Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Papağan, papağansılar (Psittaciformes) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad.
  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia (Hayvanlar)

  Şube: Chordata (Kordalılar)

  Sınıf: Aves (Kuşlar)

  Takım: Psittaciformes (Papağansılar)
  Wagler, 1830

  Familyalar
  Cacatuidae
  Psittacidae  Anatomileri

  Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.

  Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar.

  Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanı hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Avustralya'da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler.

  Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir.Papağanın konuşma özellığı fazla olmasından , insanların dediğini tekrarlayan kuş türüdür.  Yaşantıları

  Papağanlar tabii halde ağaçlarda yaşarlar. Ancak insan sesini ve melodileri ezberleyerek tekrarlama kabiliyetlerinden dolayı, birçok evde kafeslerde beslenirler. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymak faydalıdır. Yuvalarını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına yaparlar. Eşler birbirlerine bağlıdır. İri yapıda olanların dişileri yılda 2-3, küçükleri ise daha çok yumurta yaparlar.  Beslenme

  Çeşitlerine göre tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bu arada hayvansal besin alan birkaç tür de mevcuttur.  Konuşma

  Papağanlar, çok kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri anlamlarını bilmeden tekrar ederler. Doğada özgürken insanlarla hayvanları taklit etmedikleri tetkik edilerek anlaşılmıştır. En tanınmış konuşan türü jako'dur. Erkekler dişilerden daha iyi konuşur. Yeni bir kelimeyi öğrendikleri zaman memeliler gibi mükafat beklemezler. Verilecek cezadan da anlamazlar. Eğitimleri sabır ister.

  Türlere göre papağanlar içersinde en çok konuşma yeteneği olanlar şöyle sıralanabilir;

  Jako,
  Amazon,
  Muhabbet kuşu,
  Lori,
  Kakadu,
  Ara,...
  Muhabbet kuşu gibi bazı türlerin konuşmaları ıslığa benzer olduğu için farkedilmeyebilir, bununla beraber gri papağan, amazon papağanı, ara ve kakadu gibi türler net ve anlaşılır şekilde konuşabilir. Kuşların konuşma yeteneğini, eğitim, genetik ve geçmiş deneyimler etkileyebilmektedir.

  Papağanlar kuşlar sınıfı içersinde beyin organizasyonu en gelimiş canlılar olarak, sebep-sonuç ilişkisi kurmakta oldukça başarılıdırlar. Örneğin telefon çaldığında "alo" ya da kapı çaldığında "kim o" gibi kelimeleri söyleyebilirler. Bu tarz kelimeleri söyletmenin öncelikli olarak eğitimle ilgili olduğunu belirtmek gerekir.  Yaşam süreleri

  Ortalama ömürleri 70 yıl kadar olan papağanların 315'ten fazla çeşidi vardır. Kafestekiler 30-40 yıl yaşayabilir. Elli yıl yaşayanları görülmüştür.


  Zararları

  Tarım ürünlerine olan ziyanlarından dolayı bol avlanmaktadırlar. Esaret hayatına rahat alıştıklarından kafeste kolayca beslenebilirler. Fakat "papağan hastalığı" diye bilinen psittakozu, insana bulaştırdıklarından zararlı olabilirler.


  Dağılımları

  Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya'nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar. türkiyede ise doğal olarak yaşayan iki tür yeşil ve iskender papağanları


  Sınıflandırılmaları

  Papağanlar dil yapısına göre iki ana gruba ayrılır;

  Ceviz ve meyveyle beslenen düz ve kaygan dilliler,
  Bitki özüyle beslenen fırça dilliler.
  Familya Psittacidae: 332 tür
  Alt familya Loriinae: loriler 12 cinsde 53 tür
  Alt familya Psittacinae: 9 oymak
  Oymak Psittrichadini
  Oymak Nestorini: 1 cins 3 tür
  Oymak Strigopini:
  Oymak Micropsittini: 6 tür, bütün türleri aynı cinste toplanmıştır.
  Oymak Cyclopsitticini: incir papağanları, 3 cins 6 tür
  Oymak Platycercini: 4 cinsde 37 tür
  Oymak Psittaculini: 12 cinsde 66 tür
  Oymak Psittacini: 3 cinsde 12 tür
  Oymak Arini: 30 cinsde 148 tür
  {travel} likes this.
  Akıl tam olunca, söz azalır...

