Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree15Likes
dqw
 1. #11
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..  Mesrur İzzet Bey


  Mesrur İzzet Bey (d. 1873- ö. 1952), Türk heykeltraş, ressam, para, pul ve madalya modelcisi. İlk Türk heykeltraşlarındandır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk madeni paralarının, pek çok pulun ve Türkiye tarihi için büyük anlamı olan İstiklal Madalyası'nın tasarımlarını yapmış sanatçıdır.

  1873 yılında babasının görev yapmakta olduğu Bosna'da doğdu. 1909 yılında kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı. Sanayi Nefise Mektebi Heykel bölümününün ilk öğrencilerinden birisiydi, okulu 1914 öncesinde birincilikle bitirdi. Bu başarısı üzerine devlet tarafından Paris'e eğitim amacıyla gönderilme hakkı kazandı ama annesinin vefatı üzerine bu tasarıyı gerçekleştiremedi. 1912- 1915 yılları arasında Yıldız Çini fabrikası'nda görev yapan Mesrur İzzet Bey fabrika müdürlüğüne kadar yükselmişti. Darphane'de modelcilik de yapan sanatçı, cumhuriyetin ilk madeninin paralarının, bir çok pulun ve İstiklal Madalyası'nın tasarımını yapmıştır. İzzet Bey'in yapıtları arasında heykeller, resimler, proselen vazolar bulunur. Hayatının bir kısmını Kapalıçarşı'da antikacılık yaparak geçirdi. Bilgili bir antikacı ve koleksiyoncu olan İzzet Bey, eski eserlerin restorasyonunda ustaydı. 1952 yılında hayatını kaybetti.
  güz gülleri and gogeselam like this.

 2. #12
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..  Metin Yurdanur


  Metin Yurdanur, (d. 1950, Sivrihisar). Türk heykeltraş.

  Liseye kadar yaşadığı Sivrihisar'daki Frigya kalıntılarından fazlasıyla etkilenen sanatçı, Gazi Eğitim Enstitüsü'nde sanat eğitimi aldı ve heykele başladı. 1972'de mezun olan Yurdanur, öğretmen olarak Isparta'ya atandı. Ertesi sene cumhuriyetin 50. yılı kutlamaları şerefine Isparta'ya bir beton döküm Atatürk anıtı yapan sanatçı, 1978'de Gazi Eğitim Enstitüsü'ne bu sefer öğretmen olarak geri döndü.

  1979'da Ankara Belediyesi'nin talebi üzerine kamusal alanlara heykel çalışamaları yapmaya başlayan Yurdanur; Abdi İpekçi Parkı, Gar Meydanı, Batı Kent ve Kavaklıdere gibi birçok yer için heykeller tasarladı. 1981 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü'ndeki görevinden ayrıldı ve 1985 yılında kendi atölyesini devreye soktu. Atölyesinde yaptığı ilk eser Sivrihisar'ın girişine dikilen Nasreddin Hoca heykeli oldu. Sanatçının 20'si Ankara'da olmak üzere Türkiye'de 100, Macaristan'da 3, Almanya'da 2, Libya, Türkmenistan ve Japonya'da ise birer heykeli vardır.

  1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.  güz gülleri and gogeselam like this.

 3. #13
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..

  Nevzat Kasman

  Nevzat Kasman (d. 1912, ö. 2007, İstanbul), Türk ressam, heykeltraş, modacı, kompozitör.

  Girit göçmeni bir babanın ve yunan bir annenin kızı olarak 1912 senesinde İstanbulda doğdu. Babası ilk türk ticaret gazetesini çıkaran aynı zamanda bir ressam olan Kazım Kavurdur. Çocuk yaşta babasının etkisiyle resim yapmaya başladı. Okula gitmeyip evde eğitim alıyor olmasına rağmen, İbrahim Çallının ısrarıyla Sanayi-i Nefise mektebine (güzel sanatlar akademisine) ikinci sınıftan girdi ve İbrahim Çallının öğrencisi olarak orada yetişti. Akademide heykel ve seramik dersleride aldı.

