Forum - Edebiyat, Eğitim, Genel Kültür Forumu - vBulletin

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
dqw
 1. #1
  Onursal Üye Palmyra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kasım.2008
  Yaş
  30
  Mesajlar
  113

  Standart ışık

  IŞIK

  Çevremizde olan bütün varlıkları görmemizi sağlayan enerji ışıktır.Işık görebilmemizin ana nedenidir. Eğer ışık olmasaydı hiç bir şey göremezdik.
  Görme olayında ışık kaynağından çıkan ışınlar cisimlere çarparak yansır ve gözümüze ulaşırlar.Göz bebeğinden onları içeri girerek retinaya bağlı sinirler aracılığı ile beyne yollanırlar.
  Fiziğin ışık ve ışıkla ilgili olayları inceleyen bölümüne OPTİK denir.
  Işık tüm ortamlarda önüne bir engel çıkmadığı sürece doğru yolla yayılır.Eğer herhangi bir engelle karşılaşırsa ortamin özelliğine göre ya yansır(katılarda) ya da kırılır(sıvı ya da gaz ortamlarda).

  Çevremizde bize ışık veren pek çok ışık kaynağı vardır.Işık kaynakları kediliğinden görülebilir.Işık kaynağı olmayan cisimleri de yansıyan ışık ışınları sayesinde ve farklı renklerde görürüz.

  Işı; yayılmak için bir ortama ihtiyaç duymaz.Havada, suda, çeşitli maddeler içinde hatta boşlukta bile yayılabilir.Uzayda hava olmadığını düşünürsek, Güneş'ten gelen ışınların boşlukta yayıldığını kolaylıkla anlayabiliriz.Işık yolunun üzerine saydam olmayan bir madde çıkana kadar doğrusal yolla yayılmaya devam eder.

  Cisimler ışığı geçirip geçirmeme durumuna göre 3'e ayrılır.
  1. Saydam Cisimler: Işığı geçiren cisimlerdir.Cam, su, hava vb.Ancak duru su ışığı iyi geçirirken bulanık su tam saydamlık özelliği göstermez.
  2. Yarı Saydam Cisimler: Işığın bir kısmını geçirebilen cisimlerdir.Buzlu cam, yağlı kağıt vb.
  3. Saydam Olmayan Cisimler(Opak Cisimler) :Işığı geçirmeyen cisimlerdir. Tahta, beton, halı, tuğla vb.

  Işığı geçirmeyen cisimlerin bir kısmı üzerlerine düşen ışığın büyük bir bölümünü yansıtır.Bu cisimler parlak yüzeyli cisimlerdir.

  IŞIĞIN SOĞURULMASI

  Işığın maddeler tarafından emilmesine(maddeler tarafından tutulmasına) soğurulma denir.Soğurulma yüzeyin rengine bağlıdır.Işığı en çok soğuran renk siyahtır.Üzerine düşen ışıktaki bütün renkleri emer. Diğer renkler ise örneğin kırmızı sadece kırmızı ışığı yansıtır gerisini emer.Beyaz renk ise bütün renkleri geri yansıtır.Yazın açık renkli kıyafetler giymemizin sebebi budur.

  En büyük ışık kaynağı Güneş'tir.Güneş'ten gelen ışınlar ulaştıkları yerdeki maddeleri ısıtır.Saydam olmayan cisimler ışığı geçirmediklerinden arkalarında gölge oluşur.Gölge olan alanlara ışık ulaşmadığı için bu yerler fazla sıcak olmaz.

  Güneş ışığının maddelerin sıcaklığını artırması ışık enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesinden kaynaklanır.
  Seracılıkta, evlerde su ısıtılmasında, güneş pillerinde ve bazı hesap makinelerinde Güneş ışığının diğer enerjilere dönüşmesinden yararlanılır.
  Ancak Güneş ışığı bazen de zarar verir.Uzun süre Güneş altında kalmak deri yanıklarına ve Güneş çarpması denen olaya neden olur.Güneş'te kalan besin ya da ilaçlar bozulur.Giysilerin rengi değişip, solar.