 2. #2
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar  Jako

  Jako, Afrika gri papağanı olarak da adlandırılır. 30-35 cm boyutlarında gri ve siyah tonlardadır. Kuyruğu kırmızı veya bordodur. 60-70 yıla kadar yaşadıkları bilinmektedir. Papağan türleri arasında en zeki tür olarak bilinir.[kaynak belirtilmeli] 1000 kelimeye kadar hafızası vardır. Amerika'lı Dr. Irene Pepperberg'ün (bir gri papağan olan) Alex üzerinde yaptığı araştırmalar, bu türün sekize kadar sayabildiğini, çeşitli objelerin isimlerini bildiğini, renkleri ve boyutları ayırtedebildiğini göstermiştir.

  Bu papağanlar evde beslendiğinde karşı cinsiyetteki insanlara daha sıcak davranır.Kendi cinsiyetindekilere pek sıcak olmaz.Ama değişebilir bazen bir erkek papağan bir erkek insana daha yakın olabilir.
  Gri papağanlar; papağan gurubu içinde her zaman zekâları, konuşma yetenekleri ve bunu mantıklı kullanabilme yönleri ile en çok tercih edilen arasına girmiştir. Görüntüleri birçok papağan türüne göre daha sade olmasına rağmen, bu yetenekleri insanı her zaman şaşırtan boyutlarda olmuştur. Gri papağanlar diğer türlere kıyasla daha meraklı ama bir o kadar da kuşkucu ve zor güvenen bir papağan cinsidir. Daha hassas canlılar oldukları içinde diğerlerinde seyrek görülen birçok sorun grilerde daha sık karşımıza çıkar. Bunların başında da en çok bilinen davranış bozukluğu olan tüy yolma vardır ki; bu konu birçok papağan sahibinin korkulu rüyasıdır.


  Afrika Gri Papağanı-Kongo (Psittacus erithacus erithacus)  Özellikle konuşma açısından en yetenekli papağan cinsi olarak tanımlanır. Coğrafi olarak, Afrika kıtasının iç bölümlerinde yer alırlar. 20-30’luk gruplar halinde yaşar. Ev koşullarında ortalama yaşam süreleri 80-100 yıla kadar çıkabilir.
  Beslenmede meyve ve yeşil gıdalara ağırlık verilmelidir. Ayrıca kaliteli tohum karışımı da kullanılmalıdır.
  Cinsiyet tayini, dış görünüşe göre yapılamaz. Bilimsel yöntemlerle saptanması gerekir.


  Afrika Gri Papağanı-Timneh (Psitthacus erithacus Timneh)  Tüm özellikleri Psittacus erithacus’a benzer. Fiziksel olarak biraz daha küçüktür. Ayrıca kuyruğunun rengi kırmızı değil, mat moron renklidir. Bir fark da, gagasının üzerinde beyaz-kemik renginde açık bir alan bulunmasıdır.
  Diğer tüm özellikleri, Afrika Gri Papağanı- Kırmızı kuyruk (Psittacus erithacus erithacus) ile aynıdır.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

 3. #3
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Amazon Papağanı

  Amazon papağanları yaklaşık olarak bilinen 26- 28 türü ile Amerika kıtası papağan gurupları içinde en büyüklerinden birini oluşturur. Genel yaşam alanları, Güney Amerikan tropik ormanlarından, Gran Chaco kuru savanlarına, Meksika’nın yüksek bölgelerine ve Karibik adalarının dağlık ormanlarına uzanır. Kuzeye doğru bakıldığında, bu alan Amerika ve Meksiko sınır bölgesinde kalırken, güneyde ise Arjantin ve Uruguay iç bölgelerine kadar uzanır.