  İlerleyen yıllarda Parise giderek orada çalıştı. Paris gezilerinden birinde Cristian Dior'un model çizimlerini alarak Türkiyeye getirdi ve o dönem Türkiyede mevcut olan Fengara, Stangali gibi rum terzilere bu modelleri satmaya başladı bu iş Kasman'ın önünde yeni bir yol açtı ve kendi modellerini çizme yoluna gitti. İstanbulda ilk kez bir Türk terzihanesi kurdu. Patron Nevzat adında model ve couture üretti. Bir yandan resim çalışmalarına devam etti Kadınlar Birliği'nin bir üyesi olarak Paris'te sergilere katıldı müze goblende yapılan bir yarışmada birinciliğe ve Parisin horozuna layık görüldü.

  60'lı yılların başında Heykeltraş Nusret Suman ile Madame Tussaud müzesinin Türk versiyonunu, mumdan adamlar galerisi adında kurmaya çalıştı fakat teknik imkânsızlıklar dolayısıyla bu proje hayata geçemedi. (Bu Proje için hazırlanmış olan Mum heykellerden bazıları şu anda Harbiye askeri müzesinde teşhir edilmektedir.)Nevzat Hanım resim ve heykel çalışmalarına sonraki yıllarda da devam etti. Bir dönem soyut çalışmalara yöneldiyse de daha çok kendi modern tekniğiyle portreler, peyzajlar, natürmortlar yaptı.

  Aynı zamanda bir Piano ustası olan Nevzat Kasman'ın 30lu yıllarda plağa alınmış 5 adet tangosu vardır. Senkoplu modern tangoları sebebiyle Atatürk'ün takdirlerini kazanmıştır.

  Vedat Kasmanla yaptığı tek evliliğinden kızı tiyatro sanatçısı Ayla Algan doğmuştur.
  kızı Ayla ALGAN
  güz gülleri and gogeselam like this.

 4. #14
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..  Nimet Demirbağ Sanlıman


  Nimet Demirbağ Sanlıman, Türk belgesel bebek sanatçısı.

  Bebek yapımı olarak nitelendirilse de daha önce litaratürde tam bir sınıflandırma yapacak kadar örneği bulunmadığından "belgesel bebek yapımı" olarak nitelenebilecek sanatın nadir ustalarındandır.

  Robert Koleji bitirmiş, yurtdışında heykel eğitimi görmüş, Mimar Sinan Akademisi ve ardından Topkapı Sarayı'nda Süheyl Ünver'den tezhip ve minyatür sanatı eğitimi görmüştür.

  50 yıllık sanat hayatında Kavuklu Hamdi, Yörük Çadırı, Semazen, Ayakkabı Boyacısı, lehimci, Simyager, Balıkçı Kamil, Ağanın Kızı Fatma, Rençber Mehmet (Türkiye 1. si) gibi pek çok insansı bebek üretmiştir. Gerçeğe en uygun kompozisyonu oluşturmakta kitre, mısır püskülü, çorap kumaş ve başka birçok sıradışı malzemeden yararlanmış, bu sayede gerçekçiliğin bebeklerin simalarına ve duruşlarına işlenmesi sağlanmıştır.

  1960 yılında Beyoğlu'nda Elif Bebek Atölyesi'ni açmış, çok sayıda ve nitelikte bebek üretmiş, yurtiçinde ve yurdışında birçok sergide yeralmıştır.

  Hocası Zehra Müfit Hanım'ın izinden giden Nimet Demirbağ Sanlıman Caddebostan ve Bozcaada'da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.  güz gülleri and gogeselam like this.

 5. #15
  Onursal Üye SiNaN32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  6.980

  Standart Türk Heykeltraşlar..

  Rahmi Aksungur
  Rahmi Aksungur, (d. 4 Şubat 1955) Türk heykeltraş, akademisyendir.

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü olarak görev yapmaktadır.  4 Şubat 1955 günü İzmir'de doğdu. Orta öğrenimini 1967-1973 yılları arasında İzmir Batı Koleji'nde tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde eğitim gördü. Ali Teoman Germaner, Özer Kabaş, Altan Gürman, Şadi Çalık, Hüseyin Gezer ve Tamer Başoğlu'nun öğrencisi oldu. 1979 yılında diploma projesiyle "Üstün Başarı Ödülü"ne layık görülerek mezun oldu. Aynı kurumda 1982'de asistan oldu, 1983'te doktorasını tamamladı. 2000'de profesörlük ünvanını aldı.

