Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Icon14 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü


  TBMM 9 Şubat sigara bırakma gününde herkesi sigarasız yaşama davet etti..TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Düzce Milletvekili Prof. Dr. Celal Erbay,9 Şubat Sigara Bırakma Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

  Erbay, "Sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir.

  Halen sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Alışkanlıklar değiştirilmedikçe sigaranın neden olduğu ölümler artmaktadır. Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4'ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir.

  Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'de halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür. Ben de üniversite kökenli, eğitimci ve hayatında hiç sigara içmemiş bir insan ol arak bu konudaki yoğun çalışmalara mütevazı bir katkıda bulunmak istiyorum. Sağlıklı ve mutlu bir gelecek için sigaraya hayır kampanyalarına aklımla ve gönlümle katılıyorum, çünkü bilimsel veriler diyor ki: Sigara kullanmak dünyanın en önemli ölüm nedenleri arasındadır.

  Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkındaki kanun ile tütün üretici ve tüketicilerini, resmi ve özel toplumu ilgilendiren bütün kapalı alanları, deniz, kara ve hava ulaşım araçlarını kapsamına alarak bu konuda ileri bir adım atmıştır. Her konuda olduğu gibi, bu kanunun uygulanmasında da devlet millet işbirliğinin önemi çok büyüktür. Herkesin insan sağlığının büyük önemine inanarak sorumlu davranacağından şüphem yoktur. Sigara ve tütün ürünleri dumanına maruz kalmanın, sağlık için ciddi tehlikeler oluşturduğunu ve bu dumana maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur" dedi.

  Hazırladıkları yaşanın gelecek 10 yıl içerisinde binlerce kişinin yaşamını kurtarmayı, ciddi hastalıkları önlemeyi ve kapalı mekanların herkesin rahatlıkla çalışabileceği ya da ziyaret edebileceği daha temiz ve sağlıklı yerler olmasını sağlayacağını belirten Erbay şunları söyledi;

  "Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı, vatandaşlar için de özel bir iletişim kampanyası yürütüyor. Kanunun toplum hayatı için yarattığı artı değerin, getirdiği hak ve sorumlulukların anlatımına odaklanan iletişim kampanyası, sigara ve tütün ürünlerinin kullanılamayacağı alanları Dumansız Hava Sahası olarak tanımlıyor ve tüm Türkiye'yi havasını korumaya davet ediyor.

  Sağlık Bakanlığına ve ilgili yasanın kendi sorumluluk alanlarına giren yönlerini uygulama konusunda büyük bir görev ve sorumluluk şuuruyla çalışmalarını sürdüren başta Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı olmak üzere bütün ilgili Bakanlıklara, resmi kurum ve kuruluşlara, gönüllü hizmet kuruluşlarına, sendikalara, medya kuruluşlarına, bu konuda emeği geçen herkese takdirlerimi sunuyorum. Sigara içmeyenler bizim düşmanlarımız değildir, aksine dostlarımızdır, vatandaşlarımızdır, kardeşlerimizdir.

  Bu dünyanın nimetlerinden yararlanmaya, sağlıklı yaşamaya, sigara içmeyenler kadar onların da hakları vardır. Biz kendimiz ve gelecek kuşaklarımız kadar onları da düşünüyoruz. İnsan olarak sigara içmeyenleri sevdiğimiz ve düşündüğümüz kadar onları da severek ve düşünerek, belki kendilerinin de memnun olmadığı bu sigara alışkanlığından vazgeçmeleri için bir çağrıda bulunuyoruz: Herkes kadar sizin de aklınız var.

  Aklınızla hissiyatınıza galip gelerek ve güçlü bir irade ortaya koyarak bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz. Kendiniz için, çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı ve hatırı için sigarayı bırakınız. Sigara sağlık düşmanıdır. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Müşterek düşmanınıza karşı çıkmayı başarın. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için, mutluluk için bunu başarın. Son olarak vurgulamak istiyorum ki sigara, 4 bin'den fazla kimyasal madde içermektedir.

  Başta kanserler, kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere, 50'den fazla sağlık problemine neden olan önemli ve fakat önlenebilir bir sağlık sorunudur. Resmi ve özel herkesin, anne ve babaların, toplum önderlerinin, maddi veya manevi sorumluluk almasını gerektirmektedir.

  Bu nedenle; Dumansız ve sağlıklı bir hayat için tüm Düzce'yi ve Türkiye'yi havasını korumaya ve dumansız yaşamı 9 Şubat dünya sigarayı bırakma günü nedeni ile sigarasız yaşama davet ediyorum."  Bu da geçer, Ya Hû!

 2. #2
  En İyi Heyhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  4.214

  Standart Cevap: 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

  Neredeyse 2 yıl olucak sigarayı bıraktığım. Hayatımda yaptığım en güzel işlerinden başında geliyor.. Pazar günü terminaldeydim otobusu beklerken tütün satan ihtiyar bir adam geldi bir adamla sigara üzerine konusuyorlardı baktım diyor bu sigarayı bırakanlar sigara artık hatrımıza gelmiyor diye yalan söylüyorlar.. lafa girdim dedim sigarayı içenler bırakır ama yiyenler bırakamaz adam sigarayı bir nikotin alışkanlığı değil de ekmek/Aş gibi görüyor böyle bakılırsa sigara zor bırakılır. Sigarayı bıraktım benim hayatım değişti. Sigara beni tembel/halsiz bir insan yapmıştı yıllarca kahvaltı yapmadığımı biliyorum. geceleri 11-12 de uyudugumu hatırlamıyordum uyku sorunum vardı sabah ezanıyla uyurdum yıllarca.. sigarayı bırakma insana yaşadığını hatırlatır Rabbim herkesin kısmetinden bu zehiri çıkarsın inşallah..

 3. #3
  En Sempatik Üye Nar Çiçeği - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Nereden
  Adana
  Yaş
  26
  Mesajlar
  13.169

  Standart Cevap: 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

  İnşallah abicim
  Sigarayı hiç sevmiyorum ailemden hiç içen yok Allaha şükür ama o kadar pis bi kokusu var ki dersanedeki hocalarımızdan bayası içiyo üzülüyorum onların adına.. hele soru sormaya gittiğimde öyle pis bi koku geliyoki burnumaaaa

  Senin bırakmana cok sevindim abicim darısı diğer icenlerin basına insallah

 4. #4
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

  Bu güzel dileklere katılmamak elde değil hakikatende..
  Yaşamımda sigara içmedim umarımda böyle nihayetlenecek..Halitcim sigara içipte bırakamıyorum diyenlere en güzel örneksin, bu vesile ile seni bir kez daha kutluyorum ve seninle gurur duyuyorum  Bu da geçer, Ya Hû!

 5. #5
  En Nazik Üye Vesaire_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  1.531

  Standart Cevap: 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

  bırakanları ve içmeyenleri kutlarım

 6. #6
  gogeselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  19.255

  Standart Cevap: 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

  Ücretsiz sigara bırakma ilaçları

  Sigara tiryakileri hangi ilaçları ücretsiz alabilecek
  Sigarayı bırakma tedavisinde ücretsiz ilaçlar
  Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar, sayıları 250 bini geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak Nikotin Replasman Tedavisi ile Sağlık Bakanlığınca temin edilerek bu sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan ücretsiz yararlanacak.

  Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazetede yayımlandı.

  Karara göre, Sağlık Bakanlığının yazısı üzerine, 28 Ocak 2002 tarihli 2002/3654 sayılı Kararnamenin eki Karara, ''Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar; sayıları 250 bini geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak Nikotin Replasman Tedavisi ile Sağlık Bakanlığınca temin edilerek bu sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan yararlanmada, 4736 sayılı Kanun'un 1. maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır'' maddesi eklendi.

  4736 sayılı Kanun'un 1. maddesinin birinci fıkrası, ''Genel bütçeye dahil daireler ile katma bütçeli idareler, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan fonlar, kefalet sandıkları, sosyal güvenlik kuruluşları, genel ve katma bütçelerin transfer tertiplerinden yardım alan kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları ile müesseseleri, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, özel bütçeli kuruluşlar, özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar, 4046 sayılı Kanun'a tabi kuruluşlar ve özel hukuk hükümlerine tabi, kamunun çoğunluk hissesine sahip olduğu kuruluşlar, kamu banka ve kuruluşları ile bunlara bağlı iş yerleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmaz'' hükmünü içeriyor.  Bu da geçer, Ya Hû!

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
instakip.com, dini sohbet, islami forum, muhabbet.org, ingilizce kursu, Perde , filmizle88, Ayetel Kürsi kapadokya balayı takipçi satın al