  Radyometre ışık enerjisinin varlığını bildiren bir alettir.

  Güneş'ten gelen beyaz ışık aslında pek çok rengin birleşmesinden meydana gelir.Güneş ışığı bir prizmadan geçirilirse çeşitli renklere ayrıştığı görülür.Bu olayı aslında günlük hayatımızda çeşitli defalar gözlemişizdir.Örneğin sabun köpüğünde, yere dökülen gazyağına güneş vurduğunda, CD lerde bu renkleri görmüşüzdür.Bu renkler ışığın renkleri olup bileşenleri yoktur.Bu tür ışığa tek renk ışık deriz.Beyaz ışığın tek renkleri de kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mordur.Gökkuşağında bu renkleri görebiliriz.Kısacası beyaz ışık başlı başına bir renk değil, kırmızı, yeşil ve mavi olan ana renklerin karışımından olumuştur.

  Sadece kendi rengini geçirip diğer renkleri soğuran cisimler ışık filtresidir.Ama filtre üzerine kendi renginden farklı olan bir ışık gönderirsek, ışık filtrenin diğer yanına geçmez.Trafik lambalarında, gözlük camlarında ışık filtrelerinden yararlanılır.

  Beyaz renkli cisimler beyaz renkten farklı renkte olan bir ışıkla aydınlatılırsa o renkte görünür.Bunu da eğlence merkezlerinde, düğün salonlarında gözlemleyebiliriz.Beyaz renkli cisimlerin kırmızı ışıkta kırmızı, mavi ışıkta mavi görünmeleri gibi.
  Yeşil renkli bir cismin üzerine beyaz ışık gönderirsek, cisim yeşil ışığı geçirip diğer renkleri soğurduğu için yeşil renkte görünür.Ama yeşil cisme mavi ışık gönderirsek cisim yeşil haricindeki tüm renkleri yuttuğu için siyah renkte görünür.

  Deniz Suyu ve Gökyüzü Neden Mavi Görünür?

  Deniz suyunun içinde oksijen, azot gibi gazlar vardır.Bu gazlar kırmızı ve kırmızıya yakın renkleri soğurur.Mavi ve maviye yakın olan tonları saçar.Bu nedenle deniz suyu mavi görünür.

  Dünya'nın çevresini saran atmosfer saydam ve renksizdir.Işınlar atmosfere girince, atmosferdeki gaz molekülleri ve toz parçacıklarına çarparak saçılır.En çok saçılmaya uğrayan renk de mavi ve mavi tonlarıdır.Bu nedenle hava mavi renkte görünür.Bulutlu ve sisli havalarda ise ışık sis,pus ve tozlar tarafından tutulduğu için atmosferin saydamlığı azalır.Tüm ışınlar aynı oranda saçılır.Bu nedenle hava gri renkli görünür.

  GÖRÜNMEYEN IŞIKLAR
  Işık sadece bizim görebildiğimiz kadar değildir.Göremediğimiz ışık türleri de vardır.Görebildiğimiz ışıktan daha düşük enerjide olan kızılötesi ışınlar, mikro dalga ışınları ve radyo dalgaları olduğu gibi, yüksek enerjide olan morötesi ışınlar, X ışınları ve Gama ışınları gibi ışıklar da vardır.
  Görebildiğimiz ve göremediğimiz ışınların bir yelpazeye yerleştirildiği düşünülürse ışık spektrumu(ışık tayfı) elde edilir.
  Işık türleri teknolojide pekçok alanda kullanılır.
  * Radyo dalgaları yapı malzemelerinden geçebildiği için iletişimde(görsel ve işitsel yayıncılıkta) kullanılır.
  * Mikro dalgalar yiyecek pişirmede, radar sistemlerinde kullanılır.
  * Kızılötesi ışınlar tıpta hastalık teşhis etmede, iklim araştırmalarında, gece görüş cihazlarında kullanılır.Kızılötesi ışınları diğer adı ile infrared ışınları sıcak cisimler yayar ama biz bu ışımayı göremeyiz.
  * Morötesi ışınlar solaryumlarda ve dezenfekte yapılmasında kullanılır.
  * X ışınları saydam olmayan maddelerden bile geçebilir.Bu özellikleri yüzünden iç organların görülmesini sağlayan röntgen aletlerinde kullanılır.
  * Gama ışınları çok yüksek enerjilidir.Kanserli hücrelerin yok edilmesinde kontrollü olarak kullanılır.

