kırcaali'de doğdu.

  1946-47 Edirne İlköğretmen Okulu'nda okudu.

  1949-50 Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-iş Bölümü'nü bitirdi.

  1950-53 İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde Lisansüstü Heykel çalışmaları yaptı.

  1954-55 Diyarbakır Lise-Öğretmen Okulu'nda Öğretmenlik yaptı.

  1955-56 Kandilli Kız Lisesi Resim Öğretmenliği yaptı.

  1956-59 Kadıköy Kız Lisesi Resim ve Sanat Tarihi Öğretmenliği yaptı.

  1959-83 Devlet Tatbik-i Güzel Sanatlar Yüksekokulu Seramik Bölümü Öğretmenliği

  1983 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü ilk Öğretim üyesi

  1985 Profesörlük ünvanını aldı.

  1961-62 İtalyan Devlet Bursu Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel çalışması

  1963 Avrupa Müzeleri'nde inceleme

  1961-82 yılları arasında İstanbul, Rom'da 6 kişisel sergi açtı.

  1961 Paris-Prak grup sergisi

  1963-64 Türk Plastik Sanatlar Sergisi: Brüksel, Paris, Born, Viyana.

  1966 Paris, İskenderiye, Monako Sergileri,

  1977 Brüksel Biyaneli ve yurtdışında yüzü aşkın sergiye katılım.

  1996 ABD Güney Alabama, Mobil Kenti'nde üç ay boyunca heykelleri sergilendi. Bu müzenin tarihinde yaşarken sergilenen ilk sanatçı olmuş, "ÖLÜMSÜZ AKDENİZLİ" olarak onurlandırılmış ve sevgiyle kucaklanmıştır. Ancak, çeşitli sağlık nedenleriyle Amerika'nın başka şehirlerinde açılması planlanan diğer sergileri ertelenmiştir.


  22 Ocak 2007'de İstanbul'da kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.


  Bazı Eserleri

  Barış Heykeli, İstanbul'da Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı önünde yer alır.
  Armoni, İstanbul REsim ve Heykel Müzesi'nde yer alan pişmiş topraktan 72 x 31 x 30 cm. boyutunda eseri
  Ahenk, İstanbul REsim ve Heykel Müzesi'nde yer alan alçıdan 90 x 24 x 17 cm boyutunda eseri
  Kitaplı Kadın Figürü, İstanbul REsim ve Heykel Müzesi 6. salonda yer alır.

  gogeselam likes this.

 6. #6
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..  Haluk Tezonar


  Haluk Tezonar (d. 1942 - ö. 1995) Türk heykeltraş. En çok Atatürk Anıtı yapan heykeltraşlar arasında yer alır.


  1942 yılında Çorlu’da doğdu. Ortaöğrenimi sırasında müzikle ilgilendi ve bir süre İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yaylı Sazlar Bölümü’nde kontrbas eğitimi aldı. İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda seramik eğitimi gördü. Okulun hocalarından heykeltraş Hakkı Karayiğitoğlu, kendisini heykel çalışmalarına yöneltti. 1965 yılında mezun olduğu okulunda asistan olarak çalıştı. Okulun, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne dönmesinden sonra da uzun yıllar öğretim üyeliğine devam etti. 1985 yılında heykel bölümü başkanlığına atandı. 31 Aralık 1995 günü hayatını kaybetti.


  Ödülleri

  1966 - Uluslar arası İstanbul Öğrenci Festivali
  1970 - Ankara Yapı ve Kredi Bankası heykel yarışmasında birincilik ödülü  Bazı Eserleri

  Kurtuluş Savaşı Anıtı (Milis Anıtı). Dumlupınar Şehitliği'nde yer alır. Türk halkını temsil eden üçlü bir anıttı; genç bir milis, kucağında çocuğu ile genç bir kadın ve yaşlı bir erkek Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekün mücadeleyi simgeler.
  Şehit Baba ve Oğul Anıtı (Milis Anıtı). Dumlupınar Şehitliği'nde yer alır. Şehit babasını kucaklayan bir oğlu gösterir. Kaidesinde hikâyesi anlatılan Çetmeli Kara Ali Çavuş ile oğlu Mehmet Onbaşı tasvir edilmektedir.
  Atatürk Anıtı (Yalova). Yalova Cumhuriyet Meydanı'na 1971 yılında dikilmiştir. Heykel, yerine yeni bir anıt yapılması üzerine 2000 yılında Atatürk Ağaç Müzesi'ne taşınmıştır.
  Atatürk Anıtı (Kayseri). Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan bronz Atatürk heykelidir. 1983-1984 yılları arasında yapılmıştır. Atatükr at üzerinde pelerinli ve resmi üniformalı resmedilmiştir.
  Sakarya Şehitleri Anıtı. Polatlı ilçesinde Şehitlerkaşı Tepesi'nde yer alır. 1972 yılında yapılmıştır. 420 dik basamakla girilen anıt, sonu belirsiz zorlu günlerden düzlüğe çıkmayı ifade eder. Basamakalrın bittiği noktada topyekun savaşan halkı simgeleyen üçlü bir heykel grubu ve daha sonra büst ve rölyeflerle savaşı anlatan müze bölümü yer alır.
  Cezayirli Hasan Paşa Anıtı. Çeşme Kalesi önünde yer alır. 1974 yılında yapılmıştır. Cezayirli Hasan Paşa, Evcilleştirdiği aslanı ile birlikte tasvir edilmiştir.