  Yeşil Yanaklı Amazon (Amazona viridigenalis)  Meksika, ve ABD’de Teksas’da yaygın olarak bulunur. Kırmızı alının yanında, vücut rengine uygun yeşil yanakları vardır. Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.


  Sarı Alınlı Amazon Papağanı (Amazona ochrocephala)  Taklit yetenekleri ve konuşma özelliklerinin fazla olması nedeniyle çok kıymetli papağanlardır. Anavatanları Amerika kıtasıdır. Verilecek iyi bir eğitimle, harika bir arkadaş olabilirler.
  Solunum yolları enfeksiyonuna çok hassastır. Bu nedenle alırken burun deliklerinin eşit olmasına ve, nefes almada zorluk olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca burun delikleri eşit boyutta ve akıntısız olmalıdır. Kafes ortamında yaşam süreleri 80-100 yıla kadar çıkabilir.
  Beslenmede meyve ve yeşil gıdaların yanında, kaliteli tohum karışımları kullanılmalıdır.
  Ortalama boyu 35-37 cm.dir. cinsiyet tayininde bilimsel yöntemler kullanılmalıdır.


  Mavi Alınlı Amazon (Amozona aestiva)  Bu amazon türünün de taklit yetenekleri fazladır. Gürültücü bir yapıları vardır. Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarla aynıdır


  Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı (Amazona amazonica)  Küçük boyutlu olmaları ile, diğer amazon türlerinden ayrılır. Daha az sessiz olmaları ile, özellikle apartman ortamında beslenmede ideal papağanlardır. Kanatlarındaki turuncu tüyler, özellikle kanatlar açıkken daha da belli olur. Gaga ve ayak renginin açık renkte olması, tür belirleyici özelliklerindendir.
  Doğada diğer amazon türlerine göre daha yaygın bulunur. Üreticilerin de bol miktarda üretebildikleri bir amazon türüdür.
  Meyve ve yeşil sebzeler başta olmak üzere, kaliteli tohum karışımları ile beslenmelidir. Tüm papağan cinslerinde olduğu gibi, taze meyve dalları vererek, gagalarının büyümeleri engellenmelidir.
  Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.


  Mealy Amazon (Amazona farinosa)  40 cm. civarı boyutları ile iri amazon türü olarak bilinir. Sakin ve uysal yapıları ile turuncu kanat amazonları hatırlatır. Fiziksel olarak, iri yapılarının dışında da, turuncu kanatlı amazonlara benzer.
  Ev ortamına uygun amazon türüdür. Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.


  Sarı başlı Amazon (Amazona oratrix)  Konuşma yetenekleri oldukça fazladır. Özellikle erişkinlerde görülen kızgınlık dönemi agresif davranışları, negatif özellikleridir. Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.


  Yeşil Yanaklı Amazon (Amazona viridigenalis)  Meksika, ve ABD’de Teksas’da yaygın olarak bulunur. Kırmızı alının yanında, vücut rengine uygun yeşil yanakları vardır. Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.


  Küba Amazonu (Amazona leucocephala)  Dünyada en yaygın papağan cinslerinden biridir. Mavi, yeşil, beyaz gri vb. birçok renkte üretilmişlerdir. Ortalama ömürleri 15 yıldır. Dişilerde, erkeklerin boynundaki halka bulunmaz. Bu halka, erkeklerde ancak 3 yaş civarı görülmeye başlar. Uygun papağan yemi ve meyveler ile yeşil gıdalarla beslenmelidir. Konuşma yetenekleri son derece sınırlıdır. Soğuğa karşı aşırı duyarlı olduklarından dikkatli olunmalıdır.


  Sarı Enseli Amazon (Amazona auropalliata)  Bazı yayınlara göre, amazon cinsleri içerisinde konuşma ve taklit yetenekleri açısında ilk sırayı alırlar. Çiftleşme dönemlerinde görülen agresif davranışları ve yüksek sesli ötüşleri, en önemli negatif özelliklerini oluşturur. Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.


