Evde hayvan beslemek herkesin istediği ve özendiği bir durumdur. Hayvanlarla sürekli iletişim halinde olmak insanlar için rahatlatıcı bir etki yaratırken aynı zamanda sorumluluk hissetmesine de yardımcı olur. Evde hayvan beslemek isteyen kişilerin aklına ilk olarak kedi ya da köpek gelmektedir. Köpekler insanoğlunun eski zamanlardan bu yana eğittiği ve hayatlarına eşlik ettirdiği hayvanlardan birisidir. Kediler ise eğitimleri zor olması nedeni ile hayata eşlik etme konusunda köpekler kadar iyi değillerdir. Kendilerine has dünyası olan kediler bir insanın hayatına dahil olmak yerine insanları kendi hayatına dahil etmek adına çaba sarf ederler. Yazımızın devamında kedilerle daha barışık bir yaşam sürebilmeniz adına birkaç pratik bilgi vereceğiz.

1. Kedinizle konuşurken sesinizin yüksekliğine dikkat edinKediler kin tutabilen hayvanlardır. Onlarla iletişim halindeyken yüksek sesle konuşmanızın, kızmanız gerektiğinde fazla şiddetli konuşmanızın kediniz tarafından unutulmayacağını hatırlayın. Kediler yüksek ses tonuyla konuşmaya maruz kaldıklarında korkuyla birlikte sinirlenirler, o an tepkilerini göstermeseler bile daha sonrasında mutlaka intikamını alırlar.

2. Kediniz yalnız kalabiliyor diye onları yalnızlığa sürüklemeyinKediler diğer hayvanlara nazaran daha çok alanda kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Örnek vermek gerekirse tuvalet ihtiyacını karşılama aşamasında kediler köpeklere göre doğuştan eğitimlidirler. Bu gibi durumlar insanları nasıl olsa kendi ihtiyacını karşılayabilir diye düşünüp ilgisiz bırakılmaya sürükleyebilir. Yapmayın ! Onların da duyguları olduğunu, her ne kadar kendi kendilerine daha fazla ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olsalar da size ihtiyaçları olduğunu unutmayın!

3. Su sizin için hayati olduğu kadar onlar için de hayati konuma sahipSu insanlar için temel ihtiyaçlardan birisidir. İnsanlar için olduğu kadar hayvanlar için de hayati öneme sahip şeylerden birisidir. Kediler kendi kendilerini temizleyebilen hayvanlardan birisidir. Köpeklerle karşılaştırmak gerekirse banyo yaptırmanıza gerek yoktur. Hatta banyodan nefret ederler. Kedilerin suyunu eksik bıraktığınızda, suyu bittiğinde amaaan ne olacak sonra koyarım suyunu düşüncesine sahip olmanız onların tükürük bezlerinin kurumasına neden olacaktır. Bu yüzden kendileri temizleyemezler ve dolayısı ile hastalıklı bir görüntüye sahip olurlar. Bu durum kedilerin davranışlarını da etkileyeceği için daha gergin ve uyumsuz bir hal alırlar.

4. Kediler yaşadıkları evin reisidir; evin direğidir; ekmek kapısıdırKediler egolu hayvanlardır. Yaşadıkları yerde baskın karaktere sahip olan kişiyi kestirdikten sonra, o kişinin baskınlık sağladığı alanlarda bende varım diyebilmek için sürekli rahatsız ederler. Örnek vermek gerekirse evin en baskın kişisinin oturduğu koltuğu sürekli taciz edip onun oturmamasını sağlamaya çalışırlar. Baskın kişiden önce koltuğa gidip uzanır ya da kişi koltuğa oturduğu andan itibaren kişiyi taciz etmeye başlarlar. Bu gibi durumlarda kedinize agresif davranmayıp huyuna gitmeye çalışın. Agresif davrandıkça kedinizin size karşı kin beslemesine ve doğal tavırlarının değişmesine neden olabilirsiniz.

5. Yemek sizler için olduğu kadar onlar için de önemlidir
Kuru mamalar kedilerin midelerindeki suyu hapsetme özelliğine sahiptir. Sürekli olarak kuru mama ile beslendiklerinde su tüketim oranına dikkat edilmezse gerginleşirler ve doğal davranışlarının dışında tepki vermeye başlarlar. Kuru mama ile beslerken belirli zamanlarda yaş mama ikram etmeniz kedinizi fazlasıyla memnun edecek ve size karşı olan davranışlarının düzelmesine neden olacaktır.

6. Kedinizi kendiniz için değil o olduğu için besleyin
Kedinizi beslerken ona kendi zevkleriniz ve istekleriniz doğrultusunda bir hayat sunmayın. Yazın şirin görünüyor diye kıyafetler giydirip onların fenalık geçirmesine neden olmayın. Farklı bir bakış açısı da sevgi konusundadır. Kediler siz istediğinizde değil onlar istediklerinde sevmenizi isteyen hayvanlardır. Onları istemedikleri anlarda sevgiye zorlamanız agresif tepki vermesine neden olacaktır. Onun bir karakteri ve kişiliği olduğunu unutmayın.

7. Çocuğunuz için oyuncak önemli de kediniz için değil mi sandınız?Kediniz için oyuncağa sahip olması stresini atması için hayatı öneme sahiptir. Özellikle tırnaklarını törpüleyebilmeleri kediler için çok önemlidir. Sürekli olarak tırnaklarını törpüleme ihtiyacı duyarlar bu sayede tırnakları yenilenir ve sağlıklı bir görünüme sahip olurlar. Oyuncaklarını bu amaç için kullanabilen kediler oyuncakları ile oynadıkça rahatlarlar ve sizlerle daha iyi iletişime geçerler. Sizin üzerinizde tırnak törpülemek zorunda kalmazlar.

8. Çiftleşme dönemlerinde onlara hor davranmayın; önemseyin, anlayış gösterinKızgınlık dönemi hayvanlar için çiftleşme dönemi olarak bilinmektedir. Bu dönemde kediler gergin olurlar. Davranışlarında belirgin değişiklikte görülmektedir. Kedilerin bu dönemlerinde içinde bulunduğu durumu önemseyin. Özellikle pencere, balkon gibi açık yerlerde geziniyorsa dikkat edin bir anda kendini aşağıya atabilir! Yanlış okumadınız, kediler kızgınlık dönemlerinde ihtiyaçlarının giderilmemesi durumunda buldukları ilk fırsatta ihtiyacını gidermeye yönelmekte. Bu yüzden açık bir alanda iseler yükseklik farkı gözetmeksizin ihtiyacını gidermeye yönelmektedir. Önemseyin, ihtiyaçlarını gidermesini sağlayın bu şekilde agresifliğinin önüne geçin.

9. Tuvaletini sık sık kontrol edin, temiz tutunKediler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için doğuştan eğitimli gibidirler. Kum olan yerlerde rahatlıkla, sahibine zahmet çektirmeden ihtiyaçlarını giderebilirler. İhtiyaçlarını giderdikten sonra tuvaletini yaptıkları alanın da üstünü kapatırlar. Fakat tuvalet alanı temiz olmazsa ihtiyaçlarını gidermezler. Tuvalet ihtiyacını giderememesi davranışlarında bozukluk yaratabilir. Sık sık kontrol edin temiz tutun. Sizler için ne kadar önemliyse onlar için de o kadar önemli.

-listelist-