  gogeselam likes this.

 7. #7
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..  Hülya Vurnal İkizgül


  Hülya Vurnal İkizgül (d. 1966, İstanbul), mozaik sanatçısı.

  İstanbul Bahçelievler Lisesi’ni (1985) ardından, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni (1990) bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisans yaptı. Duvar Resmi Atölyesi’nde Mustafa Pilevneli ile çalıştı.

  13 - 29 Ekim 1992’de Ayasofya Müzesi Ali Sami Boyer Galerisi’nde Mozaik Resim ve Heykel Sergisi açtı. “Mozaik Sanatı ve Bedri Rahmi - Eren Eyüboğlu Mozaikleri” adlı bilimsel araştırmasını tamamladı.


  Hülya İkizgül, atölyesindeÇeşitli renk ve boyutlardaki yüzlerce taşı bir araya getirerek çok renkli mozaikler yapıyor. Antikçağ'dan günümüze uzanan, düşlerden kurulu bir dünyada yaşıyormuş duygusu yaratmak amacıyla şiir ve müzik eşliğinde sunulan mozaik panolarıyla mozaik ve heykel alanında olduğu kadar, şiir ve müzik alanında da kendini ifade etmektedir.

  01 - 31 Ekim 1994 tarihleri arasında Fransa’nın Marsilya kentinde Istres Arkeoloji Müzesi’nde Çağdaş Mozaik Sanatını temsilen konuk sanatçı olarak Mozaik, Resim ve Heykel Sergisi açtı. 3 adet mozaik beton heykeli Istres Arkeoloji Müzesi’ne alındı. Aynı yıl Akdeniz Türk-Fransız Dostluk Derneği ödülü aldı. 2 - 23 Mart 1996 tarihleri arasında İstanbul Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi’nde Mozaik Resim Sergisi açtı. Aynı yıl mozaik resimlerini 10 – 31 Mayıs tarihleri arasında Ankara Vakko Sanat Galerisi’nde sergiledi. 15 Mayıs 1997’de Marmaris Robinson Select Club Maris’in düzenlediği Türk Sanat ve Kültürü’nün oluşturduğu “Atölye Günleri” etkinliklerinin ilk konuğu olarak, uygulamalı atölye çalışmalarıyla birlikte 15 günlük sergisini gerçekleştirdi. 16 Ekim – 3 Kasım 2002’de Darphane-i Amire'de Mozaik Resim ve Heykel Sergisi açtı.

  Musée d’Archéologie d’Istres (Marsilya, Fransa) ve Balıkesir Devrim Erbil Sanat Müzesi’nde eserleri bulunmaktadır.
  gogeselam likes this.

 8. #8
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..

  Hüseyin Gezer


  Hüseyin Gezer (1920 - ), Türk heykeltraş.


  1920 yılında Mersin,Mut ilçesinin Kıravga Köyü'nde doğdu.

  İlkokulu Mut'ta, ortaokulu Silifke'de okuduktan sonra, Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'nu bitirdi (1940). 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, askerlik hizmetini tamamladı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in emriyle, mecburi hizmeti ertelenerek Güzel Sanatlar Akademisi Helkel Bölümü'ne girmesi sağlandı (1944). Belling'in öğrencisi oldu ve 1948'de okulu bitirdi.