  Tukoman Amazon (Amazona tucumana)  Arjantin ve Bolivya etyolojik yerleşim bölgeleridir. Doğal ortamda, 1800-3000 m. yaşam alanlarını oluşturur. Tropikal ve subtropikal dağlık bölgelerde yaşarlar.
  Diğer özellikleri amazon cinsi papağanlarının tümü ile aynıdır.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

 4. #4
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Ara Papağanı

  Sarı-Kırmızı Ara (Ara macao)  Yaklaşık 85 cm olurlar. Tüylerinin rengi ağırlıklı olarak parlak kırmızı tondadır. Yüz kısımları beyaz renkte, tüysüzdür ve siyah çizgileri yoktur. Kanat üstündeki kapak kısımları sarıdan yeşile gider. Açılan kanat kısımları ise açık-mavidir. Sırt kısmı da yine açık-mavi renktedir. Kuyruk üstü kapanan tüyleri mavi, kuyruk kısmı kırmızımsı ve uçlara doğru yine mavi renktedir. Gaga üstü fildişi (kemik beji) renginde ve ucu siyahtır. Erişkin kuşlarda alt gaga ise siyah renktedir. Ayakları kahve-gri bir tondadır. Göz irisleri sarımsı bir tonda olur.
  Ömürleri 50 yıldır.


  Mavi-Sarı Ara (Ara ararauna)  Yaklaşık 80 cm. ebatları vardır. Tüylerinin üst kısmı hoş bir mavi tondadır, karın ve göğüs kısmı ise altın sarısıdır. Alın kısmı yeşil olup kafa üstünden enseye doğru mavi bir ton yürür. Yanak denilen kısımları tüysüz beyaz renkte deridir. Yol-yol siyah çizgilerle kaplıdır. Bu çizgiler her papağan için farklılıklar gösterir. Burun üstü pembemsi tondadır. Gaga altında kalan bölgesi siyahtır ve bu bölgeyi göğüs başlangıcından ince hat şeklinde yeşil bir ton ayırır. Ayrıca göğüs bölgesinde olan bu altın sarısı bölge, yanlardan kulak kısmında kaplayan şekilde yukarıya kadar uzar. Kanat altları yeşil-sarı tondadır. Kuyruk üstü mavi ve altı da basamaklanmış şekilde sarı tondadır.
  Siyah iri bir gagası vardır. Ayakları koyu gridir. Göz rengi ise fildişi denilen (kemik beji) renktedir.


  Yeşil Kanatlı Ara (Ara chloroptera)  Yaklaşık 90 cm ebatları vardır. Ağırlıklı olarak kırmızı renktedir. Yüz kısımları beyaz ve tüysüzdür. Bu beyaz kısımda yol-yol kırmızı renkte ince hatlar vardır.
  Kanatları mavi renktedir ve kanat ortası denilen kısımda yeşil olur. Kuyruk üstü kısmının yukarıda kalan yeri mavimsi bir tonda, diğer kısımları ise kırmızı renkte olur ve uçlara doğru yine mavimsi bir ton alır.
  Gagalarının üstü fildişi (kemik beji) renginde ve alt gaga kısmı ise siyahtır. Ayaklar gri tonda olur. Gözleri açık-gri ve fildişi tonu arasında değişir.  Mavi Göğüslü Ara (Ara glaucogularis)  Yaklaşık 75 cm. ebatları vardır. Erkek ve dişisi aynı renkte olur ve bunları çıplak gözle ilk bakışta ayırt etmek zordur. Üst kısımları alından başlayarak kuyruk ucuna kadar mavi renktedir. Alın üstündeki mavi tonda hafif yeşilimsi bir renk dalgası vardır. Göz çevresi, yanak kısmı ve burun üstü ise tüysüz beyaz renkte olup, ince hatlar şeklinde mavi tüycüklerle kaplıdır. Yanak altından başlayan ve boyun altına doğru önlük takmış gibi bir hava veren mavi tüyleri vardır. Bunun dışında kalan tüyler ise, portakala yakın bir sarı tondadır. Uçucu kanatları ve kuyruk kısmı da, yine mavi tonda olur. Kuyruk altı ise yine portakalımsı sarı tondadır.
  Göz irisi sarımsı, ayakları da siyahımsı koyu-kahve tondadır. Gagası ise komple siyahtır. Yavru ve genç kuşlarda da renkler aynıdır. Yalnız tek fark edilen yanları, yanak kısımlarının daha koyu renkte olması ve gözlerinin irisi kahvemsi tonda olmasıdır.