  Morötesi(ultraviyole), X ve Gama ışınları insan sağlığı için tehlikelidir.

  IŞIĞIN KIRILMASI

  Işık doğrusal yolla yayılırken çarptığı bazı cisimlerden geçer, bazılarından da yansır demiştik.Işık saydam bir ortamdan başka bir saydam ortama geçerken yön değiştirir.Işığın boşlukta yayılma hızı 300.000 km/s dir.Işık hızı ortamın yoğunluğuna bağlı olarak değişir.(Suda 250.000 km/s ,iken camda bu hız 200.000 km/s olur.)
  Işık bir ortamdan diğerine geçerken eğer dik olarak gelmişse yönü değişmez.Ama eğik olarak ortama girerse hem yönü değişir.Hızı ise geliş yönü ne olursa olsun değişir.
  Işığın saydam bir ortamdan diğer saydam ortama geşerken yön değiştirmesine kırılma denir.Kırılmanın nedeni de hızının değişmesidir.


  Işığın boşluktaki hızı c, diğer ortamlardaki yayılma hızı da v harfi ile gösterilir.Saydam bir ortam ışığın c hızını küçültür.Ortamın c hızını küçültme sabitine kırma indisi denir.Kırma indisi de n harfi ile gösterilir.

  Hava ve boşluğun kırma indisi birbirine çok yakındır.

  Havanın kırma indisi değeri 1 olarak kabul edilir.

  Ortamın kırma indisi, ışığın hızı ile ters orantılıdır.Hava hariç, su ve cam gibi saydam ortamlar ışık hızını küçülttükleri için kırma indisleri de 1'den büyük olur.

  Kırılma olayında, ortamları ayıran sınıra dik olarak alınan sanal çizgiye normal adı verilir.
  Gelen ışının normalle yaptığı açıya gelme açısı,
  Kırılan ışının normalle yaptığı açıya kırılma açısı,
  Gelen ışının uzantısı ile kırılan ışının arasında kalan açıya da sapma açısı adı verilir.Bu açıları bir şekilde gösterelim.


  Işık ışını kırılma indisi küçük olan ortamdan, kırılma indisi büyük olan ortama geçerken, normale yaklaşarak kırılır.Diğer bir deyişle ışık az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken normale yaklaşarak kırılır.Ortam yoğun olduğundan hızı azalır.

  Işık ışını kırılma indisi büyük olan ortamdan, kırılma indisi küçük olan ortama geçerken, normalden uzaklaşarak kırılır.Diğer bir deyişle ışık yoğun ortamdan daha az yoğun ortama geçerken normalden uzaklaşarak kırılır.Ortam az yoğun olduğundan hızı artar.

  İki ortamın yoğunluğu aynı olursa kırılma olmaz.

  Normale yaklaşan ışığın hızı azalır, normalden uzaklaşan ışığın hızı artar.

  Işık ışınları cam ya da su gibi maddelere çarptığı zaman bir kısmı kırılmaya uğrar, bir kısmı da yüzeyden yansır.Eğer yansıma olmayıp da hepsi kırılsaydı biz cam ya da suyu göremezdik.
  Havadan suya baktığımız zaman suyun içinde olan cisimleri yüzeye daha yakınmış gibi görürüz.Bunun sebebi tabandan gelen ışık ışınlarının kırılarak gözümüze ulaşmasıdır.

