Ramazan ayı geliyor oldukça sıcak ve uzun günlere denk gelen Ramazan ayını en iyi şekilde ihya etmek istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumalısınız.


Ramazan ayında beslenmemize biraz daha özen göstermemiz sayesinde uzun günlerde çok acıkmadan Allahın izniyle oruçlarımızı en güzel şekilde tutabiliriz.

Ramazan ayında mutlaka sahura kalkmalısınız bunu sakın ihmal etmeyin neden mi işte cevabı;Sahura kalkılmadan oruç tutulursa aç kalma süresi artacağından metabolik hız düşer bu nedenle kişide baş ağrısı ve halsizlik görülür.

Sahurda Protein içeriği fazla olan yumurta, yoğurt, peynir, süt gibi besinler tüketilmeli. Bu besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren yiyeceklerdir.


Sahurda ağır hamur işlerinden kaçınmalı daha hafif gıdalarla beslenmeye özen gösterilmelidir.Daha çok Kahvaltı şeklinde bir öğün olmasına dikkat etmek gerekir fazla yağlı olmayan hamurişleride yenebilir.Ayrıca mutlaka bol sıvı almanız gereklidir sahurda yeterince sıvı almaya özen gösterin asitli içeceklerden uzak durun.

Sahur vaktinde zamanınız kalınca yemekten sonra meyve yiyebilirisiniz.Fazla tuzlu besinler tüketmekten kaçının susamanıza neden olacağından gün boyu sıvı ihtiyacı hissedersiniz halsiz ve bitkin olursunuz.Gece sahurda yeterli su içilirse daha rahat bir gün geçirilmesi mümkün olacaktır.Sahur yemeklerini yavaş yavaş azar azar yemelisiniz.Sahurda ayrıca domates,salatalık biber gibi çiğ yenen sebzelere ağırlık verilmesi öneriliyor.


Bu sıcak yaz günlerinde vücudunuzun su dengesini kontrol etmeli ve oruç boyunca sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız.

Peki sıcak yaz günlerinde daha az susamak için sahurda ve iftardan sonra ne yiyip içmeniz gerekir? Bu sorunun cevabını araştırdık işte dikkat etmeniz gereken hususlar...

Öncelikle ertesi gün çok susamamak için bol bol su içilmesi yönündeki söylentiler kesinlikle yanlıştır. Oruç boyunda aşırı terliyor ve çok susuyorsanız sahurda hafif gıdalar tüketmelisiniz. Aynı zamanda aşırı yememeye de özen gösterin. Kavurma ve kızartma türü gıdalardan uzak durmalı, tuzlu ve çok şekerli gıdalara da sofranızda yer vermemelisiniz.

alıntıdır.