  Mavi Başlı Ara (Ara couloni )  Brezilya üçgeninde kalan izole edilmiş bir bölge, Peru; Bolivya ve Peru boyunca uzanan Huallaga ve Ucayali nehirleri boyunca yaşarlar. Gerçek yaşam alanları hakkında ki bilgi de, bu türün bir çok özelliği hakkında olduğu gibi tam olarak bilinmemektedir. Zira Brezilya ve Bolivya’daki varlıkları bile daha 1986 yılından bu yana ispatlanmıştır. Birbirinden bir hayli uzak mesafede olan dağılım alanlarına göre, 150 -1300 m yükseklik arasında nehir ve orman kenarında , hatta fundalık tarzı yerlerden, insanların yerleşim alanlarında, şehir dışında kalan kısımlara yakın yerlerde de barınır.


  Asker Ara (ara militaris)  Meksika, Kolombiya, Venezuella, Ekvator ve Peru, doğal yerleşim alanlarıdır. Genel olarak yeşil renk vücutlarında hakimdir. Gagalarının üst kısımlarında kırmızı tüyler mevcuttur. Ayrıca mavi uçuş tüylerine sahiptir.


  Sümbül Ara -Hyazinth Ara (Anodorhynchus hyacinthinus)  Sümbül aralar (Anodorhynchus hyacinthinus) yani diğer bilinen adı ile Hyazinth-aralar, mavi-aralar (Anodorhynchus) gurubunun bir türüdür.
  Yaklaşık olarak 1mt varan toplam boyu ile de papağanlar dünyasının bilinen en büyük papağanlarıdırlar. Sümbül araların yaklaşık 1,5kg civarında olan ağırlıkları da, onlara papağanlar dünyasında, Kakapo dan sonra 2. ağır papağan unvanını kazandırır.
  Bu güzel kuşların ağırlıklı olarak, ana vatanı Brezilyadır.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

 5. #5
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Kakadu

  Sülfür Kakadu (Cacatua sulphurea)  Yaklaşık 33 cm ebatları vardır. Yaşam süreleri 40 – 60 yıl olarak bilinir. Erkek ve dişi dış görünüş olarak aynıdırlar. Ana renkleri beyazdır ama hafif sarımsı tonlarda mevcuttur. Yanakta (kulak kısmında) sarı benleri vardır. Kafa üstlerindeki ibikleri (şapkaları) içte limon sarısı ama yatık olduğunda dış tüylerinde beyazdır. Ayaklarının üstünde ki paça kısımları karın altında ufak bir kısım ve kuyruk altında ufak bir kısımda da yine sarı tonlu tüyler olabilir.
  Büyük koyu gri siyaha yakın bir gagaları vardır.
  Göz çevreleri çıplak tüysüz ve beyaz halkalıdır. Dişi ve erkeği ayırmak göz renginden mümkün olur. Erkeklerde göz irisi siyaha yakın koyu-kahverenginde, dişilerde ise daha çok kızıl-kahverengindedir.


  Goffin Kakadu (Cacatua goffiniana )  Yaklaşık 32 cm civarında olan bu kakadular, en küçük türler arasında sayılmaktadır. Tüylerinin rengi kar beyazdır. Kafa üstündeki tüyler ise, hafif somon rengindedir. Yavru ve genç kuşlarda bu somon rengi belirgin değildir. Tüylerin kulak kapakları denilen kısım, kanat altları ve kuyruk bölgesi ise sarı ,ve burun (gaga)üstünde olan kısım ise pembemsi bir tondadır. Gaga rengi daha çok açık-gri (beyaz-gri) dir.