  2001 yılında "Cumhuriyet Tarihi Düzenlemesi Sanat Eserleri Yarışması"'nda birincilik ödülü alarak Ankara'daki Devlet Mezarlığı'nda projesini uygulamıştır. Bu heykel projesi aynı alanda gerçekleştirilen, Türkiye'deki ilk büyük kapsamlı heykel düzenlemesi olma özelliğini taşır.

  2002-2006 yılları arasında Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu; 2006 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü olarak görevini sürdürmekte ve İstanbul'da yaşamaktadır.  Kamusal alanlarda bulunan heykelleri

  Cumhuriyet tarihi yolu anıtlar düzenlemesi, 2005, Ankara (eşi heykeltraş Doç. Ayla Aksungur ile ortak çalışmasıdır.)
  Yontucu, 1996, Antalya Kültür Merkezi
  Akşam Misafiri, 1997, Avşa Adası
  Yolcu, Ashkelon (İsrail)
  Mavi, 2001, Ankara, Devlet Büyükleri Mezarlığı
  Barış, 1999, Tel Aviv (İsrail)
  Omurga, 1990, Ankara Cumhurbaşkanlığı Köşkü


  Kişisel Sergileri


  1988 - Siyah / Beyaz Sanat Galerisi, Ankara.
  1988 - Urart Sanat Galerisi, İstanbul.
  1992 - Siyah / Beyaz Sanat Galerisi, Ankara.
  1995 - Siyah / Beyaz Sanat Galerisi, Ankara.
  2000 - İzmir Resim Heykel Müzesi, İzmir.
  2004 - Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul.
  2008 - Evin Sanat Galerisi, İstanbul


  Ödülleri


  1979 - Mayıs Sergisi, Birincilik Ödülü
  1992 - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Açık Alanlara Çağdaş Sanat Yapıtları Yarışması, Maçka Demokrasi Parkı Ödülü
  2001 - Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü
  2001 - Cumhuriyet Tarihi Düzenlemesi Sanat Eserleri Yarışması, Birincilik Ödülü  güz gülleri and gogeselam like this.

 6. #16
  En İyi Heyhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4.214

  Standart Türk Heykeltraşlar..

  Emeğine sağlık abim çok güzel, faydalı bir paylaşım

 7. #17
  Araf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  Kalü Bela
  Mesajlar
  1.228

  Standart Türk Heykeltraşlar..

  A dan z ye sıralamışsınız abi yine

  Paylaşım için teşekkürler

  Kendi uydurduğun bir yalanı söylemek, başka bir ağızdan işitilip tekrarlanmış bir gerçeği söylemekten hemen hemen daha iyidir. Birinci ihtimalde sen bir insansın. İkincisindeyse, bir papağandan hiç farkın yoktur. Sen Kimsin?İnsan mı? Papağan mı?

 8. #18
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: Türk Heykeltraşlar..

  Emeğine sağlık abi.  Bu da geçer, Ya Hû!

Benzer Konular

 1. A DAN Z YE TÜRK BÜYÜKLERİ..
  Konu Sahibi TAYLAN36 Forum Biyografi
  Cevap: 397
  Son Mesaj : 10.Ocak.2011, 09:51
 2. Türk
  Konu Sahibi SongüL Forum R-S-T
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Kasım.2009, 21:28
 3. Türk Diline ve Türk Tarihine Verdiği Önem
  Konu Sahibi EKoL Forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ekim.2009, 14:36
 4. Türk Edebiyatı
  Konu Sahibi Dirty Forum Edebiyat
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 22.Şubat.2009, 19:55
 5. TÜRK DESTANLARI.!
  Konu Sahibi yaziklar_olsun Forum Edebiyat
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 03.Şubat.2009, 01:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
film indir instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, Ayetel Kürsi kapadokya balayı takipçi satın al