Stefan Zweig 28 Kasım 1881 yılında Viyana’da dünyaya gelmiştir.Varlıklı babası sayesinde iyi bir eğitim aldı. Çok sayıda yabancı dil öğrendi. Lise yıllarında yazmaya başlayan Zweig edebiyata şiirle başladı ve ilk şiirini Gümüş Teller ismi ile yayınladı.

1901 yılından sonra ünlü şairlerin şiirlerini Fransızcadan Almancaya çevirdi. Viyana üniversitesinde Felsefe bölümünden mezun oldu. Gazetelerde muhabirlik yağan Zweig bir çok ülkeyi kapsayan uzun bir yolculuğa çıktı.
Stefan Zweig Edebi Yaşamı
Uzun yıllar Salzburg’da yaşayan Zweig burada yaşadığı dönem içinde edebi konuda oldukça verimliydi. 1928 yılında Tolstoy’un 100. doğum yılı törenine katılmak için Sovyetler Birliğine gitti. 1933 yılında Naziler Zweig’in kitaplarını yakmaya başladı ve evini silah zoruyla aradılar.

Ülkesini terk etmek zorunda kaldı ve Londra’ya yerleşti.İlk eşinden ayrılan Zweig Lotte Altman ile evlendi. Avustralya’nın Alman İmparatorluğuna girmesinin ardından İngiliz vatandaşlığı için başvuruda bulundu fakat oturma vizesi alamadı.

20. Yüzyıl dünya edebiyatının en önemli yazarlarından olan Stefan Zweig oldukça sevilen eserler vermiştir. Kendisine ait olan üslubu ve yeteneği ile bugün bile dünyada en çok okunan yazarlar arasında yer almaktadır.

Satranç isimli eseri Türkiye’de en sevilen eseri olmuştur. Aslen Yahudi olan yazar Hitlerin zulmü karşısında ve insanlık dramlarına daha fazla dayanamayarak eşi Lotte ile bilikte 23 Şubat 1942 yılında intihar etmiştir.

Kaynak: https://30sayfa.com/kisa-oykulerin-u...-zweig-kimdir/