  Galah Kakadu (Eolophus roseicapillus)  Ebat; yaklaşık 35 cm.

  Yaşam süresi;yaklaşık 40 yıl.

  Avusturalya bölgesinde yaşayan bir türdür. Bu bölgeye Güneydoğu kısma yakın bazı adalarda da görülürler. Güneybatı kesimlerinde rastlanılanlar ise daha çok asimile olmuş sayılan gruplardır.


  İnka Kakadu (Cacatua C. leadbeateri )  Ağırlıklı olarak Batı Avusturalya ve Güney Avusturalya, Yeni Kuzey-Walles ve Kuzey Avusturalya bölgesinde yaşar. Ufak bir popülasyonu da Viktoria bölgesinde bulunur. Gene ufak bir populasyonu, daha doğrusu esaret altından kurtulmuş olarak yerleşenleri de Sydney’dedir. Bunların sayısı bu bölgede gittikçe artmaktadır.
  Kabul edilmiş olan alt türlerine ise sadece Batı Avusturalya da rastlanır. Ayrıca inka kadadular en yaygın bu bölgede, denize kadar uzanan geniş bir alanı işgal ederler. Kuru veya yarı kuru bölgelerde, karma ormanlarda (özellikle okaliptus ağaçlarının da bulunduğu bölgelerde), kısmen kayalık alanlarda görülebildiği gibi bu türe kuru topraklı fundalıklı alanlardan ve sulak alanlarda da rastlamak mümkündür.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

 6. #6
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Eklektus Papağanı (Eclectus roratus )
  Eclectuslar genel olarak 29cm - 40cm arasında kısa kuyruklu, güçlü beden yapısına sahip ve yaklaşık ağırlıkları 450gr bulan papağanlardır. Kanatlarını açtıklarında mesafeleri 70cm civarında olduğu için barındıkları iç alanların geniş olması gerekir. Erişkinlik dönemine (eşleşebilme dönemi) yaklaşık olarak 3 yaşına geldiklerinde girerler.
  Eclectusların erkek ve dişisinin aynı türe ait iki farklı cins olduğunu araştırmacıların keşfetmesi epeyi sürmüştür. Bu türde ana tür ve alt türler arasında renkler çok ufak farklarla değişim gösterir. Dişi ve erkek papağan arasında (Dimorphismus, Sexualdimorphismus) ise, çoğu zaman 2 farklı tür şeklinde algılamalara yol açacak renk farkları vardır. Dişilerde ana renk çok koyu göz alıcı kırmızı tonlarda olurken erkek kuşların ana renk tüyeri yeşilin tonlarında değişim gösterir.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

 7. #7
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Sultan Papağanı (Nymphicus Hollandicus )  Sultanlar sürü halinde yaşayan türlerdendir. Bu sürüler o kadar büyüktür ki, gökyüzünü karatacak kadar geniş alan kaplarlar. Tohumla beslenen türler olduklarından, yiyecek arayışı içinde genelde sürü halinde yaşamak tipik bir davranış bicimidir. Sultanlarda bu şekilde Avustralya’nın yeşil alanlarında yiyeceklerini ararlar.

  Sultanların Avustralya’nın geniş alanlarından oluşan doğal ortamları çok zorludur. Yaşam ortamları yarı çöller, stepler, çalılıklardan ve açık okalüptüs ormalarından oluşur. Yağmur zamanlarında buralar onlara yumurtlamak için oyuklar sunarlar.  Akıl tam olunca, söz azalır...

 8. #8
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Cennet Papağanı (Agopornis roseicollis)  Oldukça meraklı, sosyal ve gürültücü, uçucu kuşlardır. Günün her saatinde seslerini duymak mümkündür ancak özellikle sabah saatlerinde bu sesler daha da fazladır.

