Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Onursal Üye Firuze_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Nereden
  maviliklerde
  Mesajlar
  2.766

  Standart Herşeyde bir hayır vardır…

  HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR…  İki melek yeryüzünü dolaşmaya çıkmışlar. Tabii insan kılığında. Akşam olmuş. Kentin en zengin semtinde lüks bir villanın kapısını Tanrı misafiri olarak çalmışlar. Ev sahipleri somurtarak buyur etmişler onları. Yemek falan teklif etmemişler. Sıcacık misafir odaları yerine, buz gibi ve nemli bodruma iki şilte atıp;
  “Geceyi burada geçirebilirsiniz”
  demişler. Şilteleri betona sererken, yaşlı melek duvarda bir çatlak görmüş. Elini uzatmış. Şöyle bir sürmüş yarığa. Duvar eskisinden sağlam olmuş. Genç melek:
  “Niye yaptın bunu?” diye sormuş merakla.
  “Her şey her zaman göründüğü gibi değildir” demiş yaşlı melek yavaşça.
  Ertesi akşam melekler bir köy evinde çok fakir, ama çok iyiliksever bir aileye misafir olmuşlar. Her şeyleri bir tanecik inekleri imiş. Onun sütünü satıp geçiniyorlarmış. Ev sahipleri mütevazı sofralarına almış onları. Allah ne verdiyse beraber yemişler. Yatma zamanı gelince kadın:
  “Siz uzun yoldan geliyorsunuz, yorgun olmalısınız”demiş. “Bizim yatakta siz yatın, bir rahat uyuyun. Biz şu divanda idare ederiz.”
  Güneş doğarken uyanan melekler, zavallı adamla karısını iki gözleri iki çeşme ağlar bulmuşlar. Hayattaki tek servetleri inekleri bahçede ölü yatıyormuş. Genç melek öfkeden deliye dönmüş.
  “Bunu nasıl yaparsın. Bu kadar iyi insanların yegane servetinin ölmesine nasıl izin verirsin. Önceki gece gittiğimiz villada her şey vardı, ama kötü ev sahipleri bize hiçbir şey vermediler. Sen onların bodrumlarını tamir ettin. Bu fakir insanlar bizimle her şeylerini paylaştılar ineklerinin ölmesine göz yumdun?..”
  “Her şey her zaman göründüğü gibi değildir evlat” demiş, yaşlı melek gene.
  “Nasıl yani?” diye daha da öfkeyle yinelemiş sorusunu genç melek.
  “Her şey her zaman göründüğü gibi değildir evlat” demiş yaşlı melek bir daha. Ve anlatmış.
  “İlk gittiğimiz zengin evinin o duvar çatlağının içinde yıllar önceden saklanmış bir hazine vardı. Ev sahipleri, zenginlikleri ile çok mağrur, ama hiç paylaşmayı sevmeyen insanlar oldukları için bu defineyi bulmayı hakketmemişlerdi. Çatlağı kapayıp, onları bu hazineden ebediyen mahrum ettim. Dün gece fakir köylünün yatağında yatarken ölüm meleği, adamın karısını almaya geldi. Kadının hayatını bağışlamasına karşılık ona ineği verdim. Her şey her zaman göründüğü gibi değildir. İşler bazen istendiği gibi gitmez göründüğünde, aslında olan budur. Eğer inançlı isen, her işte bir hayır olduğunu düşünürsün. O hayrın ne olduğunu da, bir süre sonra anlarsın.
  Konu Firuze_ tarafından (18.Temmuz.2011 Saat 14:58 ) değiştirilmiştir.


  Benim ayağımın altıda müsait. Başımın üstüde...

  Nerede duracağını kendin belirle... 2. #2
  En İyi Heyhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4.216

  Standart Cevap: Herşeyde bir hayır vardır…

  Ben de çok sevdiğim bu kıssayı anlatayım;

  bir padişah varmış bir de bunun hiç yanından ayırmadığı veziri varmış.nereye gitse onunla beraber gidermiş.bu vezir çok iyi niyetli biriymiş ve ne olursa olsun,başlarına ne kadar kötü bi olay gelse de her şeyde bi hayır vardır dermiş.
  bir gün padişahla beraber ava gitmişler,bunlar avlanırlarken padişahın parmağı tetiğe takılı kalmış ve bi şekilde işaret parmağı kopmuş...padişah parmağım koptu napıcam ben şimdi diye bağırıp can acısıyla uğraşırken vezir de padişahım üzülmeyin her şerde bir hayır vardır demiş.padişah kızmış bağırmış çağırmış.benim parmağım koptu sen hala her şeyde bi hayır vardır diyosun demiş.vezire çok kızmış ve onu zindana attıırmış..
  aradan epey zaman geçmiş padişahın parmak acısı geçmiş ama vezir hala zindandaymış...
  padişah diğer insanlarla bi adaya yine ava gitmiş.adayı yamyamlar basmış.bu yamyamlar btütün herkesi alıp götürmüşler ve herkesi yemişler,sadece padişaha dokunmamışlar çünkü padişahın 1 parmağı eksikmiş yamyamlar parmağı olmadığı için onu hastalıklı zannedip yememişler...
  padişah saraya geri geldiğinde hemen veziri çağıtmış.
  vezir elince demişki sen hep her şerde bi hayır vardır,her şeyde bir hayır vardır derdin,parmağım kesildiğinde de öyle demiştin ve ben sana kızıp zindana attırmıştım.sen haklıymışsın özür dilerim demiş.
  vezir de demişki her şerde bir hayır vardır padişahım siz beni zindana attırmasaydınız ben de sizinle gelecektim,yamyamlar beni de yiyeceklerdi demiş.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum, ingilizce kursu