  SERAP
  Işılk ışınları her zaman yoğun ortamdan daha az yoğun ortama geçemeyerek yoğun ortama geri döner.Buna tam yansıma denir.Tam yansıma ışığın az yoğun ortama büyük bir açı ile gelmesinden kaynaklanır.

  İşte serap da özünde tam yansıma olayıdır.Yeryüzüne yakın yerlerde hava sıcaklığı fazladırYoğunluğu azdır.Soğuk hava katmanlarının yoğunluğu daha fazladır.Soğuk hava katmanında olan bir cisimden gelen ışınlar sıcak hava katmanına geçerken tam yansımaya uğrarlar.Biz de bu ışınları yerden geliyor gibi algılarız.Serap görürüz.

  GÖKKUŞAĞI

  Güneş ışığında bulunan renklerin her birisi farklı enerjilere sahiptir.Bu yüzden Güneş ışığı bir prizmadan geçirilirse her renk farklı miktarlarda kırılır ve birbirinden ayrışır.En az kırılan ışık kırmızı en çok kırılan ışık mordur.Prizmadan çıkan ışık gökkuşağında da görebildiğimiz kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklere ayrılır.Bu renkler kesin çizgilerle ayrılmaz aralarında pek çok geçiş tonları da bulunur.
  Yağmur damlacıkları tıpkı prizma gibi görev yapar.Güneş ışığı yağmur damlacıklarının içinden geçer ya da yansır.Bu şekilde kırılan ışık renklere ayrışır.Gökkuşağı bu şekilde meydana gelir.

  TAM YANSIMALI PRİZMA

  Işığın her zaman yoğun ortamdan daha az yoğun ortama geçemeiğini söylemiştik.Tam yansıma olayının olması için, ışığın sınır açısı denilen bir açının üzerinde bir açıyla gelmesi gerekir.Sınır açısı üzerinde gelen ışın tam yansıma yaparak geri döner.Camdan yapılmış olan ikizkenar dik üçgen prizma tam yansımalı prizmadır.(Sınır açısı ortamların kırılma indisine bağlıdır.)


  MERCEKLER

  Mercek cam ya da plastik gibi saydam maddelerden yapılmış en az bir yüzü küresel olan cisimlerdir.Bir mercek göz ile cisim arasına konulduğu zaman kenar özelliğine cismi yakınlaştırır veya uzaklaştırır.
  Mercekleri kenarlarının biçimine göre ince kenarlı mercek (yakınsak mercek) ve kalın kenarlı mercek (ıraksak mercek) olarak adlandırırız


  Mercekler şekil çizimlerinde oklarla gösterilir.

  İNCE KENARLI MERCEKLER:
  İnce kenarlı bir merceğe paralel olarak gelen ışınlar, mercekten geçerken bir noktada toplanacak şekilde kırılırlar.Işınların toplandığı bu nokta ODAK olarak adlandırılır.Işık ışınları ince kenarlı mercekten geçerken birbirlerine yaklaşacak şekilde kırılır.
  Meceklerin iki yanından da ışık geçebilir.Bu nedenle merceklerde iki tane odak noktası olur.Aynalarda ise odak noktası bir tanedir.Çünkü ışık ışınları aynaların her iki yanından geçemez.
  İnce kenarlı mercekler cisimlerin görüntülerini büyütür.Örneğin büyüteç ince kenarlı mercektir.
  Konu Palmyra tarafından (28.Nisan.2010 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir.
  http://img116.imageshack.us/img116/6060/yagmur05au5.gif

Benzer Konular

 1. ışık kadınları
  Konu Sahibi errool Forum Kadınca
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Eylül.2010, 16:04
 2. Trabzon'da ışık krizi!
  Konu Sahibi SongüL Forum Trabzonspor
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Aralık.2009, 14:32
 3. Ateş böceği nasıl ışık saçıyor ?
  Konu Sahibi Dirty Forum Hayvanlar Alemi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2008, 14:46
 4. Ateş böceği nasıl ışık saçıyor ?
  Konu Sahibi Dirty Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2008, 14:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
müslüman sohbet, islami forum sohbet oyun