  Çok aktif papağanlardır, her daim hareketlidirler. Kafeslerinden çıkarıldıklarında dikkatle takip edilmeleri gerekir çünkü kemirmeyi ve çiğnemeyi severler. Mobilyaları, duvarları, elektrik kablolarını kemirebilirler. Dikkatli olmak gerekir.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

 9. #9
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Muhabbet Kuşu (Melopsittacus undulatus )  Muhabbet Kuşları 1870’li yıllardan beri insanların evcil hayvan kategorisine soktuğu kuşların başında gelmektedir. Geveze, neşeli ve cana yakın kuşlar olarak bilinmektedirler. Taklitçi ve uysaldırlar, bulundukları yere kolayca uyum sağlayabilir ve çabuk ürerler.

  Muhabbet kuşları büyük kuşlar olmamalarına rağmen, uçucu bir tür oldukları için kafesleri çok da küçük boyutlarda olmamalıdır. Kanatlarını açtığında rahatça içinde dönebileceği köşeli formlarda olursa kendilerini daha güvende hissedeceklerdir. En azından 30x30x60 ölçülerinde bir kafeste olmaları rahat etmelerini sağlayacaktır. Tüneklerin ağaç dallarından olması hem tırnaklarını törpüleyebilmesi hem de kemirebilmesi için uygundur. Narenciye ağaçları, Dişbudak Ağacı, Manolya, Karaağaç, Okaliptüs, Avustralya Çamı uygun ağaçlardır.) Tünekler farklı kalınlıklarda olursa daha çok rahat eder. Size güven duyması da aranızda başlayacak olan dostluğun ilk adımıdır. Kesinlikle ona sessizce yaklaşılmasından, çevresindeki eşyaların veya kafesindeki oyuncakların sık sık değiştirilmesinden, yüksek ve alışık olmadığı seslerden, sallanan kafeslerden (çamaşır, bulaşık makineleri veya buzdolapları üzerine konulan kafesler gibi) hoşlanmazlar ve böyle durumlar yaratıldığı sürece size güvenmesi neredeyse imkansızdır.


  Akıl tam olunca, söz azalır...

 10. #10
  Gû¦â¥ Onursal Üye Fairy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6.380

  Standart Papağanlar

  Lori Papağanı

  Geveze lori (Lorius garrullus garrullus)  Molukkan ve Endonezya adalarıdır (Halmahera, Weda, Batjan, Obi Morotai ve Raou). Bu türe yeni yeşermekte olan hindistancevizi palmiyelerinde ve ekim alanlarında, bölge olarak her türlü ormanlık alanda, meyve ekim yerlerinde, bahçe ve parklarda rastlanabilir. Ayrıca sahil kenarlarında da bulunurlar.
  Eşli ve küçük gruplar halinde bir arada barınan, bir ağaçta diğerine yüksek sesler çıkarıp uçan gayet, hareketli kuşlardır.
  Yaklaşık 30 cm ebatları olan bu türü, başka bir lori türü ile karıştırmak pek mümkün değildir Ana rengi kırmızı ve yeşil tonlarından oluşur. Kafasındaki, göğüs bölgesinde ki ve karın kısmındaki tüyler parlak bir kırmızı tondadır.


  Kırmızı Göğüslü Lori (Lorius lory erythrothorax Salvadori)  Molukkan, Yeni-Gine ve çevresindeki adalarda, Bismarck Archipel’denden Doğu Salomone’ye kadar geniş bir alanda yerleşim gösterir. Sık ağaçlı yağmur ormanlarında,1600 m. yüksekliğe kadar olan kısımlarda yaşarlar. Ağaçların en üst kısımlarında 15 kadar çift olacak şekilde ufak gruplar halinde bulunurlar. Kuluçka döneminde bunlar da bir çok tür gibi eşleriyle bir arada tek başlarına yaşarlar. Bu türleri çiçeklerin ve meyvelerin yeterli olduğu tüm bu şekil bölgelerde görmeniz mümkündür. Yemlenme zamanında, 100 ü aşkın sayıda gruplarla bir arada olurlar.