  Burslu olarak Paris'e gitti ve burada Julian Akademisi'nde Prof. Gimond'un atölyesinde çalıştı. Yurda dönünce, Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'ne asistan olarak girdi (1950). Modlaj öğretmenliği, atölye öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdürlük (daha sonra başkanlık), ayrıca 1969-1976 yılları arasında Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğü yaptı. Okulla ilgili kanun uyarınca "profesör" unvanını aldı.  Başlıca eserleri şunlardır:


  Türbanlı Kadın, Çıplak Kadın, Çocuk ve Ana, Efe'nin Aşkı, Köprülü Mehmet Paşa büstü, Atlılar, Yahya Kemal Başı, Atatürk Başı büstü, Atlılar, Yahya Kemal Başı, Atatürk Başı (İstanbul Belediye Sarayı girişi). Geyve, Karabük, Akhisar, Balıkesir, Antalya, Polatlı, Atatürk anıtları,Mut Karacaoğlan Heykeli, Polis Şehitleri Anıtı (Ankara), 50. Yıl Atatürk büstleri (Yarışma 2 birincilik ödülü).

  güz gülleri and gogeselam like this.

 9. #9
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart türk heykeltraşlar..  Kuzgun Acar  Abdülahet Kuzgun Çetin Acar(d. 28 Şubat 1928 - ö. 3 Şubat 1976), demir, çivi, tel ve ahşap gibi malzemeler kullanarak gerçekleştirdiği yapıtlarıyla tanınan Türk heykeltıraş. Türkiye’de çağdaş heykel sanatının öncülerinden kabul edilir.


  Libya kökenli Ayşe Zehra Hanım ile Nazmi Acar Bey’in oğlu olarak 28 Şubat 1928 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Yoksul bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirdi. Sultanhahmet Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi heykel bölümüne girdi, Rudolf Belling’in öğrencisi oldu. Daha sonra Ali Hadi Bara ve Zühtü Müridoğlu’nun atölyesine geçerek öğrenimini onların yanında tamamladı.

  Öğrencilik yıllarında Bara’nın sanat anlayışından etkilenerek soyut çalışmalara yöneldi ve soyut heykele tutku derecesinde bağlandı. 1953 yılında mezun olduktan sonra serbest çalışmaya başladı ve aynı yıl ilk kişisel sergisini düzenledi. Demir, çivi, tel ve ahşap malzeme ile heykeller üretti.

  Çivilerle gerçekleştirdiği bir çalışması, 1961’de Paris Bienali’nde birincilik kazandı. Bu birincilik, hayatında bir dönüm noktası oldu. Çünkü ödülle birlikte yabancı sanatçılar ayrılmış iki burstan birisini kazanmıştı. Kuzgun Acar, aldığı bursla Fransa’ya gitti. 1962 yılında Paris Modern Sanatlar Müzesi’nde sergi açtı, sergideki bir yapıtı ve iki deseni müze tarafından satın alındı.

  Paris’te geçirdiği bir yıldan sonra İstanbul’a dönen sanatçı, çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Heykeli, işhanı ve otel gibi yapılara bir süsleme unsuru olarak katmak için girişimlerde bulundu. .

  1962 yılında 23. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde, Demir Heykel'iyle birincilik ödül kazandı.

  Fransa'da Havre Müzesi'nde ve Lacloche Galerisi'nde 1962 ve 1963 yıllarında iki kişisel sergi düzenledi., 1966 yılında ise Rodin Müzesi’nde eserlerini sergiledi Avrupa sanat çevrelerinde de tanındı.

  1966 yılında yaptığı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki Kuşlar Heykeli ile Ankara Kızılay Meydanı’nda bulunan Emekli Sandığı Gökdeleni’nin cephesine yaptığı tunçtan kabartma Türkiye Heykeli sanatçının önemli çalışmalarıdır.

  Sinema ile de ilgilenen sanatçı, 1966 yılında Sinema Tanık topluluğu içine yer aldı. Tamamlamadığı belgesel filmler çekti.

  60’lı yıllarda Türkiye İşçi Partisi’ne girmesinden sonra yapıtlarına alıcı bulamaz hale gelince balıkçılık, meyhanecilik gibi işler yaptı. .

  1968 yılında Mehmet Ulusoy’un başlattığı sokak tiyatroları için masklar da üreten Acar, 1975’te Mehmet Ulusoy daveti ile Paris’e giderek Ulusoy tarafından sahnelenen Kafkas Tebeşir Dairesi adlı oyun için masklar üretti. Savaştan kalma eski çelik ve lastik malzemeleri kullanarak üretilen bu 140 adet mask, onun önemli çalışmalarındandır.

