Gebelik dönemi, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Bu dönemdeki beslenme şeklinin, annenin ve bebeğin sağlığını ne kadar etkilediği tartışılmaz.

Doğum sonrası beslenme şekli annenin sezaryen veya normal doğum yapmasına göre değişmektedir. Eğer anne normal doğum ile bebeğini dünyaya getirdiyse, doğum sonrası özel bir rejime alınmaz, ancak her emziren annede olduğu gibi bol sıvı gıda tüketimi önerilir. Eğer anne bebeğini sezaryen ile dünyaya getirdiyse, anneye diyetisyen kontrolünde özel bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir. Bu programda, anne ilk gün sadece sıvı gıdalar ile beslenir. Daha sonra annenin gaz ve gaita çıkarmasına göre yumuşak gıdalara veya normal beslenmeye geçilir. Bu geçiş dönemi ortalama 2-4 gün arasında değişmektedir.


Doğum sonrası emziren kadınların en büyük sorunu da, gebelik döneminde alınan fazla kilolar... Emziren kadınların en büyük arzusu hem gebelik döneminde aldıkları fazla kiloları verebilmek, hem de rejim ile meydana gelebilecek, sütünün miktar ve kalitesinin azalmasını engellemektir. İşte doğum sonrası hem emzirirken sütün miktarını ve kalitesini düşürmeyecek hem de kilo vermeyi destekleyecek önerilerden birkaçı:

  • En ideal kilo verme zamanının emzirme dönemi olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı dediğimiz vücudun harcadığı enerji, normal dönemden daha fazladır. O nedenle, bu dönemde uygulanan sağlıklı bir beslenme programı ile hem kilo vermiş oluruz hem de bebeğimizi daha kaliteli süt ile beslemiş oluruz.

  • Emziren annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de sütün kalitesini veya miktarını artırmak için gereğinden fazla yemek yemektir. "Emziriyorum, sütüm artsın..." diye daha fazla pilav, daha fazla tatlı gıda tüketilmektedir. Unutmamak gerekir ki, anne sütünün miktarı tüketilen pilava, makarnaya, böreğe değil sıvı gıdalara bağlıdır. Anne, günde ortalama 3 litre sıvı gıda tüketmelidir. Süt, su, ıhlamur, bitki çayları, meyve suyu, az şekerli kompostolar tercih edilmesi gereken sıvı gıdalardır.

  • Anne sütünün miktarını ve kalitesini artıran en önemli besin maddesi hiç şüphesiz süttür. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesine ilave olarak günde en az 3-4 büyük su bardağı da süt içmesi gerekir. Ayrıca gerek kabızlığa iyi gelen gerekse de sıvı gıda tüketimi açısından önemli olan üzüm, erik, kayısı kompostoları da geriye kalan sıvı miktarının karşılanmasında önemli rol oynar.

  • Anne bu dönemde uyguladığı sağlıklı bir programla rahatlıkla rejim yapabilir. Benim önerim her zaman olduğu gibi diyetisyen tarafından hazırlanmış özel bir rejim programı ile kontrollü bir şekilde kilo verilmesidir.

  • Annenin bu dönemde dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu da artan protein ve demir ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu nedenle anne her gün bir adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta yemelidir. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri tüketimine de dikkat etmelidir. Burada tüketilen ürünlerin az yağlı olmasına dikkat edilirse, anne kilo alımını da kontrol altında tutacaktır.

  • Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını önemli ölçüde engelleyen çay tüketimi mümkün olduğu kadar az olmalıdır. Özellikle demir yönünden zengin yumurta yenildiğinde kesinlikle çay içilmemesi gerekir. Çay yerine C vitamini açısından zengin taze sıkılmış meyve suları, demirin vücutta daha çok kullanılmasını sağlaması nedeniyle tercih edilmelidir. Çayın, mümkün olduğunca, yemeklerden yarım veya 1 saat sonra içilmesini öneririz.

  • Annenin kilo vermesi için dikkat etmesi gereken en önemli nokta hamur işi, tatlı, börek, çörek, pilav, makarna, ekmek gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmak, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme programı izlemektir. Göreceksiniz ki emzirme ile artan metabolizma hızı ve beraber uygulanacak sağlıklı bir rejim ile kilolar hızla kaybedilecektir.
Annenin her dönemde olduğu gibi emziklilik döneminde de tuz tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aşırı tuz tüketmekten kaçınılmalıdır. Tuz aynı zamanda vücutta ödem oluşmasına da sebep olmaktadır