  Gökkuşağı Lori (Trichoglossus haematodus)  Çok çeşitli renkli türlerdir. Avusturalya’dan Solomon, Yeni-Gine ye doğru, Endonezya da bulunan adalara (Bali, Lombok, Timor, flores vb) kadar oldukça geniş bir alanda yerleşim gösterirler. Tropik yağmur ormanlarından savanlara kadar değişik iklimlerde bulunabilirler. Hatta medeniyetin yoğun olduğu bölgelerde de yerleşebilirler. Tercih ettikleri yerler, daha çok 200 m yüksekliğe kadar olan alanlardır.
  Genelde kuluçka dönemleri dışında büyük gruplar halinde ve çok gürültülü dolaşan türlerdir. Çok iyi birer tırmanıcıdırlar. İçlerinden bazı türleri, yem arayışı dışında da uzun mesafeler kat edip genelde açık denizler üzerinden bir adadan diğerine doğru uçarlar.


  Duyvenbode Lori (Chalcopsitta duivenbodei )  Papua-Yenigine’ nin kuzey sahil şeridi üzerinde yaygındırlar. Orada ormanlık düz alan ve yüksekği en fazla 200 m olan tropik iklim bölgelerinde yaşarlar. Onlar hakkında bilinen kısıtlı yaşam bilgilerinden bir tanesi de yerleşim alanları içerisinde eşli ve/veya ufak gruplar halinde yaşadıklarıdır. Genel olarak loriler hakkında bilinenler, onların daha çok ağaçlar üzerinde yaşadıkları ve yuvalarını da zaten buraya yaptıkları, çok nadiren yere indikleri ve ayrıca büyük gruplar halinde yem arayışı için bir bölgeden diğerine göç ettikleridir.


  Kardinal Lori (Chalcopsitta cardinalis)  Salomonen adalarından, Bismarck-Archipels in Doğu kıyılarına kadardır. Papua-Yeni Gine’de ise bu türe, Bougainville, Buka, Nissan yanı sıra, Lihir, Feni, Tanga ,ve New Hannover adalarında da sık rastlanır. Bu türe en çok hindistancevizi üretim alanlarında rastlamak mümkündür. Zaten bölge olarak her türlü ormanlık alanda, meyve ekim yerlerinde, bahçe ve parklarda yaşarlar.


  Goldi Lori (Psitteuteles goldiei )  Sadece Yeni-Gine’de özellikle de merkezinde yaşamlarını sürdürürler. Dağlık ve ormanlık alanlarında, orta yükseklikte olan ormanlık, dağlık bölgeler de yeni açmakta olan ağaların yakınında olurlar. Sürekli bu şekilde yeni açan ağaçları tarayarak dolaşırlar. Böyle dönemlerde büyük gruplar oluştururlar.


  Kırmızı Lori (Eos bornea)  Alt türleri dahil Endonezya adarlarında bulunurlar. Başlıca bulundukları adalar; Ambon, Boana, Seram, Haruku, Saparua, Manawoka, Gorong gibi ayrıca Watubela, Banda, Tayandu ve Kai adasıdır. Ormanlık alanları seçtikleri gibi buna ek olarak yeşil düz alanları, meyve ekim alanına yakın yerleri de tercih ederler.


  Mor Enseli Lori (Lorius domicellus )  Endonezya, Seram ve Ambon adalarında (buralarda nesli tükenmiş denilmekte ama kesin ispat edilmemiştir) yerleşik olarak da Buru’da yaşarlar. Daha çok eşli veya tek olarak, bölgeden bölgeye geçerler. Tropik dağlık orman alanlarını yaklaşık 400 – 900m yüksekliğe kadar olan yerleri, barınmak amacıyla seçerler .


  Kırmızı Lekeli Lori (Charmosyna rubronotata )  Kuzeybatı Guinea ve Salawati bölgeleri doğal yaşam alanlarıdır. Alt türü olan C.r. Kordoana’da Biak bölgesindedir. Bunların yerlilerin yakalaması yüzünden nesli tükenme tehlikesi yaşamaktadır.
  Bölge olarak tropik ormanlık alanları seçerler. Kuluçka dönemlerindeki süre dışında ufak gruplar halinde ağaç tepelerinde yaşarlar.

  Akıl tam olunca, söz azalır...

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun