Spor Toto 3. Lig ekiplerinden Hacettepespor'dan Süper Lig ekibi Gençlerbirliği'ne transfer olan Mustafa Kayabaşı, formasının isim kısmına "Tenten" yazdıracak.

Gençlerbirliği'nin yeni transferlerinden Mustafa Kayabaşı, Süper Lig'de giyeceği formaya, lakabı olan ''Tenten'' yazdırmak istiyor.

Başkent temsilcisinin, Spor Toto 3. Lig'e düşen Hacettepe'den transfer ettiği Mustafa Kayabaşı, yaptığı açıklamada, çizgi roman kahramanı ''Tenten''i çok sevdiğini ve kendisine bu isimle hitap edilmesinden memnun olduğunu söyledi.

Yeni sezonda Süper Lig'de ''Tenten'' yazılı formayı giymeyi istediğini belirten Mustafa Kayabaşı, ''Tenten çizgi filmlerini izleyerek büyüdüm. Arkadaşlarım beni bu çizgi filmdeki Tenten karakterine benzetti ve bu lakabı taktılar. Benim de hoşuma gitti, lakabımı seviyorum. Küçüklüğümden beri bana herkes bu şekilde sesleniyor. Artık alıştım. 'Mustafa' diye seslenildiğinde garip geliyor. Bazen üzerime bile alınmıyorum'' dedi.

Yaşı ilerleyince ''Tenten''in maceralarının anlatıldığı çizgi romanları da okuyan Mustafa Kayabaşı, ''Tenten, Belçika'nın simgesi. Bütün dünya Tenten'i tanıyor. Köpeği 'Milou' ve 'Kaptan Haddock' da sevilen karakterler. 'Tenten' yazılı formanın bana uğur getireceğine inanıyorum. Takım arkadaşlarımdan da bu konuda olumlu tepkiler aldım. Teknik direktörümüz Fuat Çapa dahil, beni tanıyan herkes zaten bana Mustafa diye değil, Tenten diye sesleniyor. Sanırım Türk futbolculardan formasında lakabı yazan başka örnek yok. Federasyonun izin vermesi durumunda, bir ilk olacak. Bu da beni ayrıca mutlu ediyor'' diye konuştu.

-TENTEN'İN MACERALARI-

''Tenten'in Maceraları'' çizgi romanı, 1929 yılında Belçikalı çizer Herge tarafından yaratıldı. Orijinal ismi ''Tintin'' olan ilk Tenten serüveni, Belçika'nın bir günlük gazetesinin haftalık ekinde, 10 Ocak 1929 tarihinde yayınlandı.

Her hafta, 2 sayfa olarak yayınlanmaya başlanan seri, daha sonra 50'den fazla dile çevrildi. Kitap olarak 200 milyondan fazla basılan maceraların, çizgi film uyarlamaları da yapıldı.

Çizgi romanda genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten'e maceralarında, köpeği Milou ve arkadaşı Kaptan Haddock karakterleri eşlik eder.

''Tenten Sovyetler'de'', ''Tenten Tibet''te, ''Kızıl Korsan'ın Hazinesi'', ''Altın Kıskaçlı Yengeç'', ''Tekboynuz'un Esrarı'' ve ''Esrarengiz Yıldız'' Tenten'in kitaplaştırılmış ya da çizgi filme uyarlanmış maceralarından bazıları.