Başlama Tarihi:15 Eylül 2010 Çarşamba 18:00Bitiş Tarihi: 03 Ekim 2010 Pazar 18:00Cadde/Semt:
Arnavutköy Dere Sok. No:3. Arnavutköy BeşiktaşŞehir/Ülke:İstanbul/Türkiye


Yaklaşık on yıldır ülkemizde yaşayan Makedonya uyruklu heykeltıraş Kaloshi 1979 Üsküp doğumludur. 1993-1997 Üsküp “2 Ağustos” Lazar Liçenoski Güzel Sanatlar Lisesi Heykel Bölümünü 1997-1999 Aziz Kiril i Metodi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü 2001-2007 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünivesitesi Heykel Yüksek Lisans Programına devam etmektedir.

Heykeltıraş Kaloshi Türkiye’de ki ilk kişisel sergisini 15 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında Arnavutköy Galeri Selvin’de gerçekleştiriyor.

Kaloshi’nin genellikle küçük boyutlu kadın heykellerinde hareket olgusunun şaşırtıcı bir doğallıkta heykellerine yansıtması onun ‘Fütürist’ yaklaşımına adeta bir ferahlık getiriyor. Sanatçı yapıtlarını oluşturma sürecini şöyle dile getiriyor:

“Benim için önemli olan heykellerimdeki hareketi oluşturan etkilerin kompozisyonlarda ‘o anki duruma yansımasıdır.”

Kaloshi’nin heykellerinde herhangi bir figürü oluşturan formlar dizgesi içinde küçük veya büyük parçalanmalar keskin veya yumuşak geçişlerle dolaşan bir hareket olgusu söz konusudur. Bu hareket sanatçının yapıtlarında düşünceleriyle eşzamanlı olarak eskiz görünümlü figürler biçiminde ortaya çıkmaktadır.

Sanatçı anlık duyumlarının kilde biçimlenme sürecini şu şekilde ifade ediyor;

“Duygularımla biçim arasına mesafe koymadan heykellerime derin anlamlar yüklemeden ve safsataya yer bırakmayacak şekilde onların en doğal ve en saf haliyle ortaya çıkmasını istedim.”

Sanatçının heykellerinde dikkat çeken önemli nokta da heykel sanatının özelliklerinden biri olan “an’ın seçilerek dondurulması” durumunu değiştirmek için kompozisyonun bütününde dolaşan hareketi çoğaltarak ‘o an’ın farklı duyumlarını yansıtma çabasıdır. Kaloşi’nin hareket olgusunu şaşırtıcı bir doğallıkla heykellerine aktarması ‘Hız’la özdeşleştirilen Fütürist yaklaşıma adeta bir ferahlık getirmektedir.

Kaloshi’nin heykelleri 15 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında Galeri Selvin’de izleyicilerini bekliyor.