  Sanatçının yapıtları arasında DİSK-Maden-İş’in Gönen’deki eğitim ve dinlenme tesislerinin duvarına yaptığı duvar heykeli, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne alınan üç metal heykeli, Gülhane Parkı'na konulan 50. Yıl Heykeli, ölümünden kısa bir sürt önce tamamladığı Antalya'daki Haşim İşçan Anıtı, Bayrampaşa Belediyesi için hazırladığı Mustafa Kemal Anıtı yer alır.

  Sanatçı, Marmara adasına konulması tasarlanan bir anıt hazırlamaya başladı, ancak tamamlayamadı. Acar, bir duvar rölyefi üzerinde çalışırken merdivenden düştü ve beyin kanamasını nedeniyle 4 Şubat 1976 günü 48 yaşında hayatını kaybetti.  [b]Acar’ın bazı eserleri eserleri tartışmalara sebep olmuş ve sökülüp depolara kaldırılmıştır; Ankara’da Emek İş Hanı’nın ön girişine Anadolu’nun çoraklaşma sonucu kaybettiği toprakları ifade etmek üzere 1966’da yaptığı büyük boyutlu metal Türkiye Heykeli yerinden kaldırıldı, depolarda bekletildikten sonra hurda olarak satıldığı yapılan araştırmalarda ortaya çıktı; Metal-İş Gönen tesisleri için yaptığı heykel 1980 sonrasında sökülerek bir depoya kaldırıldı, 1997’de hatırlanarak depodan çıkarıldı ve yerine asıldı; 1975 Heykel Sempozyumu için 1940’lı yılların Antalya valisi Haşim İşcan anısına yaptığı dev el heykeli ise, bir süre sonra bir depoya kaldırılmış, uzun zaman sonra Antalya’nın girişinde bir kavşağa yerleştirildi.[b]


  Kuzgun Acar anısına, 2007 yılından bu yana Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından bir uluslararası heykel sempozyumu organize edilmektedir. Sempozyumda, yerli ve yabancı sanatçılar tarafından taş ve beton heykeller üretilmektedir.
  güz gülleri and gogeselam like this.

 10. #10
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..  Mehmet Aksoy


  Mehmet Aksoy, (d. 1939, Hatay - Yayladağı), heykeltıraş.

  1939'da, şimdi Suriye sınırlarında kalan Yayladağ'nın Kesap kasabasında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yayladağ, Hatay, Tarsus ve Antakya'da yaptı. 1960 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim bölümüne girdi. Daha sonra Heykel bölümüne geçti ve 1961-1967 yılları arasında Prof. Şadi Çalık atölyesinde öğrenim gördü. Askerliğini yaptıktan sonra 1969-70 yıllarında aynı bölümde asistanlık yaptı ve bir devlet bursu alarak 1970'te Londra'ya gitti. Daha sonra Berlin'e geçti ve Hochschule der Künste'den 1977'de master derecesiyle mezun oldu. Berlin'de sanatçı topluluklarında ve politik etkinliklerde yer aldı. 1978'de Türkiye'ye dönerek 1980'e kadar İDGSA'da öğretim üyeliği yaptı.

  Ödüller


  1966 Devlet Resim ve Heykel sergisi 2.lik ödülü (birinci yok)
  1970 Devlet Resim ve Heykel sergisi 1.lik ödülü
  1979 Devlet Resim ve Heykel sergisi 1.lik ödülü
  1982-1983 Luthar Platz Heykel yarışması 2.lik ödülü
  1985 Bundengartenschen heykel yarışması 2.lik ödülü
  1990 Ankara Sanat Kurumu Plastik Sanatlar dalında "Yılın sanatçısı" ödülü
  1990 III. Asya-Avrupa Bienali büyük ödülü
  1990 Plastik Sanatdalında Sedat Simavi Vakfı ödülü  güz gülleri and gogeselam like this.

Benzer Konular

 1. A DAN Z YE TÜRK BÜYÜKLERİ..
  Konu Sahibi TAYLAN36 Forum Biyografi
  Cevap: 397
  Son Mesaj : 10.Ocak.2011, 10:51
 2. Türk
  Konu Sahibi SongüL Forum R-S-T
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Kasım.2009, 22:28
 3. Türk Diline ve Türk Tarihine Verdiği Önem
  Konu Sahibi EKoL Forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ekim.2009, 15:36
 4. Türk Edebiyatı
  Konu Sahibi Dirty Forum Edebiyat
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 22.Şubat.2009, 20:55
 5. TÜRK DESTANLARI.!
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Edebiyat
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 03.Şubat.2009, 02:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, filmizle88, kapadokya balayı euromedya.com , hakseverdugme.com.tr